View Poll Results: Ναι ή όχι στην επόμενη δόση;

Voters
61. You may not vote on this poll
  • ΝΑΙ

    16 26.23%
  • ΟΧΙ

    45 73.77%
Page 12 of 20 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast
Results 166 to 180 of 294

Thread: Δημοψήφισμα

  1. #166
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Δε καταλαβαίνω πως έβγαλες τέτοιο συμπέρασμα. Δηλαδή όποιος είναι κατά της δανειακής σύμβασης και της ευρωζώνης είναι και κατά του δημοψηφίσματος; Μην είσαι γελοίος.

  2. #167
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Δευτέρα ανακοίνωσε δημοψήφισμα. Τρίτη άλλαξε αρχηγούς ΕΔ. Τετάρτη Μερκελ-Σαρκοζύ ευρώ ή δραχμή.
    Σήμερα πιστεύω ξεκινάει επιχείρηση εμπρός καλοί μου τρομολάγνοι.
    Παρασκευή θα ασχοληθεί με τους αποστάτες.

    Ε,άντε μου στο διάτανο με τους εκβιασμούς. Πόσο ακόμη;
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  3. #168
    High on Life VirusXI's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    /// on an island.
    Posts
    11,129

    Default

    Σε κάποια φάση είχα μια τόση δα υποψία ότι μπορεί να πήρε μπρος το μυαλό του Γιωργάκη και να πήγε να πιάσει μαλάκες τους Μερκελοσαρκοζύδες αλλά και τους Σαμαράδες και να τους "εκβιάσει".

    "Αντιμέτωπος με την οργή του Νικολά Σαρκοζί, της Άγκελα Μέρκελ αλλά και άλλων ευρωπαίων αξιωματούχων βρέθηκε ο πρωθυπουργός, Γιώργος Παπανδρέου, μετά την αρνητική έκπληξη που τους επεφύλαξε με την ανακοίνωση της απόφασής του να προχωρήσει σε δημοψήφισμα, κυρίως όμως με τον νέο αιφνιδιασμό καθώς πριν αφιχθεί στις Κάννες τους είχε στείλει επιστολή με την οποία ζητά διαπραγμάτευση των λεπτομερειών για το δεύτερο πρόγραμμα διάσωσης της Ελλάδας πριν το δημοψήφισμα!"

    Αλλά είναι αυθεντικά καθυστερημένος.
    Όπως φαίνεται απλά θα πέσει η κυβέρνηση και γουέλκαμ Σαμαρά με όποιο γίδι δεχτεί να συγκυβερνήσουν.




    ■■

  4. #169
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by Amnesiac. View Post
    Προσωπικά μάλλον όχι θα ψηφίσω, αλλά με λίγη περισσότερη βαριά καρδιά από πολλούς που είναι στη ΔΑΓΚΩΤΟ ΟΧΙ φάση. Όπως αντιλαμβάνομαι τα πράγματα, με το ΝΑΙ υπάρχει η σιγουριά ότι τα πράγματα θα είναι σκατά, με το ΟΧΙ η ελπίδα ότι μακροπρόθεσμα μπορεί να είναι καλύτερα, η οποία όμως δε στηρίζεται πουθενά. Όπως έγραψα και στο πρώτο ποστ μου, ο λαός μπορεί να ψηφίσει το ΟΧΙ, αλλά τη διαχείριση των συνεπειών του θα την κάνουν η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ και το ΛΑΟΣ. Και δε ξέρω πού μπορεί να μας βγάλει αυτό, μιλάμε για δεξιά κεφάλια που θα πρέπει να εξυπηρετήσουν δεξιά συμφέροντα εν μέσω χρεοκοπίας. Με απλά λόγια εννοώ ότι το ΟΧΙ δεν εξασφαλίζει λαϊκή κυριαρχία ή κάτι τέτοιο, αυτό που εξασφαλίζει είναι ότι τα πράγματα στην αρχή θα είναι απείρως πιο δύσκολα για όλους, από εκεί και πέρα ένας θεός ξέρει τι θα γίνει και πώς θα γίνει. Αλλά αποφάσισα ότι από το "σίγουρα σκατά" μάλλον προτιμώ το "ένας Θεός ξέρει". Βέβαια εγώ μάλλον δε θα πεθάνω από πείνα όπως και νάχει, αν ένας χαμηλοσυνταξιούχος μου έλεγε "με βαριά καρδιά θα ψηφίσω ΝΑΙ", νομίζω θα τον καταλάβαινα, χωρίς να λέω ότι αυτό είναι το σωστό.

    Βέβαια εδώ δεν ξέρουμε αν θα προλάβει να γίνει δημοψήφισμα, άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε αλλά τι να κάνεις.
    ό,τι είπε ο καναπεδάκιας (σοβαρά), είτε ναι είτε όχι, με τα παρόντα δεδομένα, με ευρώ ή δραχμή, με γιώργο ή αντώνη, το πουλί θα φάμε. να αλλάξουμε τα δεδομένα λοιπόν.

    αν και δεν είμαι τόσο τρομοκρατημένος, εκτός από την ελλάδα υπάρχει και μια μεσόγειος που χρωστάει επίσης, αν καταρρεύσει ο πιο αδύναμος κρίκος σειρά έχουν άλλοι. πιστεύω λοιπόν ότι απλά επιδιώκουν το χάος και τον πανικό, αλλιώς σιγά μη μας έδιναν την ψευδαίσθηση της επιλογής.

  5. #170
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    Δε καταλαβαίνω πως έβγαλες τέτοιο συμπέρασμα. Δηλαδή όποιος είναι κατά της δανειακής σύμβασης και της ευρωζώνης είναι και κατά του δημοψηφίσματος; Μην είσαι γελοίος.
    Παρακαλώ; Τόση ώρα έλεγες ότι είσαι υπερ του δημοψηφίσματος, εγώ με μια διαγώνια ανάγνωση των ποστ σου κατάλαβα/μάντεψα ότι εννοείς ότι είναι ευκαιρία ο λαός να ψηφίσει ένα «Όχι», τελικά εσύ λες το αντίθετο , είσαι υπερ της δανειακής σύμβασης και της ευρωζώνης, το λογικό είναι να είσαι υπερ και των μνημονίων και του όλου πλαισίου, συμπέρασμα: μη μιλάς για γελοιότητα.

  6. #171
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Quote Originally Posted by HAVOC View Post
    Δευτέρα ανακοίνωσε δημοψήφισμα. Τρίτη άλλαξε αρχηγούς ΕΔ. Τετάρτη Μερκελ-Σαρκοζύ ευρώ ή δραχμή.
    Σήμερα πιστεύω ξεκινάει επιχείρηση εμπρός καλοί μου τρομολάγνοι.
    Παρασκευή θα ασχοληθεί με τους αποστάτες.

    Ε,άντε μου στο διάτανο με τους εκβιασμούς. Πόσο ακόμη;
    Δεν ξέρω, εγώ με όλη μου την ταπεινότητα θα πρότεινα να είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί στη χρησιμοποίηση λέξεων όπως "τρομολάγνοι, τρομοκρατία, προπαγάνδα" κτλ. Από την άποψη ότι εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με όπλα μαζικής καταστροφής και ακραία σενάρια εκφοβισμού κτλ ή μάλλον δεν έχουμε να κάνουμε αποκλειστικά με τέτοια. Αυτοί που τα λένε εξυπηρετούν τα συμφέροντα που πρέπει να εξυπηρετήσουν, το ξέρουμε αυτό, απλά αυτά που λένε δεν ανήκουν αποκλειστικά στη σφαίρα της φαντασίας. Το σενάριο "στάση πληρωμών" είναι απολύτως υπαρκτό και πιθανό, δεν ξέρω αν έχετε συνειδητοποιήσει τι μπορεί να σημαίνει αυτό. Γενικά δεν έχουν όλοι την άνεση να ελπίζουν στο μέλλον, φαντάζομαι ότι εδώ που φτάσαμε πολλοί άνθρωποι θα βρίσκουν περισσότερο ελκυστικό το "μισή σύνταξη" του Γιωργάκη από το "καθόλου σύνταξη", πόση προπαγάνδα χρειάζονται τέτοιοι άνθρωποι για να το ρίξουν ΝΑΙ;
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  7. #172
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Δεν κατηγορώ-όπως κι εσύ-ανθρώπους που είναι στο όριο και το προτιμούν από το τίποτα.
    Προτιμώ όμως-όπως κι εσύ-για τα επόμενα γαμημένα παραγωγικά χρόνια που έχω μπροστά μου την αβεβαιότητα του όχι στα γνωστά.

    τσούκτσβανγκ.
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  8. #173
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    Δε καταλαβαίνω πως έβγαλες τέτοιο συμπέρασμα. Δηλαδή όποιος είναι κατά της δανειακής σύμβασης και της ευρωζώνης είναι και κατά του δημοψηφίσματος; Μην είσαι γελοίος.
    Παρακαλώ; Τόση ώρα έλεγες ότι είσαι υπερ του δημοψηφίσματος, εγώ με μια διαγώνια ανάγνωση των ποστ σου κατάλαβα/μάντεψα ότι εννοείς ότι είναι ευκαιρία ο λαός να ψηφίσει ένα «Όχι», τελικά εσύ λες το αντίθετο , είσαι υπερ της δανειακής σύμβασης και της ευρωζώνης, το λογικό είναι να είσαι υπερ και των μνημονίων και του όλου πλαισίου, συμπέρασμα: μη μιλάς για γελοιότητα.
    Καμία επαφή. Εγώ γουστάρω το δημοψήφισμα γιατί εκτιμώ πως απαιτεί προσωπική ωριμότητα σε αντίθεση με τις εκλογές πχ που αναθέτουμε σε κάποιον άλλο να πάρει αποφάσεις για μας (σύστημα το οποίο εκ του αποτελέσματος απέτυχε), όχι γιατί είμαι υπέρ του ναι ή του όχι. Αν και πλέον το δημοψήφισμα είναι για τη παραμονή μας στο ευρώ, αν ήταν για τη δανειακή σύμβαση θα ψήφιζα ναι γιατί θέλω ο κόσμος να έχει λεφτά τον επόμενo μήνα -έστω αυτά τα λίγα. Αδιανόητο για σένα αυτό μάλλον. Αν η πολιτική σου αντίληψη φτάνει μέχρι το να λες ότι ναι στη δανειακή σύμβαση σημαίνει ναι στο μνημόνιο και ναι σε όλα τα πλαίσια κτλ τότε είσαι πραγματικά εκτός τόπου και χρόνου και θα έπρεπε λίγο να δεις τι διαφοροποιεί το λόγο σου με αυτόν των εθνικοσοσιαλιστών που έχουν αρχίσει να πληθαίνουν στη χώρα.

  9. #174
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Quote Originally Posted by HAVOC View Post
    Δεν κατηγορώ-όπως κι εσύ-ανθρώπους που είναι στο όριο και το προτιμούν από το τίποτα.
    Προτιμώ όμως-όπως κι εσύ-για τα επόμενα γαμημένα παραγωγικά χρόνια που έχω μπροστά μου την αβεβαιότητα του όχι στα γνωστά.

    τσούκτσβανγκ.
    Ναι μωρέ, δε σε κατηγόρησα για κάτι, απλά το θέμα είναι ότι εγώ και εσύ έχουμε την πολυτέλεια να έχουμε προτιμήσεις. Γι'αυτό μου φαίνεται υπερβολική όλη αυτή η κουβέντα για προπαγάνδα και τα "έπιασαν δουλειά από τώρα τα καθεστωτικά ΜΜΕ", έχω την αίσθηση ότι δε θα κρίνει το όποιο αποτέλεσμα αυτή η προπαγάνδα (που όντως υφίσταται), ούτε θα φταίει "η ηλιθιότητα του μαλάκα του λαού", είναι πολύς ο κόσμος που πρακτικά δεν έχει δικαίωμα επιλογής.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  10. #175
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Quote Originally Posted by Amnesiac. View Post
    Quote Originally Posted by HAVOC View Post
    Δευτέρα ανακοίνωσε δημοψήφισμα. Τρίτη άλλαξε αρχηγούς ΕΔ. Τετάρτη Μερκελ-Σαρκοζύ ευρώ ή δραχμή.
    Σήμερα πιστεύω ξεκινάει επιχείρηση εμπρός καλοί μου τρομολάγνοι.
    Παρασκευή θα ασχοληθεί με τους αποστάτες.

    Ε,άντε μου στο διάτανο με τους εκβιασμούς. Πόσο ακόμη;
    Δεν ξέρω, εγώ με όλη μου την ταπεινότητα θα πρότεινα να είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί στη χρησιμοποίηση λέξεων όπως "τρομολάγνοι, τρομοκρατία, προπαγάνδα" κτλ. Από την άποψη ότι εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με όπλα μαζικής καταστροφής και ακραία σενάρια εκφοβισμού κτλ ή μάλλον δεν έχουμε να κάνουμε αποκλειστικά με τέτοια. Αυτοί που τα λένε εξυπηρετούν τα συμφέροντα που πρέπει να εξυπηρετήσουν, το ξέρουμε αυτό, απλά αυτά που λένε δεν ανήκουν αποκλειστικά στη σφαίρα της φαντασίας. Το σενάριο "στάση πληρωμών" είναι απολύτως υπαρκτό και πιθανό, δεν ξέρω αν έχετε συνειδητοποιήσει τι μπορεί να σημαίνει αυτό. Γενικά δεν έχουν όλοι την άνεση να ελπίζουν στο μέλλον, φαντάζομαι ότι εδώ που φτάσαμε πολλοί άνθρωποι θα βρίσκουν περισσότερο ελκυστικό το "μισή σύνταξη" του Γιωργάκη από το "καθόλου σύνταξη", πόση προπαγάνδα χρειάζονται τέτοιοι άνθρωποι για να το ρίξουν ΝΑΙ;
    Κατά ikonoklast όποιος το ρίξει ΝΑΙ είναι γελοίος, συμφωνεί με το μνημόνιο και το όλο πλαίσιο.

    :psyduck:

  11. #176
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    Αν η πολιτική σου αντίληψη φτάνει μέχρι το να λες ότι ναι στη δανειακή σύμβαση σημαίνει ναι στο μνημόνιο και ναι σε όλα τα πλαίσια κτλ τότε είσαι πραγματικά εκτός τόπου και χρόνου και θα έπρεπε λίγο να δεις τι διαφοροποιεί το λόγο σου με αυτόν των εθνικοσοσιαλιστών που έχουν αρχίσει να πληθαίνουν στη χώρα.


    το μνημόνιο είναι η δανειακή σύμβαση.

  12. #177
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    Quote Originally Posted by Amnesiac. View Post
    Quote Originally Posted by HAVOC View Post
    Δευτέρα ανακοίνωσε δημοψήφισμα. Τρίτη άλλαξε αρχηγούς ΕΔ. Τετάρτη Μερκελ-Σαρκοζύ ευρώ ή δραχμή.
    Σήμερα πιστεύω ξεκινάει επιχείρηση εμπρός καλοί μου τρομολάγνοι.
    Παρασκευή θα ασχοληθεί με τους αποστάτες.

    Ε,άντε μου στο διάτανο με τους εκβιασμούς. Πόσο ακόμη;
    Δεν ξέρω, εγώ με όλη μου την ταπεινότητα θα πρότεινα να είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί στη χρησιμοποίηση λέξεων όπως "τρομολάγνοι, τρομοκρατία, προπαγάνδα" κτλ. Από την άποψη ότι εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με όπλα μαζικής καταστροφής και ακραία σενάρια εκφοβισμού κτλ ή μάλλον δεν έχουμε να κάνουμε αποκλειστικά με τέτοια. Αυτοί που τα λένε εξυπηρετούν τα συμφέροντα που πρέπει να εξυπηρετήσουν, το ξέρουμε αυτό, απλά αυτά που λένε δεν ανήκουν αποκλειστικά στη σφαίρα της φαντασίας. Το σενάριο "στάση πληρωμών" είναι απολύτως υπαρκτό και πιθανό, δεν ξέρω αν έχετε συνειδητοποιήσει τι μπορεί να σημαίνει αυτό. Γενικά δεν έχουν όλοι την άνεση να ελπίζουν στο μέλλον, φαντάζομαι ότι εδώ που φτάσαμε πολλοί άνθρωποι θα βρίσκουν περισσότερο ελκυστικό το "μισή σύνταξη" του Γιωργάκη από το "καθόλου σύνταξη", πόση προπαγάνδα χρειάζονται τέτοιοι άνθρωποι για να το ρίξουν ΝΑΙ;
    Κατά ikonoklast όποιος το ρίξει ΝΑΙ είναι γελοίος, συμφωνεί με το μνημόνιο και το όλο πλαίσιο.

    syduck:
    Καλά απότι κατάλαβα ο ικόνοκλαστ για σένα το λέει και όχι "για όλους", εγώ δε το σχολιάζω, να τα βρείτε μεταξύ σας

    Πάντως απόψεις σαν της συμπαθέστατης rottenchrist (δε λέω αξιαγάπητης γιατί δεν έχει ποστάρει φωτογραφία ακόμη) μου θυμίζουν λίγο το "λεφτά υπάρχουν" και μου προκαλεί μια μικρή ανατριχίλα, ξέρουμε όλοι τι συνέβη την τελευταία φορά που ο κόσμος το πίστεψε.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  13. #178
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    @phoebus Καταρχήν ξόδεψα το 10.000o ποστ μου σε σένα. Πρέπει να είσαι πιο ευγενικός μαζί μου.

    Καταδεύτερον, το έγραψα πολύ προσεκτικά γιατι με κουράζει να τα γράφω πολλές φορές αλλά το θέλεις ακόμα πιο απλό, ο συλλογισμός είναι o εξής και αν τον χάνεις διάβασε τον ξανά: κάποιος που είναι υπερ της δανειακής σύμβασης ΚΑΙ υπερ της ευρωζώνης, ΤΟ ΛΟΓΙΚΟ είναι να υπερ και του ευρύτερου οικονομικού πλαισίου στο οποίο έχει μπει η χώρα. Αν η επιχειρηματολογία σου τώρα πχ είναι «ναι στη σύμβαση για να πάρει ο κόσμος λεφτά» ΤΟ ΛΟΓΙΚΟ είναι να υποστήριζες το ίδιο και στο μεσοπρόθεσμο και στις προηγούμενες δόσεις, αρα και στο μνημόνιο κλπ. ΤΟ ΠΑΡΑΛΟΓΟ είναι κάποιος να απομονώνει την πολύ συγκεκριμένη σύμβαση απο την γενικότερη πολιτική που ανήκει και να επιχειρηματολογεί πάνω στα δημοψιφίσματα κλπ. ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ αυτός ο κάποιος είναι πασοκ, είναι με την πολιτική πασοκ, είναι με την επιχειρηματολογία πασοκ, ΕΙΝΑΙ με το πασοκ. Αυτά.

    Κατατάλλα είναι πραγματικά ασύλληπτο αλλά Godwin's Law.

  14. #179
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    @Φάντομ Έχεις δίκιο. Αναφέρομαι μόνο στη καταβολή της επόμενης δόσης, δηλαδή να πάρει ο κόσμος λεφτά να ζήσει, αυτό θέλω.

  15. #180
    Senior Member MaX Payne's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,105

    Default

    τελικα ο Γαπ ειναι βαλτος η' απλα βλαξ;

    αν υπηρχε μια πιθανοτης να γινει δημοψηφισμα ε μετα τα σημερινα δεν νομιζω να αφησουν πολιτικοι/τραπεζες/ΜΜΕ να γινει δημοψηφισμα με θεμα ευρω η' οχι

Similar Threads

  1. ΖΑΛΗ vs ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ, ΤΟ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ
    By ikonoklast in forum General Discussion
    Replies: 6
    Last Post: 02-12-2007, 19:31
  2. Replies: 22
    Last Post: 03-01-2005, 23:57
  3. Δημοψήφισμα Nevermore2
    By Simos in forum Music Discussion
    Replies: 53
    Last Post: 17-07-2004, 17:37
  4. Δημοψήφισμα Nevermore
    By Simos in forum Music Discussion
    Replies: 10
    Last Post: 14-07-2004, 18:03

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •