Results 1 to 4 of 4

Thread: Throwing Muses- University(1995)

  1. #1

    Default Throwing Muses- University(1995)



    Tracklist:
    1-"Bright Yellow Gun"
    2-"Start"
    3-"Hazing"
    4-"Shimmer"
    5-"Calm Down, Come Down"
    6-"Crabtown"
    7-"No Way in Hell"
    8-"Surf Cowboy"
    9-"That's All You Wanted"
    10-"Teller"
    11-"University"
    12-"Snakeface"
    13-"Flood"
    14-"Fever Few"




    Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με Throwing Muses μη σου πω και με alternative rock εκείνης της εποχής γενικότερα, αλλά αυτόν το δίσκο τον έχω αγαπήσει.
    Από σπόντα στον εν λευκώ άκουσα το bright yellow gun(από τις καλύτερες ενάρξεις έβερ) και ψάχτηκα και είδα ότι ο δίσκος σκίζει στο σύνολο του παρ'όλο που πάτωσε σε πωλήσεις και τοιαύτα. Είδα ότι και η μαντμαζέλ αναφέρθηκε στο θρεντ με τις ΜΕΓΑΛΕΣ ΚΥΡΙΕΣ και είπα να μιλήσουμε για τούτη τη δουλειά λίγο εκτενέστερα σε σχέση με ότι έχει αναφερθεί στο μιούζικ οφ τόπικ.

    Για το προβληματισμενο μου μυαλό λοιπόν το εναρκτήριο bright yellow gun είναι η χιτάρα του δίσκου,το shimmer αυτό με τα πιο πολλά ψυχολογικά προβλήματα, το hazing αυτό για την στιγμή που βγάζεις όλα τα απωθημένα σου, τα crabtown-thats all you wanted και university είναι αυτά για τις γαλήνιες στιγμές σου(καθαρή κιθάρα είναι η φάση, σχεδόν σογκέυ(?)).Σε πιο μουσικούς κώδικας η όμορφη μαστοριά στην ενορχήστρωση της κιθάρας στο no way in hell, η γεμάτη παράπονο και μελαγχολία μελωδία του surf cowboy, το παθος στο παίξιμο στο flood-κάνει κάτι ξεσπάσματα στο ρυθμό άλλο πράμα ρε παιδί μου- και το σκοτοσαέναον ριφ του fewer few αφήνουν τα υπόλοιπα να στέκονται μισό σκαλί πιο κάτω ενώ και ο ήχος αν και ελαφρώς μουντός ταιριάζει στο κλίμα του δίσκου.
    Τσεκάρετε αν θέλετε και πείτε, καλά κάποιοι θα έχετε πάρει γραμή/μές εδώ και χρόνια,του 95 δίσκος αφού αλλά και σείς μιλήστε και βέβαια προτείνετε άλλα σε ανάλογο ύφος.


    hopefully another youtube thread:







    ΟΥ, τύμπανα πολέμου σαν ΖΟΥΛΟΥ

  2. #2
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    πολύ ωραίος δίσκος, στην 4 A.D.
    Να ακούσεις τον τελευταίο δίσκο των Lush-Lovelife, ισως βρείς κάτι που να σου αρέσει.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  3. #3
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Kι εμένα μου αρέσει! Δεν τον ακούω ολόκληρο με την ίδια ευχαρίστηση, αλλά ρε παιδί μου έχει απολαυστικές στιγμές.

    Θα τον ακούσω ακόμη καλύτερα τις επόμενες μέρες πάντως.

    Σε παρεμφερή ακούσματα, θα σου πρότεινα το Nymphs - Nymphs (1991) και το προσωπικό της τραγουδίστριας των Nymphs, Inger Lorre, "Transcendental Medication". Δίσκοι με ψυχή και πολλά γκάζια (ειδικά το πρώτο). Δεν ξέρω αν είναι πιο κοντά στο grunge, το glam, το alternative rock κ.λπ., αλλά το σίγουρο είναι ότι έχουν και γαμώ την καλλιτεχνική στόφα να επιδείξουν.








    ΥΓ: υπάρχει και μία ταγουδίστρια που μου θυμίζει αρκετά την Throwing Muses.

    Spoiler
    Μέταλ είναι ε...
    Spoiler
    Φουλ ατσάλι λέμε
    Spoiler
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  4. #4

    Default

    Ωραίο το lovelife. Λίγο πιο ανάλαφρο σε κάποιες φάσεις αλλά και πάλι ωραίο. Από τα προσωπικά της Kristin Hersh ακούμε κάτι?
    ΟΥ, τύμπανα πολέμου σαν ΖΟΥΛΟΥ

Similar Threads

  1. Prokat 35 - Live Fest ~ 20 & 21 May @ University of Patras
    By Enjoy_CruD in forum Live & Events Talk
    Replies: 46
    Last Post: 26-05-2011, 22:43
  2. Live Fest ~ 20 & 21 May @ University of Patras
    By Ra Pariah in forum Live Reports
    Replies: 54
    Last Post: 26-05-2011, 19:05
  3. One Eye God Prophecy - s/t (1995)
    By nikos_souvlas in forum Albums
    Replies: 3
    Last Post: 25-07-2010, 13:11
  4. TIE FIGHTER ( 1995)
    By Mitsmann in forum PC & Games
    Replies: 15
    Last Post: 28-11-2007, 17:17
  5. Open University
    By Veinsaw in forum General Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 08-03-2006, 07:54

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •