Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 46 to 60 of 89

Thread: Η Απατη του ΧιεβιΜεταλ (Η Αμαρτωλη Ιστορια Του Μπασταρδου Pop)

  1. #46
    Senior Member landy's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    314

    Default

    Quote Originally Posted by Helm View Post
    Ρειβεν: Γενίκευση είναι σίγουρα, και εξαιρέσεις έχω γνωρίσει και εγώ αλλά στο τέρμα οι περισσότεροι έχουν περισσότερα πράγματα που τους ομοιάζουν παρά που τους κάνουν να διαφέρουν. Και οι σκληρόπετσοι σταρχιδιστές που λες εμένα συμπλεγματικοί αδύναμοι μου σκάνε. Ανθρώπους με ήρεμη ψυχή, που να μην τους βασανίζει το υπάρχειν δεν έχω γνωρίσει στο χιεβι μεταλ.

    landy: ακούμε τζουντας πριστ και οι άλλοι ακούνε μπαντ ριλιτζιον επειδή είναι υπέροχες μουσικές με εκρηκτική δυναμική που προσφέρουν πολλά στο πνεύμα και στο θυμικό, τι σχέση έχει ο καμι; Λες και υπάρχει μια πηγή για τα περί ύπαρξης και πρέπει να πάμε εκεί και πουθενά αλλού. Η ύπαρξη είναι παντού γύρω, αναπόφευκτη.
    μωρέ καλά κάνετε και ακούτε ότι ακούτε.την σύνδεση με τις υπαρξιακές αναζητήσεις δεν μπορώ να καταλάβω.η ύπαρξη είναι παντού, οι υπαρξιακές αναζητήσεις όμως όχι.
    εσύ αν δεν είχες υπαρξιακές αναζητήσεις δεν θα άκουγες judas priest ¨η manowar ας πούμε;νομίζω ότι το κάνουμε σοβαρότερο απ' όσο είναι.έτσι κι αλλιώς για pop μουσική μιλάμε.

    τον καμύ τον ανέφερα ως υπαρξιακό φιλόσοφο και συγγραφέα.

  2. #47

    Default

    ρειβεν, το 'δεν υπάρχει κανόνας' είναι η ασφαλέστερη θέση γενικά σε όλα αυτά τα ζητήματα. Σε μια μικροσκοπική ματιά κάθε άνθρωπος είναι τελείως μοναδικός. Αλλά είναι εκεί στο μικροσκόπιο επίσης και το τέρμα της αναζήτησης, στέκεσαι εμβρόντητος απέναντι σε κάθε καινούριο πράγμα λες και είναι τελείως σουι τζενερις.

    Όμως από πιο μακρυά, ε όχι, δεν είναι κάθε μεταλλας που έχω γνωρίσει μοναδικό γλυπτό μοναξιάς και στενοχώριας, γραμμή παραγωγής έχουμε. Είναι εκ φύσεως εφευρετική διαδικασία το ζουμ αουτ, η παρατήρηση μάζας και η γενίκευση χαρακτηριστικών, η απλούστευση για να διαφανεί ένα άλλο σχήμα. Ο λόγος που την κάνω δεν είναι για να νομίζω ότι ξέρω την Αλήθεια, αλλά επειδή τα πορίσματα υπόσχονται βάθος, το σύνθετο πλέγμα σκέψης εξάπτει την φαντασία.

    Εκεί που λες ότι δεν ξέρεις κανέναν τέτοιο άνθρωπο ήρεμο ψυχικα, ίσως να μας πουν αυτοί που ακούν ρεαλιστικές μουσικές σαν το πανκ ή και το αγνό ανόθευτο προγκ ροκ αν οι δικοί τους ακροατές είναι πιο καλορυθμισμένοι.

    λαντι, διαφωνούμε στο σημείο: οι υπαρξιακές αναζητήσεις είναι παντού. Εγώ όταν σκέφτομαι για τους τζουντας πριστ δεν με απασχολεί πολύ το ότι ειναι ποπ μουσική (που είναι) αλλά άλλα πράγματα.


  3. #48
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default

    Και με τη φάση με τα μαλλιά; Τι παίζει, υπαρξιακό κι αυτό;

  4. #49
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Παπάρια καλορυθμισμένοι είμαστε Χελμ.
    Αλλά δεν θεωρούμε εαυτούς ως ο "επιούσιος λαός του ροκ".
    Αυτή η μόνιμη τάση ανωτερότητας με το ζόρι και η υπερβολή (υπάρχουν και τα 2 μπόλικα, σε εξώφυλλα/στίχους/εμφάνιση και κατ επέκτασιν μεταφέρονται και στους οπαδούς) είναι που με εκνευρίζουν πιο πολύ.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  5. #50

    Default

    καταλαβαίνω, και εμένα θα με ενοχλούσε. δες το και λίγο έτσι όμως, συχνά όταν μια τέχνη σε συγκινεί, είναι σημαντική μέσα σου, και το πιο εμπορικό σκουπίδι να είναι αυτή η τέχνη από την απομακρυσμένη ματιά, για σένα εκείνη την στιγμή δεν είναι, είναι κάτι παραπάνω, έτσι; Και επειδή το εκτιμάς αυτό αλλα τα γρανάζια τρίβουν, δεν είσαι Ο Χαρούμενος, βγαίνει και ένα κομπλεξ ανωτερότητας είναι-καλλίτερο-από-τα-άλλα-σκουπίδια-σας. Αυτές οι περιχαρακώσεις είναι φύση μοναχικών ανθρώπων. Μπορεί να με προδώσετε όλοι εσείς αλλά το χιεβι μεταλ / πανκ / προγκ ροκ μου ποτέ, κτλ.

    δες την έπαρση των χιεβιμεταλλαδων σαν εφηβική καχυποψία προς τους Μεγάλους, τους Διαφορετικούς, τους Χαρούμενους, τους Πετυχημένους

    τώρα γιατί κρατάει μια εφηβική κατάσταση μια ζωή ολόκληρη, ε

    δεν ξέρω τι είναι το 'ροκ' και ούτε συχνά απασχολούμαι με το χιεβι μεταλ σαν μέρος του. Δεν βρίσκω κανένα είδος ροκ μουσικής επαναστατικό, δεν με ενδιαφέρει η επανάσταση, δεν με ενδιαφέρει ένας καλλίτερος κόσμος

    Shirime: ναι

  6. #51
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Ναι ρε συ Χελμ, αλλά σε κανένα άλλο μουσικό παρακλαδι του ροκ δεν υπάρχει η ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ τάση προς ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑ. Σαν επιβολή με το ζόρι ρε παιδί μου.
    Και οι προγκ ροκερς των 70ς ήταν ιστορίες και πουλούσαν μούρη επειδή έπαιζαν πιο πολύπλοκα από όλους τους άλλους, αλλά αυτό αποτυπώνοταν μόνο στην μουσική τους. Δεν πήγαινε πακέτο με το image, τους στίχους, τα εξώφυλλα.

    Θεωρείς τυχαίο πως μεγάλο ποσοστό επικοπαουεράδων χαρακτηρίζονται από συντηρητικές και δεξιότατες απόψεις, μαζί με τάσεις ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑΣ έναντι όλων των άλλων (και φυσικά δεν μιλάμε μόνο για τις μουσικές φυλές, αλλά γενικότερα. Ρατσισμός is the word)?
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  7. #52

    Default

    σε ολα υπαρχει ανωτερότητα. Ο χιεβιμεταλλας θα σου πει τα μι-χιεβι μεταλ σκουπιδια αλλα αν του πεις οτι γουσταρεις μανοβορ θα κωλοχαρει. Ο προγκροκας αμα του πεις οτι σαρεσουν οι Μαγκμα θα σου πει μαλλον δεν τους εχεις καταλαβει καν. Οι Μαγκμα δεν ειναι προγκ, φιλε, ειναι ζεουλ. Δεν εχουν σχεση με τους Γιες σου. Ανιστόρητε. Αντε ξεστραβωσου. Μη μιλας αμα δεν ξερεις. Ασε τους της τζαζ και του φιουζιον, αστα να πανε.

    Ολες οι φιλες των νερντς την ιδια συμπεριφορά ακοινώνητου εχουν

    Φασιστακια που ακουνε μεταλ δεν τους εκανε το μεταλ φασιστακια. Εχουμε και σκινς φασιστακια, δε λεει. Ολες οι μονοκομματες και θορυβώδεις μουσικες ταιριαζουν με τον ψυχισμο του φασιστα, ακουνε και νοιζ, ακουνε και μοντερνα συνθεση αμα λαχει. Ποστ ροκ δεν ακουνε μονο, λολ!

    το προγκ ροκ ειναι τιγκα στην υπερβολη οχι μονο στην μουσικη αλλα και στα εξωφυλλα στιχους ιματζ. Το τειλς οφ τοπογκραφικ οσεανς το εχεις ακουσει/διαβασει/ανοιξει το γκειτφολντ; Το χιεβι μεταλ ειναι ακριβως σαν το προγκ ροκ στην προθεση, αλλα χαζοτερο και πιο προσηλωμένο στον ρομαντισμο, παθος και θανατος και κυριως, μοναξια.

  8. #53
    Senior Member ion_storm's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    The Void
    Posts
    1,345

    Default

    Η τάση για επισήμανση της εγγενής βλακείας κάποιου(-ων), την οποία δεν αντιλαμβάνεται όμως σύμφωνα με τα λεγόμενα του άλλου, και η ταυτόχρονη δήλωση του άλλου "εγώ το έχω καταλάβει και κράζω τον βλάκα χαζό, δεν είναι μια κάποια δήλωση ανωτερότητας, συνειδητότητας, ρατσισμού?

    Δηλαδή Reject, που από μουσική ξέρεις μεγάλη μπάλα, το συνεχές σου κράξιμο αποσκοπεί κάπου? Μανία καταδιώξεως από επικάδες καβάλα σε δράκους κραδαίνοντας σπαθιά και mjolnir? Σε καμία περίπτωση σε καταφέρομαι σε σένα προσωπικά πάντως, αλλα επειδ'η έχεις ένα κάποιο μένος.
    Και ναι πολλοι(αρκετοί) χεβιμεταλλαδές, επικάδες, παουεραδες είναι βλάκες, παίζουν rpg(για το ακοινώνητοι που αναφέρθηκε) ολή μέρα, τυχαίνει να στηρίζουν Μπους και συντηρητικούς και δεν ξέρω και έγω τι άλλο στραβό έχουν. Ε και?? Αν σε κάποιον αρέσει η μουσική των Manowar(τυχαίο παράδειγμα μεγάλης με αφοσιωμένους οπαδούς με συντηρητικές τοποθετήσεις μπάντας), θα σκεφτεί και θα πει "ε οι οπαδοί τους είναι βλάκες αρά τον πούλο σας". Μάλλον θα πρέπει να σκεφτεί το ποιον των μουσικών πρώτα και να σκεφτεί αν το προσπερνάει χάρην της μουσικής.
    Τέλος αυτό με το περιουσιος λαός του ROCK πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως προέρχεται? Από το Μεταλ Χαμμερ? Μα σχεδόν όλοι το κράζουν(-ουμε) σαν μια έντυπη μπούρδα. Παρόλα αυτά βέβαια λαμβάνουμε σοβαρά το τι λέει.
    Στην τελική βασικά θα σε επηρεάσει η μουσική που ακούει κάποιος για να τον κρίνεις ως άτομο? Το αναφέρω μόνο και μόνο γιατί μεταλ, πανκ κτλ έχουν κοινές ρίζες. Η μήπως όλοι οι μεταλλάδες που γνωρίζετε είναι τόσο προβληματικά άτομα?

    edit. Την υπερβολή του μέταλ κάποιος πολέμιος του πανκ μπορεί να την εντοπίσει στο πανκ σε διαφορετικές εκφράσεις- εκφάνσεις.
    Last edited by ion_storm; 19-12-2011 at 17:52.
    I don't do drugs. I am drugs.

  9. #54
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Στεναχωριέμαι που δεν έχετε ζήσει Θεσσαλονίκη, στην πόλη όπου το heavy metal αποτελεί Ιερή Θρησκεία.
    Εκεί, θα με καταλαβαίνατε. Δεν σας αδικώ με τίποτα και μια χαρά σωστά τα λέτε. Αλλά εδώ μιλάμε για σουρρεάλ καταστάσεις, βγαλμένες από τα 80ς. και ο μόνος τρόπος να τα αντιμετωπίσεις είναι η ειρωνεία και η χλεύη.
    Να μιλήσει ο θράσερ για το πέσιμο που έφαγε έξω από μαγαζί επειδή είχε πεί ακούγοντας κομμάτι των Cinderella "τι μαλακίες είναι αυτές που παίζει".

    Αν κάποια στιγμή βρεθούμε και τα συζητήσουμε, γιατί είναι πολλά, και δεν γράφονται, θα τραβάτε τα μαλλιά σας. Ή θα κλαίτε.
    Εγώ απλά θα αναφέρω ένα παράδειγμά. Στα γενέθλια φίλης, βρίσκοταν και ένα εξαίρετο μέλος του Excalibur. Τον οποίο, δεν γνώριζα, και ο οποίος, με το ΖΟΡΙ, την έλεγε σε όλους σε φάση "τι ακούς? α μαλακίες. Καλά, χάθηκε ένας εδώ να ακούει ατσάλι". Έκανα υπομονή, μπόλικη. Δεν άντεξα όμως όταν του είπα ότι "ξέρεις, θεωρώ πως οι Manowar παιζουν μαλακίες και δεν γουστάρω ρε παιδί μου" και αυτός απάντησε "ε εντάξει, γούστα είναι αυτά, μπορεί να είσαι και υπάνθρωπος και να γουστάρεις παιδεραστία". Και εγένετο χάος.
    Τόσο καλά.


    Yγ- Γενικά δεν ξέρω πως, γιατί, και πότε ξεκίνησε όλη αυτή η μαλακία. Η ακραία τάση δηλαδή, η δημιουργία εχθρών εκ του πουθενά, γιατί πιο μικρός, δεν το είχα συναντήσει αυτό. Τα τελευταία χρόνια είναι που παρατηρείται τέτοιο τσίτωμα απέναντι στους "εχθρούς". Εγώ το μόνο που ξέρω, είναι αυτό που λέγαν οι Less than Jake. All my best friends are metalheads. Οι οποίοι, όχι τυχαίο, μισούν στην κυριολεξία αυτόν τον κύκλο, για τον απλούστατο λόγο ότι αντιμετωπίζουν τον χλευασμό πρώτα αυτοί, επειδή δεν είναι "true".

    Επειδή όμως άλλο τρου και άλλο πουστρου, να κάνω το ξεκαθάρισμα.

    Ra Pariah: Δεν θα έμπαινε με τίποτα στον κύκλο, και θα έτρωγε και δούλεμα

    Ruthless: Πρώτη γραμμή, ιπποκόμος του Sussex και του Essex.

    Ε φανταστείτε καμιά 60-70 Ρουθλεςς μαζί.
    Last edited by Reject; 19-12-2011 at 18:09.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,233

    Default

    Μικρός, με τη μαμά χεράκι χεράκι ήμουν θυμάμαι, έχω πετύχει και σκηνικό με λάιτ ξύλο, πανκιά (στάνταρ τους θυμάμαι λόγω μαλλιών) με μέταλλα (δεν παίρνω όρκο) στο παρκάκι απέναντι από το Μακεδονικών Σπουδών.

  11. #56
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    Στα γενέθλια φίλης, βρίσκοταν και ένα εξαίρετο μέλος του Excalibur. Τον οποίο, δεν γνώριζα, και ο οποίος, με το ΖΟΡΙ, την έλεγε σε όλους σε φάση "τι ακούς? α μαλακίες. Καλά, χάθηκε ένας εδώ να ακούει ατσάλι". Έκανα υπομονή, μπόλικη. Δεν άντεξα όμως όταν του είπα ότι "ξέρεις, θεωρώ πως οι Manowar παιζουν μαλακίες και δεν γουστάρω ρε παιδί μου"
    first world problems.
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  12. #57
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    κουβέντα να γίνεται ρε φρηκ-όχι και προβλήματα.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  13. #58
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    και αυτά να συμβαίνουν, είναι τόσο αποσπασματικό κομμάτι της καθημερινότητας στην πόλη και τόσο μα τόσο απειροελάχιστο μπροστά στα συνολικότερα προβλήματα της πόλης μας, που μόνο να αποστασιοποιηθείς απαυτό μπορείς και να ασχοληθείς με σοβαρότερα πράγματα. αν τώρα θέλετε να κάνετε μια σταυροφορία υπερ της συνολικής τέχνης και να κυνηγάτε την μουσική την ίδια για μερικούς χουλιγκαν που ακούν ατσάλια προσπαθήστε τουλάχιστον να μην το κάνετε με τέτοιο κρετινισμό όπως ο thread starter. sorry ρε μινμιν αλλά τόσα κόμπλεξ μαζεμένα σε ποστ μετρημένα στο δάχτυλο του ενός χεριού, μόνο από πνευματικά ασταθή περίμενα. μπορεί να περνάς τα 1002 στην προσωπική σου ζωή και να μην συνειδητοποείς το τι απόψεις και με ποιον τρόπο τις εκφράζεις εδώ, αλλά θα το πω λαικά, όχι άλλο κάρβουνο.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  14. #59
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    καθισες και ασχοληθηκες με ατομο που οπως τον περιγραφεις εχει νοημοσυνη αχιβαδας , δεν σε τιμαει αυτο... δλδ πως ειναι δυνατον να τον πηρες σοβαρα? εχω να ακουσω τετοια ατακα απο το 98 που πηγαινα κατα κορον σε μεταλλαδικα που ακομα και τοτε με τετοιες ατακες απλα γελαγα σαν τον χαζο .
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  15. #60
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Φρηκ, όταν κάθεται απέναντι σου και προσβάλλει όλο τον κόσμο, αναγκαστικά ασχολείσαι.
    Απλά, ασχολείσαι άσχημα. Όπως του αρμόζει. Και η ειρωνεία είναι πως θεωρείται και ξύπνιος στον κύκλο του.Φαντάσου τους άλλους δηλαδή.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

Similar Threads

  1. Replies: 41
    Last Post: 25-03-2011, 21:58
  2. [TV] Patty, η πιο όμορφη ιστορία
    By britney in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 2
    Last Post: 30-08-2010, 23:26
  3. ΑΠΑΤΗ το Stonehenge? (National Geographic?)
    By Sotos_The_Tequiler in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 7
    Last Post: 27-01-2010, 01:28
  4. Πες την Ιστορία...
    By mrmaiden in forum General Discussion
    Replies: 6
    Last Post: 09-08-2009, 17:32
  5. Παράλληλη Ιστορία...
    By OrioN in forum General Discussion
    Replies: 8
    Last Post: 18-10-2004, 16:07

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •