Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21

Thread: Candlemass / Trouble / Ghost / Hell / Lord Vicar ~ 8/10/11 @ Gagarin 205, Athens

  1. #1
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default Candlemass / Trouble / Ghost / Hell / Lord Vicar ~ 8/10/11 @ Gagarin 205, Athens

    johan langvist


    telos
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  2. #2
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    Οι Lord Vicar γάμησαν. Born of a Jackal και Funeral Pyre στο τελείωμα όλα τα λεφτά. Τσίμπησα και το σπλιτ εφταράκι με Giftegard και είμαι ευτυχισμένος.

    Οι Hell έχουν αυτό το υπερκίτς ίματζ και με τον τραγικό ήχο που είχαν στην αρχή με κούρασαν γρήγορα. Όσο τους άκουσα από πίσω όμως χωρίς να πολυκοιτάω ήταν καλύτερα.

    Οι Ghost είχαν εντυπωσιακά καλό ήχο, εντυπωσιακό image, αλλά η μουσική τους παραμένει ένα νερόβραστο τίποτα. Συνολικά μάλλον διασκεδαστικοί. Α έπαιξαν και μια διασκευή Beatles.

    Oi Trouble ήταν ορεξάτοι, αλλά ο Klarke δεν κολλάει. Είναι πελώριος φρόντμαν αλλά δεν ταιριάζει στους Trouble. The Tempter όμως

    Οι Candlemass πρέπει να διώξουν τον Lowe. Είναι μεγάλος τραγουδιστής και αγαπάμε Solitude Aeturnus, αλλά στους σουηδούς δεν τραβάει, χάνει τους στίχους, το τέμπο, γενικώς μια θλίψη. Στα κομμάτια του Epicus που ανέλαβε ο Lanqvist η μπάντα πέταγε. Sorcerer's Pledge με την αυθεντική φωνή, τι να λέμε τώρα, δάκρυα.

    Είδα και τον Ra Pariah

  3. #3
    High on Life VirusXI's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    /// on an island.
    Posts
    11,129

    Default

    Lord Vicar τα νέα κομμάτια μέτρια, σώθηκε το live στο τέλος. Hell έξω για μπύρες και Ghost μια χαρά όπως αναμενόταν (με το αντι-headbanging στυλ τους που τόσο γουστάρω). Trouble αίσχος, γέλιο, κρίμα. Oι Candlemass γάμησαν!!!!!~1!




    ■■

  4. #4
    Senior Member Jim Dandy Mangrum's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    College Park, Prince George's County, MD
    Posts
    6,940

    Default

    lord vicar mia xara. ta epomena 2 den ta eida ka8olou. trouble gamhsan, klarke tromeros apla einai diaforetikos apton wagner kai ta kommatia allazoun, de ginontai xeirotera alla diaforetika kai de katalaba giati kopsane mish wra aptous trouble, apardexto.......candlemass htan mono to epicus, o Lanqvist htan 8eoulhs. o lowe einai aparadektos na fygei aptous candlemass, 8a mas anagkasei na ton sixa8oume....
    Anguished eyes of the city of suffering
    Seeking guidance, believing in love
    Some fools who want something for nothing
    Wear the badge of the cowards above...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    18

    Default

    lord vicar sympathitikoi, hell asymmazeuta geloioi an kai kapoia tracks ksexwrizan logw kyriws twn katabolwn tous se mercyful fate.

    perasa poly wraia stous ghost an kai den eixame dynata ton aristero kitharista sta prwta kommatia tou set, sthn poreia o hxos estrwse kai to aksiothaumasto me autous tous typous -ektos apo to desimo- einai pws den fainontai geloioi 'h kitch para to olo papatziliki tou stage show. einai to new found power ths skhnhs! euge!

    oi trouble einai mpantara kai gia opoion den to prosekse, sto mpasso htan o kostas apo tous dikous mas NEED. auta einai bhmata gia thn skhnh kai einai pragmatika to gegonos pou xarhka perissotero sto sygkekrimeno event. kommatia apo olh thn diskografia tous, gyrw sta 120 decibel (etoima na ekragoun ta autia mas diladi) kai groovarisma mexri telikhs.

    oi candlemass sto prwto miso me apogohteusan enw to deutero miso pisteuw oti htan poly dynamh gia tous fans! aphlausa opoia kommatia sympathw apo to "epicus" kai xasmourithika ligo sta ypoloipa logw omws goustou kai oxi kakhs apodoshs 'h nystaleas atmosfairas! oi souhdoi to xoun!

    gamw perasame, hpiame tis mpyres mas. kai tou xronou me ygeia.

  6. #6
    Νοικοκυραίος Moonspellheim's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Thousand Lakes
    Posts
    2,712

    Default

    Αυτοι που πηγατε το 2007 στο tour για το King of the grey islands θυμοσαστε τον Lowe να ειναι τοσο μετριος?
    Εχω την εντυπωση οτι ηταν η μερα με την νυχτα.
    Αφηστε που σε καποιες φασεις μου θυμιζε αυτον:
    Spoiler
    Last edited by Moonspellheim; 10-10-2011 at 02:20.
    Remembrance of Things Past

    I swarm deserted away, like glass...
    Warm, and as fevers,
    I am as flame.
    I am death...
    For I, I weave our blasphemies...

    Wicthes painted me,
    Like the mysteries created me...
    Like where the poets breathe,
    I were woven into blasphemies.

  7. #7
    agit-spam attack Agoraphobic_S.I.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    ΣΤΗ ΛΙΤΑΝΕΙΑ
    Posts
    1,929

    Default

    Εγώ που τότε τα άκουγα αυτά και είχα πάει, μου είχε φανεί πολύ καλός.

  8. #8

    Default

    Λυπάμαι που ακούω ότι trouble ηταν μετριοι αν ήταν όντως...Όσοι τους χάσαν το '07 κρίμα
    Last edited by expired; 10-10-2011 at 04:16.
    ζήτω τα πράσινα αυγά !!

  9. #9
    Senior Member Jim Dandy Mangrum's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    College Park, Prince George's County, MD
    Posts
    6,940

    Default

    oi trouble den htan metrioi, apla ksynhsan arketoi me ton klarke. o lowe kai to 2007 ksexnage kapoious stixous alla prox8es to paragamhse....
    Anguished eyes of the city of suffering
    Seeking guidance, believing in love
    Some fools who want something for nothing
    Wear the badge of the cowards above...

  10. #10
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Με όσους φίλους/θαμώνες του UTH και λοιπών σχετικών συνεστιάσεων συζήτησα, καταλήξαμε σε κοινό συμπέρασμα ότι το 40λεπτο με τον Lanquist υπήρξε μια εμφάνιση την οποία αφενός μεν την περιμέναμε κυριολεκτικά χρόνια, αφετέρου δε χαρακτηριζόταν από την ποιότητα που ακριβώς θα ανέμενες να είχε. Για μένα το Epicus μπαίνει στην 20άδα των metal δίσκων, και η ζωντανή απόδοσή του με τον αυθεντικό τραγουδιστή ήταν α-π-α-ρ-ά-μ-ι-λ-λ-η-ς αξίας. Ο Σουηδός απέδειξε ότι οι πραγματικά ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ μεταλλικές φιγούρες αντί να χάνουν, κερδίζουν πόντους από το κοστούμι (κατηγορία Bill Tsamis). Ανεκτίμητο live.

    Κατά τ' άλλα,

    Lord Vicar: τίμιοι,

    Hell: άψογοι,

    Ghost: καλούτσικη μελωδική ροκ μπάντα,

    Trouble: δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη,

    Candlemass με Lowe: κατώτεροι των προσδοκιών.

    Up the Hammers and May the Lords of Light Be with:

    Leech, Ghoul, Xstroyer, Mr Maiden, Virus XI, Kontan, JDM, Moonspellheim.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  11. #11
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Lord Vicar βαρέθηκα. Σε δυο κομμάτια που ακούστηκε η Οζίλα στη φωνή του Lindersson γούσταρα κάπως. Αλλά δεν είχα επαφή με το υλικό τους γενικά και καθώς έχω πολύ συγκεκριμένες μπάντες στο doom που ασχολούμαι, δεν νομίζω να ξανα-ασχοληθώ κιόλας.

    Hell. Κρίμα τον μέτριο ήχο. Γαμήσανε όμως. Ένας ωραίος συνδυασμός NWOBHM, Mercyful Fate (εντάξει, ευκολάκι) αλλά και US Metal, που σε στιγμές τσουρουφλάει. Ντυμένο με πολύ 80ς χέβυμέταλ ποζεριλίκι, συγχρονισμένο χορογραφημένο headbanging με κιθάρες ψηλά και τέτοια, μεγάλη μάπα ο μπασιστέρ, συγκινητικός ο Andy Sneap στους παλιμπαιδισμούς του και βέβαια ο Bower. Εκπληκτική φόρμα σε λαρύγγι, κουβάδες επιρροής King Diamond στην σκηνή και θεατρικότητα στο μέγιστο. Αναλόγως την προδιάθεσή σου το έκρινες. Ο Καραολίδης (συγκινητική γνωριμία όπως και πολλών από εκεί) μου είπε ότι περίμενε να κατέβει μινιατούρα Stonehedge από στιγμή σε στιγμή και ενώ έχει δίκιο, αυτό εμένα μου έβγαζε συμπάθεια και γούσταρα καθώς φαίνονταν να έχουν πλήρη επίγνωση και διασκέδαζαν πολύ. Στην αρχή το κοινό μουδιασμένο, στην μέση τους κέρδισε η μπάντα και η εμφάνιση θα τους ανεβάσει σίγουρα επαέ. Καλή φάση.

    Ghost. Λοιπόν, ο δίσκος εμένα μου φάνηκε συμπαθής σκέτο και δεν έβλεπα καμιά σοβαρή δικαιολογία για το hype. Έχοντας ακούσει ότι λάιβ αναδεικνύονται είχα περιέργεια. Το ίντρο καλό, είχαν αυτή την κομματάρα της πώς-την-λένε της Γαλλίδας, από το Eyes Wide Shut, εκεί από την τελετή και έδενε άψογα με τους κουκουλοφόρους που παίρνανε θέση και την είσοδο του σατανόπαπα με το θυμιατό. Από κάτω, το κοινό στρωμένο, με τρομερά φιλική προδιάθεση απέναντί τους γούσταρε με τα χίλια. Τελικά μετά την συναυλία, έχω ακριβώς την ίδια άποψη με πριν. Συμπαθείς σκέτο. Και λίγο πιο φλούφλικο μουσικά από ότι θυμόμουν, στα όρια του ποπ ροκ με ολίγη από Blue Oyster Cult, ελάχιστους MF και πολύ σατανίλα. Μειοψηφία ήμουν μάλλον, γύρω είχε πολύ ενθουσιασμό. Φοβερό ήχο είχαν. Και ωραία μπλουζάκια επίσης αλλά κλάιν. Δεν έγινα φαν ούτε μετά το λάιβ.

    Trouble. Με τους Trouble έχω επιδερμική επαφή. Μου αρέσουν κάποια κομμάτια αλλά δεν τους ακούω γενικά. Γι'αυτό μάλλον ήμουν ο μόνος από τους γύρω μου που κατευχαριστήθηκα το σετ τους. Τρομερά μουδιασμένο κοινό, ο φίλος και λάτρης δίπλα μου δεν μπορούσε να χωνέψει τον Kory Clarke με την καμία. Εγώ από την άλλη γουστάρω με τα χίλια Warrior Soul και είμαι μεγάλος φαν της τσίτας/μπρίζας του Kory και το χέβυ ντουμ με την δικιά του έντονη γεύση από πάνω μου κάθησε πραγματικά καλά. Ο φίλος δίπλα τίποτα, "σκατά, για τον πούτσο, το σφάξανε, δεν είναι Trouble αυτό!" κλπ. Aκούστηκαν πολλές ακυρίλες γύρω μου πάντως "έτσι τραγουδάω και εγώ!" (λολ) και "άντε πίσω στους Skid Row ρε" (θε μου). Το καινούργιο κομμάτι με έψησε να ασχοληθώ με την πάρτη τους.

    Candlemass: Ο Robert Lowe είναι από τους αγαπημένους μου τραγουδιστές, ενίοτε ο αγαπημένος μου. Γι'αυτό και με πονάει να τον βλέπω να ξεχνάει (ΑΚΟΜΑ ΡΕ ΡΟΜΠΕΡΤ; ΕΛΕΟΣ) στίχους από τραγούδια που προηγουμένως λέει ότι είναι και τα αγαπημένα του ξέρω γω. Και που είναι η δουλειά του εδώ και χρόνια να ξέρει απέξω. Κατέφευγε στο να κοιτάει κάτω σκονάκια. Να μουρμουράει πράματα. Να παριστάνει ότι τραγουδάει και ότι και καλά το μικρόφωνο δεν παίζει (πόσο θλιβερό) και όλα αυτά ενώ στο ενδιάμεσο των κουπλέ, γαμιέται στα ντουμ ποζεριλίκια με σταυρωμένα χέρια και κερατάκια, που δεν βγαίνουν καλά. Ο Hell είχε ακάνθινο στεφάνι, φουλ θεατριλίκι. Εδώ ήταν μια μπάντα με μίνιμαλ image και έναν Τεξανό να το παίζει αρρώστεια. ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΡΟΜΠΕΡΤ; Η φωνή του ΚΑΜΠΑΝΑ, άψογη, το καλύτερο ποιοτικά λαρύγγι εκεί μέσα, στο 10, πράγμα που καθιστά το όλο φαινόμενο ακόμα χειρότερο. Δικαίως όλοι από κάτω τσαντίστηκαν (μάλλον ανεπανόρθωτα) με την πάρτη του και εύχονται την αποχώρησή του.

    Όταν βγήκε ο Γιόχαν, εκεί πήρε φωτιά η συναυλία σβήνοντας όλους μα όλους τους προηγούμενους. Φωτιά βέβαια είχαν πάρει και στο At the Gallows End (πώς αλλιώς) αλλά στο epicus φάνηκε ότι οι 700-800 πόσοι ήταν, βασικά ήταν εκεί για ΑΥΤΟ. Ο Johan βέβαια τρομερά ντροπαλός και άπειρος στο σανίδι, έπαιρνε πόντους συμπάθειας για το αντι-καραγκιοζιλίκι του σε σχέση με τον Ρόμπερτ και επειδή βεβαίως η φωνή του βαστάει μια χαρούλα, τουτέστιν γάμησε. Ο δίσκος είναι από τα υπεραριστουργήματα της μουσικής, το κοινό από κάτω ένιωθε, τραγούδι και άπειρο γου-ω-ω, ο Γιόχαν παιγμένος "oh, you are amazing, you sing", πώς να μην τον αγαπήσεις, ιδέα δεν είχε το άτομο. Νομίζω αυτή πρέπει να είναι η τρίτη συναυλία του με την μπάντα; Τόσο ανίδεος με το τι θα γινόταν από κάτω. Εκεί που είπε ότι "το επόμενο θα το ξέρετε νομίζω, είναι πολύ καλό κομμάτι" (τέτοια ευφάνταστα banter) και το κοινό άρχισε μόνο του να τραγουδάει πριν μπει η μπάντα ήταν η σφραγίδα. Όλη η μπάντα εκεί γούσταρε, ο ηγέτης Leif την είχε καταβρεί, το πράμα άγγιζε τα όρια της μυθικής εμφάνισης, ακριβώς όπως αρμόζει στον δίσκο.

    Περιττό να πω ότι ξεκοπανιάστηκα σαν μην υπάρχει αύριο, ξελαρυγγιάστηκα, άξιοι! Στο Sorcerer's Pledge βασικά εκεί τελείωσε η εμφάνιση, εκεί ήταν το peak. Βέβαια ξαναβγήκε ο Robert και όλα καλά αν εξαιρέσουμε τα ίδια ακριβώς θέματα που πλέον υπερτονίζονταν λόγω της προηγούμενης εμφάνισης του Johan και της αναπόφευκτης σύγκρισης. Ευτυχώς το σετλιστ έκλεισε με το καραέπος darkness in paradise με ντουέτο και των δυο τραγουδιάρηδων (πάλι μουρμούρα ρε robert, ε γάμησέ μας) αλλά εκεί στο I BELIEEEEEVE, ποθτάνα όλα.

    Γαμώ τα λάιβ, ξεπατώθηκα στην κούραση, πραγματικά πολλές ώρες. Μαλάκες οι σεκιουριτάδες που δεν άφηναν τον κόσμο να βγει έξω, πραγματικά απαράδεκτοι.
    Στα συν η γνωριμία από κοντά με τον Χελμ, ευγενέστατος και συμπαθέστατος όπως τον περιμένεις και με αξιοζήλευτη μαλλούρα και το ριγιούνιον μετά από πόσα χρόνια με τον πρώην χρήστη BuddyLackey, που γιορτάσθηκε με επική σε διάρκεια μεταλοκουβέντα. Επίσης γνώρισα και φευγαλέα τον χρήστη Ghoul που φαντάζομαι ότι αυτό που θα του μείνει από την συνάντηση είναι ότι τελικά του πήρα την παρέα και φύγαμε καθότι γείτονες με τον μπαντιλάκη και έμεινε να περπατάει προς μετρό με τον Πολωνό που έκλεισε τον κύκλο των επικών συναντήσεων. Σόρι αμπάουτ δατ! A, είδα και πρώην χρήστη Βλάχο βέρντικτ και νομίζω ότι στους candlemass διαγώνια δεξιά μου ήταν ο Jim Dandy αν κατάλαβα καλά την τριχοφυΐα του προσώπου! Δεν είπα ένα γεια διότι η προσοχή ήταν εστιασμένη στο έπος της σκηνής και αισθάνομαι αμήχανα να γκαρίζω "γεια είμαι ο Βικ" εν ώρα συναυλίας.

    Επόμενη στάση Coroner. Δύσκολοι οι Crimson Glory. Ποιος ξέρει όμως.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  12. #12
    Dr.Dakota Block Impure's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    miami bitch
    Posts
    1,404

    Default

    ολα καλα και ωραια(εγραφασ τοση ωρα κατι πατησα και το εχασα οποτε δεν ξαναγραφω) ειδα μονο Leech & lethargica, ωραιο "φεστιβαλ" ghost λατρειες και Candlemass εχω ξενερωσει ασχημα με τον Lowe κριμα δλδ ok i just a guy from Texas ελεγε, ε και? 2 φορες που τους εχω δει με αυτον στα φωνητικα εχω ξενερωσει, ημαρτον πια. Τεσπα ετσι κ αλλιως για το επικους πηγα οποτε δεν γαμιεται. Τα σπασανε ολα.- (ενα 15χρονο διπλα ειχε παθει αμοκ εκανε hard dancning)

    Υ.Γ οι Lord Vicar τιμιοι και οζζιλα φωνη, οι Hell θεατρικοι και εκφραστικοτατοι οσο δεν παει (ο ντραμμερ ηταν ο σεφερλης, ο τραγουδιστης ο Ψαλτης και ο αλλος ηταν ο Dio. Τελος Trouble σκασανε δυναμικοι αλλα εγω δεν ειμαι στη φαση, μονο Tempter μου αρεσε.

  13. #13
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    Quote Originally Posted by Impure View Post
    ειδα μονο Leech & lethargica.
    na fantastw oti de xairethses e?
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  14. #14
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  15. #15
    Senior Member namiroth's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Somewhere sticking my finger in a dike, wearing wooden shoes and smoking tulip bulbs
    Posts
    730

    Default

    επικους απλα συγκινηση,τραμπλ γαμω,κλαρκ μεγαλο λαρυγγι οι υπολοιποι οκ δεν κοπηκα..

    1)ειδα ΡΑ τους υπολοιπους δεν σας ξερω
    2)γαμω τους καριοληδες στην πορτα που δεν αφηναν να βγει ο κοσμος εξω και καλα μεχρι το τελος και μου λεγαν μαλακιες οτι το γραφει το εισητηριο στους κανονισμους μεχρι που τους το τριψα στη μουρη..στοδιαλο
    3)Johan
    Quote Originally Posted by Witchkiller View Post
    Α ,και πούστε ,για να μην την πατήσετε ,όσο thrash έπεξε η μπάντα έπεξε ...............

Similar Threads

  1. DHG ~ 11/3/2011 @ Gagarin 205, Athens
    By commissar in forum Live & Events Talk
    Replies: 83
    Last Post: 19-05-2014, 21:22
  2. Replies: 21
    Last Post: 08-10-2011, 13:42
  3. Current 93 - 24/3 @ Gagarin 205, Athens
    By carheart in forum Live & Events Talk
    Replies: 10
    Last Post: 25-03-2011, 10:19
  4. Madrugada, Athens 24.05.08 - Gagarin
    By Mitsmann in forum Live Reports
    Replies: 1
    Last Post: 29-05-2008, 01:05
  5. Trouble,Infidel,Violet Vortex @ GAgarin 24/05/07
    By Rush in forum Live Reports
    Replies: 12
    Last Post: 31-05-2007, 14:39

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •