Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 75

Thread: ASIO ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ

  1. #31

    Default

    Ποια περιοδικα ρε ΙΑΒΑ γαμω το χριστουλη σου και σενα.

  2. #32
    Banned member Ιάβας's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    κάνιστρο πεπιεσμένου αέρα με πιπέτα
    Posts
    302

    Default

    Και αν θέλεις για ανέλυσε λίγο το ΣΟΥΠΕΡ-ΝΤΟΥΠΕΡ-ΧΑΙ-ΕΝΤ ηχοσύστημα σου;

    εντιτ: στο ποστ 1300 σου μου εβριζες τον χριστουλη.
    πανκη οι μαχαιριες που εφαγε ο σεργιανοπουλος θα ειναι πολυ λιγες σε σχεση με αυτες που θα φας τις επομενες μερες...

  3. #33
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    ο βαγγέλης κράτσας παιδιά.

  4. #34
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    This thread is now about Χριστούληδες.

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  5. #35

    Default

    Λοιπον, δεν ηθελα να σας μπλεξω με ολα αυτα τα τεχνικα μπλιμπλικια γιατι προφανως οι πιο πολλοι δε θα καταλαβουν το χριστο τους ΑΛΛΑ ας κανω μια προσπαθεια.


    Bit-Perfect:
    Ειναι ο τροπος ο οποιος ο ηχος σου θα φτασει στα ηχεια σου. Χρησιμοποιωντας το εχεις τη πιστότερη αναπαραγωγή του mp3/cd/flac/οτιδηποτε. Συμπεριλαμβανονται και τα λαθη που ηταν στο κομματι, με αποτελεσμα πολλες φορες τα χαμηλης ποιοτητας να ακουγονται χειροτερα.
    Στο τελικο αποτελεσμα παιζουν Ολα ρολο, το DAC της καρτας ηχου, το software, τα διαφορα eq/εφε κλπ κλπ.


    KMixer:
    Ειναι ενα κομματι των windows που επιτρεπει στο πισι σου να ακουγονται ηχοι απο διαφορετικες πηγες την ιδια στιγμη και στο ιδιο bitrate. Επισης το KMixer ειναι αυτο που ελεγχει την ενταση.
    Και τωρα στο ζουμι: Το 95% των mp3/cd παγκοσμιως ειναι στα 44.1khz. Πολλες φορες, λογο των αθλιων drivers που εχουν οι καρτες ηχου, επικοινωνουν με το KMixer με αποτελεσμα τα 44.1khz να reσαμπλαροντε στα 48khz.
    Προφανως, αυτο οδηγει σε ενα ανεπιθυμητο αποτελεσμα οταν προσπαθεις να ακουσεις τον Τελειο Ηχο. Ο αλγοριθμος της Microsoft λοιπον εχει αποδειχθει πως εχει SNR μοναχα 92dB. Τα CD εχουν 96dB. Το KMixer αποτελεσματικα μειωνει τον ηχο απο 16bit σε 14bit.

    Και τωρα με απλα λογια: Για να προσπερασεις αυτη τη μαλακια χρειαζεσαι ειτε το ASIO ειτε Kernel Streaming. (το κερνελ στριμιγκ ειναι η απαντηση της Microsoft για να μπορει καποιος να παιζει bit-perfect, αλλα δεν ασχολουμαστε καν, το ASIΟ ειναι πολυ πιο διαδεδομενο)


    ASIO:
    Ειναι τα αρχικα για το Audio Stream Input Output.

    Ειναι ενα επαγγελματικο στανταρ που προσφερει χαμηλο latency για το πισι. To ASIO προσπερναει το KMixer ΕΝΤΕΛΩΣ. Χρησιμοποιειται απο τη βιομηχανια ως Στανταρ.


    Και ΝΑΙ, η κυρια χρησιμοτητα του ASIO ειναι για ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ λογο του χαμηλου latency που προσφερει, το ηξερα, δεν επρεπε να μου το επισημανετε σε 3957845 ποστς.

    Ο οδηγος που εγραψα λοιπον ειναι για το πως να καταφερετε και σεις να εχετε bit-perfect αναπαραγωγη στο πισι σας, με 6 απλα βηματα, ελπιζοντας προς καλυτερη ποιοτητα ηχου.

    Οπως ανεφερα χαρακτηριστικα στο τι γινεται με το KMixer, Η ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ PLACEBO. Πολυ απλα, τελικα δεν ειναι ολες οι καρτες ηχου ικανες για αναπαραγωγη bit-perfect. Ετσι, η αλλαγη οντως γινεται αλλα η καρτα ηχου δεν ειναι Ικανη για να Δωσει την επιθυμητη Απολαυση στα Αυτια σας. Σε αυτη τη περιπτωση δε μπορεις να κανεις τιποταλλο παρα να αγορασεις μια που ειναι Ικανη. Στη περιπτωση μου, φανηκε η διαφορα.

    Σε μια τελικη αναλυση το 99% του κοσμου εδω περα και γενικοτερα απλα χρησιμοποιει τα τιμια 5.1 logitech του ή οποιαδηποτε αλλη προχειρη και φτηνη λυση, το πολυ πολυ να εχει αγορασει καποια X-Fi που εχουν για το μπεο DACs και ειναι απλα για gaming. Oποιος θελει κατι σοβαρο παει κατευθειαν σε βινυλιο. Και δε λεω, καλα κανει! Βινυλιο εννοειται πως ειναι Ανωτερη Κλαση.



    Σορι, αλλα χθες με Τοσους Εξυπνακιδες φαντομς/ιαβες/ανιμαες που πραγματικα πεταγονται να πουν τη ΜΑΛΑΚΙΑ τους χωρις να εχουν τη παραμικρη ιδεα ειχε βρασει λιγο το αιμα μου. Μου θυμισε κατι τσακωμους στο δημοτικο με τα χωριατοπουλα που Ως Μαζα λεγαν τη μαλακια τους και γω, μονος μου, τους επερνα στα σοβαρα. Γαμω την Ελλαδα μου.
    Αυτα.

  6. #36
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    Μάλιστα. δλδ μας λες ο,τι τα γουιν μεγαλώνουν το resolution του ήχου από 44.1 σε 48 αυθαίρετα. επίσης μας λες ο,τι εσύ έχεις αρχείο ήχου στα 14bit.

    Το δεύτερο εξορισμού δεν. Το πρώτο εκτός του οτι κλάιν η διαφορά δεν είναι λογικό να συμβαίνει και στα τελευταία 5 χρόνια που μπορώ να εγγυηθώ οτι ξέρω τι μου γίνεται, δεν εχω ακούσει ποτέ αρχείο ήχου οποιουδήποτε φορματ σε 48.000 ενώ το ορίτζιναλ ενκόουντινγκ είναι 44.1.

    Τώρα τόσα χρόνια μουσικός και τόσα χρόνια ασχολούμαι με την παραγωγή ήχου και την μορφοποίηση του, μπιτ-πέρφεκτ και αρχίδια δεν έχω ακούσει ποτε. αυτά μάλλον τα γράφουν σε φόρουμς για άτομα που δίνουν 400ε για ακουστικά που δεν χρειάζονται.

    Και στο τέλος τέλος. Δε κοιτάτε που πριν καταναλώσετε το κρουασάν της Χ δισκογραφικής εταιρίας, τα σήματα των οργάνων έχουν τσαλακωθεί και γαμηθεί. Το μπιτ-πέρφεκτ ή τι στον πούτσο σας μάρανε. Τέσπα αυτά.

  7. #37
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Firestorm View Post
    Bit-Perfect:
    Ειναι ο τροπος ο οποιος ο ηχος σου θα φτασει στα ηχεια σου.
    Επιστήμη.

  8. #38

    Default

    Οσα εχω γραψει ειναι αποδεδειγμενα πραματα και οχι παπαριες, επισης δεν ειπα πουθενα οτι εχω αρχεια ηχου 14bit αλλα οτι τα γουιντοουζ τα μειωνουν ετσι αποτελεσματικα στην αναπαραγωγη, λογο του αθλιου KMixer.

    Αφου μιλας σοβαρα, γιατι χρησιμοποιεις μια εκφραση οπως 'μπιτ περφεκτ και αρχιδια'? Ειναι μια ονομασια απλα που σημαινει πως ακους την ηχογραφιση οσο πιστα ειναι εφικτο, μαζι με τα τσαλακωμενα σηματα των οργανων και ολα τα επιμερους λαθη της, οχι οτι ξαφνικα η ηχογραφηση γινεται ΣΟΥΠΕΡΟΥΑΟΥ και 'αρχιδιες'.

    Ικονοκλαστ, ειναι μια γαμημενη ονομασια. ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ; Καθομαι γραφω ενα τεραστιο ποστ και απαντας με γαμημενη ειρωνεια.

    Και πραγματικα, ΤΟ ΜΙΣΩ οταν καποιος απανταει με επιχειρηματα που τα εχω ηδη αντικρουσει. Οι 2 παραπανω σειρες ειναι αποσπασματα του τλ΄δρ ποστ μου. Επισης εχω γραψει 5 φορες πως δεν εδωσα ουτε τα μισα απο τα 400 ευρω τη μπαναγια μου. Σπανια συζηταω ετσι γιατι ειμαι ΟΞΥΘΥΜΟΣ.

  9. #39
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    auto pou 8elei na pei to xriko nomizw einai oti gia logous marketing dhmiourgounte kai kala texnikoi oroi stoxeumenoi se atoma pou exoun lefta kai nomizoun oti agorazoun pxiothta ane3arthta apo to an to kanoun.

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  10. #40
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    πως να σου δώσω να καταλάβεις ο,τι δεν υπάρχει ήχος στα 14bit?

    και φυσικά δεν θα κάτσω να σου αναλύσω πως λειτουργεί η κυματομορφή επειδή εσύ σε έπεισες πως με τα αζιο ντραιβερς ακούς καλύτερη ποιότητα. Ζήσε τόνειρο.

  11. #41
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    τοσην ωρα γραφετε ολα αυτα τα κατεβατα για MP3 ? ... σε λιγο θα μας λετε και για το wow προγραμμα που θα παιζει με τελειο ηχο τα βιντεακια στο γιουτιουμπ.
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  12. #42

    Default

    Ρε μαλακα, θες να πεις πως ΟΛΑ αυτα ειναι ενα ψεμα; http://www.google.gr/#hl=el&sa=X&ei=...=2560&bih=1339
    Ποσες γαμημενες σελιδες ανατρεχουν σε χιλια δυο φορουμ οπου ολοι λενε το ιδιο.
    Με απλα λογια, το λεω τριτη φορα, το KMixer αλλοιωνει τον ηχο, ΕΛΑΧΙΣΤΑ μεν αλλα τον αλλοιωνει. Για να ακουσεις αυτη την ελαχιστη διαφορα και το πως θα πρεπε να ειναι κανονικα το πραμα χρειαζεσαι το καταλληλο εξοπλισμο. asio τελος

  13. #43
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    εγώ πάντως διαβάζω συνέχεια

    AISIO τέλος ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  14. #44
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Firestorm, κάνεις ένα ποστ όπου υποτίθεται εξηγείς τα πράγματα με «τεχνικά μπλιμπλίκια» όπου οι περισσότεροι «δε θα καταλάβουν το Χριστό τους» και στους ορισμούς δε λες απολύτως τίποτα. Ο «τρόπος ο οποίος ο ήχος σου θα φτάσει στα ηχεία σου» εκτός απο αστεία ελληνικά μπορεί να σημαίνει και απολύτως τα πάντα.

  15. #45

    Default

    Εχεις τη ΤΑΣΗ να κολλας σε ενα συγκεκριμενο πραγμα, οσο ασημαντο κιαν ειναι αυτο, μονο και μονο αν φαινεται σωστο και υπονομευει τον αλλον, κολλας εκει. Σε εκεινη τη προταση εξηγω επακριβως τι παει να πει αυτο. Γαμω τη πουτανα μου γαμω.

Similar Threads

  1. Προς όλους τους RPers (ΜΜΟ)
    By sereg in forum PC & Games
    Replies: 1
    Last Post: 07-09-2005, 13:50
  2. "Όλους όσοι"
    By Dragonlord in forum General Discussion
    Replies: 62
    Last Post: 25-01-2005, 01:33

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •