Page 10 of 12 FirstFirst ... 89101112 LastLast
Results 136 to 150 of 173

Thread: Το καλύτερο video-game είναι:

  1. #136
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    +1 για longest journey
    δυνατά adventure και τα syberia (ειδικά το 1).
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  2. #137

    Default

    Quote Originally Posted by Tyler_Durden View Post
    και τα syberia (ειδικά το 1).
    Σε συμπαθώ όλο και περισσότερο =)
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  3. #138
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι -ανεξαρτήτου ηλικίας- κορυφαία παιχνίδια, είναι το λατρεμένο είδος των adventure.

    Όσο για αυτό που είπε ο Phantom Duck προηγουμένως, το Beneath a Steel Sky (με publisher την Virgin παρακαλώ) είναι ένα εξαιρετικό παιχνίδι, που για πολλά χρόνια έκανε την εμφάνισή του σε κάθε standard edition των debian based distros, κάτι που με φτιάχνει αφάνταστα.

    Βέβαια, όταν το πρωτοπαίξαμε σε DOS, το μήνυμα

    Code:
    BE VIGILANT
    
    C:\BASS\
    ήταν τεράστιο thrill μετά το EXIT GAME.
    Last edited by OniBocho; 19-11-2014 at 07:46.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  4. #139
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default

    Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα νομίζω μέχρι να πούμε ποια είναι τα κριτήρια ιεράρχησης. Για την ώρα όλοι γράφουμε το αγαπημένο μας.

    Με όλη την ωριμότητα λοιπόν, και μετά από μια περισυλλογή μερικών χρόνων, κάνοντας πέρα το συναίσθημα που με οδηγεί αναγκαστικά σε εφηβικές μου αγάπες, θα πω το Red Dead Redemption. Εδώ νομίζω το gaming χτύπησε κορυφή. Ένα υπερώριμο σενάριo, πολύ πάνω απ' το μέσο όρο ακόμη και για άλλα μέσα, ένας εξαιρετικός κόσμος, φοβερό gameplay, και μια εταιρεία που όρισε τα production values στο θεό. Το παιχνίδι το έχω τελειώσει τρεις φορές κ νομίζω θα παω για τέταρτη σε κάποια φάση.

    Επίσης,



    δεν θυμάμαι καλύτερο τετράλεπτο gaming που δεν σκοτώνεις, λύνεις γρίφο ή κάτι άλλο 'game-oειδές'.
    Last edited by Λεκές; 18-11-2014 at 22:37.

  5. #140
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    ναι δε διαφωνώ, αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι το interface της sierra ήταν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ακόμα και για συνέχεια των text adventures, ειδικά αν σκεφτει κανείς πόσο παράλογοι ήταν οι περισσότεροι γρίφοι που έχωναν οι σχεδιαστές στα παιχνίδια τους για να τα κάνουν hardcore gaming. ευτυχώς που έπεσε στα χέρια μου δλδ το beneath a steal sky (αριστερό κλικ look, δεξί interact γαμώ το χριστό) κάποτε κι έκατσα κι ασχολήθηκα λίγο παραπάνω με τα παλιά adventures.
    που λες, απότι έχω καταλάβει, όταν βγήκε το BASS υπήρξε γκρίνια γιατί παραήταν απλοποιημένο το gameplay.
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  6. #141
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by tsimpouklano View Post
    Quote Originally Posted by Tyler_Durden View Post
    και τα syberia (ειδικά το 1).
    Σε συμπαθώ όλο και περισσότερο =)

  7. #142
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default

    Αν έλεγαν και το Riven θα καρφωνόντουσαν ακόμη πιο ξεδιάντροπα.

  8. #143
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι -ανεξαρτήτου ηλικίας- κορυφαία παιχνίδια, είναι το λατρεμένο είδος των adventure.
    1ον όχι.

    2ον κορυφαία rpgs > κορυφαία adventures.

    Ο άλλος ποστάρει κονσολοπαίχνιδα
    Life begins at 45°.

  9. #144
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    χαχαχ χρόνια είχα να δω τη φάτσα του adventuρινάκη, και ναι σίγουρα αυτός ήταν μεγάλη αφορμή ενασχόλησης με μερικά από αυτά τα παιχνίδια, αλλά πράγματι το Syberia γαμεί ρε σεις. Καλογραμμένο σενάριο, υπέροχα μέρη, και γαμάτη ατμόσφαιρα. Γενικά πάντως πέρα απο 4-5 adventures δεν μπορω να πω οτι έχω φάει με το κουτάλι το είδος. Συνεπώς ο συμπαθέστατος Ανδρέας-Παρασκευάς δεν ήταν και τόσο καθοριστική επηρροή.
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  10. #145
    Industrial Might & Magic casshern's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    koonunga hill
    Posts
    1,682

    Default

    Quote Originally Posted by Λεκές View Post
    Με όλη την ωριμότητα λοιπόν, και μετά από μια περισυλλογή μερικών χρόνων, κάνοντας πέρα το συναίσθημα που με οδηγεί αναγκαστικά σε εφηβικές μου αγάπες, θα πω το Red Dead Redemption.
    Τίμια επιλογή. Κάποιες από τις δημιουργίες της Rockstar δικαιούνται να μπαίνουν με αξιώσεις σε τέτοιο debate.
    (Πάντως, το βιντεάκι που πόσταρες αδυνατίζει, παρά ενισχύει, τις πιθανότητες του RDR να διεκδικήσει τον τίτλο του τόπικ. Μπορώ να σκεφτώ σκηνές ανέμελης περιπλάνησης σε Gothics, Elder Scrolls', GTAs κ.α. πολύ πιο δυνατές, οπτικοακουστικά και αισθητικά.)

    Κατά τ'άλλα, το πρώτο ουσιαστικό ποστ στο τόπικ ήταν το bump του Onibocho. Αυτοί ήμαστε.
    Εν συνεχεία, πρέπει να τονιστεί αυτό:
    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    κορυφαία rpgs > κορυφαία adventures.
    Και κλείνω, με το αδιαμφισβήτητο peak της αγαπημένης μου μορφής τέχνης.


    Spoiler
    Resistance is useless

  11. #146
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Aaaaax deus ex.... Ti omorfo paixnidi..

    K epeidh epesa randomly panw se remake tou FFVII sto little big planet kai exw gemisei feels pali, na ri3w thn yposhmeiwsh oti to kalytero paixnidi olwn twn epoxwn einai antikeimenika to FF7 kai osoi diafwnoune de gzeroune apo

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  12. #147
    Meth Swastika Lyse's Avatar
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    666

    Default

    NERDS!
    Τρωγατε ξυλο στο σχολειο;

  13. #148
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Από το Deus Ex, έχω ακόμα ολόκληρο το script σε ένα .txt, κάπου στα αρχεία μου. Πολύ πριν το βρω έτοιμο (και ολόκληρο), έκανα συνεχή reload και ΕΓΡΑΦΑ σε ΧΑΡΤΙ τους απίστευτους δια/μονο-λόγους του. Και δε μιλάω μόνο για το φινάλε. Τεράστια ανατριχίλα αυτό εδώ (αν θυμάμαι καλά ήταν σε ένα "κρυφό" δωμάτιο, ούτε καν στο main story): https://www.youtube.com/watch?v=1b-bijO3uEw

    Κρίμα που τα επόμενα τα κατέστρεψαν οι γαμημένες κονσόλες. Καρκίνος γενικά στις κονσόλες. Ας μείνουν σε super mario και sonic και ας αφήσουν τα πραγματικά παιχνίδια εκεί που πρέπει.

    Quake έχουμε λιώσει, εννοείται, αλλά δε μπορούμε να το θεωρήσουμε top game ever. Παίζει σε άλλη κατηγορία
    Life begins at 45°.

  14. #149
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by casshern View Post
    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    κορυφαία rpgs > κορυφαία adventures.

    Το θέμα είναι ότι ανάμεσα στα κορυφαία adventures και στα κορυφαία rpg's μιλάμε για διαφορές τουλάχιστον δεκαετίας. Δηλαδή, δεν είναι νοσταλγικό το συναίσθημα όταν λέει κάποιος ότι το Fate of Atlantis ή το Gabriel Knight είναι κορυφαία παιχνίδια, επειδή βγήκαν το '92 και '93 αντίστοιχα. Από την άλλη, όταν μιλάμε για κορυφαία RPG's, μιλάμε για 00's και στην post-Baldur's Gate εποχή, όπου βέβαια, να πούμε και του στραβού το δίκιο, κάποια στιγμή η BioWare τα έκανε όλα να μοιάζουν τόσο πολύ, που η ανάδειξη του κορυφαίου μοιάζει ακατόρθωτη. Είναι το Torment? Είναι τα Baldur's Gate II? Είναι το KotOR? Είναι το Neveriwinter Nights II? Είναι το Dragon Age Origins?

    Εκεί βέβαια έρχεται και η επιτυχία του Deus Ex, που ήταν ένα συγκινητικό παιχνίδι, τιμιότατο και καθόλου μα καθόλου ξεπερασμένο. Το ίδιο ισχύει φυσικά και με τα Witcher, παρόλο που η CDProjectRED τα έχει κάνει πλακάκια εδώ και χρόνια με τη μισητή M$.

    Τέλος, θα πω για τα crpg's ότι, όσο εκπληκτικά κι αν είναι, αυτό που σου δίνει ένα τίμιο campaign pen and paper, δεν μπορούν να το αποδώσουν. Με αποτέλεσμα, να είναι άμεσα συγκρίσιμα με το είδος απ' όπου ξεπήδησαν και να χάνουν, κάθε μα κάθε φορά. Κάτι που δε συμβαίνει στα adventures games και είναι πολύ λογικό.

    Συνεπώς, για όλους αυτούς τους λόγους, στο μυαλό μου τα crpg's (που τα λατρεύω) θα χάνουν σε αυτή τη σύγκριση.


    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    Από το Deus Ex, έχω ακόμα ολόκληρο σε ένα .txt, κάπου στα αρχεία μου. Πολύ πριν το βρω έτοιμο (και ολόκληρο), έκανα συνεχή reload και ΕΓΡΑΦΑ σε ΧΑΡΤΙ τους απίστευτους δια/μονο-λόγους του. Και δε μιλάω μόνο για το φινάλε.


    Κρίμα που τα επόμενα τα κατέστρεψαν οι γαμημένες κονσόλες. Καρκίνος γενικά στις κονσόλες. Ας μείνουν σε super mario και sonic και ας αφήσουν τα πραγματικά παιχνίδια εκεί που πρέπει.

    Απεριόριστο respect για το πρώτο. Μικρή διαφωνία για το δεύτερο. Ο λόγος; Υπάρχουν παιχνίδια, που πλέον δεν μπορώ να τα φανταστώ σε κάτι άλλο, πλην κονσόλας. Κι όταν λέω κονσόλα, μάλλον δεν έχω το ΧΕΣΒΟΧ στο μυαλό μου. Δηλαδή, δε θα ονόμαζα ποτέ κανένα NBA Live ή NBA2K κορυφαίο παιχνίδι, αλλά καλώς ή κακώς, είναι απείρως καλύτερα όταν παίζονται σε κονσόλες. Το ίδιο ισχύει και για τα περισσότερα third person, όχι όμως καθολικά και για όλα. Στο νου μου έχω τα Assassin's Creed, που μέχρι και το Revelations μπορούν να θεωρηθούν ΚΟΡΥΦΑΙΑ παιχνίδια. Όντως, είναι μεγαλύτερη η απόλαυση όταν τα έπαιζα στο PS3, απ' ότι στο PC. Το ίδιο ίσχυσε και για το Force Unleashed, LA Noire και διάφορα GTA, αφήνοντας απ' έξω τις αποκλειστικότητες (Uncharted, God of War, MGS4)

    Τέλος, υπάρχει και η λογική της Nintendo, αλλά θα ξεφύγει πολύ το θέμα. Απλά να πω ότι έχω ευχαριστηθεί απίστευτο gaming, το fun κομμάτι του gaming, με το Wii μου. Το αφήνω εδώ, γιατί πέρα από το Twilight Princess, δεν μπορώ να πω ότι μου δημιουργήθηκαν συναισθήματα ανάλογα με αυτά που προκαλούν τα αριστουργήματα που όλοι προαναφέραμε, στο Wii.

    Τι κακό έχουν κάνει οι κοσνόλες και τους αξίζει καρκίνος και θάνατος; Με 3 λέξεις; Dragon Age II. Με περισσότερες λέξεις; Λόγω stick controllers και έλλειψης ποντικιού, υπάρχει τρομερός περιορισμός στη λογική και τον χειρισμό. Ολόκληρα είδη παιχνιδιών, δεν μπορούν να υπάρξουν. RTS ή και TBS. Αν και πλέον γράφονται ελάχιστα, point and click adventures. Βεβαίως, το Grim Fandango το '99, δεν ήταν point and click και μπορεί να είναι το καλύτερο όλων των εποχών. Επίσης, κανένα σοβαρό και κορυφαίο RPG δεν είναι για να παίζεται σε κονσόλες, εξαιρώντας ίσως τα FF. Αν συμπεριλάβουμε και τον παράγοντα του moding στα games, τότε η προηγούμενη άποψη ενισχύεται κατά 30000000%. Για παράδειγμα, έκανα το λάθος να αγοράσω το Fallout 3 για PlayStation. Κάθε φορά που το έπαιζα, ενώ ήταν μια χαρά παιχνιδάκι, σκεφτόμουν την εικόνα του μελλοντικού μου εαυτού να χτυπάει παλαμάκια πάνω από το κεφάλι μου και να λέει "μπράβο αγοράκι μου... μπράβο..."


    Μέσα από τα τελευταία, θα ήθελα να προσθέσω δύο ακόμη αγαπημένα παιχνίδια, το δεύτερο αποτέλεσε και την κυριότερη αιτία αγοράς του PlayStation 3.

    Fahrenheit και Heavy Rain. Αριστουργήματα που θα συγκινούσαν ακόμα και τον φανατικότερο μη-gamer.
    Last edited by OniBocho; 19-11-2014 at 10:56.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  15. #150
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    Κρίμα που τα επόμενα τα κατέστρεψαν οι γαμημένες κονσόλες. Καρκίνος γενικά στις κονσόλες. Ας μείνουν σε super mario και sonic και ας αφήσουν τα πραγματικά παιχνίδια εκεί που πρέπει.
    Σιγά που κατέστρεψαν τα παιχνίδια οι κονσόλες. Μπορεί το pc gaming να έχασε σε πολυπλοκότητα, και μπορεί η αγορά να δουλεύει πλέον με κακά ports (αλήθεια είναι αυτά), αλλά τέτοιες ισοπεδωτικές απόψεις δεν έχουν κ μεγάλη επαφή με την πραγματικότητα. Πρώτα απ' όλα οι κονσόλες έχουν ανέβει πολλά επίπεδα απ' την εποχή του Μάριο και του Σόνικ (μια σύγκριση των gamepads που έφτασαν να έχουν 15 κουμπιά αρκεί για να το καταλάβει κανείς αυτό) και δεύτερον, βγαίνουν απίθανα παιχνίδια σε ρυθμούς που δεν προλαβαίνουμε. Το γεγονός πως εσύ έχεις μείνει 15 χρόνια πίσω, ή που κλαίς για το Deus Ex - μια χαρά ήταν το τελευταίο btw-, δε σημαίνει πως η βιομηχανία είναι για πέταμα.

Similar Threads

  1. Lost : The Video Game
    By Abruzzi in forum PC & Games
    Replies: 14
    Last Post: 17-08-2007, 10:20
  2. Rock Band Video Game Feat. Sandman
    By Bullet in forum Music Discussion
    Replies: 0
    Last Post: 13-07-2007, 06:10
  3. Replies: 1
    Last Post: 07-11-2004, 18:49
  4. Video game consoles
    By Status_Seeker in forum General Discussion
    Replies: 47
    Last Post: 29-06-2004, 17:57
  5. Metallica Video Game to be released in 2005
    By silencerius in forum PC & Games
    Replies: 19
    Last Post: 14-06-2004, 21:12

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •