Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32

Thread: Πορνεία: σεξ εργάτριες ή σεξ σκλάβες;

  1. #1
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default Πορνεία: σεξ εργάτριες ή σεξ σκλάβες;

    με αφορμή την πρόσφατη ποινικοποίηση των πελατών σεξ εργατριών στη Γαλλία ήθελα να ανοίξω την εξής συζήτηση:

    συμφωνείτε με τον όρο σεξ εργάτριες ή θεωρείτε πώς δεν θα έπρεπε να υφίσταται σαν επάγγελμα; δηλαδή, σε μια ιδανική, ελεύθερη κοινωνία θα είχαμε εκδιδόμενες γυναίκες;
    δεν μιλάω, φυσικά, για περιπτώσεις trafficking, αλλά για γυναίκες που το επαγγέλονται από επιλογή τους. προσωπικά, δεν είμαι κατασταλαγμένος σε αυτό, γι' αυτό και επιθυμώ να συζητηθεί.
    τείνω, όμως, να είμαι υπέρ του σκεπτικού: όσο ανήθικο, αναξιοπρεπές και ανίερο να φαντάζει, εφόσον είναι επιλογή κάποιου να πουλήσει το σώμα του, γιατί αυτό να διαφέρει από έναν εργάτη στα νταμάρια που πουλάει τα χέρια του ή έναν επιστήμονα που πουλάει τον εγκέφαλό του;

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  2. #2
    Whatever situation Urlic's Avatar
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    internet
    Posts
    221

    Default

    σε μία "ιδανική" κοινωνία ,χωρίς trafficking ,πιστεύω ότι το εργατριες είναι σωστό, να έχουν όλα τα δικαιώματα και υποχρεώσεις σαν όλους τους εργαζόμενους (ελεύθερος επαγγελματίας κτλ) ,γιατί κ αυτό επάγγελμα είναι κ ο καθένας ,αν θέλει ,να μπορεί να το εξασκεί νόμιμα .
    [IMG][/IMG]

  3. #3
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    νόμιζα ότι ήταν το αρχαιότερο επάγγελμα, οπότε το είχαμε λύσει το φιλοσοφικό του θέματος εδώ και μερικές χιλιετίες.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  4. #4

  5. #5
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Γκουλ μιλώντας υποθετικά πάντα δεν μπορούμε να βγάλουμε σοβαρά συμπεράσματα. Αν κάνεις κάποιο σερτς στο φόρουμ είχα την δική σου σκέψη.
    Όμως στο 2016 που το τραφικινκ έχει πάρει διαστάσεις κτήνους, που φέρνουν αφρικανές και τις εκβιάζουν με "μάγια", ανατολικές κοπέλες που είτε τις έχουν απαγάγει είτε έχουν πουληθεί για χρέη νομίζω δεν μπορούμε να πούμε και πολλά υποθετικά.
    Ίσως μια απόλυτη κίνηση (ποινικοποίηση) να μπορούσε να δώσει μια λύση. Όμως στις "σκοτεινές" μπίζνες το μόνο που κάνει είναι να αυξάνει την τιμή του προϊόντος και ουσιαστικά να φέρνει περισσότερα κέρδη στον έμπορο.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  6. #6
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default

    Επίσης


  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    530

    Default

    Quote Originally Posted by Ghoul View Post
    με αφορμή την πρόσφατη ποινικοποίηση των πελατών σεξ εργατριών στη Γαλλία ήθελα να ανοίξω την εξής συζήτηση:

    συμφωνείτε με τον όρο σεξ εργάτριες ή θεωρείτε πώς δεν θα έπρεπε να υφίσταται σαν επάγγελμα; δηλαδή, σε μια ιδανική, ελεύθερη κοινωνία θα είχαμε εκδιδόμενες γυναίκες;
    δεν μιλάω, φυσικά, για περιπτώσεις trafficking, αλλά για γυναίκες που το επαγγέλονται από επιλογή τους. προσωπικά, δεν είμαι κατασταλαγμένος σε αυτό, γι' αυτό και επιθυμώ να συζητηθεί.
    τείνω, όμως, να είμαι υπέρ του σκεπτικού: όσο ανήθικο, αναξιοπρεπές και ανίερο να φαντάζει, εφόσον είναι επιλογή κάποιου να πουλήσει το σώμα του, γιατί αυτό να διαφέρει από έναν εργάτη στα νταμάρια που πουλάει τα χέρια του ή έναν επιστήμονα που πουλάει τον εγκέφαλό του;
    Σωστο ακουγεται αυτο στη θεωρια αλλα στην πραξη αμφιβαλω αν θα υπαρχαν πανω απο 5 ατομα που πραγματικα θα επελεγαν αυτο το επαγγελμα. Σε μια "ιδανικη" κοινωνια δεν θα χρειαζοταν καν να κανουν μια τετοια επιλογη, εκτος ισως απο σπανιες περιπτωσεις που τα φραγκα ειναι πολλα και δεν δουλευουν στην ουσια σαν σεξ γουορκερς με τον καθε αγνωστο. Και δεν πιανω προφανως τις στριπερς. Ακομη και αν δουλευουν νομιμα με τα απαραιτητα δικαιωματα κτλ, νομιζω παλι θα υπαρχει εκμεταλλευση και εξαναγκασμος, ισως με διαφορετικους τροπους.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    195

    Default

    το αν σε μια ιδανικη κοινωνια θα υπηρχαν πορνες ισως να μην εχει διαφορα με το ερωτημα αν σε μια ιδανικη κοινωνια θα υπηρχαν εργατες στα νταμαρια.
    το ερωτημα ειναι στην κοινωνια που ζουμε το επαγγελμα της πορνης ειναι επιλογη ή ερχεται αναγκαστικα να φαινεται σαν επιλογη μετα απο βιασμους, εξευτελισμους και αποδοχη του: μονο για αυτο αξιζω.
    αυτο που πρεπει να πολεμιεται κατα τη γνωμη μου ειναι ο σεξισμος, ο πουριτανισμος και η κουλτουρα του βιασμου προφανως.
    να πολεμιεται ακομα αυτη η χριστιανικη ηθικη που εχει ποτισει τις κοινωνικες σχεσεις και εχει συνδεσει το σεξ με αισθηματα ενοχης και ντροπης.
    αν λυθουν ή μειωθουν στο ελαχιστο τα παραπανω θα μπορουμε να μιλαμε για επιλογη στο συγκεκριμενο θεμα.
    επισης ομως, συνεπεια των παραπανω (σεξισμος, πουριτανισμος) ειναι και να το θεωρουμε εξευτελιστικο μια γυναικα να πουλαει το κορμι της, ενω οχι και τοσο το να ειναι λογιστρια ενω στην πραγματικοτητα το σιχαινεται και το κανει για βιοποριστικους λογους.
    SAME SHIT DIFFERENT ASS

  9. #9
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Γκουλ μιλώντας υποθετικά πάντα δεν μπορούμε να βγάλουμε σοβαρά συμπεράσματα. Αν κάνεις κάποιο σερτς στο φόρουμ είχα την δική σου σκέψη.
    Όμως στο 2016 που το τραφικινκ έχει πάρει διαστάσεις κτήνους, που φέρνουν αφρικανές και τις εκβιάζουν με "μάγια", ανατολικές κοπέλες που είτε τις έχουν απαγάγει είτε έχουν πουληθεί για χρέη νομίζω δεν μπορούμε να πούμε και πολλά υποθετικά.
    Ίσως μια απόλυτη κίνηση (ποινικοποίηση) να μπορούσε να δώσει μια λύση. Όμως στις "σκοτεινές" μπίζνες το μόνο που κάνει είναι να αυξάνει την τιμή του προϊόντος και ουσιαστικά να φέρνει περισσότερα κέρδη στον έμπορο.
    Κοιλιά, πιάστηκα από την απόφαση της Γαλλίας για να συζητήσω κάτι διαφορετικό. Σχετικά με την ποινικοποίηση των πελατών, διαφωνώ, όχι προς υποστήριξή τους, αλλά για τον λόγο που ανέφερες: ότι δηλαδή θα σπρώξει ακόμη πιο βαθειά στην παρανομία το τράφικινγκ, με αποτέλεσμα αφενός να δυσκολευτεί η αντιμετώπισή του και αφετέρου να γίνει ακόμη πιο επίπονο για τα θύματα. Είναι εύκολη και επιφανειακή λύση να ποινικοποιήσεις τους πελάτες, ενώ δεν κυνηγάς την πηγή του προβλήματος.

    Headphones, να συμφωνήσω μαζί σου περί "ιδανικής" κοινωνίας. Στο σήμερα όμως, όπου η εκμετάλλευση προς τους εργαζομένους είναι δεδομένη, οι νταβατζήδες είναι τα αντίστοιχα αφεντικά και οι πόρνες αντίστοιχοι εργάτες; Ξανά, δεν μιλώ για περιπτώσεις τράφικινγκ, αλλά για περιπτώσεις όπως για παράδειγμα της Πάολας Ρεβενιώτη, η οποία μην έχοντας άλλη επιλογή προσέφυγε σε αυτή τη λύση επιβίωσης. Αυτές οι περιπτώσεις είναι κατάπτυστες; τις ποινικοποιούμε;

    «Κάθε εργασία με σκοπό το κέρδος είναι πορνεία. Δεν έχω ποτέ μου ηρωοποιήσει την πορνεία, ούτε την έχω αγιοποιήσει. Απλά είναι μια δουλειά που αν κάποια συνειδητά της αρέσει να την κάνει δικαίωμά της. Η διαφορά είναι αν κάποιος σε αναγκάζει να το κάνεις αυτό. Αυτό είναι το φρικτό, γιατί δεν συνάντησα πολλές ευτυχισμένες πουτάνες, λίγες ευτυχισμένες είδα. Ένας λόγος που δεν χώνεψα την πορνεία δεν είναι από ηθικής άποψης. Είναι γιατί με αναγκάσανε και δεν μου ‘δώσαν άλλες δυνατότητες να κάνω στη ζωή μου. Απ’ εκεί και πέρα δεν έχω καμία ενοχή για αυτό που έκανα για να μπορέσω να επιβιώσω. Ούτε έκλεψα κανέναν, ούτε εκμεταλλεύτηκα κανέναν, ούτε έβγαλα άλλη στην πιάτσα ποτέ μου, ούτε ανακατεύτηκα πολύ με τα τερτίπια των τραβεστί. Έχω καλές σχέσεις με τις περισσότερες, για ένα διάστημα ήμουν και πρόεδρός τους αλλά είναι ένα σινάφι λίγο ανταγωνιστικό, λίγο περίεργο. Τις δικαιολογείς απόλυτα σε πολλά πράγματα για τη συμπεριφορά τους αλλά δεν είναι και πολύ καλή παρέα».
    Πάολα Ρεβενιώτη: «Κάθε φωτογραφία είναι ένα κομμάτι της ζωής μου»
    Last edited by Ghoul; 11-04-2016 at 23:44.

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    530

    Default

    Προφανως και δεν ειναι καταπτυστη αυτη η επιλογη. Το προβλημα ειναι πως διασφαλιζεις το οτι οντως αποτελει επιλογη. Και δεν ειναι το ιδιο με το να εισαι εργατης στα νταμαρια. Εχει μια βασικη διαφορα απο οποιαδηποτε δουλεια που μπορει να ειναι κουραστικη/μη δημιουργικη αλλα μπορει να γινει θεωρητικα κατω απο σωστες συνθηκες με δικαιωματα/σωστες απολαβες. Και οχι λογω ηθικης, αλλλα ψυχολογιας. Γι'αυτο και δεν θεωρω οτι μπορει να αποτελεσει ρεαλιστικα επιλογη.

  11. #11
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default

    Quote Originally Posted by Ghoul View Post
    Στο σήμερα όμως, όπου η εκμετάλλευση προς τους εργαζομένους είναι δεδομένη, οι νταβατζήδες είναι τα αντίστοιχα αφεντικά και οι πόρνες αντίστοιχοι εργάτες;
    Αντί να κάνεις πρόβες της ρητορικής σου δεινότητας θέτοντας ερωτήσεις άξιες της ιδιαζόντως ευφυής σου σκέψης, προιόν της οποίας αποτελεί και ο εν λόγω προβληματισμός, μάθε να μην υποτιμάς τη νοημοσύνη μας, στόκε.

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    Quote Originally Posted by Esteban View Post
    Γενικά δεν έχω καταλάβει γιατί κάποιοι άνθρωποι διαχωρίζουν τη σωματική εκμετάλευση της πουτάνας από τον random νεγρο που μαζεύει καφέ στη Βραζιλία για 1 δολλάριο τη μέρα για να πίνεις τον φραπέ σου(τυχαίο παράδειγμα). Μπορείτε να μου εξηγήσετε τις διαφορές; Γιατί είναι ηθικά ανεκτό να πίνεις καφέ κάθε πρωί και όχι να γαμήσεις;
    κατι τετοιες μαλακιες ελεγε κι ενας φιλος μου χθες και μου ερχοταν να του πεταξω το μπουκαλι.

    λοιπον,
    εισαγωγη στον μαρξ:
    ζουμε σε εναν κοσμο οπου ο,τι παραγεται προϋποθετει εξαγορα και εκμεταλλευση της εργατικης δυναμης. αυτο ειναι το δεδομενο και ο λογος που υπαρχουν συγκρουσεις μεταξυ αυτων που πουλανε την εργατικη δυναμη τους και αυτων που την αγοραζουν. η συνθηκη αυτη ειναι το ζητημα της πολιτικης και εμπλεκονται σ'αυτην οι παντες. ο καφες ειναι μερος του κοινωνικου πλουτου εμπορευματοποιημενος και το σωμα του εργατη οντως δεσμευεται μεσα στην διαδικασια παραγωγης. καλα ως εδω; ωραια.

    στην περιπτωση της πορνειας λοιπον, υπαρχουν δυο δεδομενα:
    α) η οικονομικη εκμεταλλευση της γυναικας που εχει μεν καποιες ομοιοτητες με τον παραπανω εργατη, απ'την αλλη δεν εχει καν καποια στοιχειωδη θεσμικη διασφαλιση στο περιβαλλον της εργασιας της και ειναι ερμαιο της βουλησης του καθε νταβατζη.
    β) η ιδιαιτεροτητα οτι περα απ'την καθυποταξη του σωματος μεσα στον χωροχρονο της εργασιας, αυτο που πουλαει ειναι η προσβαση στο ιδιο της το σωμα. αν αυτο δεν το θεωρεις επιπλεον προβλημα που ξεφευγει απ'τα θεματα του τροπου παραγωγης, να σου δωκω ενα διευρο να κατσεις να σε πηδηξω, οκ;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Σε μια ιδανική, ελεύθερη κοινωνία, κυνηγούμε, ψαρεύουμε, βόσκουμε, σεξάρουμε, χωρίς ποτέ να γινόμαστε κυνηγοί, ψαράδες, βοσκοί, σεξεργάτες!

    Καναδυό διευκρινίσεις. Δεν εκδίδονται μόνο γυναίκες. Επίσης, όσον αφορά το αν στη σεξεργασία μπαίνει ένα άτομο αποκλειστικά για λόγους βιοπορισμού, νομίζω η ύπαρξη σεξεργατριών πολυτελείας, πορνοστάρ κ.λπ. δείχνει πως δεν είναι πάντα επιλογή στην οποία καταλήγει το άτομο επειδή δεν υπήρχε τίποτα άλλο.

    Κατά τ' άλλα, νομίζω πως οι ενστάσεις προς τη σεξεργασία μπορούν να χωριστούνε σε δυο μεγάλες κατηγορίες. Η πρώτη έχει να κάνει με τις συνθήκες της εργασίας και η δεύτερη με τη φύση του αντικειμένου της, δηλαδή το σεξ. Οι της πρώτης κατηγορίας δεν στέκουν, αν το πρόβλημα είναι οι συνθήκες, βελτιώνεις αυτές, δεν καταργείς το επάγγελμα. Χώρια που από διάφορα μη στιγματισμένα επαγγέλματα η σεξεργασία είτε έχει είτε μπορεί να αποκτήσει καλύτερες συνθήκες. Αν εξεταστεί στο πλαίσιο της δεύτερης κατηγορίας, μπορεί να βρεθεί κάποια διαφορά μεταξύ της συγκεκριμένης εργασίας και των υπολοίπων; Το ότι έχει αντικείμενό της το σεξ, την κάνει να διαφέρει με κάποιον τρόπο;

    Quote Originally Posted by Ghoul View Post
    όσο ανήθικο, αναξιοπρεπές και ανίερο να φαντάζει, εφόσον είναι επιλογή κάποιου να πουλήσει το σώμα του, γιατί αυτό να διαφέρει από έναν εργάτη στα νταμάρια που πουλάει τα χέρια του ή έναν επιστήμονα που πουλάει τον εγκέφαλό του;
    Αυτό είναι ενδιαφέρον γιατί προσπαθεί να παρουσιάσει τον εαυτό του σαν να ανήκει στην πρώτη, ενώ ανήκει στη δεύτερη κατηγορία. Αν είναι αναξιοπρεπές να να πουλήσεις το σώμα σου, όλη η εργασία είναι αλλοτριωμένη γιατί ακόμα και η υποτιθέμενη "διανοητική" είναι φύσει σωματική εργασία. Ο δυϊσμός αυτός είναι άκυρος και παραπλανητικός. Πέρα από τον εγκέφαλό τους, οι γραφιάδες, οι διευθυντές κ.λπ. πουλάνε στ' αφεντικά τους και το υπόλοιπο σώμα τους, αφού δουλεύουν σε γραφεία και σε κάθε περίπτωση δεν είναι άυλα πνεύματα. Αυτό που δεν κάνουν είναι να παρέχουν σεξουαλικές υπηρεσίες. Οπότε, στις παρούσες συνθήκες, δεν φαίνεται να διαφέρει σε κάτι από τις υπόλοιπες εργασίες. Στην ιδανική κοινωνία πάντως ίσως να υπάρχει μια διαφοροποίηση, αφού ο εργάτης πάλι θα χρειάζεται στα νταμάρια, ο γιατρός στο νοσοκομείο κ.λπ., απλώς δεν θα είναι αλλοτριωμένη η εργασία τους στο πλαίσιο του καταμερισμού και της εκμετάλλευσής της. Η σεξεργασία όμως θα υπάρχει; Αν δεν υπάρχει αλλοτριωμένη μορφή εργασίας, αλλά η μόνη αναγκαιότητα είναι η πρακτική χρησιμότητα κάθε κλάδου, ποιος ο λόγος να διαλέξει κάποιος το σεξ ως εργασία και όχι ως απλή ασχολία; Αν όντως ισχύει ότι δεν θα το διάλεγε κανείς μήπως συνεπάγεται ότι για όλους ισχύει αυτό που έγραψε ο σαμπρέλας πως "η ερωτική συναναστροφή για μένα προϋπέθετε και μια αμοιβαία έλξη", τουλάχιστον στην ιδανική της μορφή; Όχι πως αυτό από μόνο του δικαιολογεί την απαγόρευση, αλλά ίσως εξηγεί μέρος της επιλεκτικής αρνητικής αντιμετώπισης (χωρίς πάλι να τη δικαιολογεί). Ωστόσο, δεν είμαι σίγουρος ότι βγάζω νόημα
    Last edited by sfinotouvlaki; 12-04-2016 at 01:02.

  13. #13
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Εγω πιστευω οτι και τωρα υπαρχουν σεξ εργατριες. Νομιζω οτι οι "πολυτελειας" καθως επισης και ορισμενες υποπεριπτωσεις τυπου dominatrix και παρεμφερων δεν τυγχανουν την ιδια αντιμετωπιση με τη τυχαια τυπισσα του μεταξουργειου. Υπαρχουν πολλα διαφορετικα επιπεδα στο συγκεκριμενο επαγγελμα. Δεν ειναι σπανιες περιπτωσεις γυναικων που κανουν βιζιτες για εξτρα εισοδημα και δεν εχουν κανενα ειδος προβληματος.
    Μη ξεχναμε και τις περιπτωσεις σοβαρων gold diggers. Τι διαφορα εχουν απο μια κοινη σεξ εργατρια; Τι συμβαινει με τις πορνοσταρ που κι αυτες κατι αντιστοιχο κανουν; Μιλατε για στριπερ, αλλα δεν ειναι ολες οι στριπερ το ιδιο, σε πολλες χωρες το επαγγελμα "εξωτικη χορευτρια" ειναι στα ορια του φυσιολογικου.
    Επισης τι συμβαινει με την αντιστοιχη περιπτωση αντρων;
    Νομιζω το προβλημα με ολο αυτο ειναι οτι το να κανεις αυτο το επαγγελμα απαιτει και εμπλοκη σε περαιτερω καταστασεις (πχ νταβατζηδες).

    Nομιζω οτι πρεπει να γινει σαφης διαχωρισμος στο θεμα επιλογη. Κατα τη γνωμη μου γινεται απο επιλογη δε βρισκω λογο να μην ειναι νομιμο. Το προβλημα ειναι περιπτωσεις trafficking που δεν ειναι επιλογη ειναι εξαναγκαστικο και αμα δε γινει παιζει απο ξυλο μεχρι εκτελεση.
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  14. #14
    σκληρόκαρδος χρυσοκούκης Kingdom Gone's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Lebanon Hangover
    Posts
    5,546

    Default

    Quote Originally Posted by sfinotouvlaki View Post
    Σε μια ιδανική, ελεύθερη κοινωνία, κυνηγούμε, ψαρεύουμε, βόσκουμε, σεξάρουμε, χωρίς ποτέ να γινόμαστε κυνηγοί, ψαράδες, βοσκοί, σεξεργάτες!

    Καναδυό διευκρινίσεις. Δεν εκδίδονται μόνο γυναίκες. Επίσης, όσον αφορά το αν στη σεξεργασία μπαίνει ένα άτομο αποκλειστικά για λόγους βιοπορισμού, νομίζω η ύπαρξη σεξεργατριών πολυτελείας, πορνοστάρ κ.λπ. δείχνει πως δεν είναι πάντα επιλογή στην οποία καταλήγει το άτομο επειδή δεν υπήρχε τίποτα άλλο.

    Κατά τ' άλλα, νομίζω πως οι ενστάσεις προς τη σεξεργασία μπορούν να χωριστούνε σε δυο μεγάλες κατηγορίες. Η πρώτη έχει να κάνει με τις συνθήκες της εργασίας και η δεύτερη με τη φύση του αντικειμένου της, δηλαδή το σεξ. Οι της πρώτης κατηγορίας δεν στέκουν, αν το πρόβλημα είναι οι συνθήκες, βελτιώνεις αυτές, δεν καταργείς το επάγγελμα. Χώρια που από διάφορα μη στιγματισμένα επαγγέλματα η σεξεργασία είτε έχει είτε μπορεί να αποκτήσει καλύτερες συνθήκες. Αν εξεταστεί στο πλαίσιο της δεύτερης κατηγορίας, μπορεί να βρεθεί κάποια διαφορά μεταξύ της συγκεκριμένης εργασίας και των υπολοίπων; Το ότι έχει αντικείμενό της το σεξ, την κάνει να διαφέρει με κάποιον τρόπο;

    Quote Originally Posted by Ghoul View Post
    όσο ανήθικο, αναξιοπρεπές και ανίερο να φαντάζει, εφόσον είναι επιλογή κάποιου να πουλήσει το σώμα του, γιατί αυτό να διαφέρει από έναν εργάτη στα νταμάρια που πουλάει τα χέρια του ή έναν επιστήμονα που πουλάει τον εγκέφαλό του;
    Αυτό είναι ενδιαφέρον γιατί προσπαθεί να παρουσιάσει τον εαυτό του σαν να ανήκει στην πρώτη, ενώ ανήκει στη δεύτερη κατηγορία. Αν είναι αναξιοπρεπές να να πουλήσεις το σώμα σου, όλη η εργασία είναι αλλοτριωμένη γιατί ακόμα και η υποτιθέμενη "διανοητική" είναι φύσει σωματική εργασία. Ο δυϊσμός αυτός είναι άκυρος και παραπλανητικός. Πέρα από τον εγκέφαλό τους, οι γραφιάδες, οι διευθυντές κ.λπ. πουλάνε στ' αφεντικά τους και το υπόλοιπο σώμα τους, αφού δουλεύουν σε γραφεία και σε κάθε περίπτωση δεν είναι άυλα πνεύματα. Αυτό που δεν κάνουν είναι να παρέχουν σεξουαλικές υπηρεσίες. Οπότε, στις παρούσες συνθήκες, δεν φαίνεται να διαφέρει σε κάτι από τις υπόλοιπες εργασίες. Στην ιδανική κοινωνία πάντως ίσως να υπάρχει μια διαφοροποίηση, αφού ο εργάτης πάλι θα χρειάζεται στα νταμάρια, ο γιατρός στο νοσοκομείο κ.λπ., απλώς δεν θα είναι αλλοτριωμένη η εργασία τους στο πλαίσιο του καταμερισμού και της εκμετάλλευσής της. Η σεξεργασία όμως θα υπάρχει; Αν δεν υπάρχει αλλοτριωμένη μορφή εργασίας, αλλά η μόνη αναγκαιότητα είναι η πρακτική χρησιμότητα κάθε κλάδου, ποιος ο λόγος να διαλέξει κάποιος το σεξ ως εργασία και όχι ως απλή ασχολία; Αν όντως ισχύει ότι δεν θα το διάλεγε κανείς μήπως συνεπάγεται ότι για όλους ισχύει αυτό που έγραψε ο σαμπρέλας πως "η ερωτική συναναστροφή για μένα προϋπέθετε και μια αμοιβαία έλξη", τουλάχιστον στην ιδανική της μορφή; Όχι πως αυτό από μόνο του δικαιολογεί την απαγόρευση, αλλά ίσως εξηγεί μέρος της επιλεκτικής αρνητικής αντιμετώπισης (χωρίς πάλι να τη δικαιολογεί). Ωστόσο, δεν είμαι σίγουρος ότι βγάζω νόημα
    Νομίζω πως η ουσία του δεύτερου επιχειρήματος είναι πως υπάρχει μεν ένα κομμάτι του ανθρώπου που αναγκαστικά αλλοτριώνεται στις σημερινές συνθήκες -ή και όχι μόνο σε αυτές, δε χρειάζεται να είναι κάποιος υπέρ της επανάστασης για να θέτει αυτή την ένσταση- και υπάρχει ένα άλλο κομμάτι του το οποίο είναι φύσει αναπαλλοτρίωτο, με την έννοια πως θα πρέπει να θεωρείται κόκκινη γραμμή την οποία δε πρέπει ποτέ και για κανένα λόγο να δεχθούμε να παραβιαστεί από την εργατική σχέση. Πως το ερωτικόν είναι μέρος ενός πυρήνα αξιοπρέπειας που δεν πρέπει επ' ουδενί να παραβιαστεί από την σφαίρα της ανταλλαγής. Δε λέω πως συμφωνώ, απλά διευκρινίζω.
    After the Triumph of Your Birth.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Ναι, πάνω κάτω αυτό λέω στο τέλος. Είναι ενδιαφέρον γιατί, ιστορικά αυτή η αντιμετώπιση νομίζω είναι αρκετά νέα. Επίσης, πολλοί από όσους ισχυρίζονται ότι δεν πρέπει να παραβιαστεί από τη σχέση ανταλλαγής, δεν παραδέχονται την ανταλλακτική σχέση ως αλλοτριωτική γενικά. Οπότε τα μέτρα και τα σταθμά εδώ, δεν είναι απλώς ότι στη μια περίπτωση αλλοτρίωσης κάνουμε αναγκαστικά τα στραβά μάτια ενώ στην άλλη ποτέ - αλλά ο ισχυρισμός πως στη μια περίπτωση υπάρχει αλλοτρίωση ενώ στην άλλη όχι. Ακόμη κι έτσι, ωστόσο, δεν είναι λόγος αυτός από μόνος του για τη νομοθετική απαγόρευση της σεξεργασίας. Με το σκεπτικό ότι η νομοθέτηση της ηθικής δεν είναι γενικότερα καλή ιδέα. Επίσης, η σκέψη ότι "το ερωτικόν είναι μέρος ενός πυρήνα αξιοπρέπειας που δεν πρέπει επ' ουδενί να παραβιαστεί από την σφαίρα της ανταλλαγής", οδηγεί εύκολα στη σκέψη ότι οι πολλές ερωτικές σχέσεις ουσιαστικά καθιστούν το ερωτικό σχέση ανταλλακτική, οπότε θα έπρεπε να απαγορευτούν κι αυτές (γι' αυτούς τουλάχιστον που λένε ότι θα έπρεπε να απαγορευτεί η σεξεργασία).

Similar Threads

  1. Ιερή Πορνεία
    By Inside Charmer in forum General Discussion
    Replies: 94
    Last Post: 15-06-2013, 13:21

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •