Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 53 of 53

Thread: Αγορα ηλεκτρικης κιθαρας

  1. #46
    Senior Member Gamopanagy's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    120

    Default

    αρχηγε αμα θες ακομα στειλε μου πιεμ

  2. #47
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by Gamopanagy View Post
    αρχηγε αμα θες ακομα στειλε μου πιεμ
    μερσι λατρεία , έγινα, να εισαι καλά
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  3. #48

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    υπάρχει καποιος Αθηναίζος να μου δανείσει για 20 μέρες μια κιθαρα της πλάκας ηλεκτρικια ?
    Επ τώρα το είδα...
    Έχεις την πηγή λίγους ορόφους πιο κάτω από εσένα. Εκμεταλλεύσου το!!

  4. #49
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Τελευταία ακούω ξανα QotSA και έτυχε να πετύχω ινφοζ για το πως έκαναν τον ήχο τους μέχρι και το Lullabies και θυμήθηκα το ποστ υπερσυντελικου. Όμως τι Αύγουστος, πότε πέρασε ο καιρός, εγώ το θυμόμουν σαν μερικές βδομάδες πριν. φμλ.


    Quote Originally Posted by Dr.Gonzo View Post
    Quote Originally Posted by ypersyntelikos View Post
    Όσον αφορά τον ήχο που θέλω να προσεγγίσω, προφανώς και είναι πολύ πιο περίπλοκο θέμα, αλλά στο περίπου, με ένα ωραίο bigmuff, θέλω να βγάλω το εξής
    Humbuckers, χαμηλό κούρδισμα (...) και 100αρι λαμπάτο κεφάλι, με ένα booster/od πετάλι πριν.
    My grain of salt.
    Λογικά κάτι σαν αυτό για πιο συμβατική προσέγγιση. Ο τυπάς επί Kyuss και τα πρώτα QotSA έπαιζε με Ampeg ενισχυτή μπάσου + Super Hard On για να καλύψει το κενό στο gain. Βάλε και ότι έπαιζε με Super Distortion 2 και γενικά η κιθάρα του έχανε λίγο στο definition και ήταν έτοιμος. Στο Songs for the deaf ήταν κυρίως Solid state amps ενώ στο Lullabies και μετά είναι κυρίως (αν όχι μόνο) semi-hollow ηλεκτρικές.

    Οπότε ναι: humbuckers, κάτι σε fuzz για να κόψεις definition, ρίξε και κανα gain σε φάση Orange και θα είσαι κοντά. Δες κι αυτό:

    Last edited by SpiritCrusher; 26-10-2015 at 00:26.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  5. #50
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Ωραίοι τύποι. Η φάση που μπαίνουν σε ένα κατάστημα με 1000 κιθάρες σε ένα διάδρομο και με 1000 πεταλάκια μπροστά τους με κάνει και είμαι σε φάση

    Το βασικότερο πρόβλημα μάλλον που έχω αυτή τη στιγμή είναι η stratocaster, που γαμώ τις κιθάρες μεν, αλλά όχι και η πιο κατάλληλη για αυτόν τον ήχο.

    Για pedalboards, ήχους κιθαριστών, equipments κλπ πού μπαίνεις και διαβάζεις;
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  6. #51
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Google γιατί είναι παντού

    Γενικά είναι διάφορα πχ. equipboard και στη περίπτωση μας για Homme που λέγαμε http://equipboard.com/pros/josh-homme

    Για τα recording trivia θες κάτι σε www.gearslutz.com. Στο forum κόβουν βόλτες παραγωγοί και κάποιες φορές απαντούν σε ερωτήσεις για το πως έκαναν τον χ,ψ ήχο του τάδε δίσκου πχ για το Songs for the deaf: https://www.gearslutz.com/board/q-er...f-details.html όπου ο Valentine τα ξερνάει σχεδόν όλα και έχει και μερικές pics από τα setups.
    Από εκεί και μετά είναι και που συχνάζουν γνωστοί ή engineers. Πχ. υπήρχε ένα thread στο ultimate-metal για τον ήχο του Clayman (Ιn Flames ντε) και έσκασε μύτη φίλος του Nordstrom που ήταν στο studio εκείνο το καιρό και είπε ότι θυμόταν*.

    Την strat μην την κράζεις τόσο εύκολα. Δεν ειμαι μεν το κατάλληλο άτομο για να σου πει, αλλά ίσως με μια αλλαγή στους μαγνήτες να μπορεί να το κάνει μια χαρά. Το μόνο που θες είναι ένα νέο pickguard αν δε βρεις κάτι σε hot-rails που να σου κάνει. Γενικά ευέλικτο όργανο.

    *Για όπoιον ενδιαφέρεται, αν θυμάμαι καλά ήταν: emg pickups --> 5150 --> engl V30 cab με κάποιο συγκεκριμενο ηχείο που δε μου έρχεται και ηχογραφήθηκε σε μικρό δωμάτιο με 2 mics σε V κατεύθυνση προς την άκρη του cone. Το αποτέλεσμα ενός τυπά από το forum που το δοκίμασε στο 2ο κλιπ: http://www.soundclick.com/bands/defa...&currentPage=2
    Αρκετά κοντά.
    Last edited by SpiritCrusher; 26-10-2015 at 16:29.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  7. #52
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Πρόσφατα άρχισα να παίζω με ένα RAT που έχω από παλιά. Όσο περισσότερο ασχολούμαι, τόσο συμπεραίνω ότι πρόκειται για πεταλάρα. Ypersintelikos, από περιέργεια πάρε τη strat σου και πάνε σε ένα κατάστημα να δοκιμάσεις το εν λόγω πετάλι. Βάλε neck μαγνήτη, κόψε το tone από την κιθάρα, δώσε τίγκα γκάζι στο πετάλι, ανέβασε το filter ώστε να κόψει πρίμα όσο θες και απόλαυσε.

  8. #53
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    Πρόσφατα άρχισα να παίζω με ένα RAT που έχω από παλιά. Όσο περισσότερο ασχολούμαι, τόσο συμπεραίνω ότι πρόκειται για πεταλάρα. Ypersintelikos, από περιέργεια πάρε τη strat σου και πάνε σε ένα κατάστημα να δοκιμάσεις το εν λόγω πετάλι. Βάλε neck μαγνήτη, κόψε το tone από την κιθάρα, δώσε τίγκα γκάζι στο πετάλι, ανέβασε το filter ώστε να κόψει πρίμα όσο θες και απόλαυσε.
    Έχω παίξει με δανεικό RAT με τη strat, αληθεύει ότι είναι μεγάλη πεταλάρα. Πιο πολύ βέβαια από τους πειραματισμούς μου κόλλησε ότι το πετάλι αυτό είναι γαμάτο overdrive και όχι τόσο για τσίτα τα γκάζια. Επειδή αυτό έγινε πριν χρόνια τώρα μου έβαλες το μικρόβιο να ξαναπαίξω με RAT με τσίτα γκάζι αυτή τη φορά. Θα γίνει.

    Άσχετο, το τέλειο overdrive με strat το πετυχαίνεις με το κίτρινο overdrive της Boss.

    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


Similar Threads

  1. Replies: 2
    Last Post: 07-10-2009, 17:07
  2. Πωλουνται πεταλια κιθαρας
    By Lukather in forum Musicians Chat
    Replies: 0
    Last Post: 02-07-2009, 23:20
  3. Replies: 12
    Last Post: 09-09-2008, 18:28
  4. Replies: 4
    Last Post: 20-11-2007, 20:02
  5. σέρβις κιθάρας
    By metamelia3 in forum Musicians Chat
    Replies: 23
    Last Post: 03-11-2006, 02:00

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •