Results 1 to 13 of 13

Thread: The Mob ~ 15/2/12 @ Gaia Live, Thessaloniki & 18/2/12 @ Six D.O.G.S, Athens

  1. #1
    μηδέν statik's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Reality Asylum
    Posts
    225

    Default The Mob ~ 15/2/12 @ Gaia Live, Thessaloniki & 18/2/12 @ Six D.O.G.S, Athens

    περαν της "επισημης ανακοινωσης" της alterground περι "λαιβ που ειναι αναγκαιο και απαραιτητο πολιτικα κ ιστορικα" (λολζ) μας τρεχουνε τα σαλια γιατι λενε κατι για την τρου συν8εση!!! μιλαμε εξ' αλλου για τους παρακατω 8εους (και προσωπικα για μια απο τις αγαπημενες μου μπαντες)!



    (αν μπορει καποιος μοντ να φτια3ει το λινκ, κατι παιζει με το εταιρικο μου πισι και δεν βαζει γιουτιουμπζ,σποιλζ,ιματζιζ, κλπ κλπ! 8ενκς και πινκςςς!)


    "Τον ερχόμενο Φεβρουάριο, οι The MOB περνούν πρώτη φορά τα σύνορα του Ηνωμένου Βασιλείου μετά την επανένωσή τους προκειμένου να επισκεφτούν την Αθήνα σε μια περίοδο άκρως πονηρή κι επικίνδυνη, όπου οι μοντέρνοι «στρατοί κατοχής» δεν ξεχωρίζουν πλέον από την χακή απόχρωση της εμφάνισής τους (...), προσδίδοντας σε τούτη την παρθενική ζωντανή τους εμφάνιση επί Ελληνικού εδάφους τις «τρομακτικές» διαστάσεις μιας άκρως ουσιαστικής συναυλίας διαμαρτυρίας -που φευ, είναι πλέον πιο επίκαιρη από ποτέ... "
    υπογραφη αλτεργκαου, σκαστε και 16 επαναστατικα γιουρια (η δραχμες;!)...
    Last edited by Kaserinos; 21-11-2011 at 10:35.
    anti-metal

  2. #2
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    https://www.facebook.com/events/344140835608934/

    Επίσημα, και Θεσσαλονίκη.
    Να δούμε, θα έρθουν οι διάφοροι μουσικοί δημοσιογράφοι που τους αποθέωναν ή άλλαξε φέτος το trend?
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  3. #3
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    ποιοι μουσικοι δημοσιογραφοι τους αποθεωναν;
    this is radio freedom.

  4. #4
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    15 ευρώ για μπάντα ενός δίσκου όμως ρε γμτ; οι Zounds δεν είχαν παίξει τζάμπα;
    μάλλον θα παω αλλά έχουμε και savage republic που αποτι εμαθα το έτρεξαν μόνοι τους (με 8ευρο στην προπωληση κιόλας)


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  5. #5
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Οι Zounds είχαν παίξει τζάμπα στο Βιολογικό, το 2004.
    Στην Αθήνα, 16 ευρώ είχε το εισιτήριο όμως.
    Τα "15 ευρώ για μπάντα ενός δίσκου" σόρρυ, αλλά δεν τα πιάνω. Δηλαδή αν έπαιζαν πχ οι The Feelies των 2μιση δίσκων με 20 ευρώ θα παραπονιόσουν έτσι? Ή όταν παίξαν οι Radio Birdman με 20 ευρώ έγινε θέμα?

    Καλή φάση ρε, και εγώ μέσα, γουστάρω τζάμπα, αλλά ντάξει, κάποιες φορές δεν γίνεται.

    Και τι πάει να πεί "καλή φάση, αλλά έχουμε και Savage Republic". Ξέρω γω βαριέσαι να κατεβείς 2 φορές σε μιά βδομάδα στο κέντρο?
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  6. #6
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default

    pink για την αναφορα στους Feelies

  7. #7
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    καταρχάς γενικά ξενερώνω στην ιδέα να δινω 20 ευρώ για συναυλίες εδώ και καιρό οπότε δεν ξέρω γιατί μου φέρνεις αυτά τα παραδείγματα. σε κάθε περίπτωση, οι mob εβγαλαν εναν καλο χρυσο δισκο πριν 30 χρόνια και μετά απο αυτά τα 30 χρόνια έχουν επανασυνδεθεί χωρίς νέο υλικό για να κάνουν ένα Live των 16 ευρώ. δεν με πολυνοιάζουν τα περί τιμιότητας των γεροντοπαλίκαρων αλλά δεν τρελένομαι στην ιδέα να δίνω λεφτά για να ακούσω μερικά ωραία τραγούδια από τύπους που και ανενεργοί τόσο καιρό ήταν αλλά και που η ακμή τους διήρκησε τόσο λίγο.

    βρίσκω την αναφορά savage republic σωστή για δυο λόγους :
    πρώτον είναι μπάντα με πολύ υλικό και δικαιολογούν την υπαρξη τους δισκογραφικά.
    δεύτερον και κυριότερον το εισιτήριο είναι φτηνότερο και το live των mob πέφτει την ίδια βδομάδα οπότε θα στριμωχτώ περεταίρω οικονομικά.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  8. #8
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default

    οι SR δεν εχουν καν σχεση με την αρχικη τους συνθεση απο την αλλη
    ή ο Lally ερχεται ως μελος των Fugazi αλλα αυτο απο μονο του δεν λεει κατι

    τα βαζεις κατω, βλεπεις τι κανει ο καθενας ολα αυτα τα χρονια, τι διαθεση εχεις να ερθεις σε επαφη με το παρελθον κλπ κλπ

  9. #9
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Ωραία.
    α) Οι Savage Republic, το κανόνισαν μόνοι τους, έχουν έρθει 29283374 φορές, γνωρίζουν τα κατατόπια
    β) Μαζί με τους Mob, θα παίξουν και οι Moot Stop. Ξέρω, στα αρχίδια σου και κατσαπάνκ και και και και 1002 μαλακίες, αλλά είναι όπως και να έχει, ιστορική μπάντα, και υπάρχει κοσμος που θέλει να τους δεί.

    Έχεις τραβηχθεί σε 1002 μέρη ρε μαλάκα, έχεις πληρώσει κέρατα για να δείς τις πλέον ακριβές μπάντες, και επειδή οι Mob είναι "αναρχοπάνκ ξέρω γώ-πρέπει να είναι free" κάθεσαι και παραπονιέσαι. Ε να μην σώσουν να έρθουν ποτέ ρε συ τέτοιες μπάντες, αν είναι να κλαίγονται ακόμα και άτομα που τους γουστάρουν.

    Δεν σε είδα τα ίδια παράπονα να τα κάνεις για Pierced Arrows όμως. Πες ότι είναι θέμα μπάντας εξαρχής και τελειώσαμε.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  10. #10
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    να πω οτι ειναι θέμα μπάντας; ναι ειναι θέμα μπάντας απ'την αρχή νομίζω το λέω. αλλά οχι επειδή αυτή η μπάντα παίζει αναρχοπανκ.

    παυλο δεν ξέρω γιατί αναφέρεις τον lally. δεν θα πάω ούτως ή άλλως.
    στο θέμα των savage ναι οκ αλλά ο βασικός πυρήνας της μπάντας απ΄το 83 και μετά δεν έχει αλλάξει δραστικά. ουσιαστικά μόνο το tragic figures ηχογραφήθηκε με αλλο line up και το ceremonial (ο αγαπημένος μου) έχει και Licher & Loveless. στο 1938 (album) ήταν σχεδόν ολο το line up του ceremonial. οπότε μην δημιουργούμε εντυπώσεις πως είναι ουσιαστικά άλλη μπάντα γιατί κάτι τέτοιο δεν ισχύει.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  11. #11
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default

    δεν ανεφερα τον Lally σε σχεση με σενα Μαρουλιον
    τη συζητηση περι λαιβ μουσικαντηδων του παρελθοντος ανεπτυξα με αλλο παραδειγμα

    εχω την εντυπωση πως δεν παιζει ο Licher εδω και χρονια με τους SR, δεν ηταν την προηγουμενη φορα και δεν θα ναι και τωρα
    τι εντυπωσεις να δημιουργησω βρε, εγω πηγα και στο προηγουμενο, γουσταρα με 1000 και θα παω και τωρα

  12. #12
    Οργισμένος Βαλκάνιος Pinatero's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    TERRA ROSSA
    Posts
    5,779

    Default

    οι Moot Point (οχι Stop) παιζουν στη Θεσ/νικη support
    ο κιθαριστας υπευθυνος διπλωματικης μου, περισσοτερο για μουσικη μιλουσαμε παρα για τη διπλωματικη.
    κυκλοφορησαν κι ενα βινυλιο ("Ποντικοφάρμακο") με τις πρωτες κυκλοφοριες τους.

    και μιας και θα'ναι και η Λία στη συνθεση τους, θα χει και τη πιο "συχρονη μεστη" φαση τους
    ..Γω νόμιζα πως ήσασταν ο Σπουδαίος Θεός, ο Μεγαλοδύναμος
    αλλά σεις δεν είστε παρά ένα ειδωλάκι, ένας κόπανος με γραβάτα
    Σκύβω ήδη να πιάσω το κέρατο
    που χω κρυμμένο στα σταράκια μου...


    http://justaburn.blogspot.gr/
    http://www.facebook.com/pages/Nights...70783152963345
    http://www.downtunedmag.com/p/downtuned-radio.html
    https://www.facebook.com/1000modsFanClub

  13. #13
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Μοοt Point συμπαθητικοί.

    Αλλά σήμερα, όποιος δεν είδε τους The Mob, ενώ τους γουστάρει, απλά έχασε ένα live-εμπειρία ζωής.
    Ένας Ουαλλός φίλος μου, μου είχε πεί πως σε ένα φεστιβάλ που είχαν παίξει οι Zounds, Mob,Astronauts πρόσφατα, η καλύτερη μπάντα ήταν οι The Mob.
    Συγκρίνοντας τους σήμερα με τους Zounds που τους έχω δει, μπορώ απλά να πω πως είχε δίκιο.
    Εκπληκτική λαιβ μπάντα, σαν να μην πέρασε ούτε λεπτό από πάνω της.

    Στα του λαιβ, ήταν ευτυχία να βλέπεις εκεί τον κόσμο που έπρεπε (μπαρμπα-punks, πιτσιρικάδες από επαρχία,goths) και να μην βλέπεις εκεί αυτούς που δεν έπρεπε (π.χ παλιούς φίλους που σου λένε "έλα μωρέ, θα πάμε τώρα στους μίζερους...να ερχόντουσαν οι Kulture Shock να πήγαινα να χορέψω" ή "θα κρατήσω δυνάμεις για το ΑΠΟΛΥΤΟ ΚΑΚΟ" ακα ΑΠΟΛΥΤΗ ΜΑΛΑΚΙΑΡΑ).

    Όσοι δεν ήρθατε ενώ τους γουστάρετε, κρίμα.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 23-03-2011, 20:06
  2. LONEWOLF LIVE IN ATHENS + THESSALONIKI 20+21 NOVEMBER 2010.
    By eatmetalgreg in forum Live & Events Talk
    Replies: 0
    Last Post: 21-10-2010, 18:49
  3. Free The Robots Live @ Thessaloniki,Gaia 15.10.
    By nikolasfluxus in forum Live & Events Talk
    Replies: 0
    Last Post: 07-10-2010, 16:54
  4. Subways Live in Athens/Thessaloniki
    By SPSProjects in forum Live & Events Talk
    Replies: 0
    Last Post: 11-03-2009, 14:27
  5. Sting Live In Athens & Thessaloniki
    By jack the ripper in forum Live & Events Talk
    Replies: 6
    Last Post: 09-03-2006, 20:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •