Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21

Thread: Rise of the Planet of the Apes (2011)

  1. #1
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default Rise of the Planet of the Apes (2011)

    Κανένα search δεν έβγαλε τίποτε, οπότε ανοίγω τόπικ.

    Φοβερή ταινία, όχι μόνο για τα εφέ, τα οποία περιορίζονται προς το τέλος της ταινίας, όλη η υπόλοιπη αφορά τις σχέσεις μεγάλων πιθήκων και ανθρώπων, τα ρίσκα και την ηθική των πειραμάτων σε ζώα και της βιοτεχνολογίας. Και η κριτική σε αυτά τα θέματα είναι ριζική, όπως και στο Αβαταρ.
    Last edited by Kaserinos; 12-08-2011 at 13:45.
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  2. #2
    Senior Member intronaut's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    188

    Default

    Το είδα χτες σε θερινό και μου άρεσε και εμένα πολύ θα έλεγα στα περισσότερα (π.χ. έρμηνειες ήταν καλύτερες των apes με τα motion capture παρά κάποιον εκ των πρωταγωνιστών, αλλά τεσπά).
    Στο τέλος μου άφησε και μια αίσθηση σα να τελείωσε γρήγορα, μάλλον καλό σημάδι ότι πέρασε ευχάριστα ο χρόνος, η πλοκή εξάλλου το πάει για συνέχειες απ'οτι διάβασα μετά και εδώ..

    Ξεκίνησα και σήμερα και ένα mini-marathon τις 5 πρώτες που δεν είχα δει για να μαθαίνουν οι νέοι, (σε streaming site που έψαξα και σ'αφήνει 72min ανά μέρα, μετά πρέπει να κάνεις reset router το μόνο ψιλο-σπαστικό), οπότε κομπλέ..

  3. #3
    Winterborn pitchfork's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Mountains of madness
    Posts
    8,342

    Default

    Απαράδεκτο δημιούργημα χωρίς ουσία και με κενά υπόθεσης, μια υπόθεση που δεν ταίριαζε για μένα με την πρώτη ταινία και την ντρόπιαζε.
    Τα πειράματα με τα ζώα είναι πλέον τόσο κοινότυπο όσο τα παιδάκια που πεινάνε στην αφρική, και τα δύο μου προκαλούν πλήξη.
    Το τέλος κλεμμένο από 12 πίθηκοι που μάλλον μπέρδεψε ο ανεκδιήγητος σεναριογράφος με το planet of the apes.
    Αν είστε φυλακή κατεβάστε το.
    Blood for all tears shed
    And Fire for hate
    Death for what shall become
    All false ones fate

  4. #4
    Senior Member bhoy's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    286

    Default

    Συγνώμη, αλλά το πρωτότυπο ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΤΩΝ ΠΙΘΗΚΩΝ ( 1968 ) με τον Tσάρλτον Ίστον το έχετε δει;Έγινε και remake τέλη 90 νομίζω.

    Διότι οι μέχρι τώρα κριτικές το κράζουν...'Εχω την εντύπωση πως το πιο πάνω αντιγράφει την όλη σειρά που δημιουργήθηκε είτε με κάποια sequel είτε με tv series (έδειχνε και το ΜEGA).Τεσπα,απόψεις είναι αυτές αλλά να ξέρουμε και το μέτρο σύγκρισης ώστε να καταλάβουμε τί παίζει.
    Last edited by bhoy; 11-08-2011 at 03:34.

  5. #5
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    To πρώτο planet of the apes ΓΑΜΑΕΙ, δες το. Το ρημεηκ του μπαρτον είναι αμφιλεγόμενο, εμένα δε μάρεσε αλλά δε μαρέσει ο μπαρτον. Για αυτό που λέτε δεν έχω άποψις αλλά έλεος να πούμε.

  6. #6
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Το πρωτο Planet Of The Apes με τον Τσαρλτον Χεστον ειναι του 1968 και ακολουθησαν μεχρι το 1973 αλλα τεσσερα σηκουελς, ενω μπορει κανεις να τα βρει ολα σε DVD collection που κυκλοφορησε πριν καποια χρονια. Τα ειχα νοικιασει απο το DVD club και τα ειχα αντιγραψει, ενω καταφερα να δω μονο την πρωτη ταινια και τη μιση δευτερη. Πολυ καλο το πρωτοτυπο.

    Spoiler
    Planet Of The Apes (1968 )
    Beneath The Planet Of The Apes (1970)
    Escape From The Planet Of the Apes (1971)
    Conquest Of The Planet Of The Apes (1972)
    Battle For The Planet Of The Apes (1973)


    Το 2001 εκανε remake ο Burton, το οποιο εχει διαφορετικη εξελιξη και κυριως τελος, το οποιο μαρεσε παρα πολυ σαν ταινια και μαλλον προτιμω την πλοκη του. Αυτο που κυκλοφορησε μολις ειναι reboot και ταυτοχρονα prequel καπως της οριτζιναλ σειρας ταινιων, αρα οποιαδηποτε συνδεση με τα παλια ή με την εκδοση του Tim Burton ειναι ατυχης. Ισως παω να το δω στο σινεμα.

  7. #7
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    πώς γίνεται να κάνεις 4 συνέχειες και prequel στον πλανήτη των πιθήκων ρε μαλάκες, δεν είναι το star wars.

  8. #8
    Senior Member bhoy's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    286

    Default

    Έτσι όπως τελειώνει το 1ο ( πάντα το 1968 ) αφήνει περιθώρια...
    Δεν θυμάμαι αν έχω δει τα υπόλοιπα,πάντως την σειρά την ψιλοθυμάμαι. Και καλά είχαν έρθει οι πίθηκοι στο Αμέρικα και κυκλοφορούσαν με τους υπολοίπους.

    Πάντως επειδή βλέπω μια τάση υποτίμησης,να θυμίσω απλώς πως μέχρι τότε πέρα από το twilight zone και κάποιες ταινίες π.χ. the thing, η scifi ήταν υποτιμημένο είδος και κακά τα ψέματα το Planet of the Apes μαζί με το Star Trek την πήγαν την όλη φάση ένα βήμα μπρος.
    Το Star Wars δεν έσκασε μύτη από παρθενογέννεση,σόρρυ κιόλας. (Νο οφένς)

    υ.γ. ποιο ήταν το διαφορετικό τέλος του remake;
    Last edited by bhoy; 11-08-2011 at 14:39.

  9. #9
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    το δα κυριακη σινεμα. πεταμενα λεφτα αλλα οκ πηγα για την παρεα. Σαν τις ταινιουλες που γυριζουν πριν ξεκινησει κανα καινουριο σιριαλ μου φανηκε. Τα πιθηκια πιο καλα παιξαν απ οτι οι ανθρωποι. τεσπα, πρεπει να δω και τα κλασικα. του μπαρτον συμπαθητικο ηταν αλλα μεχρι εκει.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  10. #10

    Default

    Ιδανική ταινία για θερινό σινεμά, τώρα που 'πχιασαν μελτέμια κι έχει δροσά. Οι πίθηκοι όντως παίξαν καλύτερα απ' τους ανθρώπους και αυτό έγκειται σε 2 παράγοντες -και έκαστος ισχύει. Οι άνθρωποι παίξαν σκατά, οι κομπιουτεροπίθηκοι ήταν γαμάτα σχεδιασμένοι. Σενάριο όσο καλό έπρεπε και here you are, έδωσες τα 8 ευρώ σου, ήπιες τη γρανίτα σου και γύρισες σπίτι να το ποστάρεις στο ηαρ. Μια χαρά.
    I just posted on ER... Take that, society!

  11. #11
    Senior Member bhoy's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    286

    Default

    Yπό τον κίνδυνο...να βγω off topic ή να το αλλάξω το topic,έχω να πω ότι αξίζει να δείτε όλη την Πενταλογία!!!
    Το re-make (ή σωστότερα re-edit) του 2001 κάνει έναν συνδυασμό των 3 πρώτων ταινιών ή σωστότερα των 2 κι όσα δεν έδειξε η 3η.

    Στην wikipedia διάβασα πως το RISE στην ουσία αποτελεί re-boot,μιας και απότι κατάλαβα κάνουν λόγο για γενετικό πείραμα! Σωστά;
    Απότι κατάλαβα είναι ευκολότερο να παίζεις τους πίθηκους,ε;
    Last edited by bhoy; 12-08-2011 at 13:47.

  12. #12
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    'ντάξει από υπόθεσις και ερμηνείες να 'χαμε να λέγαμε και γενικά να σημειώσουμε ότι ο φράνκο όλο σε μαλακίες παίζει τελευταία ΟΜΩΣ εγώ έμεινα πολύ μαλάκας από τους χιμπατζήδες και την τεχνολογία που 'χαν πάνω τους. Δεν ξέρω πως το κατάφεραν αυτό το πράμα, ήταν τρομερά... αληθοφανείς; Όχι, κάτι παραπάνω. Τεσπά δε μπορώ να το περιγράψω πολύ καλά μάλλον, δείτε το άμα γουστάρετε τα ΜΑΣΤΟΡΙΑ του κινηματόγραφου.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  13. #13
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    αμα περιμένεις την ''ριζική'' ( ; ) κριτική από ταινία που λέγεται rise of the planet of the apes & την βρήκες στο τουλάχιστον αφελές άβαταρ τότε οοοοουκευ.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  14. #14
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    λοιπόν αυτό ήταν ανέλπιστα καλό, ο μικρούλης πίθηκος που μπορούσε άγγιξε ακόμα κι εμένα που βρίσκω τους πίθηκους λίγο creepy. τα εύσημα στον κύριο σκηνοθέτα που τράβαγε τα γκέμια κάθε φορά που το στόρι κινδύνευε να ξεφύγει στην γελοιότητα και απέφυγε τα μοδάτα geek μετα-ειρωνικά "είμαστε trashy αλλά το ξέρουμε άρα δεν πιάνεται" (guess what, πιάνεται) κλεισίματα του ματιού που πλέον πιάνει και η μάνα μου.
    Spoiler
    a talking monkey και δεν με πείραξε καθόλου, ήρθε στην κατάλληλη στιγμή
    και το χειρίστηκαν με την ανάλογη ας πούμε σοβαρότητα, λέξη που μάλλον χαρακτηρίζει το σύνολο της ταινίας. και μου άρεσαν και οι αναφορές στην διαστημική αποστολή που τοποθετούν τη δράση παράλληλα στα πρώτα πέντε λεπτά του πρωτότυπου. ο franco επαρκής, ο lithgow εξαιρετικός, οι πίθηκοι σαγόνι-στο-πάτωμα, χαζέψτε και τους εξαιρετικούς τίτλους τέλους και γίνατε.
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  15. #15
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    τα είπε όλα ο αποπάνω. απρόσμενα καλό
    Rock or Nothing

Similar Threads

  1. Replies: 43
    Last Post: 19-04-2014, 01:25
  2. Planet of Zeus announcing live dates for April-May 2011
    By hans11 in forum Live & Events Talk
    Replies: 13
    Last Post: 20-05-2011, 19:36
  3. Power Gig: Rise of the SixString
    By Ingolemo in forum PC & Games
    Replies: 1
    Last Post: 08-06-2010, 05:08
  4. S.O.D. - Rise Of The Infidels
    By Pitsadoros in forum Albums
    Replies: 5
    Last Post: 22-10-2007, 23:08
  5. Rise and Fall...
    By The_Emperor in forum General Discussion
    Replies: 27
    Last Post: 06-02-2004, 22:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •