Results 1 to 11 of 11

Thread: αποθήκευση βίντεο

  1. #1
    Spinning Jenny Kuolema's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    في غزة
    Posts
    3,900

    Default αποθήκευση βίντεο

    Ποιος είναι ο καλύτερος/πιο αξιόπιστος τρόπος να κρατήσεις τα βίντεό σου "για πάντα"; Youtube; Σε εξωτερικούς σκληρούς; Τι; Γαμώτο, είναι τόσα πολλά που θέλω να κρατήσω, αλλά σοβαρά, πώς είναι κανείς σίγουρος ότι θα υπάρχουν και μετά από 30 και 50 χρόνια πχ;
    Feed my fear

  2. #2
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Κρυογενετική!
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  3. #3
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Quote Originally Posted by Kuolema View Post
    Ποιος είναι ο καλύτερος/πιο αξιόπιστος τρόπος να κρατήσεις τα βίντεό σου "για πάντα"; Youtube; Σε εξωτερικούς σκληρούς; Τι; Γαμώτο, είναι τόσα πολλά που θέλω να κρατήσω, αλλά σοβαρά, πώς είναι κανείς σίγουρος ότι θα υπάρχουν και μετά από 30 και 50 χρόνια πχ;
    εξωτερικοί σκληροί.

    1) το usb αργεί ακόμα να ξεπεραστεί.
    2) ασφάλεια. απλά είναι στο ντουλάπι.
    3) ότι codecs/players βγαίνουνε παίζουν ότι υπάρχει σε video. οι players του 2030 θα παίζουν τα σημερινά avi. δεν ξέρω γιατί αλλά είμαι σίγουρος. αν υπάρχουν όλα αυτά τότε.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  4. #4
    σεξιστής cybernaut's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    cyberia
    Posts
    2,030

    Default

    σε σκληρους δισκους ή σε dvd, απλά τα πραγματα.
    "I am Ubik. Before the universe was, I am. I made the suns. I made the worlds. I created the lives and the places they inhabit; I move them here, I put them there. They go as I say, then do as I tell them. I am the word and my name is never spoken, the name which no one knows. I am called Ubik, but that is not my name. I am. I shall always be."


    www.monolith.gr

  5. #5
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Kuolema View Post
    Ποιος είναι ο καλύτερος/πιο αξιόπιστος τρόπος να κρατήσεις τα βίντεό σου "για πάντα"; Youtube; Σε εξωτερικούς σκληρούς; Τι; Γαμώτο, είναι τόσα πολλά που θέλω να κρατήσω, αλλά σοβαρά, πώς είναι κανείς σίγουρος ότι θα υπάρχουν και μετά από 30 και 50 χρόνια πχ;
    Υποθέτοντας πως δεν πρόκειται απλά για αρχείο σε ένα ράφι, με βίντεος που δε πρόκειται να δει ποτέ κανείς ξανά, αλλά για βίντεο τα οποία βλέπεις τακτικά:

    1) Στα καλά DVD-R discs ("gold versions") θα δεις πως ισχυρίζονται ότι αντέχουν 100+ χρόνια, αλλά αυτό ισχύει όσον αφορά τις ιδιότητες των υλικών. Μεταφορές ή χαλασμένα DVD players που τα γρατσουνάνε μπορούν σαφώς να μειώσουν δραματικά τον χρόνο.

    2) Οι σκληροί δίσκοι συνήθως αντέχουν γύρω στα 5 χρόνια με νορμάλ χρήση. Οι εξωτερικοί δίσκοι συνήθως αντέχουν λιγότερο, αλλά δε φταίει ο δίσκος καθ' αυτός όσο το γεγονός πως συνοδεύονται από φθηνά τροφοδοτικά που χαλάνε εύκολα σε πτώσεις τάσης.

    3) Κάποιες cloud υπηρεσίες ναι μεν εγγυούνται την ακεραιότητα των δεδομένων, αλλά δεν υπάρχει εγγύηση πως μια υπηρεσία, π.χ. το youtube, δε θα σταματήσει να υπάρχει σε 5 χρόνια από τώρα.

    Οπότε, η σοβαρή λύση για την ακεραιότητα των δεδομένων είναι ο πλεονασμός (redundancy), δηλ. η αποθήκευση της ίδιας πληροφορίας σε πολλά μέσα αποθήκευσης. Π.χ. μπορείς να χρησιμοποιείς δύο εξωτερικούς δίσκους (ή σκληρό δίσκο και DVD-Rs), οι οποίοι και οι δύο θα έχουν όλα τα βίντεο, και φροντίζεις τακτικά να τους ελέγχεις για προβλήματα. Όταν κάποιος αρχίσει να έχει πρόβλημα, αγοράζεις καινούργιο και τον αντικαθιστάς, ενώ η πιθανότητα να χαλάσουν και οι δύο ταυτόχρονα είναι πάρα πολύ μικρή.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  6. #6
    σεξιστής cybernaut's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    cyberia
    Posts
    2,030

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial View Post
    Οι σκληροί δίσκοι συνήθως αντέχουν γύρω στα 5 χρόνια με νορμάλ χρήση
    αυτο απο που προκυπτει ομως, έχω τον πρωτο μου seagate 1 giga που πάει φετος για 20ετία και λουτουργεί κανονικοτατα.
    (οχι βεβαια πως δεν εχουν λαλησει αλλοι πιο προσφατοι)
    "I am Ubik. Before the universe was, I am. I made the suns. I made the worlds. I created the lives and the places they inhabit; I move them here, I put them there. They go as I say, then do as I tell them. I am the word and my name is never spoken, the name which no one knows. I am called Ubik, but that is not my name. I am. I shall always be."


    www.monolith.gr

  7. #7
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    de mou exei xalasei pote sklhros. pote. oloi einai mono western digital. oloi panw se trofodotika
    oti xreiazomai einai panta se 2 sklhrous enan sto pc kai enan exwteriko

    auto me ta dvd gia axiopistia einai gia gelia
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  8. #8
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    Quote Originally Posted by cybernaut View Post
    Quote Originally Posted by Deggial View Post
    Οι σκληροί δίσκοι συνήθως αντέχουν γύρω στα 5 χρόνια με νορμάλ χρήση
    αυτο απο που προκυπτει ομως, έχω τον πρωτο μου seagate 1 giga που πάει φετος για 20ετία και λουτουργεί κανονικοτατα.
    (οχι βεβαια πως δεν εχουν λαλησει αλλοι πιο προσφατοι)


    τι εννοεις, οτι ειχες δισκο 1 γιγα, απ το 1991?
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  9. #9
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Oti eipe o deggial,syn utube pou de blepw na psofaei soon (me emfash sto syn, oxi mono utube.) kai akoma kalytera moirase ta kai se dvd se filous. de prokeite na xa8oun meta apo ola auta me th gkamia.

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  10. #10
    Funeral Frog Mayhem's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    rue morgue
    Posts
    1,180

    Default

    τα γράφεις σε DVD, σε σκληρούς κτλ και καθε 2-3 χρόνια τσεκάρεις τα DVD. Αν δουλεύουν, τα γράφεις σε καινούρια DVD. Επίσης, αν το επιτρέπει το μέγεθος, μπορείς να τα στείλεις με email στον εαυτό σου

  11. #11
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Εγώ κάνω ό,τι είπε ο Deggial αν και γενικά αποκλείω τελείως να κλείσει το youtube χωρίς προειδοποίηση απ' τη μια μέρα στην άλλη χωρίς να 'χεις προλάβει να τα μεταφέρεις αλλού.

    Quote Originally Posted by cybernaut View Post
    αυτο απο που προκυπτει ομως, έχω τον πρωτο μου seagate 1 giga που πάει φετος για 20ετία και λουτουργεί κανονικοτατα.
    Καλά, χαζό είσαι;
    Last edited by Dythor; 03-10-2011 at 15:03.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

Similar Threads

  1. ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΕΙ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ
    By Dythor in forum PC & Games
    Replies: 6
    Last Post: 17-06-2011, 14:25
  2. Replies: 1
    Last Post: 05-12-2009, 16:49
  3. παρέμβαση/προβολή βίντεο 2.Δεκ.
    By ~ladykiller~ in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 8
    Last Post: 02-12-2009, 10:04
  4. Μινι συνεντευξη νεβερμορ (βιντεο)
    By [_NevermorE_] in forum Music Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 06-09-2005, 04:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •