Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 35

Thread: Mastodon - The hunter

  1. #16

    Default

    H fash me tous Mastodon poia einai... Intelligent mousiki me unintelligent stixous/concept/image. O,ti xanei apo ekei einai anagasmeni na to parei apo tin atmosfaira tou kathenos diskou, opws ekane me to Leviathan, gi' ayto kai ksexwrise poiotika s ekeino to simeio. Twra, sto The Hunter moiazei na xanei pio poly apo kathe allo disko ston sygkekrimeno tomea. Opote kat' eme, exoume apotyxia, parolo pou o diskos antikeimenika einai polu kalos. Omws exoume ki allous poly kalous diskous sta mediaboomz, alli skliri mpanta tetoias aprosdokitis katholikis apodoxis kai anodikis poreias oxi. Kai auto einai timi tous se mia tetoia dyskoli epoxi, omws i kritiki mou tha einai me vasi auta ta kritiria. Oi mastodon panta eixan ligo i poly kati pou eleipe apo to olo orama tous. Ypirxe ena keno. E ayto to keno tautotitas ginetai pio fanero apo pote sto The Hunter, pou kai pali den einai o xeiroteros diskos tous kai pithanon oso pernaei o kairos na ton goustarw perissotero...
    yeap, you're goddamn right, i stole the fuckin handle.

  2. #17
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521
    I'll bury you in your god's fucked garden

  3. #18
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    2 γαμημένα μαθήματα φωνητικής δεν μπορούν να κάνουν?
    Kill the wise one!

  4. #19
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    διάολε. σας λατρεύω.



    εδιτ.
    μετά το 1.44 απλά έκλειψη ηλίου.
    κούντος του κόμισαρ.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  5. #20
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    Quote Originally Posted by Krux View Post


    χεχ, η φάση μετά το 2:00 με τα σόλα είναι τελείως Σουηδίλα, αφοι Μπγιόρλερ κιετσ (ωχ θα πέσει φουτιά να με κάψει)...

    Deafening, painstaking, BB King

  6. #21
    Συνεργάτης Β. Τσιβιλίκα Kaserinos's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Περοκέ
    Posts
    3,167

    Default

    Γκονζε τον τελευταιο καιρο, παρουσιαζεις αποκλινουσα συμπεριφορα και θα σε παρακαλουσα να επιληφθεις αμεσα επι του θεματος.

  7. #22
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    ΠΟΥ σε στεναχώρησα, ΠΕΣ ΜΟΥ.

    Deafening, painstaking, BB King

  8. #23
    matching towels Snàporaz's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    slayer jacket
    Posts
    172

    Default

    Δεν είναι καθόλου άσχημος ο δίσκος ειδικά δε σε σύγκριση με το τι θα δει κανείς σε νέες κυκλοφορίες σε μεταλομήντια, φαντάζομαι οι ίδιοι θέλουνε να εξελίξουν το heavy metal στοιχείο της μουσικής τους βάζοντας σολίδια και μελωδικά φωνητικά και να γίνουν οι νέοι iron maiden/metallica ξερωγωτι αλλά δε το βλέπω να γίνονται γιατί δεν τους ταιριάζει.

    Πάντως κάτι bonus κομμάτια που δε μπήκαν στο δίσκο κολολένε.


  9. #24
    Συνεργάτης Β. Τσιβιλίκα Kaserinos's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Περοκέ
    Posts
    3,167

    Default

    ελπιζω οι καλτσες, να ειναι ισοθερμικες.

  10. #25
    Forever Failure geologiko_karoto's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Toundra
    Posts
    4,474

    Default

    Quote Originally Posted by commissar View Post
    ξέρω ότι είμαι κλασική περίπτωση καμμένου που αγοράζει ό,τι μαλακία δει στο μερτς μιας συναυλίας, αλλά αυτοί εδώ το έχουν παρακάνει, θα ξεπεράσουν και τη χτένα remission.



    [/

  11. #26
    Συνεργάτης Β. Τσιβιλίκα Kaserinos's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Περοκέ
    Posts
    3,167

    Default

    Ναι.


  12. #27
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Λοιπόν δεν είμαι με μαστοδον εκτός remission, έριξα σε μια φάση αυτό στην μπ3ιερα για το δρόμο και γαμάει. Τα χιτάκια του δηλαδή γαμάνε. Το Curl of the Burl δηλαδή γαμάει, το ακούω στο ρηπητ. Ένα σημείο βασικά του Curl of the Burl Aυτή η κολλητική ριφφάρα που πρωτομπαίνει στα 0:43 και αυτό το QOTSA feeling στα φωνητικά.

    Για τα οποία φωνητικά εντοπίζω και κάτι τέτοιο που αν μη τι άλλο έχει ένα ενδιαφέρον:





    Τέλος έγκλημα που από αυτό που φτιάχνεται στο κλιπ παραπάνω κατάφεραν να κάνουν αυτό το εξώφυλλο. Και το dry bone valley είναι κορυφαίο κλιπ.
    Last edited by ikonoklast; 14-02-2012 at 21:31.

  13. #28
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    ε πίνκαρα, δεν άντεξα.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  14. #29
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Έκανα μια μικρή αναφορά αλλού, να την πω και εδώ.

    Δεν μου έκαναν ποτέ κούκου οι mastodon, σταθερά κάθε ακρόαση δίσκου με άφηνε σχετικά αδιάφορο, κάποια ωραία σημεία, σίγουρα δεν έπιανα κάτι που να δικαιολογεί τον κακό χαμό. Αυτά μέχρι το crack the skye που μου άρεσε πάρα πολύ. Και το Hunter προσωπικά το βρήκα το καλύτερό τους έως τώρα, σε πλήρη αντίθεση με την πλειοψηφία του κόσμου που ενώ (μάλλον, τελικά) γουστάρει, σε γενικές γραμμές είναι σίγουρη πως αυτός δεν είναι ο καλύτερός τους. Σε συνδυασμό με το γεγονός ότι σχεδόν όλοι τον βγάζουν έναν από τους 3 καλύτερους δίσκους της χρονιάς (συνήθως τον καλύτερο), κυκλοφορεί και αυτή η αύρα ότι μιλάμε για μια τρεντομπάντα, σιγά, τώρα τους μάθατε τους Mastodon κλπ. Εγώ, πρώτη φορά νιώθω ότι ο κακός χαμός έχει νόημα.

    Διότι με συγκλόνισε αυτό το ρεφρέν του all the heavy lifting, μουσικά-στιχουργικά είναι χίλια τα εκατό άμεσο και ηλεκτροφόρο. Τα φωνητικά στο κουπλέ του Black Tongue μου ακούγονται τόσο ψαρωτικά εξωγήινα φανταστικά, που παρόμοιο φίλινγκ μπορώ να θυμηθώ όταν άκουγα το κουπλέ του Uroboric Forms των Cynic, μια ορμητική αρμονία με εξωγήινο ήχο. Το Curl of the Burl πρέπει να είναι το καλύτερο στόνερ κομμάτι που έχω ακούσει εδώ και πολύ καιρό και είναι άκρως εθιστικό. Το spectrelight βγάζει αυτήν την Mastodonίλα (ίσως hunterίλα είναι πιο ακριβές) που διψάει για κοπάνημα. Ο Ozzy-Μητσικώστας στο the Hunter γαργαλάει συνάψεις που ξυπνάνε συνειρμούς σαμπαθίλας στο πιο τραγικό που συναντάνε τους floyd σε ένα υπέροχο αποτέλεσμα.

    Μεγάλο ατού το παίξιμο στα τύμπανα, ένα φανταστικό υβρίδιο σύγχρονοι παιξίματος με εκατό τοις έκατό πατήματα στα 70s και στο Bonhamικό βάρος. Φωνές εξαιρετικές που ελπίζω να αποδίδονται live διότι μιλάμε για τον μισό δίσκο. Ο συνολικός ήχος απέχει από σύγχρονα κλισέ, έχει δική του ταυτότητα και χαρακτήρα και είναι εξυπηρετικότατος, παχύς και ζεστός.

    Γενικά, μου έκανε τρομερή εντύπωση αυτό το πράγμα. Πώς διάλο έπαθα τόσο πλάκα, τι συμβαίνει; Γιατί δεν πιάνω τα πρώτα; Γιατί δεν με ισοπέδωσε με τέτοιο τρόπο το Crack the Skye; Μέσα στο 2012 πάντως κάποια στιγμή πρέπει να ρίξω μια πιο προσεκτική αυτιά στην δισκογραφία. Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι έχουν καλύτερους δίσκους από αυτόν. Και όμως οι περισσότεροι αυτό πιστεύουν. Τι να πω. Θα επανέλθω εν καιρώ.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  15. #30
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    ΠΡΩΤΟΔΙΣΚΑΚΙΑΣ TO THE RESCUE



    όταν ήξεραν ότι δεν μπορεί κανείς τους να τραγουδήσει και δεν ντρέπονταν γι' αυτό


Similar Threads

  1. [Cinema] Trolljegeren [The Troll Hunter] (2010)
    By freak brother in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 20
    Last Post: 26-09-2011, 20:51
  2. [Documentary] Breakfast with Hunter (2003)
    By eyeamflesch in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 2
    Last Post: 07-06-2005, 16:01
  3. Hunter S Thompson commits suicide
    By Kuolema in forum Literature
    Replies: 1
    Last Post: 20-03-2005, 20:01
  4. Hunter S. Thompson ~ R.I.P.
    By Estelle in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 3
    Last Post: 21-02-2005, 14:16
  5. Hunter Vampire D: Bloodlust
    By enitharmon in forum Comics/Cartoons
    Replies: 24
    Last Post: 09-11-2003, 22:44

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •