Page 15 of 17 FirstFirst ... 51314151617 LastLast
Results 211 to 225 of 249

Thread: Μετανάστευσις

  1. #211
    Радость простых мелодий Fireknight's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Øresund
    Posts
    2,439

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Μιας και είστε αρκετοί, ψηθείτε να μοιραστείτε με το αγαπημένο μας φόρουμ, τις ιστορίες σας.

    1.Που βρίσκεστε? 2.Γιατί φύγατε? 3.Φύγατε μόνοι? 4.Είχατε γνωστούς εκεί? 5.Είχατε έτοιμη δουλειά? 6.Βρήκατε εκεί? 7.Πως τα περνάτε? 8.Τι δυσκολίες συναντήσατε? 9.Τι συμβουλές έχετε να δώσετε σε κάποιον που σκέφτεται να φύγει στο εξωτερικό?
    1. Kopegxagh

    2. I8ela na kanw metaptyxiako kai na dokimasw thn tyxh mou sta ekswterika. H ali8ia einai oti pera apo to programma spoudwn gia to metaptyxiako kai ta mhdenika didaktra, den iksera sxedon tipota gia th zwh sth Dania.

    3. Nai

    4. Oxi

    5. Oxi

    6. Prosfata teliwsa me tis spoudes kai twra psaxnw gia doulia.

    7. Pernaw mia xara, eidika ton teleftaio kairo pou teleiwsa me tis spoudes kai vrika kanoniko dwmatio se kanoniko spiti. H polh einai poly an8rwpinh (isws perissotero apo ka8e allh pou exw episkef8ei) kai oxi idiaitera megalh.

    8. Oi dyskolies exoun na kanoun perissotero me ton koinwniko kyklo opws eipan oi ypoloipoi. Genika den einai poly efkolo na gnwriseis kosmo, kai oi perissoteroi filoi/gnwstoi einai apo to panepistimio. Episis, ola einai panakriva, opote eidika sthn arxh 8elei megalh prosoxh me ta lefta.

    9. Pragmatika eksartatai apo ton an8rwpo. Gnwrizw an8rwpous pou 8a tous en8arina kai allous pou 8a tous elega na min to skeftontai. Eksartatai poly apo to poso efkola mporei na prosarmostei kapoios se mia kainouria/diaforetikh katastash me diaforetiko tropo zwhs. An exeis ena kalo kinitro, opws doulia/spoudes, tote nomizw aksizei na to prospa8hseis.
    the game is the game

  2. #212
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    1.Που βρίσκεστε? 2.Γιατί φύγατε? 3.Φύγατε μόνοι? 4.Είχατε γνωστούς εκεί? 5.Είχατε έτοιμη δουλειά? 6.Βρήκατε εκεί? 7.Πως τα περνάτε? 8.Τι δυσκολίες συναντήσατε? 9.Τι συμβουλές έχετε να δώσετε σε κάποιον που σκέφτεται να φύγει στο εξωτερικό?

    1. Μακάρι να ξερα. Τώρα στον αέρα αλλά έχουν προηγηθεί Λονδίνο, Δουβλίνο, Μάλτα, Ισπανία/Γιβραλτάρ.
    2. Δεν την πάλευα Ελλάδα και οι δουλειές που υπήρχαν Θεσσαλονίκη δε με ενδιάφεραν καθόλου. Έφυγα Αγγλία για να κυνηγήσω το όνειρο μου για δουλειά, δεν έκατσε αλλά έκατσε δουλειά σε έναν χώρο που άσχετα αν δε με ενδιαφέρει τουλάχιστον έχω βολευτεί και εξελιχτεί.
    3. Ναι.
    4. Στο Λονδίνο ναι, στο Δουβλίνο πήγα με την δουλειά, στη Μάλτα μόνος, στην Ισπανία/Γιβραλτάρ μόνος.
    5/6. Όχι, εκείνη την εποχή μου πήρε 2 μήνες να βρω και πάνω που μου τελειώναν οι λιγοστές οικονομίες που είχα και πήρα μαζί μου.
    7. Στο Λονδίνο πέρασα καταπληκτικά, αρκετοί φίλοι, όλες οι φυλές του Ισραήλ, πολλές πάρα πολλές συναυλίες. Ζωή που έχει τα θετικά και τα αρνητικά της αλλά άνετα την παλεύεις αν δεν είσαι κολλημένος στην ελληνική νοοτροπία. Και αν κάποτε λέγανε είναι ακριβό το Λονδίνο τώρα πια με την ακρίβεια στην Ελλάδα δεν είναι και τόσο τρομερές οι διαφορές με κάποιες τρανταχτές εξαιρέσεις όπως το ενοίκιο.
    Το Δουβλίνο δε μου άρεσε, πανάκριβο για λόγους που κανείς δε μπορεί να καταλάβει, περίμενα πως και πως να περάσει ο καιρός εκεί με την δουλειά ώστε να επιστρέψω Λονδίνο. Για την Μάλτα δε μπορώ να είμαι αντικειμενικός, έπαιξε μαλακία με την δουλειά και έφυγα νύχτα. Αλλά ο ένας μήνας που έζησα εκεί δε με έψησε να μείνω μόνιμα πόσο μάλλον να περάσω χειμώνα εκεί αφού είναι καθαρά τουριστικό μέρος.
    Την Ισπανία την λάτρεψα, οτι και να πω θα είναι λίγο.
    8. Δε μπορώ να πω πως συνάντησα ιδιαίτερες δυσκολίες, ακόμα και η εύρεση σπιτιών αποδείχθηκε αρκετά εύκολη όπου και να ήμουν.
    9. Αν δεν έχει κάποιον σοβαρό λόγο να μείνει Ελλάδα τότε δε βρίσκω κανένα λόγο να παραμένει εκεί.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  3. #213
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Που βρίσκεστε? Copenhagen για την ώρα...
    Γιατί φύγατε? Έρωτας.
    Φύγατε μόνοι? Όχι.μαζί της.
    Είχατε γνωστούς εκεί? όχι, εκτός από 1 φίλο κάποιου γνωστού που δεν τον γνώριζα και είχε ανέβει για δουλειά, και μία φίλη γνωστής που είχε ανέβει επίσης για δουλειά και μία παλιά συγκάτοικο της κοπέλας μου. Τελικά ίσως έπρεπε να πω πως είχα γνωστούς.
    Είχατε έτοιμη δουλειά? Όχι
    Βρήκατε εκεί? Ναι
    Πως τα περνάτε? Αρκετά καλά. Αν και τελευταιά έχουν σκατώσει αρκετά τα πράγματα. Για την φάση που ήμουν ήμουν ικανοποιημένος.
    Τι δυσκολίες συναντήσατε? καιρός, γλώσσα, κοινωνικές επαφές, περιορισμένα χρήματα, διαφορετικές συμπεριφορές, εκμετάλλευση, ε τα κλασσικά.
    Τι συμβουλές έχετε να δώσετε σε κάποιον που σκέφτεται να φύγει στο εξωτερικό? Νομίζω έχω γράψει αναλυτικά σε παλαιότερο ποστ γι αυτά που πρέπει να σκεφτεί και να αποφασίσει, αν το ψάχνει σοβαρά.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  4. #214
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Όσοι έχετε ζήσει/ζείτε Αγγλία, δε φάγατε τρελή ήττα με το θέμα του καιρού? Ακούω πως συνηθίζεται, αλλά δεν πείθομαι (είμαι αδιανόητα κρυουλιάρα, φάση με ζορίζει ο ελληνικός χειμώνας, και με την παραμικρή συννεφιά πέφτω σε κατάθλιψη). Επίσης, ποιες πόλεις εκτός Λονδίνου και Μπράιτον που αναφέρατε, θα συστήνατε? Τέλος, αν θεωρήσουμε πως με έναν μισθό 800ευ καθαρά στην Αθήνα ζεις οκ (βγαίνουν τα έξοδα, βγαίνει η διασκέδαση, χωρίς τρελές πολυτέλειες όμως), ποιος είναι ένας αντίστοιχος μισθός με τον οποίο μπορεί να την παλέψει κανείς στην Αγγλία? Καταλαβαίνω πως εξαρτάται πολύ από την περιοχή, οπότε πείτε με βάση τις περιοχές που ξέρετε.

    Και μια τελείως υποκειμενική/φιλοσοφική ερώτηση: Είναι προτιμότερο να κάνεις μια δουλειά που σε ενδιαφέρει αρκετά, σε μέρος που δε την παλεύεις μια, ή να κάνεις μια δουλειά που δε την αντέχεις, σε μέρος που σου αρέσει, έχει ωραίο κλίμα κτλ?

  5. #215
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    εγω μετα απο κανα διμηνο που χα να δω ηλιο , εβγαινα εξω και νομιζα οτι θα μου πεσει ο ουρανος στο κεφαλι , επισης θυμαμαι Ιουλιο βραδακι να εχω ανοιχτο καλοριφερ και ημουν και στον νοτο . Ειναι η μονη χωρα που χω παει (και που εχω ζησει ) που δε θελω ουτε με κυαλια να την ξαναδω . Γενικα απο αυτα που χω δει εξω και επειδης ειμαι φλωρος και θελω να μην εχει 29/30 βροχη , δε θα πηγαινα προς βορρα να ζησω χωρις να χω καβατζα παρεα - γκομενα - προταση απο καλη ομαδα της πρεμιερσιπ .
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  6. #216

    Default

    Αν σου δίναν pub στο μπέλφαστ να τη δουλεύεις εσύ; Και να κάνουμε εκεί τα er meetings και να μαζευόμαστε όλοι σε ένα δυο σπίτια, όπου θα μεθάμε παρέα με ντόπιες λαϊκές πανκ ροκ πιπίτσες;
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  7. #217
    Subspecies: Κώλος Κωλαράκι Τορνευτό's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ανάμεσα στο Irkutsk και το Yakutsk
    Posts
    2,113

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Και μια τελείως υποκειμενική/φιλοσοφική ερώτηση: Είναι προτιμότερο να κάνεις μια δουλειά που σε ενδιαφέρει αρκετά, σε μέρος που δε την παλεύεις μια, ή να κάνεις μια δουλειά που δε την αντέχεις, σε μέρος που σου αρέσει, έχει ωραίο κλίμα κτλ?
    Εγω εχω μια δουλεια 70% ικανοποιητικη και ζω σε ενα μερος που μου αρεσει κατα 70% ας πουμε.
    Δε θα μου αρεσε κανενα απο τα δυο ενδεχομενα που παρουσιαζεις, αλλα ομολογω οτι ειμαι πολυ τυχερος σε αυτο το κομματι.
    Απο την αλλη προσαρμοζομαι και ευκολα, οποτε η δευτερη παραμετρος ειναι καπως φλου.
    Φανταζομαι αν ειχα να διαλεξω, θα διαλεγα το πρωτο, εκτος αν μιλαμε για Αγγλια.

  8. #218
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    Quote Originally Posted by tsimpouklano View Post
    Αν σου δίναν pub στο μπέλφαστ να τη δουλεύεις εσύ; Και να κάνουμε εκεί τα er meetings και να μαζευόμαστε όλοι σε ένα δυο σπίτια, όπου θα μεθάμε παρέα με ντόπιες λαϊκές πανκ ροκ πιπίτσες;
    φορτωνα 2 συκωτια σε ενα ψυγειο και εφευγα αυριο !
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  9. #219
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Όσοι έχετε ζήσει/ζείτε Αγγλία, δε φάγατε τρελή ήττα με το θέμα του καιρού? Ακούω πως συνηθίζεται, αλλά δεν πείθομαι (είμαι αδιανόητα κρυουλιάρα, φάση με ζορίζει ο ελληνικός χειμώνας, και με την παραμικρή συννεφιά πέφτω σε κατάθλιψη). Επίσης, ποιες πόλεις εκτός Λονδίνου και Μπράιτον που αναφέρατε, θα συστήνατε? Τέλος, αν θεωρήσουμε πως με έναν μισθό 800ευ καθαρά στην Αθήνα ζεις οκ (βγαίνουν τα έξοδα, βγαίνει η διασκέδαση, χωρίς τρελές πολυτέλειες όμως), ποιος είναι ένας αντίστοιχος μισθός με τον οποίο μπορεί να την παλέψει κανείς στην Αγγλία? Καταλαβαίνω πως εξαρτάται πολύ από την περιοχή, οπότε πείτε με βάση τις περιοχές που ξέρετε.

    Και μια τελείως υποκειμενική/φιλοσοφική ερώτηση: Είναι προτιμότερο να κάνεις μια δουλειά που σε ενδιαφέρει αρκετά, σε μέρος που δε την παλεύεις μια, ή να κάνεις μια δουλειά που δε την αντέχεις, σε μέρος που σου αρέσει, έχει ωραίο κλίμα κτλ?
    Ο καιρός προσωπικά δε με χάλασε καθόλου. Αγγλία βέβαια έχω ζήσει σχετικά νότια, Λονδίνο/Μπρίστολ, αλλά τον χειμώνα δε θα τον χαρακτήριζα κρύο. Ίσως και καλύτερο από αυτόν της Θεσσαλονίκης. Εντάξει, το καλοκαίρι σου την βαράει λιγάκι όταν μιλάς με Ελλάδα και σου λένε για 40ρια και παραλίες. Η μεν βρόχη είναι κατά βάση ένα σπρέυ που σχεδόν σπάνια σε ενοχλεί.

    Το Μπρίστολ, πέρα από Λονδίνο, είναι εξαιρετικό. Ωραία μουσική σκηνή, νεανική πόλη με 3 πανεπιστήμια, και ανηφόρες/κατηφόρες που θυμίζουν ευρωπαική πόλη. Το York επίσης είναι πολύ ωραίο αλλά βόρεια και πολύ πολύ μικρό.

    Σε οτι αφορά τον μισθό σίγουρα παίζει ρόλο η πόλη που ζεις, τα ενοίκια κτλ κτλ. Δεν έχω ιδέα που κυμαίνονται τώρα αλλά προ 5ετιας νομίζω με έναν αρχικό μισθό της τάξης των 18 χιλιάδων λιρών τον χρόνο είσαι εντάξει. Πιο κάτω από 18 νομίζω δύσκολα υπάρχει μισθός εκτός αν μιλάμε για φάση mcdonalds ξέρω γω. Μεγάλο ρόλο είπαμε παίζει το ενοικίο αλλά ευκαιρίες υπάρχουν πολλές, εγώ πχ στο τελευταίο σπίτι στο Λονδίνο έδινα 400 λιρες το μήνα με όλα μέσα και το σπίτι ήταν κεντρικά. Δεν είχε κάτι το ιδιαίτερο αλλά ήταν παραπάνω από αξιοπρεπές. Γενικά πέρα από τους πρώτους μήνες που πέρασα στο Λονδίνο, με ενοίκιο ακριβό, όλους τους υπόλοιπους πάντα έβαζα στην άκρη χωρίς να μπορώ να πω πως μου έλειπε κάτι.

    Για την τελευταία σου ερώτηση θα έλεγα πως θα προτιμούσα δουλειά που να μην με ενδιαφέρει σε μέρος που μου αρέσει. Αν μιλάμε για Αγγλία καθαρά νομίζω πως όσο και να γούσταρα μια δουλειά δε θα την πάλευα στην Αγγλική επαρχία, αναφερόμενος πάντα σε μικρές πόλεις/κωμοπόλεις.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  10. #220
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Όσοι έχετε ζήσει/ζείτε Αγγλία, δε φάγατε τρελή ήττα με το θέμα του καιρού? Ακούω πως συνηθίζεται, αλλά δεν πείθομαι (είμαι αδιανόητα κρυουλιάρα, φάση με ζορίζει ο ελληνικός χειμώνας, και με την παραμικρή συννεφιά πέφτω σε κατάθλιψη). Επίσης, ποιες πόλεις εκτός Λονδίνου και Μπράιτον που αναφέρατε, θα συστήνατε? Τέλος, αν θεωρήσουμε πως με έναν μισθό 800ευ καθαρά στην Αθήνα ζεις οκ (βγαίνουν τα έξοδα, βγαίνει η διασκέδαση, χωρίς τρελές πολυτέλειες όμως), ποιος είναι ένας αντίστοιχος μισθός με τον οποίο μπορεί να την παλέψει κανείς στην Αγγλία? Καταλαβαίνω πως εξαρτάται πολύ από την περιοχή, οπότε πείτε με βάση τις περιοχές που ξέρετε.

    Και μια τελείως υποκειμενική/φιλοσοφική ερώτηση: Είναι προτιμότερο να κάνεις μια δουλειά που σε ενδιαφέρει αρκετά, σε μέρος που δε την παλεύεις μια, ή να κάνεις μια δουλειά που δε την αντέχεις, σε μέρος που σου αρέσει, έχει ωραίο κλίμα κτλ?
    4 χρόνια σε δουλειά που δεν την παλευεις με αφεντικό έλληνα, απλά για να βγαίνουν τα έξοδα και να βελτιώσω την κατάστασή μου μέχρι να είμαι έτοιμος για το επόμενο βήμα - στο κενό - προκειμένου να βελτιώσω την θέση μου, σε μέρος με σκατά καιρό συνήθως..Ο καιρός δεν με εχει απασχολήσει τόσο πολύ όσο έχει απασχολήσει τους περισσότερους μη δανούς γνωστούς μου, ειδικά νοτιοευρωπαίους. Και παράτησα δουλεία στην ελλάδα στο αντικείμενο των σπουδών μου που γούσταρα, που πλήρωνε όποτε να ναι. Το ερώτημα που θέτεις έχει να κάνει και αμα το βλέπεις μακροχρόνια ή βραχυχρόνια. Έτσι όπως το περιγράφεις, μου φαίνεται για βραχυχρόνια φάση. Η δουλειά δεν είναι το μόνο κομμάτι της ζωής, ούτε ο καιρός. Επίσης, μπορείς να πεις ότι ξεκινάς με κάτι σκατά με σκοπό να εκμεταλλευτείς τις ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ ή τις ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ που θα σου παρουσιαστούν στην χώρα χ. Δεν πρόκειται να μείνεις και μια ζωή σε μια δουλειά κατα πάσα πιθανότητα..εννοώ στον ίδιο εργοδότη. Αν το δεις λοιπόν μακροχρόνια το να κάνεις μια σκατά δουλειά σε ένα γαμάτο μέρος που δεν σου δίνει προοπτικές για κάτι καλύτερο, φαντάζει χειρότερο απ΄το να έχεις μια καλή δουλειά σε ένα σκατά μέρος που μπορεί να σε οδηγήσει κάποια στιγμή σε ένα καλύτερο μέρος...Αλλά αμα είσαι κρυουλιάρα κλπ άραξε ελλάδα ή πήγαινε κοίτα μόνο ζεστές χώρες για να μην ακούμε την γκρίνια σου μετά. Σιγά τον χειμώνα δηλαδή στην Νότια ηπειρωτική Ελλάδα.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  11. #221
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Quote Originally Posted by atom_smasher View Post
    Αλλά αμα είσαι κρυουλιάρα κλπ άραξε ελλάδα ή πήγαινε κοίτα μόνο ζεστές χώρες για να μην ακούμε την γκρίνια σου μετά.
    Θενκς..

  12. #222
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ναι, βασικά άμα δεν παλεύεις τον καιρό της αθήνας, μην έρθεις για δουλειά ούτε βόρεια ελλάδα.

    πάντως, δεν ξέρω αν το έχεις αναφέρει σε κάποιο άλλο τόπικ, αλλά μιας και εδώ πια το μόνο πράγμα που κινείται είναι ο τουρισμός και η διασκέδαση, έχεις ενδιαφερθεί να την ψάξεις σε τέτοια επαγγέλματα? δηλαδή σε τίποτα ξενοδοχεία, στην εστίαση, έστω να ξεκινήσεις από κανα μπαρ...
    Rock or Nothing

  13. #223
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Όσοι έχετε ζήσει/ζείτε Αγγλία, δε φάγατε τρελή ήττα με το θέμα του καιρού? Ακούω πως συνηθίζεται, αλλά δεν πείθομαι (είμαι αδιανόητα κρυουλιάρα, φάση με ζορίζει ο ελληνικός χειμώνας, και με την παραμικρή συννεφιά πέφτω σε κατάθλιψη). Επίσης, ποιες πόλεις εκτός Λονδίνου και Μπράιτον που αναφέρατε, θα συστήνατε? Τέλος, αν θεωρήσουμε πως με έναν μισθό 800ευ καθαρά στην Αθήνα ζεις οκ (βγαίνουν τα έξοδα, βγαίνει η διασκέδαση, χωρίς τρελές πολυτέλειες όμως), ποιος είναι ένας αντίστοιχος μισθός με τον οποίο μπορεί να την παλέψει κανείς στην Αγγλία? Καταλαβαίνω πως εξαρτάται πολύ από την περιοχή, οπότε πείτε με βάση τις περιοχές που ξέρετε.

    Και μια τελείως υποκειμενική/φιλοσοφική ερώτηση: Είναι προτιμότερο να κάνεις μια δουλειά που σε ενδιαφέρει αρκετά, σε μέρος που δε την παλεύεις μια, ή να κάνεις μια δουλειά που δε την αντέχεις, σε μέρος που σου αρέσει, έχει ωραίο κλίμα κτλ?
    Καλά είναι οι Άγγλοι, ρώτα κι εμάς που είμαστε Σκωτία. Οι δρόμοι και τα πεζοδρόμια ζήτημα να στεγνώνουν για ένα δεκάωρο την περίοδο Οκτώβριο - Απρίλιο (δεν υπερβάλλω). Επίσης ο καιρός είναι εντελώς άστατος και σηκώνει αστεία τύπου: "Αν δεν σ'αρέσει ο καιρός περίμενε πέντε λεπτά" & "Έχασα το καλοκαίρι όσο ήμουν στο μπάνιο". Μπορεί να δεις ήλιο και φουλ καθαρό ουρανό και σε 15 λεπτά να βρέχει.

    Κ έχω μάθει πως πιο βόρεια (κάτι Aberdeen) είναι χειρότερα από δώ που είμαι εγώ. Δεν μπορώ να φανταστώ τι σημαίνει αυτό καν.

    Εγώ το συνήθισα πάντως. Αν και εννοείται τρώω φρίκες ανά διαστήματα.
    Last edited by Λεκές; 25-11-2014 at 20:05.

  14. #224
    Son of the Northstar Once_Emperor's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Planet Algol
    Posts
    1,820

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Όσοι έχετε ζήσει/ζείτε Αγγλία, δε φάγατε τρελή ήττα με το θέμα του καιρού? Ακούω πως συνηθίζεται, αλλά δεν πείθομαι (είμαι αδιανόητα κρυουλιάρα, φάση με ζορίζει ο ελληνικός χειμώνας, και με την παραμικρή συννεφιά πέφτω σε κατάθλιψη). Επίσης, ποιες πόλεις εκτός Λονδίνου και Μπράιτον που αναφέρατε, θα συστήνατε? Τέλος, αν θεωρήσουμε πως με έναν μισθό 800ευ καθαρά στην Αθήνα ζεις οκ (βγαίνουν τα έξοδα, βγαίνει η διασκέδαση, χωρίς τρελές πολυτέλειες όμως), ποιος είναι ένας αντίστοιχος μισθός με τον οποίο μπορεί να την παλέψει κανείς στην Αγγλία? Καταλαβαίνω πως εξαρτάται πολύ από την περιοχή, οπότε πείτε με βάση τις περιοχές που ξέρετε.

    Και μια τελείως υποκειμενική/φιλοσοφική ερώτηση: Είναι προτιμότερο να κάνεις μια δουλειά που σε ενδιαφέρει αρκετά, σε μέρος που δε την παλεύεις μια, ή να κάνεις μια δουλειά που δε την αντέχεις, σε μέρος που σου αρέσει, έχει ωραίο κλίμα κτλ?
    Είναι και θέμα ανθρώπου αυτό αλλά όχι. Ο καιρός πιστεύω ότι είναι το λιγότερο. Βέβαια αν πας πιο βόρεια αλλάζει το πράγμα αλλά στη νότια αγγλία είναι γενικά καλά. Ο χειμώνας είναι σχετικά ήπιος (βαριά -5) και άνοιξη καλοκαίρι κομπλέ (15-30). Η βροχή επίσης είναι φλώρικη, ούτε που την καταλαβαίνεις μετά από λίγο, απλά είναι σχεδόν πάντα εκεί ή παραμονεύει. Άσε που όταν βγαίνει ο ήλιος τελικά το εκτιμάς περισσότερο

    Εκτός λονδίνου, μπράιτον και γύρω περιοχές καλά είναι και στο μπρίστολ απλά είσαι μακρυά από το λονδίνο όπου πιθανότατα θα έχεις γνωστούς και θα θες να πας που και που για κανά εβεντ κλπ. Τώρα για μισθό και αυτό παίζεται ανάλογα με τις απαιτήσεις σου αλλα νομίζω με ενα 1500άρι καθαρά είσαι οκ (~22k μεικτά το χρόνο) χωρίς βέβαια πολλές ανέσεις και πολυτέλειες (εννοείται μόνο συγκατοίκηση).

    Αυτό για τη δουλειά πρέπει να το δεις εσύ. Αν είσαι σε φάση καριέρα, τρως τα σκατά όπου και να σαι γιατί ελπίζεις για κάτι καλύτερο στο μέλλον. Αν δεν σε νοιάζει, καλύτερα σε ένα μέρος που σ'αρέσει και περνάς καλά...
    We revel in our time.

  15. #225
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Quote Originally Posted by atom_smasher View Post
    Αλλά αμα είσαι κρυουλιάρα κλπ άραξε ελλάδα ή πήγαινε κοίτα μόνο ζεστές χώρες για να μην ακούμε την γκρίνια σου μετά.
    Θενκς..
    έλα εντάξει, όλοι εδώ μέσα είμαστε έτοιμοι να σε στηρίξουμε ψυχολογικά για ό,τι απόφαση πάρεις..Δεν είναι εύκολο να φύγεις από έναν τόπο που έχεις μεγαλώσει..
    1) e4, c5
    2) Νf3

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •