Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 69 of 69

Thread: Τι θεωρείται γελοίο;

  1. #61
    Και ο Χριστος ηταν ΟΦΗ Hellblazer's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    222

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Ή κάτι bloodhound gang ξέρω γω, για όνομα του θεού.

  2. #62
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    1)Τι γιατί να τα κοροιδεύεις ρε συ? Λογαριασμό θα δώσει ο καθένας για τα πράγματα που του φαίνονται αστεία πια? Δλδ ο,τι ακούγαμε στο παρελθόν το παντρευόμαστε και του οφείλουμε αιώνιο σεβασμό?

    2)Πάτε γενικά να μπλεξετε ηθικούς κανόνες σ'ένα πολυ περίπλοκο και υποκειμενικό θέμα. Αν θεωρήσουμε πως κάθε άνθρωπος έχει διαφορετική προσωπικότητα, το πως αντιλαμβάνεται κανείς τα μουσικά του γούστα και την πορεία τους στο χρόνο, είναι επίσης διαφορετικό και βιώνεται με μοναδικό τρόπο από κάθε άνθρωπο. Αν βάλεις και το πως επιρρεάζεται ο καθένας από εξωτερικούς παράγοντες και καταστάσεις, είναι αναμενόμενα τα πισωγυρίσματα, τα κολλήματα ή οι αφορισμοί.

    3)Δε γίνεται να έρχεται ο ένας και να λέει πως είναι μαλάκας και υποκριτής ο άλλος που βρίσκει πλεον κοιμισιάρηδες τους όπεθ, ή να σκάει ο άλλος και να βαφτίζει κολλημένο κάποιον που συνεχίζει να αγαπά ό,τι έχει ακούσει στη ζωή του. Ξεκολλάτε λίγο, δεν υπάρχει Μια Απόλυτη Αλήθεια εδώ.

    4)Ον τόπικ, θεωρώ αστείο το γεγονός οτι κάποτε αποθέωνα cradle of filth και ancient ασουμε. Σε καμία περίπτωση δε θα μπορούσα να ακούσω καινούριο άλμπουμ τους, αλλά ενίοτε ακούω με ευχαρίστηση κάποια παλιά αγαπημένα. Ή κάτι bloodhound gang ξέρω γω, για όνομα του θεού.
    Νιώθω επίσης μια μικρή ενοχή όταν αρέσκομαι σε κάποιο ποπ κομμάτι, αλλά το βαφτίζω αυτόματα ΚΑΛΗ ποπ, και οι ενοχές εξαφανίζονται.
    Κατα τ'άλλα βλέπω πως μεγαλώνοντας μου είναι πιο εύκολο να εκτιμήσω πράγματα σε μουσικές που χλεύαζα παλιότερα, καθώς κι οτι αν βρεθώ στην ανάλογη φάση, μπορώ και πάλι να ακούσω κάτι καινούριο σε είδη που έχω ξεπεράσει (βλ. μεταλ και φετινό υπερκόλλημα με doomsword). Το να βρίσκομαι στη σωστή φάση όμως έχει ζωτική σημασία.
    1) Γενικά μου φαίνεται περίεργο να κοροιδεύει κάτι που έκανε ο ίδιος στο παρελθόν.
    Όλα τα πράγματα που έχουμε κάνει, μας έχουν διαμορφώσει, μας έχουν πάρει από το χεράκι και μας έχουν φτάσει εκεί που είμαστε τώρα. Δεν είναι θέμα σεβασμού, ούτε παντρέματος. Είναι θέμα πως αν δεν ήταν αυτά που κοροιδεύεις εκεί, τότε δεν θα ήσουν στην θέση που είσαι τώρα. Και γω «γελάω» με κάποιον που μπορεί να ακούει rhapsody τώρα, αλλά ρε διάολε αν βάλω το legendary tales τώρα, θα μου φύγει ένα μικρό δάκρυ, θα γουστάρω για λίγο, θα θυμηθώ το λύκειο κλπ. Μπορεί να μην ακούω πλέον αυτό το είδος, αλλά δεν μου βγαίνει να το κοροιδέψω, όχι γιατί είμαι «δεμένος» με αυτό επειδή κάποτε το άκουγα, αλλά γιατί ακόμα και αυτό ήταν ένα κομμάτι του εαυτού, μουσικά μιλώντας.

    2) Δεν διαφωνώ ιδιαίτερα, αλλά αυτό δεν δικαιολογεί κάτι. Ας μην μπάσουμε όμως μέσα την ψυχολογία, το τι θα μπορούσε να σημαίνει να κοροιδεύεις τον εαυτό σου(ο καθένας μας) για αυτά που άκουγες 10 χρόνια πριν.

    3) Άλλο «ΛΟΛ μλκ ακουει οπεθ, είναι βλάκας ο ανθρωπας zomg!!!11!1`» και άλλο το ότι πλέον δεν σου αρέσουν οι οπεθ. Φαντάζομαι όλοι καταλαβαίνουμε τη διαφορά. Δεν είναι θέμα απόλυτης αλήθειας, είναι θέμα οπτικής γωνίας.

    4) Εμ, αυτό που λες εδώ εξηγώ τόση ώρα και έκει ήταν και πιο πριν η απορία μου. Δεν θα ακούσεις νέο cof, αλλά αν βάλεις παλαιότερα τους θα γουστάρεις, μπορεί να ξεπέρασες το Image που είχαν και να το βλέπεις πλέον παιδικό και να το κοροιδεύεις, αλλά ρε διάολε, έτσι και παιξει desire in violent overture θα γουστάρεις τρελά, όσο μαλάκες και αν τους θεωρείς πλέον. Άλλο να αλλάξει η οπτική σου για ένα σχήμα, το όλο κονσεπτ τους, δύσκολο να αλλάξει όμως για μουσική που στο παρελθόν έχεις αγαπήσει.
    Kill the wise one!

  3. #63
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    συγνώμη που στην είπα ρε πάρασαιτ. Τώρα προσπάθησε σε παρακαλώ να διαβάζεις ήρεμα και αργά ένα ποστ και να καταλαβαίνεις περίπου τι λέει, οκ?
    Ρε άνθρωπε, σχόλια του στιλ
    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    Πάντως για τους nevermore σόρυ αλλά όπως και οι υπόλοιποι πρώην μεταλλάδες δε καταλαβαίνεις καθόλου τη μουσική τους έκφραση και γιατί όλα είναι έτσι ψυχρά και γρήγορα και περίπλοκα ("φλύαρα" λολ), έτσι είναι γιατί έτσι πρέπει να είναι.
    είναι αυτομάτως άκυρα. Πηγαίνεις να περάσεις τα πάντα από ένα συγκεκριμένο (δλδ το δικό σου προσωπικό) πρίσμα για πράγματα στα οποία δεν υφίσταται αντικειμενικότητα. Γιατί πρέπει να καταλάβω εγώ (κι ο οποιοσδήποτε τεσπα) τους Nevermore, εσύ αποπειράθηκες ποτέ να καταλάβεις τον Γονίδη ή τον Κιάμο; Ή μήπως υπάρχουν αντικειμενικά αισθητικά πρότυπα με τα οποία θα έπρεπε να συμμορφωθώ για να συζητήσουμε;

  4. #64
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    ανιμαε, δε διαφωνούμε σε κανένα σημείο, μια χαρά τα λες, αλλά δε μπορώ να μη γελάω λίγο με τους cof σήμερα, αλλά και με τον εαυτό μου -γιατί όχι- όταν θυμάμαι το επί μια βδομάδα άπλυτο χέρι μου για να μη σβηστούν τα αυτόγραφά τους Κανείς δεν πέθανε από αυτοσαρκασμό.

  5. #65

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Γιατί πρέπει να καταλάβω εγώ (κι ο οποιοσδήποτε τεσπα) τους Nevermore, εσύ αποπειράθηκες ποτέ να καταλάβεις τον Γονίδη ή τον Κιάμο;
    ξεκόλλα με τις αντικειμενικότητες και χαζομάρες, είναι λες και είσαι πέντε χρόνια πίσω σε επίπεδο συζήτησης (ιδιαίτερα αυτά τα έχουμε συζητήσει και υπεραναλύσει τόσες φορές που με κουράζουν λίγο πια). Η συζήτηση γίνεται μία πάλη μεταξύ υποκειμενικών ερμηνειών. Επειδή εμένα με ευχαριστούν οι Nevermore ενώ τον Σταμ όχι, του δίνω μία οπτική σύμφωνα με την οποία μπορεί να τους δει με διαφορετικό μάτι, και η οποία εξηγεί καλύτερα τι προσπαθούνε να κάνουνε οι nevermore οι ίδιοι. Άμα ξεκινήσω εγώ θρεντ για τον Γονίδη ή για τους Hellacopters και παραπονιέμαι ότι η μουσική τους δεν είναι υπερβατική ή παραείναι γκομενιάρικη και ρηχή, μπορείς να έρθεις και εσύ σαν αντίστοιχος οπαδός τους και να μου πεις, "ΝΑΙ, ΜΑ..." right?
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  6. #66
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Ή κάτι bloodhound gang ξέρω γω, για όνομα του θεού.
    Χωρίς ενοχές και περιπλοκότητες μια χαρά γαμάνε οι BHG
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  7. #67
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default



    Aυτό απαντάει στην ερώτηση περί πραγμάτων που τα θεωρούσαμε τέρμα γελοία στο παρελθόν, αλλά σήμερα τα ακούμε.
    Τα ακούμε βεβαίως όχι με την ατσαλαδικη έννοια (ουαο αδερφε ΠΟΡΩΣΗ ΑΑΑΑΡΓΚ), αλλά δεν γίνεται να μην σου αρέσει το ΚΑΡΑΝΤΙΝΤΙΔΙΚΟ ρεφραιν (πιο πούστης μόνο ο Γαβαλάς), ούτε η light μελωδία, ουτε το σοκολατούχο (= με ολόπαχο γάλα= με όλες τις τζιριτζάντζουλες) σόλο. Γενικά δλδ, λαικ.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  8. #68
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Γιατί πρέπει να καταλάβω εγώ (κι ο οποιοσδήποτε τεσπα) τους Nevermore, εσύ αποπειράθηκες ποτέ να καταλάβεις τον Γονίδη ή τον Κιάμο;
    ξεκόλλα με τις αντικειμενικότητες και χαζομάρες, είναι λες και είσαι πέντε χρόνια πίσω σε επίπεδο συζήτησης (ιδιαίτερα αυτά τα έχουμε συζητήσει και υπεραναλύσει τόσες φορές που με κουράζουν λίγο πια). Η συζήτηση γίνεται μία πάλη μεταξύ υποκειμενικών ερμηνειών. Επειδή εμένα με ευχαριστούν οι Nevermore ενώ τον Σταμ όχι, του δίνω μία οπτική σύμφωνα με την οποία μπορεί να τους δει με διαφορετικό μάτι, και η οποία εξηγεί καλύτερα τι προσπαθούνε να κάνουνε οι nevermore οι ίδιοι.
    +1000
    Let The Freak Flag Fly!

  9. #69
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Γιατί πρέπει να καταλάβω εγώ (κι ο οποιοσδήποτε τεσπα) τους Nevermore, εσύ αποπειράθηκες ποτέ να καταλάβεις τον Γονίδη ή τον Κιάμο;
    ξεκόλλα με τις αντικειμενικότητες και χαζομάρες, είναι λες και είσαι πέντε χρόνια πίσω σε επίπεδο συζήτησης (ιδιαίτερα αυτά τα έχουμε συζητήσει και υπεραναλύσει τόσες φορές που με κουράζουν λίγο πια). Η συζήτηση γίνεται μία πάλη μεταξύ υποκειμενικών ερμηνειών. Επειδή εμένα με ευχαριστούν οι Nevermore ενώ τον Σταμ όχι, του δίνω μία οπτική σύμφωνα με την οποία μπορεί να τους δει με διαφορετικό μάτι, και η οποία εξηγεί καλύτερα τι προσπαθούνε να κάνουνε οι nevermore οι ίδιοι. Άμα ξεκινήσω εγώ θρεντ για τον Γονίδη ή για τους Hellacopters και παραπονιέμαι ότι η μουσική τους δεν είναι υπερβατική ή παραείναι γκομενιάρικη και ρηχή, μπορείς να έρθεις και εσύ σαν αντίστοιχος οπαδός τους και να μου πεις, "ΝΑΙ, ΜΑ..." right?
    Και σαφώς έχουν γίνει και γίνονται συνέχεια τέτοιες συζητήσεις και έχω συμμετάσχει και μάλιστα με υπερβάλλοντα ζήλο πολλές φορές. Άλλο όμως αυτό, γιατί εδώ δεν είναι το topic των Nevermore (στο οποίο δε θα έμπαινα καν, πόσο μάλλον να συμμετέχω στη συζήτηση) αλλά το topic με...αυτό το θέμα που έθεσε τεσπα ο Marillion , και αντι-posts υπεράσπισης των Nevermore ή των Bloodhound Gang δε νομίζω ότι έχουν και πολύ νόημα (άσχετα από το τι πιστεύω εγώ για τους οποιουσδήποτε συγκεκριμένους). Εκτός αν το συγκεκριμένο σχόλιό σου πατούσε και πάνω σε μια οικειότητα και μια προϊστορία συγκεκριμένα μεταξύ εσού και του stam, οπότε πάω πάσο μεν, υπάρχουν και τα ΡΜs αλλά και τα fanboy topics δε

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •