Results 1 to 8 of 8

Thread: Wolves in the Throne Room - Celestial Lineage

  1. #1

    Default Wolves in the Throne Room - Celestial Lineage

    Wolves in the Throne Room - Celestial Lineage
    2011 - Southern Lord



    1. Thuja Magus Imperium
    2. Permanent Changes in Consciousness
    3. Subterranean Imitation
    4. Rainbow Illness
    5. Woodland Cathedral
    6. Astral Blood
    7. Prayer of Transformation

    Τα "Two Hunters" και "Black Cascade" βαφτίστηκαν ξαφνικά τα δύο πρώτα μέλη μιας τριλογίας η οποία κλείνει με το "Celestial Lineage". Εγώ θα πω όχι; Το "Two Hunters" μου είχε φανεί οοοκ, το "Black Cascade" μετριότατο, το "Malevolent Grain" βαρετό, και είχα γενικά βαρεθεί να τους βλέπω παντού, στο ATP έπαιξαν σκατά, γενικώς υπήρξε στα μάτια μου μια ξεγραμμένη μπάντα που έπαιξε με το hype και έχασε. Έχασε; Έμεινα με την γλύκα πως μόνο το "Diadem of 12 Stars" θα έμενε στο χρόνο ως η μοναδική Μεγάλη δουλειά των Wolves in the Throne Room. Όχι με πρωτοντεμάδικη οπτική, αλλά με καθαρά ακουστική, μιας και μόνο εκεί έβρισκα Μεγάλα κομμάτια. Άκουσα το τωρινό απλά επειδή βρέθηκε μπροστά μου εύκολα, ένα λινκ μακριά, καιροί του ίντερνετ, δεν ακούμε μουσική πια, κλπ. Και ήμουν επιφυλακτικός, σε σημείο που περίμενα καρτερικά να αρχίσω τα λολ στο πρώτο στραβό σημείο. Το album τελείωσε μία φορά χτες, δύο φορές χτες, και τρίτη φορά σήμερα. Στραβό σημείο δεν έχει εντοπιστεί ακόμα. Και δεν προβλέπεται να βρεθεί κάτι. Πείτε και σεις.


    μεγάλος τίτλος, επικό κομμάτι

  2. #2
    survivor scarecrow's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    above the sea of fog
    Posts
    2,254

    Default

    Εμένα πάντως μου άρεσαν τα Two Hunters και Black Cascade.

  3. #3
    agit-spam attack Agoraphobic_S.I.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    ΣΤΗ ΛΙΤΑΝΕΙΑ
    Posts
    1,929

    Default

    Συμφωνώ στο ότι μετά το diadem είχαν καθοδική πορεία, για μένα όμως το two hunters είναι άριστο, το black cascade ωραίο και το malevolent συμπαθητικό.
    Για το καινούριο δεν έχω ακόμα ξεκάθαρη άποψη, μέχρι τώρα μ' αρέσει πολύ πάντως.

  4. #4
    *aquarius sabotage* shora's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,355

    Default

    καταρχας το Malevolent Grain ειναι ενα απ' τα ομορφα επιζ εβερ, δωστε του τη προσοχη που του αρμοζει. το Two Hunters εχει και περισσοτερο δυναμισμο απ' το ντεμπουτο, απλως ναι ειναι κατωτερο. το μοναδικο τους φιλλερ ειναι για μενα το Black Cascade και ημουν σχεδον σιγουρος οτι το Celestial Lineage θα ξαναεφερνε τα πραματα στη θεση τους.
    Expect poison from the standing water

  5. #5
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    Εγώ στηρίζω αβέρτα και "Two Hunters", το "Black Cascade" όμως το παράτησα μετά από μιάμιση ακρόαση. Στο νέο έχω ήδη βρει 4-5 σημεία που μ'έκαναν να σηκώσω φρύδι οπότε καλά πάμε.

  6. #6

    Default

    Δώστε λίγη αγάπη στο A Looming Resonance τουλάχιστον από το ep, για μένα είναι από τα 3-4 καλύτερα πράγματα που έχουν κάνει (μαζί με το dia artio, την εισαγωγή του cleansing και τα καλά black metal μέρη τους κυρίως από το 1ο βέβαια). To πρόβλημά τους είναι νομίζω το εξής: έχουν καταλήξει πλήρως στο τι ακριβώς θέλουν να παίζουν, αυτό το μελαγχολικό αρχαίο άκουσμα που βγαίνει από τις απλές φολκίζουσες μελωδίες (που πρωτοήταν εντελώς κυρίαρχο στο two hunters). Αυτό λοιπόν είναι hit & miss όσον αφορά το συναισθηματικό ίμπακτ του και με αυξανόμενη συχνότητα miss όσο περνάει ο καιρός. Στο καινούργιο λίγο που ακούω τώρα προσπαθούν να κάνουν κάτι πιο σύνθετο/διαφορετικό, έχουν κάποιες μουσικές αδυναμίες (πχ παραφωνίες η άρπα με τη κιθάρα στο astral blood) κάποια μέρη ακούγονται ενδιαφέρονα, πιο σοβαρή γνώμη σε κάνα μήνα. Πάντως ο ήχος/παραγωγή συνεχίζει να είναι φοβερός και σχετικά πρωτοποριακός για το είδος.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  7. #7
    post modern vegetarian h2he's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    here
    Posts
    433

    Default

    To Malevolent Grain εχω ψιλοκαταλήξει ότι είναι η δεύτερη καλύτερη δουλειά τους (αν μπορεί να ειπωθεί αυτό για δυο τραγούδια) μετά το "Diadem..". Από εκεί και πέρα, αν και εγώ στηρίζω με άνεση "Two Hunters", σίγουρα η πορεία τους είναι κάπως ανηφοροκατηφόρα. Το καινούριο το πιασα με όρεξη μετά από τα αποθεωτικά σχόλια του πάνω πάνω, αλλά στις 2-3 απόπειρες που έκανα δεν κατάφερα να μπω στο πνεύμα του. Οπότε σε κάνα μήνα μαζί με το φθόγγον.
    Can't get it down without crying

  8. #8

    Default

    Μου λέει ένας φίλος να ακούσω το νέο WITTR. Του λέω βαριέμαι, μου λέει άκου και επιμένει. Ψάχνω να δω τι είναι και πέφτω στην περιγραφή Celestite is a newly envisioned instrumental companion to Wolves In The Throne Room's album, Celestial Lineage. Με κάτι τέτοια λυγίζω, αλλά σκέφτομαι πως θα είναι απλά λίγο πιο αραιό ατμοσφαιρικό bm, ή θα είναι ένας δίσκος WITTR χωρίς φωνή.

    Βάζω το Celestite



    Δε μιλάμε καν για dark ambient, την εύκολη λύση του μπλακμέταλερ που άκουσε raison d'etre και χάρηκε, ούτε για τις τωρινές σαχλαμάρες του Βίκερνες. Αυτό εδώ το πάει εντελώς αλλού, και αυτή είναι η μαγεία του, μιλάμε για καθαρόαιμο eerie/kosmische που μπλέκεται ωραία με ο,τι σκέφτηκαν να κάνουν τα majestic της νορβηγίας και δεν τα κατάφεραν, ο ατμοσφαιρικός δίσκος που δεν έκαναν ποτέ οι Arcturus το 1996, οι πιο σκοτεινές στιγμές που δεν έφτασαν ποτέ στα 80's όσοι kraut πληκτράδες δεν το έριξαν απροκάλυπτα στο new age. Με την ελάχιστη μαγκιά που απαιτείται για να μη φτιαχτεί άλλος ένα drone δίσκος. Όσο προχωράει χάνεται περισσότερο σε διάφορα albums των Ash Ra Tempel και Tangerine Dream. Με δυο λόγια ψιλογαμάει

    Ανακάλυψες τον κόσμο; Σίγουρα όχι, αλλά οι WITTR, μετά από ένα κατηφορικό southern lord break από μετά το Diadem ως και πριν το Celestial Lineage, δείχνουν πως μπορούν να γίνουν ξανά μια πολύ ωραία μπάντα

Similar Threads

  1. RA PARIAH IN THE THRONE ROOM
    By 12 stars circle your brow in forum General Discussion
    Replies: 14
    Last Post: 05-03-2010, 12:52
  2. Wolves In The Throne Room - Two Hunters
    By carheart in forum Albums
    Replies: 6
    Last Post: 04-12-2007, 23:32
  3. Wolves in the throne room - Two hunters
    By wom in forum Music Discussion
    Replies: 14
    Last Post: 16-09-2007, 22:17
  4. Wolves In The Throne Room - Diadem Of 12 Stars
    By enitharmon in forum Albums
    Replies: 5
    Last Post: 18-05-2007, 02:15
  5. πείτε μου για τους wolves in the throne room.
    By rincewind2k in forum Music Discussion
    Replies: 24
    Last Post: 14-08-2006, 13:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •