Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 76

Thread: Εκτελωνισμός

  1. #16
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    Ναι, δε σε υποχρεώνει κανείς να παραλάβεις.
    Το ερώτημα ήταν μισό, αυτό που σκεφτόμουν ήταν πιθανή άρνηση, επιστροφή και refund. Εννοείται ότι τον ήπιαμε.

    Dear Marios,


    Thank you for contacting us. According to our website's policy import taxes are solely customer’s responsibility.


    Please check this link: http://www.gearbest.com/about/terms-and-conditions.html


    Once placing an order with us customers agree to our terms and conditions.


    The shipper first pays the fee on your behalf , then asks you to pay once they deliver the package to you.
    Taxes are charged by the local Customs Office and country regulations are beyond our control.


    As it is the customer's responsibility to pay these taxes to receive the parcel, we cannot provide any compensation in such cases.


    Thank you for your understanding.


    Best regards,


    Megan
    Gearbest Customer Service
    http://www.gearbest.com/
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  2. #17
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Ε ναι, δίκιο έχουν. Αλλιώς όλοι οι πονηρίδηδες Ελληνάρες θα τους είχαν χρεωκοπήσει.

    Η αξία του είναι όντως 70€ ή το υποτίμησαν;

    Τα πιο πιθανά σενάρια είναι αυτά:

    1. Σε χρεώνουν τον ΦΠΑ, γύρω στα 17€.
    2. Θεωρούν ότι είναι σημαντικά ακριβότερο και χρεώνουν ό,τι τους καυλώσει. Σπάνιο, αλλά συμβαίνει.

    Ακόμα και ένα 20άρικο να δώσεις, δε σε συμφέρει η αγορά;

    EDIT: Χμ ναι, ξέχασα και το τέλος εκτελωνισμού, οπότε γύρω στο +30€ σε κόβω.
    Last edited by BLiTzER; 19-04-2017 at 15:51.
    Life begins at 45°.

  3. #18
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Ναι ρε, για τέτοιο ποσό πάλι καλά είναι. Εγώ θυμάμαι από φίλο που είχε παραγγείλει από το site των Converge 60 ευρώ μπλουζάκια/καπέλα/μαλακίες, του ζήτησαν άλλα τόσα για εκτελωνισμό και φοβόμουν κάτι αντίστοιχο. Βέβαια αυτό τότε ήταν με DHL...
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  4. #19
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Ναι, με DHL το ελάχιστο κόστος ανεβαίνει στα 50-60€. Τα ΕΛΤΑ νομίζω χρεώνουν μόνο 12€ έξοδα εκτελωνισμού.

    Πάντως εγώ δεν έχω πληρώσει ποτέ τελωνείο από Κίνα. Και παραγγέλνω συχνά. Τώρα πχ περιμένω άλλα 25 δεματάκια. Μικρής αξίας συνήθως, από 1€ μέχρι 35-40€.
    Life begins at 45°.

  5. #20
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Μπλιτζερ, σκοπεύεις να ανοίξεις μαγαζί με κινέζικα "όλα 1€ κυλίες μου";

    Ανοίγουν και τις συσκευασίες​δώρων; Γιατί φίλος πήρε από αυτούς πριν 2 εβδομάδες και του έστειλαν φωτογραφία το δέμα (10" τάμπλετ/λάπτοπ), όπου οι θεούληδες είχαν βάλει σε χωριστό δέμα (συσκευασία δώρου και αυτό) το αποσπώμενο πληκτρολόγιο. :/
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  6. #21
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Ε όχι, αλλά παίρνω συχνά μικρομαλακίες, χαζοδωράκια. Πολλά κινέζικα πράγματα, στα οποία μου είναι παντελώς αδιάφορη η ποιότητα, αξίζουν.

    Αν χρειαστεί, ανοίγουν οτιδήποτε.
    Life begins at 45°.

  7. #22

    Default

    Οτι εχω αγορασει απο ebay, και ανεγραφε οτι ειναι με free shipping (αυτο συμβαινει κυριως με κινεζιες) δεν σταματησε ποτε τελωνειο ηρθε στην πορτα μου και ολα καλα. Τελευταια παραλαβη προχθες.
    Κοστη απο 1-200 ευρώ.

    Το ποιο ακραιο που εχει συμβει ειναι κατι ασχετο που αγορασα απο αμαζον (ενα μεγαλο πανι(!!!) προβολης ), που δεν καταλαβα ποτε γιατι κολλησε αλλαι με ψηλοξεσκισαν (εδωσα 90 ευρώ ακομα), και απο τοτε το αποφευγω και παιρνω μονο κινεζο, η κατι που μοιαζει εξαιρετικα safe οτι δεν περναει τελωνειο. Επισης για μεγαλες παραγγελιες, που το κανει συνεχεια μια φιλη μου (πχ σετ 1000 χριστουγενιατικα λαμπακια) μεσω alibaba κυριως, υπαρχει εντελως αλλη πολιτικη, και τα εγραφα, ειναι εμ, ποιο χαλαρα, οποτε αυτοσχεδιαζεις λιγο με την χαρτουρα...

    Επισης, λογω capital controlls, μερικους μηνες πριν ηταν καπως μπλεγμενο να αγορασεις απο aliexpress, και ανακαλυψα οτι οι περισσοτεροι εμποροι (οι ιδιοι) ειναι και στο ebay, οποτε το εκοψα το aliexpress, και παω κατευθειαν ebay. Εχω την εντυπωση οτι μια φορα που πληρωσα απο κυπριακο λογαριασμο τραπεζη λογω capital c. και ζητησα να ερθει ελλαδα ψηλο εμπλεξα, δεν το θυμαμαι καλα το θεμα, αν καποιος ενδιαφερετε για τετοιες ιστοριες να το ψαξω...
    Last edited by manos g; 19-04-2017 at 17:24.

  8. #23

    Default

    Quote Originally Posted by manos g View Post
    ανακαλυψα οτι οι περισσοτεροι εμποροι (οι ιδιοι) ειναι και στο ebay, οποτε το εκοψα το aliexpress
    ισχύει εννοείται, αλλά πλέον εγώ κάνω το ανάποδο.

    παλιά έπαιρνα τα πάντα από ebay, αλλά στο aliexpress τα έχουν φθηνότερα (επειδή δε τρώνε Paypal fees), και έχουν σχεδόν πάντα tracking number (και το interface του aliexpress σε ότι αφορά το tracking είναι πολύ πιο εύχρηστο)

    παίζουν και κουπόνια κτλ, ε μόνο Ali πλέον
    tt0274518

  9. #24
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Πακετάκι από Κίνα ήρθε σήμερα χωρίς πρόβλημα. Παρατήρησα πως ο τύπος το είχε δηλώσει Gift και είχε βάλει την μισή αξία που ήταν 20 ευρώ.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  10. #25
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Quote Originally Posted by 12 stars circle your brow View Post
    Φάγαμε πακέτο. Πλέον ότι παραγγέλνουμε εκτός ΕΕ (από Κίνα τουλάχιστον) περνάει τελωνείο, ακόμα και απλό ταχυδρομείο. Έχω πάρει ένα tv box γύρω στα 70 ευρώ και μπαίνω χτες να δω, προς μεγάλη μου απογοήτευση.

    Τελικά όλα καλά, δεν υπήρξε καμία χρέωση (δεν το άνοιξαν καν), απλά καθυστέρησε να έρθει 10 μέρες.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  11. #26
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Δηλαδή να παραγγείλω άφοβα κάτι αξιας 75$ από aliexpress?

  12. #27

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Δηλαδή να παραγγείλω άφοβα κάτι αξιας 75$ από aliexpress?
    από τον Σεπτέμβρη που άρχισα να ψωνίζω εκεί, έχω κάνει γύρω στις 20 παραγγελίες αξίας έως 200 ευρών
    καμία δεν ακούμπησε τελωνείο

    αν είναι ογκώδες το αντικείμενο είναι λίγο πιο risky, αν είναι κάτι μικρό και γράψουν στο πακέτο ότι κάνει 5-10$, είσαι super safe
    να τσεκάρεις το shipping method να έχει οπωσδήποτε tracking number
    tt0274518

  13. #28
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    Εδώ και χρόνια έπαιρνα συγκεκριμένα πράματα από εξωτερικό και δεν είχα μπλέξει με τελωνεία.
    Τώρα τελευταία μου έτυχαν δύο συνεχόμενα δέματα όπου μπήκαν χρεώσεις λόγω ΦΠΑ και τέλη εκτελωνισμού.
    Η πρώτη περίπτωση ήταν σχετικά φτηνή (25€ αξία αντικειμένου) και χρέωσαν €3 τέλη εκτελωνισμού.

    Σήμερα όμως παρέλαβα ένα δέμα το οποίο περιείχε προϊόντα πραγματικής αξίας 48$ και στο τελωνείο τα κοστολόγησαν €69,97 !!!
    Με αποτέλεσμα να μπει ΦΠΑ €16,79 και τέλη εκτελωνισμού €15, σύνολο €31,79 επιπλέον επιβάρυνση.
    [Σημειώνω ότι το πραγματικό κόστος του περιεχομένου (48$) αναγραφόταν επάνω στη συσκευασία.]

    Ορίστε και η ετικέτα που κόλλησαν από το τελωνείο:


    Ίσως έχει άμεση σχέση ότι και τα δύο παραπάνω δέματα ήταν συστημένα (και έρχονταν εκτός ΕΕ εννοείται).
    Η θεία που μου έδωσε το δέμα στα ΕΛΤΑ μου είπε ότι ακόμα και για πολύ μικρά συστημένα δέματα έχει δει τώρα τελευταία να χρεώνουν από το τελωνείο ταρίφα €3.
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  14. #29
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Μάλλον δεν τους τα σκάει κόσμος πλέον για να φέρνουν ακριβά πράγματα απ'έξω, και δαγκώνουν όποιον βρούν. Αν κατεβώ πάντως με αυτοκίνητο σε κάποια φάση, όχι για φέτος, για του χρόνου, πείτε να σας φέρω τίποτα.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  15. #30
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    ena triumph st xwraei?
    1) e4, c5
    2) Νf3

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •