View Poll Results: Ναι ή όχι στην επόμενη δόση;

Voters
61. You may not vote on this poll
  • ΝΑΙ

    16 26.23%
  • ΟΧΙ

    45 73.77%
Page 11 of 20 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast
Results 151 to 165 of 294

Thread: Δημοψήφισμα

  1. #151
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    @rottenside Η αντίληψή σου είναι περιορισμένη. Αν θες να βλέπεις πασοκικά φαντάσματα είναι δικαίωμά σου, απλά σκέψου το εξής: γιατί τόσοι πολλοί στη βουλή, ακόμα και μέσα στο ΠΑΣΟΚ, είναι κατά του δημοψηφίσματος; Μήπως γιατί θεωρούν τον ελληνικό λαό ΒΛΑΚΑ και δε μπορούν να τον εμπιστευτούν για το μέλλον της χώρας; Αγνοώ το πως με κάποιο μαγικό τρόπο τον θεωρούν απολύτως ορθολογιστή τις περιόδους των εκλογών. "Hai guiseeeee, pshfiste me, sas empisteyomai gia na me empisteyteite alla bgalte to skazmo otan me pshfisete kai ta leme pali se 4 xronia"

  2. #152
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Phoebus, από ότι διαφαίνεται μετά και την συνέντευξη τύπου Μέρκελ - Σαρκοζί το δημοψήφισμα δεν θα αφορά στη δανειακή σύμβαση αλλά στην παραμονή ή όχι της Ελλάδας στην Ευρωζώνη.

    Θα ψήφιζες «ναι» ή «όχι»;

  3. #153
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Οι Μερκοζί θα αποφασίσουν το ερώτημα του δημοψηφίσματος;

  4. #154
    Senior Member rottenside's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    273

    Default

    Quote Originally Posted by H. View Post
    Rottenside πώς γνωρίζεις ακριβώς κιόλα τι θα γίνει μετά από στάση πληρωμών? Έχεις ζήσει στην Αργεντινή ή απλά σπεκουλάρεις?

    Επίσης, εξέγερση από ποιους, απέναντι σε ποιον και για να επιτευχθεί τι, μετά από χρεωκοπία? Φάση δηλαδή, εξεγερμένοι με διαφορετικές επιδιώξεις, απέναντι σε μια κυβέρνηση με 3-4 διαφορετικές πολιτικές συνισταμένες ή οποία δεν θα έχει και τίποτα ουσιαστικό να κάνει για να πάρουν λεφτά που δεν θα υπάρχουν πουθενά?

    Edit: Επίσης phoebus, αυτό το αστείο με την Ελλάδα να κρατάει από τα παπάρια όλη την Ευρωζώνη πρέπει να κοπεί. Επιτέλους, είμασταν και είμαστε οι κουτοπόνηροι της υπόθεσης, όχι οι έξυπνοι.
    δεν ειπα οτι γνωριζω ακριβως ουτε το επαιξα αυθεντια στα οικονομικα, γιατι οι γνωσεις μου ειναι περιορισμενες. ειπα τι ειναι λογικο οτι θα γινει . εξεγερση απο το λαο, απο τη βαση, εναντια στους κυβερνουντες και το συστημα.
    Οπου με θελουνε φυτο, εγω θα κανω σαματα.

  5. #155
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Θέλω να πω, αν θέλουν να κάνουν τέτοιο δημοψήφισμα να το κάνουν στις χώρες τους. Εκεί θα πέσει γέλιο!

  6. #156
    Senior Member rottenside's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    273

    Default

    Quote Originally Posted by SpiritCrusher View Post
    Quote Originally Posted by rottenside View Post
    με το να κοψεις τους μισθους υπαρχει τουλαχιστον το ενδεχομενο να αντιδρασει ακαριαια ο κοσμος.
    Quote Originally Posted by rottenside View Post
    και οταν κοπουν οι πληρωμες θα υπαρξουν κοινωνικες αναταραχες και θα παψει ο κοσμος να συμπεριφερεται σαν να μην συμβαινουν ολα αυτα στην ελλαδα αλλα καπου πολυ μακρια.
    Κοίτα δω μανία με τις κοινωνικές αναταραχές.

    Σοβαρά τώρα, δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Θες να εξηγήσεις σε τι θα ακριβως θα βοηθήσουν οι αναταραχές μετά το όχι ; (αν κατάλαβα καλά αυτό λες)
    τι δεν καταλαβαινεις στο σκεπτικο μου? απο τη στιγμη που θα παψουν οι κοινωνικες παροχες και οι πληρωμες θεωρεις οτι θα συνεχισει ο κοσμος να πιστευει πως ολα θα λυθουν δια μαγειας και μαλιστα απο καποιο απο τα κομματα που υπαρχουν στη βουλη αυτη τη στιγμη? οτι δεν θα απαιτηση αλλαγη ?
    Οπου με θελουνε φυτο, εγω θα κανω σαματα.

  7. #157
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Θα απαιτήση[sic] από ποιον;

  8. #158
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Μα τι αλλαγή σου λέμε όλοι? Δεν θα υπάρχει αυτοδύναμη και άρα δυνατή κυβέρνηση αλλά και να υπήρχε ΑΠΟ ΠΟΥ ΣΚΑΤΑ ΘΑ ΤΑ ΒΓΑΛΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΕΙ ΣΤΟΝ ΛΑΟ? Τι είναι τόσο πολύπλοκο που δεν καταλαβαίνεις σε αυτό?

    Επίσης for the truth:
    Quote Originally Posted by rottenside View Post
    ξερω πολυ καλα τι θα συμβει σε ενδεχομενη σταση πληρωμων.
    Last edited by H.; 03-11-2011 at 01:00.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  9. #159
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    Οι Μερκοζί θα αποφασίσουν το ερώτημα του δημοψηφίσματος;
    Βασικά, ναι. Αλλά και αν όχι ή οτιδήποτε, τα ενδεχόμενα για το ερώτημα του δημοψηφίσματος φαίνεται προς το παρόν να είναι τρία:

    α) Δανειακή σύμβαση ή όχι; (αντισυνταγματικό ως ερώτημα δημοσιονομικής πολιτικής)

    β) Τρία ερωτήματα, δανειακή σύμβαση ή όχι, Ευρώπη ή όχι, Ευρώ ή όχι.

    γ) Ευρωζώνη ή όχι.

    4 Δεκέμβρη η ημερομηνία, ένας μήνας ακριβώς. Τι απαντάς σε κάθε περίπτωση;

  10. #160
    Senior Member rottenside's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    273

    Default

    Quote Originally Posted by H. View Post
    Μα τι αλλαγή σου λέμε όλοι? Δεν θα υπάρχει αυτοδύναμη και άρα δυνατή κυβέρνηση αλλά και να υπήρχε ΑΠΟ ΠΟΥ ΣΚΑΤΑ ΘΑ ΤΑ ΒΓΑΛΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΕΙ ΣΤΟΝ ΛΑΟ? Τι είναι τόσο πολύπλοκο που δεν καταλαβαίνεις σε αυτό?

    Επίσης for the truth:
    Quote Originally Posted by rottenside View Post
    ξερω πολυ καλα τι θα συμβει σε ενδεχομενη σταση πληρωμων.
    ναι οκ με επιασες .
    αλλαγη πολιτικου συστηματος. δεν ξερω που θα οδηγησει αυτο, αλλα ετσι κ αλλιως ειμαστε σε αδιεξοδο. μονο εγω εδω μεσα βλεπω αδιεξοδο? οι υπολοιποι βλεπετε καποιο φως σε αυτο το τουνελ ?
    Οπου με θελουνε φυτο, εγω θα κανω σαματα.

  11. #161
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Όχι, κανείς δεν βλέπει φως στο τούνελ, αλλά μόνο εσύ βλέπεις βλέπεις μία λύση την οποία δε μπορείς με τίποτα να προσδιορίσεις. Μία λέξη μόνο λες, εξέγερση, χωρίς να μπορείς να προσδιορίσεις καμία παράμετρό της (από ποιον, απέναντι σε τι, με τι σκοπό).
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  12. #162
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    @ikono 4 Δεκέμβρη δε θα έχω επιστρέψει Ελλάδα οπότε δε θα ψηφίσω αλλά αν ψήφιζα θα έλεγα ναι στο α) για τους λόγους που έχω γράψει, όχι στο β) γιατί η νομισματική πολιτική στην Ευρώπη εξυπηρετεί μόνο τη Β.Ευρώπη και ναι στο γ) γιατί πιστεύω στην ενωμένη Ευρώπη.

  13. #163
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    Οι Μερκοζί θα αποφασίσουν το ερώτημα του δημοψηφίσματος;
    Βασικά, ναι. Αλλά και αν όχι ή οτιδήποτε, τα ενδεχόμενα για το ερώτημα του δημοψηφίσματος φαίνεται προς το παρόν να είναι τρία:

    α) Δανειακή σύμβαση ή όχι; (αντισυνταγματικό ως ερώτημα δημοσιονομικής πολιτικής)

    β) Τρία ερωτήματα, δανειακή σύμβαση ή όχι, Ευρώπη ή όχι, Ευρώ ή όχι.

    γ) Ευρωζώνη ή όχι.

    4 Δεκέμβρη η ημερομηνία, ένας μήνας ακριβώς. Τι απαντάς σε κάθε περίπτωση;
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  14. #164
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Προσωπικά μάλλον όχι θα ψηφίσω, αλλά με λίγη περισσότερη βαριά καρδιά από πολλούς που είναι στη ΔΑΓΚΩΤΟ ΟΧΙ φάση. Όπως αντιλαμβάνομαι τα πράγματα, με το ΝΑΙ υπάρχει η σιγουριά ότι τα πράγματα θα είναι σκατά, με το ΟΧΙ η ελπίδα ότι μακροπρόθεσμα μπορεί να είναι καλύτερα, η οποία όμως δε στηρίζεται πουθενά. Όπως έγραψα και στο πρώτο ποστ μου, ο λαός μπορεί να ψηφίσει το ΟΧΙ, αλλά τη διαχείριση των συνεπειών του θα την κάνουν η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ και το ΛΑΟΣ. Και δε ξέρω πού μπορεί να μας βγάλει αυτό, μιλάμε για δεξιά κεφάλια που θα πρέπει να εξυπηρετήσουν δεξιά συμφέροντα εν μέσω χρεοκοπίας. Με απλά λόγια εννοώ ότι το ΟΧΙ δεν εξασφαλίζει λαϊκή κυριαρχία ή κάτι τέτοιο, αυτό που εξασφαλίζει είναι ότι τα πράγματα στην αρχή θα είναι απείρως πιο δύσκολα για όλους, από εκεί και πέρα ένας θεός ξέρει τι θα γίνει και πώς θα γίνει. Αλλά αποφάσισα ότι από το "σίγουρα σκατά" μάλλον προτιμώ το "ένας Θεός ξέρει". Βέβαια εγώ μάλλον δε θα πεθάνω από πείνα όπως και νάχει, αν ένας χαμηλοσυνταξιούχος μου έλεγε "με βαριά καρδιά θα ψηφίσω ΝΑΙ", νομίζω θα τον καταλάβαινα, χωρίς να λέω ότι αυτό είναι το σωστό.

    Βέβαια εδώ δεν ξέρουμε αν θα προλάβει να γίνει δημοψήφισμα, άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε αλλά τι να κάνεις.
    Last edited by Amnesiac.; 03-11-2011 at 01:33.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  15. #165
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    @Phoebus, α, τόση ώρα εννοούσες ότι είσαι υπέρ του δημοψηφίσματος γιατί είσαι υπερ της δανειακής σύμβασης και της ευρωζώνης. Σόρρυ, δεν το είχα καταλάβει ότι είσαι τόσο πασόκος.

    @χαβοκάρα, δε λέω κάτι παράλογο, το πρώτο είναι αυτό που προανήγγειλε ο καστανίδης, το δεύτερο είναι αυτό που προανήγγειλε ο gap στο χθεσινό υπουργικό συμβούλιο και το τρίτο είναι αυτό που απαιτούν οι εταίροι.

Similar Threads

  1. ΖΑΛΗ vs ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ, ΤΟ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ
    By ikonoklast in forum General Discussion
    Replies: 6
    Last Post: 02-12-2007, 19:31
  2. Replies: 22
    Last Post: 03-01-2005, 23:57
  3. Δημοψήφισμα Nevermore2
    By Simos in forum Music Discussion
    Replies: 53
    Last Post: 17-07-2004, 17:37
  4. Δημοψήφισμα Nevermore
    By Simos in forum Music Discussion
    Replies: 10
    Last Post: 14-07-2004, 18:03

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •