Page 14 of 17 FirstFirst ... 41213141516 ... LastLast
Results 196 to 210 of 249

Thread: Μετανάστευσις

  1. #196

    Default

    Internet και ER να έχεις και είσαι καλά παντού.
    Αν δουλεύεις και έχεις ελεύθερο χρόνο και την οικονομική δυνατότητα, έχεις επιλογές. Μπορεί απο καθημερινότητα να υπάρχει καμια φορά πρόβλημα, αλλά είναι λόγω του οτι δεν έχεις τον κύκλο που είχες στο σπίτι σου, στα μέρη που ήξερες, και αν έβγαινες ακόμα και χωρίς να έχεις κανονίσει κάτι, έβλεπες 2-3 γνωστούς.
    Νομίζω το πρόβλημα αυτό είναι πιο έντονο στην αρχή, αλλά είτε είσαι Ελλάδα σε άλλη πόλη, είτε έξω, δεν έχει ουσιαστική διαφορά..
    Εγώ είμαι σε χώρο με φοιτητές, οπότε ήταν σχετικά εύκολο να βρώ άτομα, είτε ήταν Έλληνες (που αντικείμενικά είναι πιο έυκολο να έχεις κάποια κοινά σημεία αναφοράς) είτε Άγγλους, είτε international (Αμερικάνοι, Κονγκολέζοι, Γερμανοί, Ιταλοί, Πορτογάλοι, Κύπριοι). Και μια που σε κάθε χώρα μπορείς να μαζευτείς σε σπίτι να πιείς ρακή/ρετσίνα/κρασί/μπίρα, παντού καλά είναι. Και στο μπάσκετ/μπάλα θα πας, και σε Pub, και σε σπίτι, και ταξίδι στο δίπλα χωριό να δείς κάτι καινούριο αν έχεις όρεξη.

    Βέβαια, πάλι δεν θα έχεις τους φίλους που μεγάλωσες μαζί.

    http://youtu.be/Fb5S7cTBsho

  2. #197
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Η φάση με φοιτητές είναι τελείως διαφορετική. Προσωπικά προτιμώ να αποφεύγω τους Έλληνες και τα τελευταία χρόνια που δουλεύω στο εξωτερικό αλλά και όταν πρωτοέφυγα για σπουδές. Δε βρίσκω κανένα λόγο να κάνω παρέα με άτομα που δε θα έκανα παρέα στα πάτρια μόνο και μόνο επειδή είναι από την χώρα μου και γενικά όλα αυτά τα χρόνια έχω δέσει και κρατήσει επαφή με ελάχιστους Έλληνες που γνώρισα στο εξωτερικό. Ενδεικτικά με έναν από αυτούς δουλεύαμε μαζί σχεδόν ένα χρόνο μέχρι τελικά να ξεπέρασουμε το τυπικό καλημέρα στο γραφείο και να κάνουμε παρέα. Προτιμώ να κάνω παρέα με άτομα που γουστάρω από που και αν είναι αυτοί και χαίρομαι ιδιαίτερα που όλα αυτά τα χρόνια έχω κάνει καλές φιλίες με Άγγλους, Ισπανούς, Ιταλούς, Σουηδούς, Γάλλους κτλ.

    Σώτο, βρίσκομαι σε ένα πολύ μικρό και περίεργο μέρος. Θα το έλεγα εμπειρία ζωής το να έχεις ζήσει εδώ από κάθε άποψη. Από τη μια έχεις το Γιβραλτάρ που είναι επαρχιακή Αγγλία με ήλιο, και ένα σύννεφο μόνιμα πάνω από τον βράχο που κάποιοι λένε πως είναι απλά μετεωρολογικό φαινόμενο εγώ λέω πως το έχουν φέρει οι Άγγλοι για να αισθάνονται σα το σπίτι τους. Burgers, fish and chips, ενοίκια Λονδίνου λόγω έλλειψης χώρου, κλείσιμο των μαγαζιών νωρίς και νέκρα στους δρόμους μετά τις 5-6 το απόγευμα χειμώνα-καλοκαίρι, και ίσως το μοναδικό καλό που έχει είναι τα φτηνά τσιγάρα και αλκοόλ.

    Από την άλλη έχεις την διπλανή ισπανική πόλη που ζω, ενωμένα είναι σχεδόν με τα σύνορα και τον διάδρομο του αεροδρομίου να τα χωρίζουν. Μια πόλη που θεωρείται και είναι η χειρότερη στην Ισπανία και αυτή με την μεγαλύτερη ανεργία, πλασματική βέβαια καθώς πολλοί ασχολούνται με το εμπόριο λαθραίων τσιγάρων από το Γιβραλτάρ. Αν και η πλειοψηφία τους είναι γύφτοι και μετανάστες από χώρες της ανατολικής ευρώπης. Μικρό μέρος όπως είπα που αν έπαιρνες τους ξένους που δουλεύουμε στο Γιβραλτάρ πραγματικά θα πέθαινε αφού εμείς το κρατάμε ζωντανό με τα ενοίκια που πληρώνουμε, τα καθημερινά ψώνια αλλά και τα λεφτά που ξοδεύουμε σε μπαρ και τάπας που από αυτά δόξα τον Αλλάχ έχουμε πολλά και καλά.

    Από κει και πέρα έχει να προσφέρει άλλα πράγματα όπως καλός καιρός, σχεδόν ανύπαρκτος χειμώνας - τα σπίτια να φανταστείς δεν έχουν θέρμανση - θάλασσα και ένα σωρό μέρη να επισκεφτείς σε αποστάσεις ως και 3 ώρες. Και φυσικά την εμπειρία ζωής που ανέφερα. Καθώς παιρνάν όμως τα χρόνια τα μέρη αυτά τα έχεις επισκεφτεί και μια και δυό και τρεις φορές, άλλα μέρη για να επισκεφτείς βρίσκονται πιο μακρυά και απαιτούν πιο πολλές ελεύθερες μέρες και αρχίζεις να μπαίνεις σε μια ρουτίνα και βαρεμάρα.

    Τους τελευταίους μήνες ψάχνομαι να φύγω για αλλού. Έχω κλείσει αρκετά χρόνια εδώ και έχω μπει στο στάδιο που ανέφερα, δεν έχει κάτι άλλο να μου προσφέρει και το τελευταίο διάστημα βγαίνω ελάχιστα και προτιμώ να αράζω σπίτι. Δεν έχει να κάνει με κλάψα και κακή καθημερινότητα απλά έχει έρθει η ώρα για το επόμενο βήμα που όμως προαπαιτεί να υπάρχει δουλειά. Με την δουλειά που έχω τώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα, σχεδόν, και θα την έκανα όπου και να βρισκόμουν.

    Όταν πρωτοήρθα εδώ το έβλεπα ως ένα προσωρινό στάδιο και είχα σαν στόχο το συντομότερο δυνατό να επιστρέψω στο Λονδίνο. Μετά τους πρώτους 6 μήνες πήγα στο Λονδίνο για μια βδομάδα και διαπίστωσα πως δεν μου είχε λείψει καθόλου ή τουλάχιστον αυτά που μου έλειπαν δε θα τα άλλαζα με αυτά που μου πρόσφερε η Ισπανία. Τώρα έχω αρχίσει να τα σκέφτομαι πάλι αλλά όπως είπα απλά θέλω μια αλλαγή και ένα διαφορετικό μέρος όποιο και αν είναι αυτό, με την εξαίρεση κάποιων που έχω απορρίψει.

    Αυτά για την ώρα.
    Last edited by Art In Haste; 30-11-2013 at 13:54.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  3. #198
    Senior Member KiNKY KoNG's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    111

    Default

    gia thn Brazilia theleis xartia apo ton ergodoti sou oti tha se apasxolei aytos.

    Gia scotland emeina ekei 7 xronia, thn na leme..

  4. #199
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default Ηαρίτες του εξωτερικού

    Μιας και είστε αρκετοί, ψηθείτε να μοιραστείτε με το αγαπημένο μας φόρουμ, τις ιστορίες σας.

    Που βρίσκεστε? Γιατί φύγατε? Φύγατε μόνοι? Είχατε γνωστούς εκεί? Είχατε έτοιμη δουλειά? Βρήκατε εκεί? Πως τα περνάτε? Τι δυσκολίες συναντήσατε? Τι συμβουλές έχετε να δώσετε σε κάποιον που σκέφτεται να φύγει στο εξωτερικό?

  5. #200

    Default

    den pisteuw na perimenes kati diaforetiko ap auto:


  6. #201
    Militant φιλελεύθερος Θάνος Τζήμερος's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Athens
    Posts
    143

    Default

    ^
    Μέτριο προϊόν

    "Το Ισλάμ μας κλέβει τις δουλειές"

    ''Να καταργηθεί το αγγελιόσημο''

    ''Οι μετανάστες δεν έχουν ιδέα από οικονομικά''

    ''Τσίπρας = Μάο''

    ''Η επανάσταση γίνεται με άνοιγμα των επαγγελμάτων''

    ''Πήξαμε στους πούστηδες''

    ''Η Ελλάδα θα έπρεπε να λέγεται Ελλάδοφ''

    ''Ο δημόσιος τομέας είναι καθαρός ιμπεριαλισμός''

    ''Ελευθερία ή θάνατος''

    ''Ο Λένιν δεν είχε ένσημα''

    ''Σεισμός, σεισμός, καπιταλισμός''

  7. #202
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Καλά θυμόμουν πως υπάρχει σχετικό θρεντ.

    Κάντο μια επίσκεψη και για οτι θες, εδώ εκεί, είμαστε διαθέσιμοι.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  8. #203
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    1. Manchester
    2. Για δουλειά και διδακτορικό (στο Punk).
    3. Όχι
    4. Ναι, είχα από πριν αρκετούς γνωστούς, αλλά μην φανταστείς ότι μπορείς/προλαβαίνεις να δείς κανέναν.
    5. Ναι.
    6. Ζόρικα είναι. Αρκετό κρύο, σκατόκοσμος (οι Άγγλοι) αλλά ψιλοαντέχεται, για 2-3 χρόνια ακόμα. Μόνιμα με τίποτα.
    7. Δυσκολίες μόνο στην συνήθεια του τρόπου ζωής εδώ...Σκατένια μαγαζιά, ακριβά live, κακό φαγητό, πλαστικοποιημένα τρόφιμα στα σούπερ μάρκετ.
    8. Να φύγεις, να πας, μόνο και μόνο για την εμπειρία. Αξίζει.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  9. #204
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Quote Originally Posted by Art In Haste View Post
    Καλά θυμόμουν πως υπάρχει σχετικό θρεντ.
    Κι έχω ποστάρει κιολας. Φεηλ.
    Με συγχωρείτε.

  10. #205
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default

    Ας το κανει ενας merge.

    Αγγλια ειμαι λιγο εξω απο κεντρο λονδινου. Για δουλεια εδω και 3 χρονια σχεδον. Ειχα κανει μεταπτυχιακο πριν 5 χρονια αλλα επεστρεψα. Πλεον περισσοτεροι γνωστοι μου ειναι εδω για δουλεια παρα Αθηνα οποτε υπαρχει λαος. Μεταφορες/ενοικια πανακριβα τα υπολοιπα ειναι ΟΚ. Ο καιρος γενικα ειναι σκατα και θα σου λειπει ο ηλιος αλλα κατα τα αλλα κομπλε ειναι και εχει απειρα πραγματα να κανεις. συναυλιες απειρες/μπαρ/παμπ κλπ. Δουλειες δεν ξερω τι παιζει τωρα αλλα γενικα οποιον γνωστο ειχα και ανεβαινε εστω και μετα απο 4-5 μηνες εβρισκε δουλεια και σιγα σιγα εστρωνε τη ζωη του. αν εχεις αποριες χτυπα

  11. #206
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    195

    Default

    εδω και 8 μηνες μενω θεσσαλονικη.. για δουλεια.. ο καιρος υγρος... με τη γλωσσα δε δυσκολευτηκα ιδιαιτερα.. ο κοσμος ειναι αρκετα φιλικος (προς τη χ.α.)
    SAME SHIT DIFFERENT ASS

  12. #207

    Default

    Ας διατηρήσω μορφή πάνκη

    Που βρίσκεστε? Γιατί φύγατε? Φύγατε μόνοι? Είχατε γνωστούς εκεί? Είχατε έτοιμη δουλειά? Βρήκατε εκεί? Πως τα περνάτε? Τι δυσκολίες συναντήσατε? Τι συμβουλές έχετε να δώσετε σε κάποιον που σκέφτεται να φύγει στο εξωτερικό?
    1. Portsmouth
    2. Για δουλειά και διδακτορικό.
    3. Όχι, αλλά ήρθαν στην πορεία.
    4. Ναι, Απο αγγελίες σε site, skype συνέντευξη
    5. Ν/Α.
    6. Και ωραία, και άσχημα. Ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία του καθενός. Εγω σχεδόν το προτιμώ απο Ελλάδα.
    7. Πέρα απο τις συνηθισμένες δυσκολίες που αντιμετωπίζεις όταν βγαίνεις απο το καβούκι σου, έχει και την διαφορά γλώσσας και κουλτούρας. Όσο καλά αγγλικα και να ξέρεις, πάντα θα βρεις έναν chav που δεν θα καταλαβαίνεις. Και αν οι άλλοι δεν έχουν δεί Thuntercats και το νεύμα στην μιμή, δεν συνενοείσαι!
    8. Να φύγεις, να πας, μόνο και μόνο για την εμπειρία. Αξίζει.


    Εδω στο νότο του νησιού δεν έχουμε τα προβλήματα του καιρού, δεν θα μπορούσα να περιμένω καλύτερο για μη Ελλάδα.
    Εμένα προσωπικά περισσότερα πράγματα μου αρέσουν εδώ, παρά με ενοχλούν. Καταλαβαίνω οτι σε κάποιους μπορεί να λείπουν κάποιες συνήθειες, όπως καλά μαγαζιά για να βγείς, πιεις, φάς, ή δεν ξέρω τι, αλλά αν δεν έχεις δουλεία όσο καλά μαγαζιά και να υπάρχουν δεν μπορείς να πας.
    Αυτό με τους γνωστούς/φίλους ισχύει, αλλά αν μπορείς να μεταναστεύσεις με κάποια σχέση/κολλητό είναι πολύ διαφορετικά.
    Επίσης έχει σχέση και ο εργασιακός σου χώρος. Σε πανεπιστήμια είναι πολύ πιο εύκολο να κοινωνικοποιηθείς απο οτι σε μια random δουλεία.

    Οπου έχεις Internet, είναι πατρίδα.

  13. #208
    Son of the Northstar Once_Emperor's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Planet Algol
    Posts
    1,820

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Που βρίσκεστε? Γιατί φύγατε? Φύγατε μόνοι? Είχατε γνωστούς εκεί? Είχατε έτοιμη δουλειά? Βρήκατε εκεί? Πως τα περνάτε? Τι δυσκολίες συναντήσατε? Τι συμβουλές έχετε να δώσετε σε κάποιον που σκέφτεται να φύγει στο εξωτερικό?
    1. Λονδίνο πλέον
    2. Έλα ντε... Περιέργια κυρίως
    3. Ναι. Αλεξιπτωτιστής που λέει και ο WoM
    4. Όχι.
    5. Ναι.
    6. Ωραία πλέον. Αν βρεις παρέα το Λονδίνο γαμάει. Πολυ-πολιτισμικό και γεμάτο πράγματα να κάνεις οπότε δύσκολα βαριέσαι (και αν βαρεθείς εδώ θα βαρεθείς παντού). Εύκολο να γνωρίσεις κόσμο και να κάνεις παρέες από όλα τα πολιτικά/πολιτισμικά background. Βέβαια είναι μια μεγαλούπολη με όλα τα κακά που αυτό συνεπάγεται (πολύς κόσμος, μεγάλες αποστάσεις οπότε τρως τη ζωή σου σε μετρό/λεωφορεία, τα πάντα ακριβά ειδικά ενοίκιο/φαί/ποτό/τσιγάρα). Αν από την άλλη παίρνεις ένα μισθό που σου επιτρέπει να ζεις άνετα έχεις πάρα πολλές ευκαιρίες αν το ψάχνεις (events, φτηνά ταξίδια, νέες εμπειρίες)
    7. Έζησα για 1,5-2 χρόνια στην αγγλική επαρχία και ήταν φουλ απαλεψιά. Δεν θα το ξαναέκανα για κανένα λόγο. Δύσκολο να κάνεις παρέες, άγγλοι γενικά ψιλοαχώνευτη φάρα και αρκετή μιζέρια (λίγο ο καιρός, λίγο το φαί, λίγο οι παρέες). Επίσης, χάνεις επαφή με πολλούς παλιούς φίλους, δεν βλέπεις οικογένεια πολύ συχνά και άλλα τέτοια που βέβαια ισχύουν όπου και να πας.
    8. Αν έχεις γνωστούς κάπου, προτίμησε να πας εκεί. Αν μπορείς να πας κάπου που να μιλάς τη γλώσσα επίσης βοηθάει πολύ (ή τουλάχιστον να προτίθεσαι να τη μάθεις). Αν δεν καίγεσαι να φύγεις άμεσα, ψάξε να βρεις κάπου που θα σου αρέσει να ζήσεις γιατί όσο μεγάλη απόφαση είναι να φύγεις άλλο τόσο είναι και το να γυρίσεις οπότε μπορεί να κολλήσεις σε κάποιο μέρος που στην τελική να περνάς χειρότερα από τώρα. Από αγγλία όσο έχω δει, το μόνο μέρος εκτός Λονδίνου που θα έμενα εύκολα είναι το Brighton. Θάλασσα, ωραίος καιρός (για αγγλία) χαλαροί βιορυθμοί και αρκετός φοιτητόκοσμος.
    We revel in our time.

  14. #209
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Οι απαντήσεις σας, βαλμένες στη σειρά χωρίς την αρχική ερώτηση, δε διαβάζονται, γιατί πρέπει να κάνουμε scroll up στο πρώτο ποστ. Ευχαριστώ.

  15. #210
    Subspecies: Κώλος Κωλαράκι Τορνευτό's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ανάμεσα στο Irkutsk και το Yakutsk
    Posts
    2,113

    Default

    Ρε αν και ηξερα πως υπηρχε τοπικ Μεταναστευσις, εδω και κανα χρονο εχω σκεφτει να κανω ενα τοπικ/πολλ για να δουμε ποιοι μενουν που, και πας και κανεις αυτο το τοπικ τωρα, οποτε δε λεει να φτιαξω και τριτο ρε γμτ. Αλλα θα επρεπε να υπαρχει κι ενα πολλ.
    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Μιας και είστε αρκετοί, ψηθείτε να μοιραστείτε με το αγαπημένο μας φόρουμ, τις ιστορίες σας.
    Που βρίσκεστε? Γιατί φύγατε? Φύγατε μόνοι? Είχατε γνωστούς εκεί? Είχατε έτοιμη δουλειά? Βρήκατε εκεί? Πως τα περνάτε? Τι δυσκολίες συναντήσατε? Τι συμβουλές έχετε να δώσετε σε κάποιον που σκέφτεται να φύγει στο εξωτερικό?
    1. Νεα Υορκη
    2. Γιατι η ζωη στην Ελλαδα ηταν ανυποφορη, πριν καν ανακοινωθουν κρισεις και μετρα και αηδιες.
    3. Οχι, ειχα/εχω κατι συγγενεις που με βοηθησαν αρκετα καπως στην αρχη, αλλα δεν επαιξε ρολο στην αποφαση μου
    4. Ηρθα για διδακτορικο
    5. Το παρατησα, αλλα ειχα ηδη κανει τα κοννεξιονς και εδω και 3 χρονια δουλευω
    6. Τα περναω μια χαρα, γουσταρω παρα πολυ τη ζωη μου εδω περα
    7. Η μονη σοβαρη δυσκολια ειναι η ελλειψη μεγαλου κοινωνικου κυκλου και κολλητων φιλων, αφου αναγκαζεσαι να συμβιβαστεις με πολλα πραγματα
    8. Η μεταναστευση δεν ειναι για ολους, πρεπει να το θελεις πολυ για να το κανεις, και πρεπει να εισαι ετοιμος να κανεις πολλες θυσιες.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •