Results 1 to 15 of 15

Thread: HDD

  1. #1
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default HDD

    Ανοίγω τον υπολογιστή και κολλάει εκεί που φορτώνει τα 7 (στο "Starting Windows"). Το αφήνω για ώρα και αφού δεν προχωρούσε το κλείνω κρατώντας το κουμπί.

    Από τότε κάθε φορά που τον ανοίγω μου λέει ότι δεν μπορεί να φορτώσει το λειτουργικό. Βάζω το cd των windows, προσπαθώ να κάνω chkdssd /f /r /κτλ αλλά μου λέει ότι το c: είναι RAW. Repair δεν κάνει και τα windows δεν τα βλέπει καν.

    Για πείτε και σεις καμιά συμβουλή (εκτός της γνωστής) όσο το ψάχνω.

  2. #2
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Quote Originally Posted by rage for order View Post
    Βάζω το cd των windows, προσπαθώ να κάνω chkdssd /f /r /κτλ αλλά μου λέει ότι το c: είναι RAW. Repair δεν κάνει και τα windows δεν τα βλέπει καν.

    Για πείτε και σεις καμιά συμβουλή (εκτός της γνωστής) όσο το ψάχνω.
    Αυτό το "chkdssd" δεν το γνωρίζω, αλλά από την περιγραφή σου, μου μυρίζει κατεστραμμένο/κενό boot sector.
    Life begins at 45°.

  3. #3
    凸(╹◡╹)凸
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    WoR
    Posts
    526

    Default

    τρεξε κανα λινουξ λαιβ σιντι, σωσε αν μπορεις να σωσεις κατι και μετα γνωστη λυση

  4. #4
    R U OK Esteban's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    130-148bpm
    Posts
    1,486

    Default

    Άμα τρέξεις gparted και αλλάξεις το raw σε ntfs;

  5. #5
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    Quote Originally Posted by rage for order View Post
    Βάζω το cd των windows, προσπαθώ να κάνω chkdssd /f /r /κτλ αλλά μου λέει ότι το c: είναι RAW. Repair δεν κάνει και τα windows δεν τα βλέπει καν.

    Για πείτε και σεις καμιά συμβουλή (εκτός της γνωστής) όσο το ψάχνω.
    Αυτό το "chkdssd" δεν το γνωρίζω, αλλά από την περιγραφή σου, μου μυρίζει κατεστραμμένο/κενό boot sector.
    το bootsector δεν το είχα σκεφτεί γιατί είχα την εντύπωση πως έχει σχέση με το partition. θα το δοκιμάσω μπας και

    Quote Originally Posted by Firestorm3 View Post
    τρεξε κανα λινουξ λαιβ σιντι, σωσε αν μπορεις να σωσεις κατι και μετα γνωστη λυση
    αυτό το αφήνω στο τέλος γιατί και να σώζεται κάτι δεν έχω που να το βάλω τώρα.

    Quote Originally Posted by Esteban View Post
    Άμα τρέξεις gparted και αλλάξεις το raw σε ntfs;
    έτσι χύμα; δε θα θέλει φορμάτ;

  6. #6
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    ούτε με fixmbr, fixboot φτιάχνεται.

  7. #7
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    βάλε το σκληρό σε άλλο υπολογιστή να δεις τι παίζει καταρχήν και μετά προσπάθησε να σώσεις ότι μπορείς
    έπειτα Format c:
    αν δεν έχει καταστραφεί τελείως δηλαδή.
    Rock or Nothing

  8. #8
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Entelws plhroforiaka, oses fores exw kanei repair exei gamhsei to installation anepanor8wta. Se fash prin swzotane meta oxi.

    Tre3e kana gparted pou pe k o Esteban kai tsekare ti paizei, yparxoun polla live cd me diagnwstika, den prolabainw twra na sou dwsw links

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  9. #9
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by rage for order View Post
    Ανοίγω τον υπολογιστή και κολλάει εκεί που φορτώνει τα 7 (στο "Starting Windows"). Το αφήνω για ώρα και αφού δεν προχωρούσε το κλείνω κρατώντας το κουμπί.
    και μόνο από αυτό είναι ξεκάθαρο ότι δεν υπάρχει θέμα boot sector / mbr ως προς το config.

    βασικά εγώ χαζεύοντας βρήκα αυτό

    I have just had the same problems with a Vista Home laptop - nothing seemed to solve the problem, no chkdsk or defrag. Or a forced chkdsk said it was a RAW drive not NTFS. Booted from UBCD4win ran a disk check and found a few errors, but still the same problem when I ran Vista. MBAM wouldn't run, so I suspected a virus infection or some other issue. Ran SuperAntiSpyware from the UBCD4win disk - detected a variety of nasties. Reboot and guess what, Vista runs chkdsk on boot. Hope this helps someone, I hate having to reformat, etc, especially on a customers computer. Regards Jeremy
    απ εδώ
    http://www.tomshardware.co.uk/forum/...f-works-chkdsk
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  10. #10
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post

    και μόνο από αυτό είναι ξεκάθαρο ότι δεν υπάρχει θέμα boot sector / mbr ως προς το config.

    Quote Originally Posted by rage for order View Post
    Από τότε κάθε φορά που τον ανοίγω μου λέει ότι δεν μπορεί να φορτώσει το λειτουργικό. Βάζω το cd των windows, προσπαθώ να κάνω chkdssd /f /r /κτλ αλλά μου λέει ότι το c: είναι RAW. Repair δεν κάνει και τα windows δεν τα βλέπει καν.

    O RLY?!?
    Life begins at 45°.

  11. #11
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    μεγάλε το boot image δεν φορτώνει , δεν είναι ότι δεν βρίσκει τι πρέπει να φορτώσει. εύχομαι να καταλαβαίνεις την διαφορά
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  12. #12
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Η αλήθεια είναι ότι δεν ήταν ξεκάθαρος. Αν μας έδειχνε το error, θα βοηθούσε. Εγώ κατάλαβα απλά ότι το σύστημα δε βρίσκει λειτουργικό.
    Life begins at 45°.

  13. #13
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    Στο σκληρό έχω δύο partitions, to C kai to D. Το πρώτο είχε τα windows και το δεύτερο αποθήκη που την είχα αδειάσει πρόσφατα, άρα κενό. Μετά την μαλακία που έγινε το D: παρέμεινε όπως ήταν και το C από NTFS partition μου το βγάζει σαν RAW.

    Έκανα μια απόπειρα με το testdisk να επαναφέρω το partition table, κάτι βρήκε με deep scan αλλά δεν τα κατάφερε τελικά. Το photorec επίσης δεν σώζει τίποτα. Να βγάλω σκληρό δεν παίζει γιατί είναι λάπτοπ και δεν έχω τα κατάλληλα εργαλεία ούτε την όρεξη. Δεν θα κερδίσω και κάτι πιστεύω. Κοιλιά να έγινε όλη η ιστορία από ιό μου φαίνεται εξαιρετικά απίθανο αφενός γιατί προσέχω αρκετά αφετέρου γιατί η περίπτωση του τύπου διαφέρει από την δική μου.

    Τέλος πάντων, θα αφήσω άλλη μία το testdisk μήπως δεν έκανα κάτι καλά, αν βρω εξωτερικό σκηρό του τραβάω και ένα dd και μετά format

    Ευχαριστώ για την βοήθεια.

  14. #14
    凸(╹◡╹)凸
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    WoR
    Posts
    526

    Default

    καλη επιτυχια

  15. #15
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    έβαλα τα windows στο σωστό partition και όλα καλά. πάω να κάνω φορμάτ το άλλο το γαμημένο και λέει δεν μπορεί να το κάνει. gparted και διάφορα άλλα απλά κολλάνε όταν διαβάζουν τον δίσκο. άντε πάλι google.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •