Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 69

Thread: MEGADETH-TH1RT3EN

  1. #16
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Ομολογώ ότι αντιλαμβάνομαι ότι είμαι μειοψηφία στις ηλικίες δυο χρόνια μικρότεροι από μένα (συνήθως) και κάτω, καθώς σε πολλούς αρέσει αυτός ο δίσκος, που βγήκε και σε εποχή αντίστοιχη των ηλικιών... Για μένα ήταν ένας αρκετά ποιοτικός δίσκος, ανησυχητικά ήπια ροκ (με την έννοια του μέηνστρημ cock sucking, όχι της φλωριάς) αλλά είχε δυο τρεις πολύ καλές στιγμές.

    Σε αυτές δεν βάζω το trust που το σιχάθηκα από την πρώτη στιγμή που το άκουσα και που οι μούντζες πάνω (και εδώ υποθέτω) φρονώ πηγάζουν από εκεί, το ρεφρέν του είναι σαν να μου βιάζουν το αυτί. Θεωρώ Σπουδαίο κομμάτι το Secret Place, το She-Wolf βγάζει Μαστεϊνίλα στο ριφ, μου άρεσε και το Use the Man. Και το FFF είναι μια Motorbreath απομίμηση με γαμάτο ρεφρέν. Αλλά είναι βήμα προς τα κάτω, όχι προς τα πάνω από το εκπληκτικό youthanasia.

    Αυτός ο δίσκος ήταν που τον άκουσα και είπα, χμ. Την πουτσίσαμε. Πάει η μπάντα. Και νομίζω το ίδιο κατάλαβε και ο κόσμος.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  2. #17

    Default

    Quote Originally Posted by Ford Prefect View Post
    με την έννοια του μέηνστρημ cock sucking, όχι της φλωριάς
    δηλαδή;

  3. #18

    Default

    Κατ'αρχας,δεν γινεται να το κρινουμε με "εξωμεταλικα" κριτηρια μιας και προκειται για ενα μεταλ δισκο.
    Το οτι το thrash στοιχειο εχει μειωθει,ειναι εμφανες εδω και χρονια και την αποψη του τυπου "για τους μεταλαδες αφου δεν ειναι thrash τοτε πεθανε" δε τη δεχομαι.
    Καπου πηρε ο ματης μου για metallica και black album.To οτι το "γυρισαν" σε κατι πιο "catchy" και εγιναν πιο δημοφιλεις (ανεξαρτητως φυλου) δε σημαινει οτι οι "σκληροπυρηνικοι" το εκραξαν λογω μη thrash στοιχειων κι οσοι το εκαναν ειλικρινα λυπαμαι (μιλωντας για metallica)...
    Αλλα αναποφευκτα θα συγκριθει με παλιοτερες κυκλοφοριες μιας και δεν ειναι ξεκουδουνος ουτε ντεπουτο για να το κρινουμε ξεχωρα
    Last edited by INFERNUS; 25-10-2011 at 17:15.
    In The Kingdom Of The Blind The One-Eyed Are Kings...

  4. #19
    Wriggle redeemer's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    dystopian suburbs
    Posts
    547

    Default

    Quote Originally Posted by INFERNUS View Post
    Κατ'αρχας,δεν γινεται να το κρινουμε με "εξωμεταλικα" κριτηρια μιας και προκειται για ενα μεταλ δισκο.
    Μιλούσα για το Ρισκ.Το οποίο μέταλ δίσκο δε το θεωρώ με τη καμία,εξού και τα "εξωμεταλικά" κριτήρια.

    @FordPrefect:To "την πουτσίσαμε" τότε πως το συμπέρανες;Επειδή ο ήχος τους άλλαξε και κινείται σε πιο mainstream rock φόρμες;

    Οσο για το Cryptic Writings μιλάμε για τον δίσκο με το ακόλουθο τρακλιστ:
    Trust
    Almost Honest
    Use The Man
    Mastermind
    The Disintegrators
    I'll Get Even
    Sin
    A Secret Place
    Have Cool, Will Travel
    She-Wolf
    Vortex
    FFF

    Στη τελική γάμα το Τραστ,έχει άλλους 11 λόγους να το αποκαλέσεις "πολύ καλό δίσκο".

  5. #20
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Δεν έχει μισή περισσευούμενη νότα αυτός ο δίσκος.

    Τώρα είναι ελαφρολαικά, είτε είναι ποπ, είτε είναι μεταλ, δεν με ενδιαφέρει. Οι ανθρωποι εδώ πέρα έδωσαν ρέστα, έγραψαν ΤΡΑΓΟΥΔΑΡΕΣ.
    Μπορεί να είναι πιο ελαφρύ από τα προηγούμενα, αλλά πραγματικά, so what?

    edit: για το κρυπτικ ραιτινγκς λέω
    Last edited by animae; 25-10-2011 at 18:15.
    Kill the wise one!

  6. #21
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Με την έννοια ότι πάμε ολοταχώς να γλύψουμε το παπάρι του μεηνστρήμ ραδιοφώνου. Με τους όρους του μέηνστρημ ραδιοφώνου. Διότι τα Train of Consequences ή το Reckoning Day είναι με τους όρους του Dave. Και το A Tout Le Monde επίσης.

    To τρακλίστινγκ παιδιά τι μου το βάζετε; Για να θυμηθώ κάποιο έπος και να αλλάξω γνώμη; Τον έχω ακούσει πολύ τον δίσκο.

    Την πουτσίσαμε διότι αυτό που εσάς σας φαίνεται μεγαλειώδες και μη περισσευούμενο (θεε μου, ειδικά αυτό) εμένα μου φαινόταν σαν half-arsed που λένε και στην αλλοδαπή, γυαλισμένο για να πάει ωραία στην βιτρίνα και επίσης το πρώτο δείγμα ότι η έμπνευση αρχίζει και στερεύει. Και όταν στερεύει όταν πας να γίνεις ποπ ροκ, γάμησέ μας.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  7. #22
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Μιλατε με Φορντ Πρεφεκτ για Megadeth, καλα να παθετε.

    Endgame + United Abominations = σκουπιδια, με 2-3 καλα κομματια ο καθενας το πολυ. Για κατι Ford Prefect και αλλους μεταλλαδες που θελουν να ακουνε σολιδια και ωραια ριφφς και ειναι ευτυχισμενοι, μπορει και να ειναι καλοι δισκοι.

    System Has Failed υπερδισκος, χωρις να φτανει τα κλασικα τους αλμπουμς, αλλα εννοειται καλυτερο απο οτιδηποτε εχουν βγαλει μετα το Cryptic.

    Το Risk μια χαρα δισκος ειναι, απλα εχει μεσα 2-3 τραγουδια που χαλανε το κλιμα, οπως τα Ecstasy, Seven, κατα τα αλλα ο Mustaine εχει κανει εκπληκτικη δουλεια μαζι με τον αλλον τον τυπο στον τομεα της ενορχστρωσης και εχει γραψει και κομματαρες διαφορετικες απο το παρελθον του, οποτε respect για την αποπειρα κι ας μην ηταν πληρως επιτυχημενη.

    Το The World Needs A Hero ειναι λιγο πιο κατω απο το System.

  8. #23
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Εσύ είσαι περίεργα εμπαθής.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  9. #24
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Δεν ειμαι εμπαθης, απλα οταν βλεπω ποστ σου για συγκροτηματα που επαιζαν το μεταλ που γουσταρεις και πλεον δεν το παιζουν,
    Καλα σας λεει ο redeemer για τη μεταλλονοοτροπια σας, οσο κι αν προσπαθειτε να την αποκηρυξετε λεγοντας εξυπναδες.

  10. #25
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Καλά, μαλακιάρες λες διότι αν ίσχυε ότι είμαι ούγκα μπούγκα μεταλλάς θα είχα δεύτερο αγαπημένο δίσκο των Megadeth το Youthanasia, πάνω από το Peace Sells; Θα θεωρούσα καλύτερο δίσκο το Countdown από το So Far So Good So What?

    Σταμάτα να σκέφτεσαι όπως σε βολεύει. Επειδή εσένα σου αρέσει αυτή η μαλακία που λέγεται Risk πρέπει ντε και καλά στους υπόλοιπους "μεταλλάδες" να φταίει η κλειστομυαλιά τους.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  11. #26
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Φοβερο το επιχειρημα σου, αλλα δε μιλαμε για το Risk αυτη τη στιγμη, και ειναι ο δισκος τον οποιον θα υπερασπιστω μονο αν δεν εχω κατι αλλο να κανω, καθως τον θεωρω απλα καλο και τιποτα το ιδιαιτερο, αλλα επ ουδενι κακο. Το θεμα ειναι οτι μου παραθετεις την ιεραρχια με την οποια βαζεις τα αλμπουμ των Μεγκαντεθ ως καποιο επιχειρημα λες και εγω μιλησα για ΘΡΑΣ. Τα Youthanasia, Countdown, εκτος απο δισκαρες, εχουν ΤΙΓΚΑ μεταλλικη νοοτροπια οπως ηταν το metal στα 90'ς, αρα δε μου κανει καμια εκπληξη το οτι σαρεσουν. Επισης το So Far So Good So What ειναι αρκετα μετριο, δεν ειναι περιεργο να σαρεσει οποιοδηποτε αλλο περισσοερο απο αυτο. Το θεμα με σενα, και με ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ μιλας, ειναι οτι εισαι απολυτα προβλεψιμος και απορριπτεις ΠΑΝΤΑ μα παντα οτιδηποτε δεν εχει μεταλλικη νοοτροπια. Αρα κι εγω

  12. #27
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    H μεταλλική νοοτροπία. Εξαιρετικό αντεπιχείρημα. Βρίσκεις αλήθεια πολύ μεταλλικής νοοτροπίας τα Train of consequences, Addicted to Chaos, Ι Thought I Knew it all;
    Το βρίσκεις πιο "μεταλλικής νοοτροπίας" (whatever the fuck that is) από το Countdown;
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  13. #28
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Λοιπόν, πότε δεν ήμουν κολλημένος Megadeth, τους λάτρεψα όμως στο Rockwave του 97 και είχα καραγουστάρει Cryptic - για το οποίο Hammer και Invader τότε είχαν τελείως διαφορετικές απόψεις. Το Cryptic παραμένει ψηλά, System και World ήταν πολύ ωραίοι δίσκοι, το Risk καλύτερα να μην υπήρχε ενώ οι 3 τελευταίες δουλειές έχουν κάποια καλά στοιχεία και μέχρι εκεί. Δε γίνεται να λέει οποιοσδήποτε πως το Risk ήταν καλός δίσκος και το Cryptic όχι, με ότι κριτήριο και αν τα δεις.

  14. #29
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Χμ, κανείς δεν λέει κάτι τέτοιο νομίζω.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  15. #30
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Ο Redeemer μας έβγαλε το Risk καλύτερο από ότι έχουν βγάλει τα τελευταία 10 χρόνια και συ μας είπες χίλια δυο για το Cryptic.

Similar Threads

  1. Megadeth
    By eyeamflesch in forum Music Discussion
    Replies: 34
    Last Post: 15-01-2008, 02:13
  2. Megadeth, 17-06-2005
    By psychotron in forum Live Reports
    Replies: 28
    Last Post: 02-07-2005, 19:27
  3. Megadeth
    By _UnHoLyMaRtYr_ in forum Live & Events Talk
    Replies: 148
    Last Post: 18-06-2005, 22:10
  4. xarizo megadeth
    By Rotting_Christ in forum The Marketplace
    Replies: 17
    Last Post: 12-05-2005, 11:15
  5. MEGADETH TOUR
    By sephiroth in forum Music Discussion
    Replies: 5
    Last Post: 06-04-2005, 23:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •