Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 61 to 75 of 76

Thread: Εκτελωνισμός

  1. #61
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Από Αγγλία μου έχει τύχει και τετράμηνο. Επίσης προχθές παρέλαβα βιβλίο από Αγγλία με κόστος 12 ευρώ για το οποίο μου χρέωσαν μόνο τα τέλη εκτελωνισμου, 2.5 ευρώ.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  2. #62
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Έχουν τεράστιο πρόβλημα στην Αγγλία, διότι απ' την φάση του Brexit κι έπειτα δεν υπάρχουν οδηγοί για τις μεταφορές και επίσης έχουν βγάλει οι εκεί τελωνιακοί (οι οποίοι ζουν στον παράδεισο αυτή τη στιγμή, τα έσοδά τους εκτοξεύτηκαν) φιρμάνι προκαταβολής φόρου ανάλογα με το ύψος του εκάστοτε invoice, γίνεται της πουτανάρας γενικώς και ήδη μεγάλοι εκδοτικοί οίκοι σκέφτοναι ή έχουν ξεκινήσει να μετακομίζουν στην ευρώπη, προς Γαλλία πλευρά.

    Κάνουν τρελίτσες και οι Κινέζοι με τα καράβια, όλα υπέροχα στον πλανήτη χάπι.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  3. #63
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  4. #64
    In search of... Neuroscar's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,911

    Default

    Κάπου (δε θυμάμαι που) είχα διαβάσει για μεγάλα θέματα με παραγγελίες από Ουκρανία και να τις αποφεύγουμε.
    Έχει κανείς καμιά παραπάνω άποψη;

  5. #65
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Απο Ουκρανία/Ρωσία τους ζητάω να δηλώνουν χαμηλότερη αξία. Οπότε και πληρώνω ελάχιστα στην τελική.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  6. #66
    In search of... Neuroscar's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,911

    Default

    Δεν ισχύει οτι βλέπουν στα παραστατικά το τι περιλαμβάνεται στο πακέτο και με αναζήτηση βρίσκουν στο περίπου την τιμή για να χρεώσουν;
    Με ένα παραστατικό μικρής αξίας είμαστε οκ;

  7. #67
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Μέχρι τώρα σε οσα έχω λάβει με μικρότερη δηλωμένη αξία δεν είχα πρόβλημα. Αγχώθηκα σε 2 τελευταία πακέτα που είδα μήνυμα στα ελτα για ελλιπή στοιχεία απο τον αποστολέα και πως θα γίνει χειρωνακτική καταχώρηση, αλλά δεν άλλαξε κάτι.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  8. #68
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Εγώ τώρα γιατί πλήρωσα γαμησιατικα 5€ για εκτελώνισμο παραγγελίας από Γερμανία (αξίας 25€) μπορείτε να μου πείτε? Μου'χει φύγει ο κωλος να βρίσκω ότι χρειάζομαι εντός ΕΕ και τώρα θα πληρώνω ΚΑΙ για αυτά????

  9. #69
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Μήπως το προιόν έφυγε απο UK? Μου έχει τύχει να πάρω από amazon.de και επειδή ένα συγκεκριμένο κατάστημα έχει έδρα το UK(και απο εκεί το έστειλαν), μου χρεώθηκε εκτελωνισμός.
    Kill the wise one!

  10. #70
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Εγώ τώρα γιατί πλήρωσα γαμησιατικα 5€ για εκτελώνισμο παραγγελίας από Γερμανία (αξίας 25€) μπορείτε να μου πείτε? Μου'χει φύγει ο κωλος να βρίσκω ότι χρειάζομαι εντός ΕΕ και τώρα θα πληρώνω ΚΑΙ για αυτά????
    Πλήρωσες την ανικανότητα κάποιων υπαλλήλων. Μου έχει τύχει τουλάχιστον 3 φορές να πληρώσω τελωνείο από Γερμανία/Ολλανδία, και όχι δεν είναι άμαζον ή κάτι τέτοιο αλλά από ντίστρο που παραγγέλνω συνέχεια. Κάποιος μαλάκας δε πρόσεξε, πήγε τελωνείο, και κει στα αρχίδια τους φυσικά.

    Από την άλλη μου έχει τύχει κανα 2 φορές δέμα από αγγλία να έρθει έτσι.....

    Επίσης μου έχει τύχει να με χρεώσουν φόρο και τέλος για κάτι που έχει ήδη προπληρωθεί ο φόρος και υπάρχουν οι ανάλογες πληροφορίες στο πακέτο. Στη μία περίπτωση ο πωλητής μου έδωσε κουπόνι ίσης αξίας, στην άλλη μου έδωσε τα λεφτά πίσω.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  11. #71

    Default

    Αγορά απο ebay 07/02 μικροεξάρτημα αξίας 2.5 ευρώ. Κάπου στα μισά Απριλίου πήρα refund λόγω μη παράδοσης και σήμερα μου ήρθε μήνυμα από τα ΕΛΤΑ πως έφτασε και έχει τέλη και φόρους 0.36 ευρώ

  12. #72
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Οι Κινέζοι με το που κάνεις κλέημ κάνουν άμεσα ριφάντ. Λογικά θα έχεις να πληρώσεις τα 36 λεπτά για φόρο και 2.5 ευρώ τέλη ταχυδρομείου.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  13. #73

    Default

    Μόνο 36 λεπτά φόρο τελωνείου πλήρωσα τελικά

  14. #74
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Περίεργο
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  15. #75

    Default

    Ναι...και έγραφε και vat paid το ειδοποιητήριο...δε ρώτησα καν τι και πώς ούτε αυτοί δε θα ξέραν να μου απαντήσουν

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •