View Poll Results: Ναι ή όχι στην επόμενη δόση;

Voters
61. You may not vote on this poll
  • ΝΑΙ

    16 26.23%
  • ΟΧΙ

    45 73.77%
Page 9 of 20 FirstFirst ... 789101119 ... LastLast
Results 121 to 135 of 294

Thread: Δημοψήφισμα

  1. #121
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Quote Originally Posted by HAVOC View Post
    Yπάρχει επιλογή ναι με άλλη εκπροσώπηση και επαναδιαπραγμάτευση; Γιατί ΝΑΙ για τον γαπ κ το συνάφι του σημαίνει μπράβο συνέχισε με τις ευλογίες μας.
    Αυτές οι απόψεις με κάνουν και γελάω.

    Με οποιαδήποτε άλλη εκπροσώπηση, η Ευρώπη δε πρόκειται να αλλάξει στάση. Αν δε το γνωρίζετε, το EPP ελέγχει με ισχυρή πλειοψηφία το ευρωπαϊκό κοινοβούλιο και όλοι οι μηχανισμοί της Ευρώπης ελέγχονται από βαρβάτους νεοφιλελεύθερους. Η αλλαγή δε μπορεί να έρθει από την Ελλάδα, μπορεί μόνο να έρθει από την αλλαγή ολόκληρης της Ευρώπης. Ειλικρινά, αν περιμένετε τους δεξιούς της Ευρώπης να λυπηθούν τον ελληνικό δημόσιο τομέα σας έχω μερικά δυσάρεστα νέα...

  2. #122
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Ξέρουμε 3 επιλογές από Λαγκάρντ:Να μην γίνει το δημοψήφισμα,να αναβληθεί επ' αόριστον,ή να γίνει στις αρχές Δεκεμβρίου για ευρώ,όχι δανειακή σύμβαση
    Ξέρουμε επίσης ότι ούτε τις εκλογές μας θέλουν να πληρώσουνε.
    Παρ'αυτά τα εγχώρια τεμάχια έχουν και τις δικές τους φαντασιώσεις.
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  3. #123
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Και στην τελική ξέρεις τι βλέπω;
    Ότι το δημοψήφισμα με τη φόρμα που θα του δώσουν είναι ένα κακό αστείο, ένα ακόμη ψευτοδημοκρατικό μέσο εκβιασμού: εσείς αποφασίζετε υπό το φόβο να μην σας εκταμιεύσουμε άλλα λεφτά.Πόσα ακόμη έχετε μέχρι το τέλος του μήνα;
    Last edited by HAVOC; 02-11-2011 at 22:49. Reason: ψ
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  4. #124
    Senior Member rottenside's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    273

    Default

    σε περιπτωση που τωρα ξεκινησει σταση πληρωμων, θα αρχισει η επισημη πτωχευση του κρατους, με την αγοραστικη δυναμη των πολιτων να πεφτει κατακορυφα με οτι αυτο συνεπαγεται. εσυ προτιμας απο οτι καταλαβα τις χημειοθεραπειες στις οποιες μας υποβαλει το δντ και η εε προκειμενου να κερδισουμε λιγο χρονο ζωης, ενω στο μεταξυ γνωριζουμε ολοι για τον επικειμενο θανατο? οι κοινωνικη εξεγερση σου λεει κατι?
    Οπου με θελουνε φυτο, εγω θα κανω σαματα.

  5. #125
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Το άκουσαμε και αυτό.

    "Το δημοψήφισμα είναι ψευτοδημοκρατικό μέσο εκβιασμού."

    ΟΚ, ας το πάρω ελαφρά το ζήτημα και ας πω ό,τι έλεγε ο Παπαδόπουλος (ο ηθοποιός ντε!) στο ποιος θέλει να γίνει εκατομμυριούχος όταν ο παίχτης ζητούσε τη βοήθεια του κοινού: "αν δε ξέρετε μην απαντήσετε!"

  6. #126
    ultimus_kafrus Djerdjelesh's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Πατρίδα μου είναι εκεί που μάσησα
    Posts
    1,064

    Default

    Δηλαδή εσύ θεωρείς ότι το δημοψήφισμα στη χρονική στιγμή που ανακοινώθηκε αποτελεί την αποθέωση της λαϊκής κυριαρχίας;

  7. #127
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Quote Originally Posted by rottenside View Post
    σε περιπτωση που τωρα ξεκινησει σταση πληρωμων, θα αρχισει η επισημη πτωχευση του κρατους, με την αγοραστικη δυναμη των πολιτων να πεφτει κατακορυφα με οτι αυτο συνεπαγεται. εσυ προτιμας απο οτι καταλαβα τις χημειοθεραπειες στις οποιες μας υποβαλει το δντ και η εε προκειμενου να κερδισουμε λιγο χρονο ζωης, ενω στο μεταξυ γνωριζουμε ολοι για τον επικειμενο θανατο? οι κοινωνικη εξεγερση σου λεει κατι?
    Κοινωνική εξέγερση ώστε να γίνει τι; Να εμφανιστούν με μαγικό τρόπο το ψωμί και το γαλά στο τραπέζι του σπιτιού σου; Ή να πάμε σε φάση να λεηλατήσουμε τα σούπερ μάρκετ; Χειμώνας έρχεται, πετρέλαιο από που θα πάρεις; Θα σκάψεις στο Αιγαίο με το φτυάρι σου; Γενικώς ρε παιδί μου, ορθολογισμός, σου λέει κάτι;

  8. #128
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Στην χρονική στιγμή που προτείνεται και με τη μορφή που συζητάται να πάρει το βλέπεις νορμάλ δημοκρατική διαδικασία ε;
    Πιο πασοκ παθαίνεις τακαμούρι.
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  9. #129
    Senior Member rottenside's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    273

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    Το άκουσαμε και αυτό.

    "Το δημοψήφισμα είναι ψευτοδημοκρατικό μέσο εκβιασμού."


    ΟΚ, ας το πάρω ελαφρά το ζήτημα και ας πω ό,τι έλεγε ο Παπαδόπουλος (ο ηθοποιός ντε!) στο ποιος θέλει να γίνει εκατομμυριούχος όταν ο παίχτης ζητούσε τη βοήθεια του κοινού: "αν δε ξέρετε μην απαντήσετε!"
    εχεις δικιο, ειναι η αποθεωση της δημοκρατιας ! συντονισου λιγο. δε μιλαμε γενικα για το δημοψηφισμα σαν εννοια , αλλα για το συγκεκριμμενο, με τις παρουσες συνθηκες.
    Οπου με θελουνε φυτο, εγω θα κανω σαματα.

  10. #130
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Quote Originally Posted by Djerdjelesh View Post
    Δηλαδή εσύ θεωρείς ότι το δημοψήφισμα στη χρονική στιγμή που ανακοινώθηκε αποτελεί την αποθέωση της λαϊκής κυριαρχίας;
    Γενικώς θεωρώ το δημοψήφισμα ένδειξη ότι η δημοκρατία λειτουργεί. Φυσικά το ρίσκο τη παρούσα φάση είναι πως κάθε δημοκρατική διαδικασία προϋποθέτει ο κόσμος να έχει συνείδηση του τι συμβαίνει γύρω του, να έχει αντανακλαστικά και γενικώς να μην είναι ηλίθιος. Τη συγκεκριμένη στιγμή σίγουρα δεν είναι ΑΠΟΘΕΩΣΗ αλλά όπως και να'χει το πράγμα, μετά το δημοψήφισμα και τις εκλογές αργότερα θα βγάλουμε πολλά συμπεράσματα για το τι λαός είμαστε, πχ εγώ πιστεύω ότι το ΛΑΟΣ θα έχει 15% στις επόμενες εκλογές. Είτε αυτό είτε εγώ έχω πρόβλημα να καταλάβω από τη φρασεολογία μερικών αν είναι αριστεροί ή νεοναζί.

  11. #131
    Senior Member rottenside's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    273

    Default

    πριν δυο χρονια ο λαος δεν ηξερε καν για το υψος του ελλειματος και το χρεος και τωρα καλειται να αποφασισει για τα δημοσιονομικα του κρατους. και θες να μας πεις πως πρεπει να λεει κ ευχαριστω που του δινεται η επιλογη. ναι ρε κοινωνικη εξεγερση κ ολοι στο δρομο. και φωκος
    Οπου με θελουνε φυτο, εγω θα κανω σαματα.

  12. #132
    καμαρωτὸς εὐνοῦχος BibleBlackBird's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Διατανος
    Posts
    407

    Default

    τουλαχιστον το δημοψηφισμα ξεσκεπαζει ολους τους κρυφοπασοκους.

    πχ

    http://tvxs.gr/news/omada-tvxs/giorg...oy-s-koylogloy

  13. #133
    ultimus_kafrus Djerdjelesh's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Πατρίδα μου είναι εκεί που μάσησα
    Posts
    1,064

    Default

    Γενικώς θεωρώ το δημοψήφισμα ένδειξη ότι η δημοκρατία λειτουργεί. Φυσικά το ρίσκο τη παρούσα φάση είναι πως κάθε δημοκρατική διαδικασία προϋποθέτει ο κόσμος να έχει συνείδηση του τι συμβαίνει γύρω του, να έχει αντανακλαστικά και γενικώς να μην είναι ηλίθιος. Τη συγκεκριμένη στιγμή σίγουρα δεν είναι ΑΠΟΘΕΩΣΗ αλλά όπως και να'χει το πράγμα, μετά το δημοψήφισμα και τις εκλογές αργότερα θα βγάλουμε πολλά συμπεράσματα για το τι λαός είμαστε, πχ εγώ πιστεύω ότι το ΛΑΟΣ θα έχει 15% στις επόμενες εκλογές. Είτε αυτό είτε εγώ έχω πρόβλημα να καταλάβω από τη φρασεολογία μερικών αν είναι αριστεροί ή νεοναζί.
    'Ασε τα γενικώς και στήριξέ μου με επιχειρήματα, για ποιο λόγο θεωρείς ότι το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ δημοψήφισμα στη ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ δεν είναι μέσο εκβιασμού του λαού.
    Ας ξεκινήσουμε απ' αυτό και μετά προχωράμε στις συνέπειες ενός ΝΑΙ ή ενός ΟΧΙ.

  14. #134
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Quote Originally Posted by HAVOC View Post
    Στην χρονική στιγμή που προτείνεται και με τη μορφή που συζητάται να πάρει το βλέπεις νορμάλ δημοκρατική διαδικασία ε;
    Πιο πασοκ παθαίνεις τακαμούρι.
    Δε καταλαβαίνω γιατί το σνομπάρεις. Έχετε ρε ΜΑΛΑΚΕΣ συνειδητοποιήσει τι συμβαίνει;


  15. #135
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Quote Originally Posted by Djerdjelesh View Post
    Γενικώς θεωρώ το δημοψήφισμα ένδειξη ότι η δημοκρατία λειτουργεί. Φυσικά το ρίσκο τη παρούσα φάση είναι πως κάθε δημοκρατική διαδικασία προϋποθέτει ο κόσμος να έχει συνείδηση του τι συμβαίνει γύρω του, να έχει αντανακλαστικά και γενικώς να μην είναι ηλίθιος. Τη συγκεκριμένη στιγμή σίγουρα δεν είναι ΑΠΟΘΕΩΣΗ αλλά όπως και να'χει το πράγμα, μετά το δημοψήφισμα και τις εκλογές αργότερα θα βγάλουμε πολλά συμπεράσματα για το τι λαός είμαστε, πχ εγώ πιστεύω ότι το ΛΑΟΣ θα έχει 15% στις επόμενες εκλογές. Είτε αυτό είτε εγώ έχω πρόβλημα να καταλάβω από τη φρασεολογία μερικών αν είναι αριστεροί ή νεοναζί.
    'Ασε τα γενικώς και στήριξέ μου με επιχειρήματα, για ποιο λόγο θεωρείς ότι το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ δημοψήφισμα στη ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ δεν είναι μέσο εκβιασμού του λαού.
    Ας ξεκινήσουμε απ' αυτό και μετά προχωράμε στις συνέπειες ενός ΝΑΙ ή ενός ΟΧΙ.
    Δεν καταλαβαίνω ποιο το σκάλωμά σου με τα "διλήμματα". Τόσα χρόνια γίνονται εκλογές με ΜΟΝΟ ΔΙΛΗΜΜΑΤΑ κατά τη προεκλογική περίοδο, τώρα σε μάρανε το δημοψήφισμα;

Similar Threads

  1. ΖΑΛΗ vs ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ, ΤΟ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ
    By ikonoklast in forum General Discussion
    Replies: 6
    Last Post: 02-12-2007, 19:31
  2. Replies: 22
    Last Post: 03-01-2005, 23:57
  3. Δημοψήφισμα Nevermore2
    By Simos in forum Music Discussion
    Replies: 53
    Last Post: 17-07-2004, 17:37
  4. Δημοψήφισμα Nevermore
    By Simos in forum Music Discussion
    Replies: 10
    Last Post: 14-07-2004, 18:03

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •