Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30

Thread: μεταπτυχιακα (σφιξιμο στο στηθος)

  1. #1
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default μεταπτυχιακα (σφιξιμο στο στηθος)

    λοιπον, επειδη πρεπει να αρχισω να παιρνω αποφασεις και θα χρειαστω την πολυτιμη βοηθεια σας.

    η κατασταση εχει ως εξης: εγω τελειωνω μαθηματικος τωρα αλλα δεν με ενδιαφερει να ακολουθησω σ'αυτη την γραμμη. θα προτιμουσα να μεταπηδησω σε φιλοσοφια, γλωσσολογια ή δημοσιογραφια (το τελευταιο ειναι πρακτικα αδυνατο, ειμαι και 24 χρονων - κλεινω τα 25 τον μαρτιο, δεν με παιρνει ηλικιακα για δευτερο πτυχιο).

    γενικα αν ειναι να μεινω ελλαδα, δεν εχω καμια προθεση να φυγω απ'την αθηνα. το προβλημα ειναι ομως οτι:
    α) τα μεταπτυχιακα φιλοσοφιας (πλην του μιθε που δεν θελω να παω) ειναι για πεταμα.
    β) μεταπτυχιακο στην γλωσσολογια εχω βρει μονο στο φιλολογικο της φιλοσοφικης, που απ'οτι καταλαβα πλεον μπαινεις μονο με ρουσφετι

    αρα, αν δεν βρω καποια εναλλακτικη, θα χρειαστει να φυγω εξω (που για πολλους λογους δεν θελω αλλα τι να κανεις). τα θεματα εδω ειναι:
    α) θα πρεπει να βρω καποια ευρωπαϊκη χωρα που να μπορω να επιβιωσω οικονομικα και πολιτισμικα
    β) χθες μου εσκασε η ιδεα μηπως εγκατελειπα τα παντα και πηγαινα να γινω γειτονακι του φιξξξερ στην νεα υορκη, αλλα δεν εχω ιδεα που-τι-ποιος-πως-με τον ποσο κλπ.

    α, να σημειωσω απ'την αρχη της συζητησης, οτι προτιμω να παω στον νοτιο πολο απ'οτι στο λονδινο και οτι γενικα αν βρω λυση στην αθηνα θα ηταν το καλυτερο
    this is radio freedom.

  2. #2
    πελοπ/σιακή λέρα attila's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    στον αριστερισμο της παρθενου
    Posts
    4,222

    Default

    οι μονες χωρες που μπορεις να επιβιωσεις πολιτισμικα και οικονομικα ειναι η ιταλια και η ισπανια αλλα πανε να βαρεσουν και αυτες κανονι οποτε το μπουλο απο εκει.
    για φιλοσοφια κτλ καλυτερα ειναι μαλλον στη γαλλια αλλα κωλογλωσσα που θελει χρονο να εξοικειωθεις.
    Last edited by attila; 19-11-2011 at 13:33.

  3. #3
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    β) μεταπτυχιακο στην γλωσσολογια εχω βρει μονο στο φιλολογικο της φιλοσοφικης, που απ'οτι καταλαβα πλεον μπαινεις μονο με ρουσφετι
    Kανε αιτηση, (χωρις να ξερω τι ακριβως παιζει εκει) κ μενα το μεταπτυχιακο μου φουλ βυσματικο ηταν αλλα με πηραν και το εμαθα καιρο αφου μπηκα οταν ακομα κ οι κολλητοι μου μου παραδεχτηκαν οτι ειχαν μπει με μεσο.
    Μη το απορριπτεις δλδ αν οντως το θες, μονο κ μονο για αυτο
    Last edited by pixies; 19-11-2011 at 15:19.
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  4. #4
    Senior Member GraveMiasma's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    UK
    Posts
    964

    Default

    kalkji εισαι στο μαθηματικο αθηνας ?

    ontopik:δεν ξερω για το θεμα αλλα συγκεκριμμενα για γαλλια ειναι ευκολο να παρεις υποτροφια για μεταπτυχιακο.
    θα πρεπει να ξεκινησεις τωρα να μαθαινεις γαλλικα, οι εξετασεις γινονται στο γαλλικο ινστιτουτο στη σίνα και οι υποψήφιοι λίγοι. πες εαν θες περισσοτερες πληροφοριες.

    Για τμηματα , οι γνωσεις μου σταματανε σε οτι εχει να κανει με μαθηματικα.

    edit: τα περισσοτερα μεταπτυχιακα στου ζωγραφου ειναι δυσκολα και χωρις ουσια. Εκτος αυτου δεν ειναι και σοβαροι οι ανθρωποι που τα στελεχωνουν, με αποτελεσμα, οτι μαθεις να ειναι απο μονος σου (οποτε γιατι να μπεις στη σχολη)

    παντως μου φαινεται λιγο περιεργο που θες να πας σε εναν κλαδο του οποιου δεν ξερεις τις βασικες εννοιες, πως ξερεις αμα θα σου αρεσει ?
    Last edited by GraveMiasma; 19-11-2011 at 15:42.

  5. #5
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    α, αντιθετα, φιλοσοφια και γλωσσολογια τα επιλεγω ακριβως επειδη τα εχω μελετησει αρκετα ως αυτοδιδακτος (φιλοσοφια περισσοτερο, γλωσσολογια λιγοτερο). δεν μου ειναι αγνωστες δηλαδη οι βασεις, τα αντικειμενα και οι μεθοδοι. πως να στο πω, σιγουρα εχω διαβασει 100 φορες περισσοτερη φιλοσοφια απ'οτι μαθηματικα, εξου και η μεταβαση.

    στο μαθηματικο σαμου ειμαι
    this is radio freedom.

  6. #6
    compos mentis
    Join Date
    May 2010
    Location
    alive at the witch trials
    Posts
    2,837

    Default

    ιχθ-είς(x2)-αι;

  7. #7
    Senior Member FaithFails's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    athens
    Posts
    1,944

    Default

    Quote Originally Posted by pixies451 View Post
    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    β) μεταπτυχιακο στην γλωσσολογια εχω βρει μονο στο φιλολογικο της φιλοσοφικης, που απ'οτι καταλαβα πλεον μπαινεις μονο με ρουσφετι
    Kανε αιτηση, (χωρις να ξερω τι ακριβως παιζει εκει) κ μενα το μεταπτυχιακο μου φουλ βυσματικο ηταν αλλα με πηραν και το εμαθα καιρο αφου μπηκα οταν ακομα κ οι κολλητοι μου μου παραδεχτηκαν οτι ειχαν μπει με μεσο.
    Μη το απορριπτεις δλδ αν οντως το θες, μονο κ μονο για αυτο

    έχω να πω ότι μπήκα-βγήκα σ' αυτό το μεταπτυχιακό στη γλωσσολογία χωρίς μέσον.
    έχω να πω επίσης ότι είναι πίπα από διάβασμα και γράψιμο, 2 χρόνια το πρόγραμμα σπουδών και γενικά άντε έξω να ξεμπερδεύεις σε ένα χρόνο και πιο χαλαρά.Τσεκαρισμένο.
    Το πρόβλημά σου δεν είναι το βύσμα στο συγκεκριμένο, αλλά ότι πρέπει οπωσδήποτε να έχεις πρώτο πτυχίο από τμήμα φιλολογίας ή ΦΠΨ κατεύθυνση παιδαγωγικής.
    Once I was trapped, but now I am free

  8. #8
    Senior Member FaithFails's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    athens
    Posts
    1,944

    Default

    Quote Originally Posted by GraveMiasma View Post
    edit: τα περισσοτερα μεταπτυχιακα στου ζωγραφου ειναι δυσκολα και χωρις ουσια. Εκτος αυτου δεν ειναι και σοβαροι οι ανθρωποι που τα στελεχωνουν, με αποτελεσμα, οτι μαθεις να ειναι απο μονος σου (οποτε γιατι να μπεις στη σχολη)
    συμφωνώ ότι είναι δύσκολα
    διαφωνώ στα ρέστα


    edit: menumission άλλαξε άβαταρ πάραυτα plz, το'χω κατοχυρώσει το γλόμπο
    Last edited by FaithFails; 19-11-2011 at 16:47.
    Once I was trapped, but now I am free

  9. #9
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    φαιηθφεηλς ξυνομαι τοσα χρονια, δεν μου ειναι προβλημα το να σκιστω στην δουλεια. επισης δεν εχει τετοια προαπαιτηση για πτυχιο.

    Γίνονται δεκτοί ως υποψήφιοι:
    α) Απόφοιτοι Τμημάτων Ελληνικής Φιλολογίας Πανεπιστημίων της ημεδαπής ή της αλλοδαπής
    β) Απόφοιτοι των λοιπών Τμημάτων Φιλοσοφικών Σχολών Πανεπιστημίων της ημεδαπής ή της αλλοδαπής
    γ) Απόφοιτοι Τμημάτων άλλων Σχολών Πανεπιστημίων της ημεδαπής ή της αλλοδαπής.
    Οι υποψήφιοι των κατηγοριών β΄ και γ΄, εαν επιτύχουν, υποχρεούνται να παρακολουθήσουν προπτυχιακά μαθήματα που αντιστοιχούν στα γνωστικά αντικείμενα του Τομέα, ορίζονται από τον Τομέα και εγκρίνονται από την Συντονιστική Επιτροπή Μεταπτυχιακών Σπουδών (Σ.Ε.Μ.Σ.).
    το μεγαλο μου θεμα ειναι οτι παιρνουν 7 ατομα και θα ηθελα να βρω και αλλες επιλογες σ'αυτους τους τομεις (ή σε παρεμφερείς) στην αθηνα.

    επισης θα ειμαι ειλικρινης: το εξωτερικο δεν το θελω, ειναι γενικα λυση απελπισιας. αν εχετε παντως πιο συγκεκριμενες προτασεις για μεταπτυχιακα εξω, θα ηθελα να τις ακουσω.
    this is radio freedom.

  10. #10
    Senior Member FaithFails's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    athens
    Posts
    1,944

    Default

    όταν πας για την αίτηση θα στο πούνε για το πτυχίο και θα ζητήσουν αναλυτική βαθμολογία που να περιέχει τάδε αριθμό μαθημάτων γλωσσολογίας. Τσεκαρισμένο, εκεί μέσα δουλεύω.

    Γενικά αφού σε ενδιαφέρει η γλωσσολογία και είσαι μαθηματικός αν θες ψάξε το μεταπτυχιακό της τεχνογλωσσίας, γαμάει.
    Once I was trapped, but now I am free

  11. #11
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    ande gamhsou re papara kalki pou pairneis ptyxio kai kaneis kai thread ME SFIKSIMO STO STH8OS.

  12. #12
    Senior Member GraveMiasma's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    UK
    Posts
    964

    Default

    nai kai apo to ma8imatiko samou kiolas

  13. #13
    read between the lines Shadowking's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,664

    Default

    σκατά στην αναρχία σου.
    A loaded gun won't set you free.
    So you say.

  14. #14

    Default

    Bump!

    Ζήτω γνώμη ΕΡιτών κομπιουτεράδων/προγραμματιστών/δικτυάδων.

    Με δέχθηκαν στα εξής 2 μεταπτυχιακά:

    http://temsec.ds.unipi.gr/category/d...tems-security/
    και http://msc.ds.unipi.gr/category/netw...ented-systems/

    και μέχρι την παρασκευή πρέπει να καταλήξω σε ένα εκ των δύο.
    Γενικώς με ψήνει αρκετά η ασφάλεια σαν concept μίας και θέλω να το συνδυάσω και με δίκτυα (CCNA), αλλα το άλλο το ρημάδι έχει μέσα και cloud computing που με ψήνει εξίσου,ΑΛΛΑ θέλει και ένα ικανοποιητικό υπόβαθρο σε προγραμματισμό που εγώ ποτε δεν συμπάθησα.

    Πείτε γνώμες και προτιμήσεις, σε συνδυασμό και με το τι ζητείται στην (ανύπαρκτη) αγορά εργασίας.

    Discuss και θένξ

  15. #15
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    Η διδακτική είναι ειδικό πράμα, πρέπει να θες να γίνεις καθηγητής. Θέλω να πω, μαζί με Ιατρικές, είναι μάλλον το χειρότερο να επιλέξεις μόνο για επαγγελματική αποκατάσταση, θα έλεγα.

    Αν δεν ψήνεις προγραμματισμό, πως και δεν πήγες σε κανένα θεωρητικό μεταπτυχιακό, πουχού ΜΠΛΑ;
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •