Results 1 to 8 of 8

Thread: Youtube uploads - δικαιώματα και λοιπά @@

  1. #1
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default Youtube uploads - δικαιώματα και λοιπά @@

    Ξέρει κανείς να μου πει τι ακριβώς συμβαίνει με τα δικαιώματα στα youtube videos; Έχω προσπαθήσει να αναρτήσω κομμάτια βίντεο από σειρές/ταινίες ή τραγούδια και αποκλείονται αυτόματα από δημόσια χρήση. ΟΚ κατανοητά όλα αυτά περί πνευματικών δικαιωμάτων (το πώς αποκλείεται αυτόματα το βίντεο χωρίς να έχω βάλει αναγνωρίσιμες ετικέτες είναι βέβαια άλλο θέμα, πώς σκατά ελέγχουν κάθε βίντεο που ανεβάζεται παγκόσμια; ), αλλά όλοι αυτοί που ανεβάζουν τμήματα από ταινίες ή σειρές ή τραγούδια και τα βλέπουμε στο youtube δε νομίζω να έχουν έγγραφη άδεια από τον ιδιοκτήτη - πολλοί μάλιστα προσθέτουν στο info του βίντεο "disclaimers" κλπ, άρα στάνταρ είναι απλοί χρήστες όπως εγώ.

    Τι ακριβώς συμβαίνει με αυτό το θέμα λοιπόν και υπάρχει τρόπος να παρακάμψουμε αυτή την ιστορία;

  2. #2
    For Science,You Monster. Ethereal's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    afk
    Posts
    1,427

    Default

    εχασα πριν κατι χρονια καναλι με αρκετο υλικο(rip απο vhs) απο εγχωριες μεταλλοεκπομπες των 90's κυριως(ευτυχως καποια εγιναν mirror απο αλλους και υπαρχουν ακομα)
    ειχα 2 warnings σε υλικο headbangers ball λογο mtv και το τριτο ηταν απο highlights cl λογο uefa.η μαλακια ειναι οτι στα 3 την πληρωνει ολο το καναλι και δεν υπαρχει τροπος ανακτησης ,ειδικα οταν προκειται για τετοιυ μεγεθους εταιριες.οπως και να χει παντως,γενικα θα δωσουν βαση αν τραβας κοσμο(views)

  3. #3
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Τι αν τραβάς κόσμο, με το που ανεβαίνει το βίντεο, με 0 views δλδ, γίνεται ban.

    Όπως ξανάπα όμως, αναρωτιέμαι τι συμβαίνει με τόσα και τόσα βιντεάκια με τραγούδια ή αποσπάσματα από σειρές/ταινίες που βλέπουμε στο youtube και για τα οποία αποκλείεται να υπάρχει αντίστοιχη άδεια χρήσης.

  4. #4
    For Science,You Monster. Ethereal's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    afk
    Posts
    1,427

    Default

    ναι βασικα απλα κατεθεσα την προσωπικη μου εμπειρια =p
    για το αυτοματο που λες δεν εχω ιδεα.για τα αλλα που λες ειναι κυριως αν και ποτε θα τα κανει καποιος flag πιστευω.

  5. #5

    Default

    κάνω υπόθεση χωρίς να έχω καμία γνώση: ενδέχεται να υπάρχει κάτι αντίστοιχο του trackid που υπάρχει στα κινητά και κάνει κάποιου είδους αντιστοίχιση σε κομμάτια που έχουν θέμα με δικαιώματα.

  6. #6
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    Ο αυτόματος έλεγχος αν θυμάμαι καλά γίνεται με κάποιου είδους ψηφιακή υπογραφή είτε του ήχου είτε της εικόνας (βίντεο) είτε και των δύο.
    Π.χ όπως κάνει το tineye αναζήτηση εικόνων. Παίρνει την ψηφιακή υπογραφή της εικόνας που του δωσες και τη συγκρίνει με υπογραφές άλλων μέχρι να ταιριάξει με κάποιες σε κάποιο ποσοστό (όχι 100% πάντα)
    Αν έχεις μια βάση δεδομένων με banned ψηφιακές υπογραφές τότε ο έλεγχος γίνεται πολύ εύκολα αυτόματα την ώρα που το ανεβάζεις.
    Last edited by Sotos_The_Tequiler; 08-11-2011 at 20:04.
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  7. #7
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Περίπου. Δεν είναι ψηφιακές υπογραφές, είναι samples από ταινίες και μουσικά κομμάτια, τα οποία τους έχουν προμηθεύσει οι ιδιοκτήτες των πνευματικών δικαιωμάτων, βάσει των οποίων ανιχνεύει αν το υλικό είναι copyrighted και επιλέγει τι θα το κάνει με βάση την πολιτική που έχει θέση ο copyright owner (deletion, automatic attribution ή οτιδήποτε άλλο).

    Όσοι ανεβάζουν σειρές ή μουσικά κομμάτια:
    - είτε ανεβάζουν υλικό για το οποίο το youtube δεν έχει samples να συγκρίνει,
    - είτε έχουν κάποιο δικαίωμα αναδιανομής, π.χ. επιτρέπεται η αναδιανομή όλων των εκπομπών του BBC για μη εμπορική χρήση,
    - είτε έχουν πειράξει το σήμα αρκετά ώστε να μην ανιχνεύεται αυτόματα. Κάποτε είχα πετύχει ένα άρθρο που περιέγραφε πώς για μουσικά κομμάτια, αλλά δεν είχα δώσει σημασία.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  8. #8
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    Στο μυαλό μου είχα π.χ. ότι συγκρίνουν δείγματα του φασματικού περιεχομένου ενός ηχητικού κομματιού για παράδειγμα, παίζει κάτι τέτοιο; Δεν το έχω πολυψάξει.
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

Similar Threads

  1. Replies: 4
    Last Post: 28-12-2010, 22:49
  2. Replies: 4
    Last Post: 15-12-2010, 11:42
  3. Replies: 16
    Last Post: 12-04-2009, 21:09
  4. Κανόνες και λοιπά παραφερνάλια :P
    By When Black Roses Bloom in forum Fantasy & Strategy Games
    Replies: 3
    Last Post: 26-03-2005, 15:39
  5. mikra uploads
    By Newsted in forum Forums Help/Suggestions
    Replies: 2
    Last Post: 03-09-2003, 15:20

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •