Page 1 of 21 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 303

Thread: THE COMICS OFF-TOPIC THREAD (τι διαβάζετε αυτόν τον καιρό, προτάσεις, νέα κλπ)

  1. #1
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default THE COMICS OFF-TOPIC THREAD (τι διαβάζετε αυτόν τον καιρό, προτάσεις, νέα κλπ)

    Είχα ξανασκεφτεί ότι μάλλον χρειάζεται ένα τέτοιο topic εδώ πέρα, γιατί δε γίνεται να ανοίγουμε καινούριο thread κάθε φορά για να πούμε οτιδήποτε για κάτι συγκεκριμένο.


    Κάνοντας την αρχή, πέρασα χτες από Public και έριξα δυο ματιές στα γρήγορα και, μια και ουσιαστικά τελείωσα τα κομιξοαναγνώσματα που είχα (κάποια στιγμή θα κάτσω να γράψω για τα Vertigo Crime στο ανάλογο topic), σκέφτομαι με τι να καταπιαστώ από δω και πέρα. Στα ράφια λοιπόν μου τράβηξαν την προσοχή ως υποψήφια τα εξής:

    - Hellblazer
    - League of Extraordinary Gentlemen
    - American Vampire
    - Zombies vs. Robots
    και 1-2 ακόμη που δε θυμάμαι

    Για πείτε αν ξέρετε δυο λόγια για το καθένα. Και ναι, έχω διαβάσει το topic Fables και ξέρω ότι πρέπει να τα ξεκινήσω κάποια στιγμή


    Επίσης, έχει κανείς διαβάσει το "Μια Καρδιά για τον Λεοντόκαρδο" του Κυριαζή; Είναι όσο καλό λένε οι κριτικές; Το σκίτσο του πάντα μου άρεσε αλλά δεν έχω ασχοληθεί ουσιαστικά ποτέ. Το Manifesto είναι καλό;

  2. #2
    Heldmorder rebelos's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    fuck the border
    Posts
    1,734

    Default

    ε άμα πείτε για κάνα manga θα γράψουμε και 'μείς
    I knew the pass was the safest play that's why i chose to go with a run

  3. #3
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Parata ta panta, kai pare prwta V for Vendetta, Watchmen kai league. Meta pare oti allo 8es, 8a exeis hdh pshla ton phxh

    Oso gia to ti diabazw twra, akoma den exw teleiwsei to Marvel Zombies (nai, auto pou fantazeste. spiderman zombie. kai hulk zombie. kai genika epos.) alla to paleuw.

    Prosfata diabasa gia pollosth fora to Dark knight returns 3ana, kai pareigkeila molis xtes to walking dead compendium. Epishs prosfata sxetika diabasa th xwmaterh tou leandrou gia 1000sth fora (apla to kalytero ellhniko comic ever [/firestorm]) kai ton paria tou idiou (narkwtika.)

    Meta to walking dead nomizw seira exei to 100 bullets.

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  4. #4
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Με V και Watchmen εννοείται ότι έχουμε ξεμπερδέψει εδώ και χρόνια. Όπως επίσης και me Dark Knight Returns και Strikes Again. Μεγάλες στιγμές όλα τους εννοείται.

    Το Walking Dead compendium 1 (τα 8 πρώτα volumes) το τελείωσα πριν κανένα μήνα, είναι απλά ΕΠΙΚΟ και ωμό χωρίς αδερφίστικα happy endings. Τα zombies σίγουρα είναι η αφορμή αλλά τελικά όχι το επίκεντρο, αφού το βάρος πέφτει στις ανθρώπινες σχέσεις και στον ανθρώπινο ψυχισμό κάτω από τέτοιες ακραίες καταστάσεις και υπό την πίεση του ενστίκτου επιβίωσης. Για να μην παίρνω τα volumes από το 9 και μετά ένα-ένα, θέλω να πάρω το omnibus 3 (vols.9-12) αλλά μέχρι στιγμής το βρίσκω μόνο σε hardcover (πρώτη έκδοση; ) και είναι πανάκριβο. Υπομονή για το paperback.

    Quote Originally Posted by MoRmEnGiL View Post
    Oso gia to ti diabazw twra, akoma den exw teleiwsei to Marvel Zombies (nai, auto pou fantazeste. spiderman zombie. kai hulk zombie. kai genika epos.) alla to paleuw.
    Για πες λίγο για αυτό. Αξίζει;

    Quote Originally Posted by MoRmEnGiL View Post
    seira exei to 100 bullets.
    ΚΑΙ ΚΑΘΕΣΑΙ ΑΚΟΜΑ;

    Φίλος μου πρότεινε σήμερα το PunisherMAX. Στην ουρά κι αυτό
    Last edited by Parasight; 08-08-2011 at 02:17.

  5. #5
    Senior Member wraithgr's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ελονδίνο
    Posts
    1,268

    Default

    Gia peite tipota me aspromavro sxedio na mpainei sto kindle, se 2 bdomades pao paralia!
    Shall I say I was wrong, if I'm right?

  6. #6
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    ΓΟΚΙ ΝΤΕ λέμεεεεεεεεεεεεε






  7. #7
    Senior Member wraithgr's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ελονδίνο
    Posts
    1,268

    Default

    Swstos, pws de to skeftika kai eixa agorasei kai ton prwto tomo prin ligo kairo pou ginotan xamos me zompia (world war Z, 28 days/weeks klp)


    peite kanena akoma pliz ta diabazo kai grigora
    Shall I say I was wrong, if I'm right?

  8. #8
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    καταρχάς μπράβο Parasight, το είχα σκεφτεί και εγώ σε κάποια φάση για να ενημερωνόμαστε και να προτείνουμε πιο άμεσα χωρίς να ανοίγουμε καινούρια τόπιξ και να γράφουμε κατεβατά.

    λοιπόν, χτες ξεκίνησα το Ocean του Warren Elis (Transmetropolitan, Planetary κλπ) και ο λόγος γιατί κυριολεκτικά μαγεύτηκα από την πένα του στο transmetropolitan και ψήθηκα να ασχοληθώ ακόμη περισσότερο μαζί του. μέχρι το μισό περίπου που έφτασα χτες το πάει καλά αλλά θα σας ενημερώσω πιό αναλυτικά μόλις το τελειώσω.

    τώρα.
    Hellblazer λογικά θα είναι το επόμενο collecting project που θα ασχοληθώ. είναι βεβαίως λίγο παλούκι το όλο θέμα γιατί δεν πάνε με αρίθμηση και επειδή έχει πάρα πολλούς τίτλους, θέλει μολύβι και χαρτί για να θυμάσαι ποιό πρέπει να πάρεις και τι είναι τι. γενικά θέλει λίγο ψάξιμο πριν μπεις στην διαδικασία της αγοράς. να πούμε εδώ οτι η πρώτη στιγμή που εμφανίζεται ο ήρωας Constantine Hellblazer είναι στο Swamp thing του Alan Moore (ναι, και γι' αυτόν ο Moore είναι υπεύθυνος!) και το οποίο Swamp Thing το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όποιον αρέσει ο Moore ( δεν ξέρω, υπάρχει κάποιος που δεν του αρέσει; ). με το League... δεν έχω ασχοληθεί ακόμα αλλά έχει σειρά μετά τα Promethea books που μαζεύω αυτόν τον καιρόν και έχουν σειρά μετά το Ocean.
    το American Vampire δείχνει καλό και υποσχόμενο(κρίνοντας από τον 1ο τόμο), αν και δεν τρελαίνομαι ιδιαίτερα για την φάση βαμπίρια. Θα κάνουμε λίγο υπομονή να δούμε που θα την πάνε την βαλίτσα αλλά γενικά τρώει σπρώξιμο χωρίς να είναι από τα πιο αξιόλογα πράγματα που περπατάνε στα ράφια αυτό τον καιρό.
    Last edited by Krux; 08-08-2011 at 13:58.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default

    μια που λέμε έλλις, Fell έχουμε διαβάσει; 9 τεύχη, έχει παγώσει από τότε, μικρά γενικά, νουάρ στυλιζαρισμένο μεν αλλά όχι οι υπερβολές του sin city, τρομερή μαυρίλα, ντάξει όσο διακριτικός μπορεί να 'ναι ο έλλις είναι, σχετικά απλό σενάριο αλλά πολύ δυνατό.

  10. #10
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Από Ellis μόνο Desolation Jones έχει πέσει ως τώρα στα χέρια μου (και γαμάει) και ναι ξέρω για το Transmetropolitan και είναι κι αυτό στην ουρά καθώς και γενικά o Ellis, αφού είναι ντροπή να τον έχω αγνοήσει έτσι ως τώρα

    Το volume 1 του Hellblazer που είχα βρει τις προάλλες έγραφε από πίσω ότι ξεκινάει από τις εμφανίσεις του Costantine στο Swamp Thing, οπότε υποθέτω είναι ό,τι πιο κοντινό στην "αφετηρία" του.

    Επίσης, πριν λίγο ανακάλυψα ότι κυκλοφόρησε το vol.5 του Northlanders, αυτή τη σειρά πραγματικά δεν ξέρω πόσο έντονα να τη συστήσω, μέχρι και topic είχα κάνει Μάλλον θα το παραγγείλω μαζί με το Wanted που κι αυτό το έχω στα υπ'όψη καιρό, μια και από παντού ακούω ότι το comic λέει πολύ (Millar γαρ), σε αντίθεση με την ταινία. Άντε πάω να κάνω checkout πριν βρω κι άλλα να βάλω στο cart

  11. #11
    Senior Member MaX Payne's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,105

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post

    Φίλος μου πρότεινε σήμερα το PunisherMAX. Στην ουρά κι αυτό
    ειχα διαβασει καποια απο αυτο το Punisher που ηταν καλο και αυτο MAX

    ποσα βγαζουνε δεν μπερδευονται

  12. #12
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    An eisai estw k ligo marvel fanmpohs to Marvel Zombies einai 8eiko. Kafrila entelws (ena mono 8a pw: hulk trwei an8rwpous kai mutants san zwon, meta hremei proswrina afou xortase, ginete bruce banner, kai fysika afou ws banner exei mikrotero stomaxi auto sxedon skaei kai kylane e3w misofagwmenes sarkes me apotelesma na skane sta gelia ta ypoloipa zombie. \m/)

    To problhma einai oti exei kanei klassika crossover se alla major series, opote an diabaseis mono ta standalone nomizw oti xaneis ena mikro meros ths istorias. Googlare gia peretairw info.

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  13. #13
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    λοιπόν τελείωσα το Ocean του Ellis και είναι ανάμικτα τα συναισθήματα. στα θετικά η πένα του Ellis, το σενάριο είναι απλά συγκλονιστικό σαν κόνσεπτ και πραγματικά πιστεύω πως αν τελικά καταλήξει στην μεγάλη οθόνη με σοβαρούς συντελεστές θα είναι πολύ ενδιαφέρον. στα αρνητικά συγκαταλέγω το σκίτσο, το οποίο υστερεί σε μεταδοτικότητα και κάποια κενά στην πλοκή που θα μπορούσαν εύκολα να μην υπάρχουν. αυτό ήταν το γεγόνος που μου έκανε και την μεγαλύτερη εντύπωση μιας και ο Ellis είναι μεγάλος ψείρας ή τουλάχιστον αυτή την γνώμη σχημάτισα εγώ διαβάζοντας το Transmet. βεβαίως ναι οκ εκεί είχε 10 τόμους εδώ είναι 6 ιστορίες.
    γενικά λοιπόν, καλό. αν το πετύχετε και δεν βρείτε τίποτα άλλο να πάρετε, χαμένα δεν θα πάνε τα λεφτά σας απλά εγώ είχα υψηλότερες προσδοκίες.
    από χτες μπήκαμε ξανά σε Moore mode. Watchmen ξανά, το οποίο είχα 2-3 χρόνια να το διαβάσω και συνεχίζουμε με Promethea books και Swamp Thing vol.5 όταν αξιωθώ να σύρω τα πόδια μου στην σπηλιά των κόμικς για να το αγοράσω !

    εδιτ
    πάρασαητ. το the walking dead είναι αυτό της image ? επενδύουμε χωρίς φόβο και πάθος ? το έπιασα στα χέρια μου λίγο προχτές αλλά δεν είχε το 1 και δεν πήρα τίποτα.
    Last edited by Krux; 11-08-2011 at 16:36.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  14. #14
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by Krux View Post
    το the walking dead είναι αυτό της image ? επενδύουμε χωρίς φόβο και πάθος ?
    Ναι και εννοείται πως ναι. Κλοτσιά στο στομάχι, ειδικά με το τέλος του vol.8 μέχρι το οποίο έχω φτάσει. Όπως ξαναέγραψα, τα 8 πρώτα volumes βγήκαν πριν κάτι μήνες μαζεμένα σε ένα compendium. Τρέχεις

  15. #15
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    εντός ολίγου ο πράκτορας Φαν νταν γκόμισαρ θα κάνει ένα πέρασμα από την σπηλιά των κόμιξ και αν υπάρχει το vol.1 σε hardcover θα λάβει την εντολή από τα κεντρικά να το αγοράσει. όβερ εντ άουτ.
    I'll bury you in your god's fucked garden

Similar Threads

  1. The RPG Off Topic Thread
    By Kain in forum Fantasy & Strategy Games
    Replies: 403
    Last Post: 06-05-2022, 21:26
  2. Τι διαβάζετε thread
    By ikonoklast in forum General Discussion
    Replies: 47
    Last Post: 31-12-2010, 17:11
  3. The official comics download thread
    By freak brother in forum Comics/Cartoons
    Replies: 106
    Last Post: 20-01-2009, 10:03
  4. THE MORE UBER OFF TOPIC THREAD
    By The Good Son in forum General Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 01-04-2008, 23:20
  5. comics download thread
    By ikonoklast in forum Comics/Cartoons
    Replies: 6
    Last Post: 26-02-2007, 22:40

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •