Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27

Thread: Ψάρεμα

  1. #1
    AWhatUp hater?! BlackiE's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Westside
    Posts
    3,840

    Default Ψάρεμα

    Για πείτε, ασχολείται κανείς;
    Πήγα 2 φορές την τελευταία βδομάδα στη λίμνη Πλαστήρα με καλάμια.
    Την 1η φορά έπιασα τα 3 απ τα 6 ψάρια που βγάλαμε, αρκετά καλά για αρχάριο~!
    Χτες μπήκα φουριόζος με 6 μικρά ψαράκια τα οποία ξαναρίξαμε στη λίμνη. Η συνέχεια ήταν αποκαρδιωτική, ένα (1) ψάρι σε διάστημα 10 ωρών ή κάτι τέτοιο.

    (όσα βγάλαμε τα φαγαν γάτες)


    Πείτε κανα καλό δόλωμα για γλυκό νερό, εμείς βάζουμε είτε σκουλήκι φρέσκο απ τον κήπο μου είτε ένα ζυμάρι το οποίο έχει και συκώτι μέσα.


  2. #2
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default

    Μονο σε θαλασσα εχω ασχοληθει...παλιοτερα καθετη στην Ανδρο που τοτε ειχε και αρκετο ψαρι και ηταν ΥΠΕΡΓΑΜΩ...
    πλεον που και που καμια κυριακη πεταγομαι με τον πατερα μου προς μεγαρα με καλαμια...δολωμα ενα απο τα παρακατω σιχαματα:

    1) μονοδολια:
    Spoiler


    2) Φαραω = η υπερτατη αηδια
    Spoiler


    σημειωνω οτι παμε για τσιπουρες ως επι το πλειστον..

    καλο δολωμα που χρησιμοποιουσαμε για σαργους (και αρκετα σκληρο δεν εφευγε ευκολα δλδ) ηταν το παρακατω:
    Spoiler


    το οποιο το λεγαμε ψωλιογκο (επικ) .. αυτο λοιπον το εβρισκες ευκολα μεσα το επαιρνες το ανοιγες με μαχαιρι απο τις 2 μεριες..εβγαινε οτι ειχε μεσα (μακαροναδα φαση \m/) και μετα με ενα κουταλι εξυνες το εσωτερικο και εβγαζες το δολωμα...true πραγματα...

    τα γαματα σκηνικα ηταν χειμωνα μεγαρα που το ψωλοκρυο εφτανε στο κοκκαλο και αναβαμε φωτιες για να την παλεψουμε 5 το πρωι

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,233

    Default

    Ξεκίνησα με πεταχτάρι από βράχια ή παραλία, αλλά εδώ και 6-7 χρόνια μόνο ψαροντούφεκο.

  4. #4
    Senior Member namiroth's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Somewhere sticking my finger in a dike, wearing wooden shoes and smoking tulip bulbs
    Posts
    730

    Default

    αρχαριοι φαση και πιο πολυ για την ηρεμια και γαληνη που σου προσφερει το αθλημα.

    Σαλαμινα(περιστερια), για απικο και πολλαγκιστρα και εχει ο θεος. ψαροτροφη το δολωμα, και σαρδελες στα πολλαγκιστρα . πηξαμε βεβαια στη σαλπα εκει περα..

    κανα αλλο μερος αν εχει κανεις να προτεινει για τετοια φαση ευπροσδεκτο γιατι δεν εχω ιδεα..
    Last edited by namiroth; 25-07-2011 at 12:31.
    Quote Originally Posted by Witchkiller View Post
    Α ,και πούστε ,για να μην την πατήσετε ,όσο thrash έπεξε η μπάντα έπεξε ...............

  5. #5

  6. #6

    Default

    δεν έχω καταφέρει να πιάσω ποτέ ψάρι :/
    άσε που είμαι τόσο άχρηστος που όσες φορές έχω πάει για ψάρεμα μου πετάνε άλλοι την πετονιά γιατί εγώ αντί για ευθεία τη ρίχνω ή δεξιά ή αριστερά.
    ΟΥ, τύμπανα πολέμου σαν ΖΟΥΛΟΥ

  7. #7
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Στο Δήλεσι ενίοτε καλάμι+ζυμάρι με στόχο κυρίως κεφαλόπουλα (άντε και κάνα σπάρο). Ένα καλοκαίρι βγάζαμε καμιά δεκαριά βαρβάτα έκαστος τη βραδιά.
    Μ'αρέσει πολύ η διαδικασία, αλλά πάντα λυπάμαι όταν απαγκιστώνω τα ψάρια και τα βλέπω να αργοπεθαίνουν =(

  8. #8
    after halloween. sod1013's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    INto the void
    Posts
    861

    Default

    ωραια φαση το ψαρεμα.μικρος πηγαινα συχνα κ κατι ψιλοεκανα.ενα καλοκαιρι μαλιστα πηγαινα με τον θειο μου που ηταν τρελος ψαροντουφεκας για χταποδια με γαλαζοπετρα.
    δεν παιζω ξυλο.

  9. #9
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    κάφρος , αλλά όχι χειρότερος από αυτούς με τον χλωρίνη στα θολάμια
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  10. #10
    after halloween. sod1013's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    INto the void
    Posts
    861

    Default

    ισχυει μετα την γαλαζοπετρα η φωλια δεν ξανακατοικειται αλλα πως στο διαολο να τα βγαλεις απ την τρυπα τους?
    δεν παιζω ξυλο.

  11. #11
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    γενικά όσο αστείο και αν σου φανεί υπάρχουν κανόνες σε αυτά τα πράγματα, και μάλιστα τηρούνται και υπάρχουν και πρόστιμα.

    Αν δεν το προλάβεις έξω, το δελεάζεις με μαλάγρα, ή πας στο επόμενο
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  12. #12
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    εγγονός ψαρά εδώ

    τσαπαρί με δόλωμα φωσφοριζέ χαντρούλα πράσινη και πούπουλο βαμμένο κόκκινο/άσπρο (σε φάση γαριδούλα)

    εναλλακτικά, νεροσκούληκα
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  13. #13
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by rat_poison View Post
    εγγονός ψαρά εδώ

    τσαπαρί με δόλωμα φωσφοριζέ χαντρούλα πράσινη και πούπουλο βαμμένο κόκκινο/άσπρο (σε φάση γαριδούλα)

    εναλλακτικά, νεροσκούληκα
    να ένα παράδειγμα, φωσφοριζέ επιτρέπεται , αυτά με την μπαταρία και το φωτάκι απαγορεύονται
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  14. #14
    after halloween. sod1013's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    INto the void
    Posts
    861

    Default

    ναι το ξερω οτι υπαρχουν κανονες.ενας φιλος του πατερα μου ειχε βγαλει μικρα χταποδια-μικροτερα του ενος ετους-κ επειδη φοβηθηκε μηπως υπαρχουν ανδρες του λιμενικου στην παραλια τα εβαλε στο μαγιω κ του δαγκωσαν το πεος κ χρειαστηκε πλαστικη
    δεν παιζω ξυλο.

  15. #15
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    δείξε μου το φίλο σου να σου πω ποιος είσαι και το μήλο κάτω απ' τη μηλά θα πέσει

    σε ένα ποστ
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •