Results 1 to 12 of 12

Thread: Σπύρος Πολυχρονόπουλος (Spyweirdos)

  1. #1
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default Σπύρος Πολυχρονόπουλος (Spyweirdos)

    Spyweirdos

    Πιστεύω ότι αξίζει το δικό του τοπικ, μιας και είναι απο τους πιο αξιολογους συγχρονους ελληνες μουσικους ηλεκτρονικης μουσικης (για να μην πω απο τους καλυτερους, μαζι με Peekay Tayloh). Εκτος απο την ενασχοληση του ως μουσικος, εχει ασχοληθει με την ακουστικη, τοσο στο Φυσικο οπου εβγαλε 3 σχετικα papers, αλλα και στους Ηλεκτρολους μηχανικους της Πατρας οπου κανει το διδακτορικο του με θεμα “Control of closed places acoustics with adapted acoustic elements”.

    Έχω ακούσει όλη τη δισκογραφία του εκτος από τις 2 τελευταίες του δουλειές, τις οποίες ψάχνω ακόμα. Θα τα παρω με χρονολογική σειρά.

    Αυτό που μάλλον πολύ αγνοούν είναι ότι η πρώτη δουλειά που κυκλοφόρησε ο Spyweirdos ήταν experimental psychedelic trance. Έχοντας μιλήσει μαζί του, γούσταρε την σκηνή της ψυχεδελικής trance και κυρίως το experimental κομμάτι της το οποίο σαν υποείδος βγήκε στην Φιλανδία (suomi psy aka spugedelic = το psychedelic των μεθυσμένων) και όλως περιέργως στην Αυστραλία.Θυμάμαι ότι γούσταρε πολύ κυκλοφορίες όπως της δισκογραφικής Psy-Harmonics (Rip Van Hippy, Shaolin Wooden Men, Lumukanda, Psyko Disko). Ετσι το 2002 κυκλοφορεί την πρώτη δουλειά του στην Demon Tea Recordings , σε συνεργασία με έναν άλλον Έλληνα, τον Σπυριδάκη, ως Weird Alchemy.

    Weird Alchemy - Weird Alchemy (2002)

    Το ομώνυμο αλμπουμ (έχει γίνει typo στον τίτλο του...) είναι πειραματικό Psychedelic. Δεν μπορω να πω οτι ειναι ιδιαιτερα καλο,λιγο κουραστικο θα ελεγα, αλλα ειναι οι πρωτοι πειραματισμου του.

    Fairytale (2003)

    Το 2003 κυκλοφορεί το διπλο cd Fairytale, η πρωτη του κυκλοφορια ως Spyweirdos. Ειναι downtempo με στοιχεια ambient και IDM. Εχει καποια ωραια σημεια, αλλα κυριως οσον αφορα την παραγωγη ειναι αδυναμο,ειδικα συγκρινομενο με τις μετεπειτα δουλειες του.Αποτελει ομως το ντεμπουτο του,το σκαλοπατι για την επομενη πολυ καλη δουλεια του.

    For Children To Play (2005)

    Ετσι εξελισσοντας τη μουσικη του και βελτιωνοντας το τεχνικο κομματι εχουμ αυτο το παρα πολυ καλο μελωδικο Downtempo/Ambient/IDM album, με συνοχη και πολλα κομματια να ξεχωριζουν!

    Wetsound Orchestra (2006)

    Με αυτο το αλμπουμ ο Spyweirdos κανει μια μεταστροφη! Φανερα επηρρεασμενος απο Alva Noto και Murcof.Αξιοποει τις γνωσεις του πανω στην ηλεκτροακουστικη, χρησιμοποιει βιολι και πιανο στις συνθεσεις του,κανει πιο πειραματικο τον ηχο του με τροπο που θυμιζει συνεργασια Μurcof & Alva Noto. Πλεον ο ηχος του εχει εξελιχθει παρα πολυ και η παραγωγη του εχει γινει αψογη! Αυτο το album ειναι αριστουργηματικο και οτι καλυτερο εχω ακουσει απο αυτον!

    Spyweirdos - Ten Numbers (200

    Αυτη η κυκλοφορια του κινειται σε παρομοια πλαισια με το Wetsound Orchestra, αν και ειναι περισσοτερο ambient. Οι επιρροες απο Alva Noto παραμενουν

    =-=

    Τα 2 τελευταια του albums το 2009 (συνεργασια με Φλοριδη, Ten Letters) δεν τα εχω ακουσει. Οποιος τα εχει ας κανει την καλη!
    Last edited by VidnaObmana; 22-09-2011 at 21:11.
    Let The Freak Flag Fly!

  2. #2
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Άκουσα και το Ten Letters τελικά. Συμπαθητικό experimental ambient.
    Let The Freak Flag Fly!

  3. #3
    σεξιστής cybernaut's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    cyberia
    Posts
    2,030

    Default

    έχω κ αυτό το σπλιτ αν το θέλεις Larvae-Spyweirdos-How-To-Disintegrate-Seven-Ways-To-Kill-A-Tree δεν το χω ακούσει ακόμα

    εντιτ, βρήκα κ αυτη την κριτική από το tranzistor.gr που δυστυχώς δεν υπάρχει πλέον


    [.] spyweirdos - wetsound orchestra
    local scene - reviews

    Spyweirdos

    Wetsound Orchestra

    Poeta Negra

    2006









    Ο Spyweirdos ή αλλιώς Σπύρος Πολυχρονόπουλος, είναι από τις περιπτώσεις των καλλιτεχνών που πρώτα έκαναν όνομα στο εξωτερικό, σαν dj ή σαν παραγωγός (δεν θα ξεχάσω πριν δυο καλοκαίρια όταν ένας πορτογάλος φίλος μου έλεγε για αυτόν, τότε είχε σκάσει μύτη με το άλμπουμ “for children to play”, μια δουλειά βουτηγμένη στην technoid ψυχεδέλεια, ντυμένη με ambient ηχοχρώματα). Εντωμεταξύ είχαν προηγηθεί άλλες 3 δουλειές του, άγνωστες στην Ελλάδα, γνωστές όμως στο εξωτερικό.



    Εφτασε το πλήρωμα του χρόνου για τη νέα προσωπική του δουλειά, επί ελληνικού εδάφους αυτήν την φορά. Το νέο του, διπλό (το δεύτερο cd περιέχει remixes), άλμπουμ με τίτλο “wetsound orchestra” που κυκλοφορεί από την poeta negra, είναι, μια απο τις κυκλοφορίες, που θα ζήλευαν πολλά ονόματα του εξωτερικού στον χώρο της electronica. Αν δεν ήξερες τον τόπο προέλευσης του, σίγουρα θα έβαζες όρκο ότι προέρχεται από τα ηλεκτρονικά εργαστήρια της type και warp.



    Με ένα σπουδαίο όνομα για παραγωγό (Murcof) και άλλα αξιοζήλευτα ονόματα πίσω από την κονσόλα όπως ο Alva Noto, Witl, Ollie Olsen, Octex, Funckarma, Traject, Horchata, Mad Ep και τους δικούς μας, Γύρω Γύρω και Peekay Tayloh, να μην περιορίζονται στον άχαρο ρόλο του απλού remixer, αλλά ανακατασκευάζουν τις συνθέσεις του Σπύρου, σύμφωνα με την δικιά τους οπτική, προσθέτοντας έτσι και μια άλλη δυναμική στον δίσκο.



    Τα μελαγχολικά τοπία του Σπύρου, με τα διακριτικά beats και τις λεπτεπίλεπτες μελωδίες που ξεπροβάλλουν μέσα από το ambient υπόβαθρο, σε κάνουν να στροβιλίζεσαι σε μια υπέροχη υπνωτική-ονειρική δίνη. Δέκα κομμάτια ιδιαίτερης εσωτερικότητας και ομορφιάς, στολισμένα με αμυδρά τριξίματα, έγχορδα και κοφτά breaks, άλλοτε απόκοσμα και κλειστοφοβικά και άλλοτε απλά ονειρικά.



    Το “wetsound orchestra” είναι ένα ονειρικό ηχητικό παραμύθι, ένας από τους καλύτερους ηλεκτρονικούς δίσκους που έχουν γίνει ποτέ στην Ελλάδα (και όχι μόνο), άρτιο και πλήρες, από έναν άνθρωπο που φαίνεται να είναι μια (πραγματικά) απίστευτη μηχανή κατασκευής ήχων.



    Αγγελος Κ.
    Last edited by cybernaut; 11-10-2011 at 02:16.
    "I am Ubik. Before the universe was, I am. I made the suns. I made the worlds. I created the lives and the places they inhabit; I move them here, I put them there. They go as I say, then do as I tell them. I am the word and my name is never spoken, the name which no one knows. I am called Ubik, but that is not my name. I am. I shall always be."


    www.monolith.gr

  4. #4
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Γεια σου φιλε cybernaut! Το εχω το συγκεκριμενο με Larvae αν και απο οτι θυμαμαι δεν μου χε κανει καποια εντυπωση.
    Συμφωνω και εγω οτι το Wetsound Orchestra ειναι η καλυτερη δουλεια του.

    Ψαχνω αυτα με Φλωριδη !
    Let The Freak Flag Fly!

  5. #5
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Θα στο ανεβάσω εγώ αρκεί να μη γράψεις κάτι του στυλ «συμπαθητική πειραματική jazz με ηλεκτρονικά στοιχεία». Βασικά αρκεί να μη γράψεις τίποτα γιατί με κάθε αναφορά σου σε δίσκο πεθαίνουν γατάκια απο βαρεμάρα.

  6. #6
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Δεκτη η κριτικη ... Αν και γενικα αρεσουν τα Reviews μου, ειναι συντομα και περιγραφικα . Ετσι νομιζα εστω =]
    Let The Freak Flag Fly!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    the docks.
    Posts
    7,354

    Default

    xa, poso amousos. Ta spaei to "How to Disintegrate". Opws kai to Wetsound Orchestra(wraio post cybernaut). Vgazei kai kainourio. Vasika terastios o Spyweirdos kai den prefarei toso o kosmos mou fainetai.

  8. #8
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Spoiler

    Αμουσος οποιος δεν συμφωνει με το γουστο σου,ή οποιος απλα δεν θυμαται να του κανε εντυπωση ενα αλμουμ που ακουσε πριν πανω απο χρονο.

    Νομιζω ανταγωνιζεσαι με γνωστον ERιτη για την θεση του πιο μαλακα.

    =]


    On topic, το Epistrophy At Utopia μ'αρεσε. Εχω ακουσει και τμηματα του live, νομιζω 6 Dogs με Alva Noto.
    Let The Freak Flag Fly!

  9. #9

    Default

    Spyweirdos & Floros Floridis - The Sound Between Us

    θες αυτό;

  10. #10
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Ναι
    Let The Freak Flag Fly!

  11. #11

    Default

    το μοντάρω εντός των ημερών

  12. #12
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Τσίμπησα αυτό το βινυλιο.
    Τωρα μενει να βρω ενισχυτη για το πικαπ
    Μου κινησε το ενδιαφερον οτι ο τυπας που μου το πουλησε μου πε οτι θυμιζει aphex twin (!) . Δεν το εχω ακουσει ομως ακομα
    Let The Freak Flag Fly!

Similar Threads

  1. Σπύρος Χαρμάνης - Just Another Story
    By animae in forum Self-Promotion
    Replies: 3
    Last Post: 27-04-2010, 21:47
  2. Night on Earth/Dustbowl/Spyweirdos κ.α. 8/4 @ Gagarin
    By Drumsick in forum Live & Events Talk
    Replies: 3
    Last Post: 09-04-2010, 18:44
  3. Replies: 10
    Last Post: 15-01-2010, 16:56
  4. R.I.P. Σπυρος Καλογηρου
    By UC.Hammer in forum General Discussion
    Replies: 15
    Last Post: 28-06-2009, 21:40
  5. Ο Σπύρος ξαναχτυπά ...
    By IrDA in forum General Discussion
    Replies: 7
    Last Post: 23-09-2005, 04:57

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •