Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 146

Thread: 11/9/2001

  1. #1
    ultimus_kafrus Djerdjelesh's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Πατρίδα μου είναι εκεί που μάσησα
    Posts
    1,064

    Default 11/9/2001

    Πέρασαν 10 χρόνια ε;


  2. #2
    Senior Member ~ladykiller~'s Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    a hole in the wall
    Posts
    4,499

    Default

    Quote Originally Posted by A ha ha View Post
    Που εισάστανε στον σεισμο του 99?
    (και κυρίως τι κάνατε την ώρα κείνη )

    satan was a lez

  3. #3
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    9/11 θες να πεις







    O! say can you see by the dawn’s early light,
    What so proudly we hailed at the twilight’s last gleaming,
    Whose broad stripes and bright stars through the perilous fight,
    O’er the ramparts we watched, were so gallantly streaming?
    And the rockets’ red glare, the bombs bursting in air,
    Gave proof through the night that our flag was still there;
    O! say does that star-spangled banner yet wave,
    O’er the land of the free and the home of the brave?

    On the shore dimly seen through the mists of the deep,
    Where the foe’s haughty host in dread silence reposes,
    What is that which the breeze, o’er the towering steep,
    As it fitfully blows, half conceals, half discloses?
    Now it catches the gleam of the morning’s first beam,
    In full glory reflected now shines in the stream:
    ’Tis the star-spangled banner, O! long may it wave
    O’er the land of the free and the home of the brave.

    And where is that band who so vauntingly swore
    That the havoc of war and the battle’s confusion,
    A home and a country, should leave us no more?
    Their blood has washed out their foul footsteps’ pollution.
    No refuge could save the hireling and slave
    From the terror of flight, or the gloom of the grave:
    And the star-spangled banner in triumph doth wave,
    O’er the land of the free and the home of the brave.

    O! thus be it ever, when freemen shall stand
    Between their loved home and the war’s desolation.
    Blest with vict’ry and peace, may the Heav’n rescued land
    Praise the Power that hath made and preserved us a nation!
    Then conquer we must, when our cause it is just,
    And this be our motto: “In God is our trust;”
    And the star-spangled banner in triumph shall wave
    O’er the land of the free and the home of the brave!

  4. #4
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Ήμουν σπίτι, με πήρε ο πατέρας μου τηλέφωνο και μου είπε να ανοίξω την τηλεόραση.
    Θυμάμαι ότι ένιωσα μια φοβερή χαρά, απο τη μία λόγω γνήσιου αντι-αμερικανισμού «ναι ρε τους πούστηδες» και απο την άλλη λόγω παιδικής κάβλας με το θέαμα «ωωω μαλάαααακα δες πως σκάει το αεροπλάνοοοο».

  5. #5
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    επαιρνα συνεντευξη απο τους kreator σε ενα ξενοδοχειο στο παλαιο φαληρο για το metal disorder !! καλτ
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  6. #6
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    Δεν το πήρα είδηση καν.
    Ξυνόμουν όλη μέρα και πήγα γυμναστήριο το απόγευμα που είχαν ανοιχτή τιβί, χάζεψα 4-5 δευτερόλεπτα και είπα "πάλι αεροπορική τραγωδία τα μουνόπανα? πούτσα στις αδηφάγες αεροπορικές να ψοφήσουν κλπ" και μετά συνέχισα να χαζεύω την ξανθιά με την κωλάρα που έκανε αλτήρες μπροστά μου. Αν διαβάζεις αυτές τις γραμμές στείλε πμ ακόμα σε θυμάμαι.

    Τα νέα τα έμαθα την άλλη μέρα.

  7. #7
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    Ήμουν σπίτι και διάβαζα φυσική γενικής

    σταμάτησα, είδα λίγο τηλεόραση και βγήκα έξω

    βασική απορία που μου δημιουργήθηκε όταν το είδα: δεν είναι περίεργο που οι πύργοι χτυπήθηκαν από διαφορετικές γωνίες και έπεσαν με ακριβώς τον ίδιο τρόπο, και μάλιστα φουλ κάθετα προς τα κάτω;
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  8. #8
    ultimus_kafrus Djerdjelesh's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Πατρίδα μου είναι εκεί που μάσησα
    Posts
    1,064

    Default

    Είχα μόλις δώσει το τελευταίο μάθημα της εξεταστικής και έλιωνα στο δωμάτιο (μεσημεριανή σιέστα) όταν με φώναξε ο father να έρθω στο σαλόνι. Το 2ο αεροπλάνο το είδα live και πραγματικά είχα εντυπωσιαστεί. Με τους δικούς μου, αλλά και με τα φιλαράκια τηλεφωνικά μιλούσαμε για αλλαζονεία, θεία δίκη κλπ. Αθώες κουβέντες, δεν είχαν σκάσει ακόμα οι θεωρίες συνομωσίας και τα zeitgeists.
    Αργότερα το απόγευμα πήγα σε ένα γερομπαρμπέρη στο κέντρο του ηρακλείου για κούρεμα (είχα μαλλιά τότε) και μου έλεγε αυτός ότι η θεία δίκη τιμώρησε αυτούς που είχαν χάσει το μέτρο και νόμιζαν ότι είναι οι κυρίαρχοι του σύμπαντος.
    Συμπαθέστατος ο ΚυρΓιάννης, έχω καιρό να τον δω, καλά να 'ναι όπου κι αν βρίσκεται.

  9. #9
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Στο σπίτι μιας θείας στο χωριό, αραχτός στον κήπο με τον αξά να πίνουμε τσίπουρο. Κάποια στιγμή μας φωνάζει η θεία να δούμε κάτι στην τηλεοράση, την γειώνουμε μέχρι που βγαίνει έξω και μας ζαλίζει να μπούμε να δούμε. Την στιγμή που μπήκαμε χτυπήθηκε και ο δεύτερος πύργος. Από κει και πέρα σχεδόν όπως ο Ικονοκλαστ...

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Θυμάμαι ότι ένιωσα μια φοβερή χαρά, απο τη μία λόγω αντι-αμερικανισμού «ναι ρε τους πούστηδες» και απο την άλλη λόγω παιδικής κάβλας με το θέαμα «ωωω μαλάαααακα δες πως σκάει το αεροπλάνοοοο».

  10. #10
    survivor scarecrow's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    above the sea of fog
    Posts
    2,254

    Default

    Σπίτι και εγώ
    Quote Originally Posted by Art In Haste View Post
    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Θυμάμαι ότι ένιωσα μια φοβερή χαρά, απο τη μία λόγω αντι-αμερικανισμού «ναι ρε τους πούστηδες» και απο την άλλη λόγω παιδικής κάβλας με το θέαμα «ωωω μαλάαααακα δες πως σκάει το αεροπλάνοοοο».

  11. #11
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default


  12. #12
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Έδινα την επόμενη μέρα Θερμοδυναμική και διάβαζα. Μπουχτησμένος μετά από κάποιες ώρες για να καταλάβω έννοιες που το λυκειακό μου μυαλό ήταν ακόμα αδύνατον να αποδεχθεί είπα να κάνω ένα διαλειμματάκι για κάνα 10λεπτο ανοίγοντας tv. Είδα ότι έπεσε ένα αεροπλάνο σε έναν πύργο, δεν έδωσα και πολύ σημασία, λέω καμιά χοντρή μαλακία είτε του πιλότου ή καμιά μηχανική βλάβη και τότε.

    Κόπηκα με κάτι ανάμεσα στο ασσόδυο.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  13. #13
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by H. View Post
    Έδινα την επόμενη μέρα Θερμοδυναμική και διάβαζα. Μπουχτησμένος μετά από κάποιες ώρες για να καταλάβω έννοιες που το λυκειακό μου μυαλό ήταν ακόμα αδύνατον να αποδεχθεί
    Γελάω ΚΑΘΕ φορά.

    οντοπικ:

    http://thepressproject.gr/theme.php?id=5873

    Δέκα χρόνια από την 11η Σεπτεμβρίου. Τι καταλάβαμε εμείς και τι κατέλαβαν οι ΗΠΑ.

    «Που ήσασταν την 11η Σεπτεμβρίου;» ρωτούν τα αμερικανικά μέσα ενημέρωσης τους αναγνώστες, τους ακροατές και του τηλεθεατές τους. Επιβεβαιώνουν με αυτό τον τρόπο ότι η επίθεση στους δίδυμους πύργους και το Πεντάγωνο αποτελεί (ή θα έπρεπε να αποτελεί) την σημαντικότερη στιγμή στο βίο κάθε ανθρώπου που βρισκόταν εν ζωή το 2001.

    Είναι άγνωστο αν οι ιστορικοί του μέλλοντος θα συμφωνήσουν με αυτή την παρατήρηση. Σε κάθε περίπτωση, άλλωστε, η ιστορία γράφεται από τους νικητές οπότε το πραγματικό ερώτημα είναι αν την ιστορία του 20ου αιώνα θα την γράψουν οι ΗΠΑ - όπως έκαναν εν πολλοίς στον 20ο αιώνα.

    Σε σχέση με τον αριθμό των θυμάτων οι τρομοκρατικές επιθέσεις στη Νέα Υόρκη θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν ασήμαντο γεγονός για τα ιστορικά δεδομένα. Οι ΗΠΑ χρειάστηκαν μόλις λίγες ημέρες για να σκοτώσουν τον ίδιο αριθμό ανθρώπων στο Αφγανιστάν ενώ ήταν θέμα ωρών να τα καταφέρουν και στο Ιράκ. Το Ισραήλ χρειάστηκε μόνο δυο επιθέσεις για να δολοφονήσει πολύ περισσότερους αμάχους στο Λίβανο και τη Γάζα ενώ ακόμη και σε μικρές τοπικές συγκρούσεις στην υποσαχάρεια Αφρική σκοτώνονται κάθε χρόνο δεκάδες χιλιάδες άνθρωποι.

    Η 11η Σεπτεμβρίου δεν σκότωσε απλώς 3.000 άτομα. Σκότωσε το κύρος μιας υπερδύναμης. Το ιστορικό γεγονός λοιπόν δεν ήταν οι επιθέσεις αλλά η προσπάθεια μιας υπερδύναμης να ανακτήσει τη δύναμή της με πρόσχημα την απάντηση σε αυτές τις επιθέσεις.

    Δέκα χρόνια αργότερα, καθώς η Standard &Poor΄s υποβάθμιζε την πιστοληπτική ικανότητα των ΗΠΑ, για πρώτη φορά σε διάστημα 70 χρόνων, αρκετοί αναλυτές υποστήριξαν ότι ο 21ος αιώνας δεν θα είναι αμερικανικός. Ο Immanuel Wallerstein μιλά πλέον για την παρακμή της αμερικανικής αυτοκρατορίας ενώ τα γεγονότα φαίνεται να δικαιώνουν και παλαιότερες εκτιμήσεις του ιστορικού Paul Kennedy για την «αυτοκρατορική υπερεπέκταση».

    Η δεκαετία που ακολούθησε μετά την 11η Σεπτεμβρίου αποτέλεσε και ένα πλήρη κύκλο σε ό,τι αφορά τη στάση της Ουάσινγκτον απέναντι στο πολιτικό Ισλάμ και συγκεκριμένα στις πιο ακραίες εκδοχές του. Η χώρα που εξέθρεψε κινήματα εξτρεμιστών μουσουλμάνων, ως ανάχωμα στην επέκταση της ΕΣΣΔ και στην άνοδο αριστερών κινημάτων, κήρυξε τον πόλεμο στα ίδια τα παιδιά της. Στην προσπάθεια ελέγχου των ενεργειακών αποθεμάτων αλλά και στρατηγικών περασμάτων για το παγκόσμιο εμπόριο η Δύση δαιμονοποίησε το Ισλάμ και τον αραβικό κόσμο με τρόπο που δεν θα μπορούσε να προβλέψει ούτε ο Εντουαρντ Σαιντ.

    Η εκτέλεση του Οσάμα μπιν Λάντεν, όμως, αποτέλεσε το συμβολικό τέλος αυτής της περιόδου. Σήμερα οι ΗΠΑ δείχνουν διατεθειμένες να συνεργαστούν και πάλι με το πολιτικό Ισλάμ αναζητώντας μια δεξιά, συντηρητική απάντηση στην Αραβική Ανοιξη που απειλεί να ανατρέψει όλα τα φιλοαμερικανικά καθεστώτα στην ευρύτερη Μέση Ανατολή.

    Ο κόσμος άλλαξε δυο φορές από την 11η Σεπτεμβρίου. Και μοναδικός κοινός παρανομαστής ήταν η αποσάθρωση της αμερικανικής ισχύος. Ακόμη και αν οι ευρωπαίοι καταφέρουν να βυθίσουν πρώτοι το πλοίο τους (σαν τους πειρατές στο Αστερίξ), η οικονομική ισχύς μεταφέρεται αργά αλλά σταθερά προς Ανατολάς. Μένει να δούμε πότε θα μεταφερθεί και η γεωπολιτική ισχύς προς τα εκεί.

  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by rat_poison View Post
    βασική απορία που μου δημιουργήθηκε όταν το είδα: δεν είναι περίεργο που οι πύργοι χτυπήθηκαν από διαφορετικές γωνίες και έπεσαν με ακριβώς τον ίδιο τρόπο, και μάλιστα φουλ κάθετα προς τα κάτω;
    γεια σου ,rat_poison.καπου καποτε πληροφορηθηκα οτι πολλα κτιρια κατασκευαζονται με τετοιο τροπο ωστε να πεφτουν καθετα νοματεργουατ.

    νομιζω ηταν κυριακη.το βλεπανε ηδη στην τηλεοραση οταν μπηκα στη σαλα της τηλεορασης.ο πατερας μου μιλουσε με εναν γνωστο του ο οποιος ανεφερε οτι ακυρωσε μια παραγγελια για κοσμημα , διοτι θεωρουσε οτι θα καταρρευσει το συστημα και δεν ηταν καιρος για τετοια.
    Last edited by χελιδόνι; 11-09-2011 at 01:29.

  15. #15
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    ummmm wat?
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

Similar Threads

  1. [Cinema] Das Experiment (2001)
    By Razor in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 27
    Last Post: 29-05-2014, 22:53
  2. Bambix-What's in a Name lp (2001)
    By Reject in forum Albums
    Replies: 15
    Last Post: 30-08-2011, 20:39
  3. Oi Polloi-Six Of The Best cd (2001)
    By Reject in forum Albums
    Replies: 36
    Last Post: 23-09-2010, 18:13
  4. [Cinema] The American Astronaut (2001)
    By neverdie in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 4
    Last Post: 27-07-2010, 00:52
  5. Μαύρη επέτειος ν2 - 13/12/2001
    By GuardianOfIvorytower in forum Music Discussion
    Replies: 4
    Last Post: 14-12-2008, 15:22

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •