Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 51

Thread: διαφορες αναμεσα σε καρτες ηχου

  1. #31

    Default

    Για να συμπληρώσω, η μπότα δε θα ακούγεται πλοφτ (δηλαδή δε χάνεις συχνότητες στον ψηφιακό ήχο), αλλά με φτηνή κάρτα θα έχεις αυτό που λέμε κακό ψηφιακό ήχο. Υπάρχουνε διάφορες ωραίες λεξούλες όπως quantisation error, intermodulation distortion, aliasing, jitter κλπ οι οποίες στο περίπου εννοούν ότι η κάρτα σου δε πιάνει και πολύ καλά τις τιμές σου σήματος και βγάζει μία ελαφρά παραμόρφωση, η οποία ερμηνεύεται συνήθως σαν μία "σκληράδα" στις ψηλές συχνότητες. Πέρα από αυτό θα έχεις και πιο συχνά αυτό που λέμε artifacts, δηλαδή κάποια κλικ και τσαφ και κρακλ τα οποία έρχονται σε φαινομενικά ράντομ στιγμές που η κάρτα δε την παλεύει (σαν να κλιπάρεις χωρίς να κλιπάρεις) και τα οποία είναι δυνατόν να ψιλοχαλάσουν μερικές ηχογραφήσεις. Όχι με τραγικό τρόπο, αλλά θες να ακούγεται για πάντα ένα τσαφ από πίσω από αυτό το κρας που βάρεσες σε αυτό το γαμηστερό γύρισμα?

    Το θέμα του θορύβου ακόμα και σε τέτοιες κάρτες δε θα είναι και τόσο πρόβλημα άμα ηχογραφήσεις σε 24 bit και σε λογικά λεβελς. Άμα γράφεις 16 bit και στο -30db μέσο όρο ναι. Το -3/-6 db μπαι δε γούει Ονιμπότσο πρέπει να είναι το λέβελ των μάξιμουμ peak, πολλοί κάνουν το λάθος να πιέζονται να γράψουν τόσο ψηλά χωρίς λόγο και κάποια στιγμή αναπόφευκτα έρχεται το κόκκινο.

    Γενικά τον τρώει ο κώλος του τον Σουπερμάτσο για την φτηνή βλέπω.. Ντάξει ρε, πειραματίσου και για την πάρτη μας, πάρτην και δώσε μας ριπόρτ (κρας τεστ δηλαδή).
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  2. #32

    Default

    όχι ρε συ, απλά δε θέλω να σκάσω 150 ευρά για μεταχειρισμένη κάρτα, απ΄τη στιγμή που η μόνη μου απαίτηση απ'το μηχάνημα είναι να κάνει αυτό που δε κάνει το drum module: quick record για να τσεκάρω το παίξιμό μου. δε θέλω να ηχογραφήσω για δίσκους και μαλακίες (άντε το πολύ πολύ να ηχογραφήσω κάνα youtube βίντεο για τα munakia)

    καμιά πρόταση σε φάση "πάρε αυτήν εδώ" δεν έχει κάνει κάποιος
    tt0274518

  3. #33

    Default

    πάρε το καλώδιο/κάρτα ήχου με A/D κονβέρτορες () και γράψε στην onboard

    http://www.thomann.de/gr/the_tbone_usb1g.htm

    αλλά θες 2 κανάλια δυστυχώς (κρίμα!!)

    άιντε στη μπέρινγκερ, άλλη εταιρία δε βγάζει κάρτες/παιχνιδάκια κάτω από 50 ευρώ
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  4. #34

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    πάρε το καλώδιο/κάρτα ήχου με A/D κονβέρτορες () και γράψε στην onboard

    http://www.thomann.de/gr/the_tbone_usb1g.htm

    αλλά θες 2 κανάλια δυστυχώς (κρίμα!!)

    άιντε στη μπέρινγκερ, άλλη εταιρία δε βγάζει κάρτες/παιχνιδάκια κάτω από 50 ευρώ
    pissed you off με την ανυπομονησία μου? δε πιάνω τον τόνο
    ενιγουεη, θα πρήξω κάναν υπάλληλο στη στουρνάρη
    tt0274518

  5. #35

    Default

    όχι ρει, λίγο χαβαλέ σου έκανα! Θα μπορούσες να είχες λίγο παραπάνω απαιτήσεις βέβαια, σε αυτή τη φάση που θες όντως δεν ξέω αν αξίζει να δώσεις λεφτά

    ψάξε στo thomann στα audio interfaces και βάλε descending order τιμές, για κάτι ενδιάμεσο πχ βλέπω αυτό, που ηχογραφεί 24bit/48khz

    http://www.thomann.de/gr/steinberg_ci1_b_stock_2.htm
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  6. #36

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    όχι ρει, λίγο χαβαλέ σου έκανα! Θα μπορούσες να είχες λίγο παραπάνω απαιτήσεις βέβαια, σε αυτή τη φάση που θες όντως δεν ξέω αν αξίζει να δώσεις λεφτά

    ψάξε στo thomann στα audio interfaces και βάλε descending order τιμές, για κάτι ενδιάμεσο πχ βλέπω αυτό, που ηχογραφεί 24bit/48khz

    http://www.thomann.de/gr/steinberg_ci1_b_stock_2.htm
    α έλα, το κατάλαβα λάθος
    είδα νοιζ αυτή και μ'άρεσε: http://smart.noiz.gr/details.php?id=188620
    και στο Θωμά αυτήν: http://www.thomann.de/gr/lexicon_omega_studio.htm

    γιατί ντάξει, μπορεί τώρα να τη θέλω για απλά πράματα, αλλά χαμένη δε θα πάει
    καμιά αποψάρα με βάση τα specs? για να γίνει η αγορά μόλις μας πλερώσει ο αφεντικός
    tt0274518

  7. #37
    κρισνακορ Jacknife's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    The Witch's Heart
    Posts
    683

    Default

    Φλασια για σουπερματσομαν.

    Spoiler
    Τραπεζι πινκ πονκ πηρες?

  8. #38

    Default

    Quote Originally Posted by Jacknife View Post
    Φλασια για σουπερματσομαν.

    Spoiler
    Τραπεζι πινκ πονκ πηρες?
    Spoiler
    not yet, προηγείται η μουσική
    tt0274518

  9. #39
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    δεν σου χρειαζεται καρτα ηχου μωρε τρελε. στα ειπα δεν με ακους. με ενα σπλιτερακι παιρνεις απο το τζακ των ακουστικων σημα και το γραφεις σε ενα μπ3 πλειερ ορ γουατ. αν πας και ενωσεςι τα τυμπανα απο το αουτ τους στην καρτα ηχου τους, και παιζεις πλειαλονγκ δεν θα ακους την μουσικη. μονο τα τυμπανα σου...
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  10. #40

    Default

    Quote Originally Posted by BURNIN AMBITION View Post
    δεν σου χρειαζεται καρτα ηχου μωρε τρελε. στα ειπα δεν με ακους. με ενα σπλιτερακι παιρνεις απο το τζακ των ακουστικων σημα και το γραφεις σε ενα μπ3 πλειερ ορ γουατ. αν πας και ενωσεςι τα τυμπανα απο το αουτ τους στην καρτα ηχου τους, και παιζεις πλειαλονγκ δεν θα ακους την μουσικη. μονο τα τυμπανα σου...
    κάτσε ρε, απ'το module δε θα ακούω και μουσική και τύμπανα μέσω phones?
    tt0274518

  11. #41
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    ναι ρε. αλλα εσυ την καρτα ηχου που θα τη συνδεσεις. στο phones jack? ειναι δυνατον? για πιο λογο τι χρειαζεσαι τοτε δεν καταλαβαινω. η μαμα καρτα σου στον υπολογιστη δεν εχει λινε ιν? δεν παιζει. δεν χρειαζεσαι καρτα ηχου. βασικα και με ενα μπ3 ρεψορδερ δεν χρειαζεσι καν υπολογιστη. απλα τα πραγματα ρε. εν τω μεταξυ το τηλ μου το εχεις και καθεσαι και παιδευεσαι. παρε αυριο μετα τις 9 να στα πω. αν δεν θελεις να παρεις ηχο πολυκαναλο απο τα τυμπανα δεν εχει νοημα η καρτα ηχου. η μαμα καρτα ηχου του πισι σου μια χαρα κανει δουλεια πχ
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  12. #42

    Default

    Quote Originally Posted by BURNIN AMBITION View Post
    ναι ρε. αλλα εσυ την καρτα ηχου που θα τη συνδεσεις. στο phones jack? ειναι δυνατον? για πιο λογο τι χρειαζεσαι τοτε δεν καταλαβαινω. η μαμα καρτα σου στον υπολογιστη δεν εχει λινε ιν? δεν παιζει. δεν χρειαζεσαι καρτα ηχου. βασικα και με ενα μπ3 ρεψορδερ δεν χρειαζεσι καν υπολογιστη. απλα τα πραγματα ρε. εν τω μεταξυ το τηλ μου το εχεις και καθεσαι και παιδευεσαι. παρε αυριο μετα τις 9 να στα πω. αν δεν θελεις να παρεις ηχο πολυκαναλο απο τα τυμπανα δεν εχει νοημα η καρτα ηχου. η μαμα καρτα ηχου του πισι σου μια χαρα κανει δουλεια πχ
    ρε μη με μπερδεύεις, outputs module -> inputs κάρτας ήχου, και phones module -> τα ακουστικά μου, που θα ακούω τι γίνεται
    και η κάρτα ήχου θα είναι συνδεδεμένη στο πισί και θα ηχογραφεί με κάνα logic
    το λάπτοπ δεν έχει line in :[
    θα σε πάρω να σε πρήξω κι εσένα
    tt0274518

  13. #43
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    H scarlett δεν κάνει;

    http://www.thomann.de/gr/focusrite_scarlett_2i2.htm

    Νομίζω είχε προταθεί και σε παραδίπλα θρεντ. Να πουν οι γνώστες.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  14. #44
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    Quote Originally Posted by supermachoman View Post
    Quote Originally Posted by BURNIN AMBITION View Post
    ναι ρε. αλλα εσυ την καρτα ηχου που θα τη συνδεσεις. στο phones jack? ειναι δυνατον? για πιο λογο τι χρειαζεσαι τοτε δεν καταλαβαινω. η μαμα καρτα σου στον υπολογιστη δεν εχει λινε ιν? δεν παιζει. δεν χρειαζεσαι καρτα ηχου. βασικα και με ενα μπ3 ρεψορδερ δεν χρειαζεσι καν υπολογιστη. απλα τα πραγματα ρε. εν τω μεταξυ το τηλ μου το εχεις και καθεσαι και παιδευεσαι. παρε αυριο μετα τις 9 να στα πω. αν δεν θελεις να παρεις ηχο πολυκαναλο απο τα τυμπανα δεν εχει νοημα η καρτα ηχου. η μαμα καρτα ηχου του πισι σου μια χαρα κανει δουλεια πχ
    ρε μη με μπερδεύεις, outputs module -> inputs κάρτας ήχου, και phones module -> τα ακουστικά μου, που θα ακούω τι γίνεται
    και η κάρτα ήχου θα είναι συνδεδεμένη στο πισί και θα ηχογραφεί με κάνα logic
    το λάπτοπ δεν έχει line in :[
    θα σε πάρω να σε πρήξω κι εσένα
    αυτο σου λεω. αν πχ εσυ παιζεις πανω σε πλειαλονγκ (αυτο θες να κανεις και το ξερω, περα απο το να γραφεις τα λινεαρ σολο σου) δεν θα γραφεται απο το αουτπου του μοντιουλ(εκτος και αν μου διαφευγει καποια ρυθμιση που δεν ξερω).
    αν εσυ θες να συνδεσεις την καρτα ηχου στο πισι, γιατι δεν πετας ενα καρφι απο τα ακουστικα στο πισι και να τελειωσεις χωρις να αγορασεις καρτα ηχου. απλο δεν ειναι? δεν καταλαβαινω...
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  15. #45

    Default

    Quote Originally Posted by BURNIN AMBITION View Post
    Quote Originally Posted by supermachoman View Post
    Quote Originally Posted by BURNIN AMBITION View Post
    ναι ρε. αλλα εσυ την καρτα ηχου που θα τη συνδεσεις. στο phones jack? ειναι δυνατον? για πιο λογο τι χρειαζεσαι τοτε δεν καταλαβαινω. η μαμα καρτα σου στον υπολογιστη δεν εχει λινε ιν? δεν παιζει. δεν χρειαζεσαι καρτα ηχου. βασικα και με ενα μπ3 ρεψορδερ δεν χρειαζεσι καν υπολογιστη. απλα τα πραγματα ρε. εν τω μεταξυ το τηλ μου το εχεις και καθεσαι και παιδευεσαι. παρε αυριο μετα τις 9 να στα πω. αν δεν θελεις να παρεις ηχο πολυκαναλο απο τα τυμπανα δεν εχει νοημα η καρτα ηχου. η μαμα καρτα ηχου του πισι σου μια χαρα κανει δουλεια πχ
    ρε μη με μπερδεύεις, outputs module -> inputs κάρτας ήχου, και phones module -> τα ακουστικά μου, που θα ακούω τι γίνεται
    και η κάρτα ήχου θα είναι συνδεδεμένη στο πισί και θα ηχογραφεί με κάνα logic
    το λάπτοπ δεν έχει line in :[
    θα σε πάρω να σε πρήξω κι εσένα
    αυτο σου λεω. αν πχ εσυ παιζεις πανω σε πλειαλονγκ (αυτο θες να κανεις και το ξερω, περα απο το να γραφεις τα λινεαρ σολο σου) δεν θα γραφεται απο το αουτπου του μοντιουλ(εκτος και αν μου διαφευγει καποια ρυθμιση που δεν ξερω).
    αν εσυ θες να συνδεσεις την καρτα ηχου στο πισι, γιατι δεν πετας ενα καρφι απο τα ακουστικα στο πισι και να τελειωσεις χωρις να αγορασεις καρτα ηχου. απλο δεν ειναι? δεν καταλαβαινω...
    γιατί δεν έχει line in μάνα μου το πισί, οπότε αυτό ρώτησα εξαρχής - να να πάρω μια usb κάρτα της πούτσας για να αποκτήσω line in, ή να πάω σε κάτι καλύτερο για να παίζω και με περισσότερα ins?

    σπιριτ, η σκαρλετ απ'ότι είδα, πέρα απ'τα λίγα I/O, δεν έχει καν midi, γιατί είναι τόσο ακριβή?
    tt0274518

Similar Threads

  1. Πουλάω Κάρτες YU-GI-OH
    By freely_gr in forum The Marketplace
    Replies: 27
    Last Post: 10-06-2011, 17:04
  2. Replies: 6
    Last Post: 29-07-2009, 13:23
  3. Replies: 10
    Last Post: 18-01-2008, 05:22
  4. TV/Radio κάρτες
    By metamelia2 in forum PC & Games
    Replies: 15
    Last Post: 14-10-2007, 17:53
  5. Διάφορες μαλακίες βραδιάτικα
    By Antrikos in forum General Discussion
    Replies: 33
    Last Post: 30-08-2005, 16:19

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •