Results 1 to 13 of 13

Thread: Roadtrip infos / ενοικίαση αυτοκινήτου

  1. #1

    Default Roadtrip infos / ενοικίαση αυτοκινήτου

    Μέσα Νοέμβρη οργανώνω roatrip με βάση το Φράιμπουργκ της Γερμανίας. Κάποιος που το έχει κάνει γενικότερα στην Ευρώπη, έχει να προτείνει κάποια εταιρεία ενοικίασης για να πάρω μια ιδέα τι να προτιμήσω? (πχ. Hertz, Sixt κλπ).
    Δεύτερον... Έχω ήδη εντοπίσει κοντινούς προορισμούς (πχ. Μέλανα Δρυμό, Στρασμπούρ, Κολμαρ). Δεδομένου οτι η πόλη είναι σχεδόν δίπλα στο τριεθνές (Γερμανία, Γαλλία, Ελβετία), ποιά άλλη πόλη αξίζει κανείς να επισκεφθεί?

    Αυτά και σας μερσώ προκαταβολικά.

  2. #2
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    με σιγουριά να σου πω ότι το δίπλωμά σου πρέπει να είναι με λατινικούς χαρακτήρες. Αν δεν είναι σου έχω φτηνή λύση.
    Όσες φορές έχω νοικιάσει αμάξι στας Ευρώπας πάντα χρησιμοποιούσα Sixt χωρίς το παραμικρό πρόβλημα .
    Σιγουρέψου ΠΡΙΝ φύγεις τι καύσιμο χρησιμοποιεί το αμάξι*, στην Γερμανία σε νοικιάρικα παίζουν πολύ με υγραέριο, αν είναι με υγραέριο φρόντισε να έχεις μια καλή λίστα με πρατήρια που να μπορούν να σε καλύψουν.
    Για πόσες μέρες θα πας?


    *δεν θα ξέρεις από την στιγμή που το κλείνεις τι καύσιμο θα έχει, αλλά με την παραλαβή
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  3. #3

    Default

    Αρκετές, 10 σίγουρα. Κι εγώ μ'ένα γρήγορο ψαχτήρι στην Sixt έχω ψιλοκαταλήξει. Αν και απότι βλέπω θέλει να είσαι κάτοχος πιστωτικής κ εδώ μάλλον θα έχω θέμα. Επίσης όσες φορές έχεις νοικιάσει, το έχεις κλείσει από Ελλάδα ή κατευθείαν εκεί? Ρωτάω γιατί σκέφτομαι μήπως αν την κάνω απο εδώ την διαδικασία βγεί κανα παραπανήσιο κόστος, νταβατζιλίδικο...

  4. #4
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    τις περισσότερες φορές από Ελλάδα, χωρίς έξτρα κόστος.
    Χωρίς πιστωτική ούτε Ελλάδα δεν σου νοικιάζουν, ούτε πουθενά, είναι θέμα εγγύησις
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  5. #5
    untitled unmastered tssks's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    δενεχωπουναπαω
    Posts
    1,485

    Default

    Konstanz.

  6. #6
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    γιατί όχι με δικό σου αυτοκίνητο;
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  7. #7

    Default

    Κονστάντζ το'χω σκεφτεί, αλλά πλην της λίμνης έχει τπτ άλλο ενδιαφέρον?

    Δικό μου τουτού δεν παίζει, γιατί απλά δεν υπάρχει.

  8. #8
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    Αν είστε 4 άτομα και πάνω και ψήνεστε για αυτοκινούμενο τροχόσπιτο παίζει εκείνη την εποχή να βρείτε με ~100€ την ημέρα πάντως. Ακόμα και αυτά που παίρνεις από Ελλάδα είναι ασφαλισμένο για ταξίδι στο εξωτερικό κι επίσης δε χρειάζεται να έχεις επαγγελματικό δίπλωμα γιατί συνήθως είναι κάτω των 3,5 τόνων.
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  9. #9

    Default

    To'χα κοιτάξει και το ενδεχόμενο αυτό, αλλά μόνο για την περίπτωση που φεύγαμε απο Ελάντα. Άσε που δεν θα'μαστε τόσοι πολλοί, οπότε μάλλον είναι περιττό.

  10. #10
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default

    +1 για sixt
    Αν καποιος απτην παρεα εχει πιστωτικη & διπλωμα πες να το κλεισει εκεινος και ας οδηγεις εσυ μετα.
    Το θεμα τους ειναι ο οδηγος στον οποιο θα δηλωθει το αμαξι να εχει δωσει κ την πιστωτικη για εγγυηση.
    Και δεν ειναι απαραιτητο να χρεωθει στην πιστωτικη το ποσο, εμεις cash πληρωσαμε στο τελος.
    Last edited by pixies; 19-09-2011 at 08:40.
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  11. #11
    untitled unmastered tssks's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    δενεχωπουναπαω
    Posts
    1,485

    Default

    Quote Originally Posted by Κάπταιν Τζίμη View Post
    Κονστάντζ το'χω σκεφτεί, αλλά πλην της λίμνης έχει τπτ άλλο ενδιαφέρον?
    ε έχει πολύ ωραία φύση, τσέκαρε και στο google earth την περιοχή, έχει και το νησάκι κλπ...

  12. #12
    Hoder A ha ha's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    love
    Posts
    137

    Default

    Quote Originally Posted by Κάπταιν Τζίμη View Post
    Μέσα Νοέμβρη οργανώνω roatrip με βάση το Φράιμπουργκ της Γερμανίας. Κάποιος που το έχει κάνει γενικότερα στην Ευρώπη, έχει να προτείνει κάποια εταιρεία ενοικίασης για να πάρω μια ιδέα τι να προτιμήσω? (πχ. Hertz, Sixt κλπ).
    Δεύτερον... Έχω ήδη εντοπίσει κοντινούς προορισμούς (πχ. Μέλανα Δρυμό, Στρασμπούρ, Κολμαρ). Δεδομένου οτι η πόλη είναι σχεδόν δίπλα στο τριεθνές (Γερμανία, Γαλλία, Ελβετία), ποιά άλλη πόλη αξίζει κανείς να επισκεφθεί?

    Αυτά και σας μερσώ προκαταβολικά.

    πως πηγε η ενοικιαση?
    εγω ψαχνω στην AUTOEUROPE και μιλησα στο τηλεφωνο και ολα φαινονται οκ,υπάρχει τπτ εξτρα που πρεπει να ξερω στις χρεωσεις?

  13. #13

    Default

    Λοιπόν, Europcar επέλεξα τελικά. Την δεδομένη στιγμή είχε την καλύτερη τιμή. Μερτσέντα, A140 ή Α150, δεν θυμάμαι, χωρίς χιλιόμετρα. Έξτρα χρεώσεις δεν είχε, εκτός απο gps το οποίο στην συγκεκριμένη περίπτωση στο έλεγε εξαρχής. Επίσης το τουτού το γυρνάς φουλαρισμένο (δηλ. όπως το παραλαμβάνεις), οπότε το φροντίζεις αυτό, εκτός αν η εταιρία ακολουθεί άλλη πολιτική, πράγμα που δεν το νομίζω. Αυτά εν ολίγοις...

Similar Threads

  1. Roadtrip, Θεσσαλονίκη->Κίεβο
    By Sotos_The_Tequiler in forum Reise, Reise
    Replies: 13
    Last Post: 18-03-2012, 02:33
  2. ROADTRIP
    By pixies in forum Reise, Reise
    Replies: 59
    Last Post: 08-04-2010, 22:25
  3. bernie's roadtrip to 1000 mods and last drive
    By BURNIN AMBITION in forum Live Reports
    Replies: 15
    Last Post: 06-07-2009, 14:43
  4. Jon Oliva's Pain roadtrip report!
    By Fake Lover in forum Music Discussion
    Replies: 0
    Last Post: 21-07-2007, 20:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •