Results 1 to 4 of 4

Thread: COPENHELL II 17+18 Juni, Copenhagen

  1. #1
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default COPENHELL II 17+18 Juni, Copenhagen

    Όπως και καθε άλλη μεγαλη πολη που σεβεται τον εαυτο της και την κουλτουρα που θελει να λεει οτι προωθει σε συνδυασμο με την δανεζικη παραδοση στην καλη μπυρα, τον καλο καιρο και την ειρωνεια, αποφασισαν να κανουνε σε ενα μαγευτικο τοπιο σε κατι παρατημενα χωραφια, μεταλ φεστιβαλ. Η καλη διαθεση ξεχειλιζε στην παρεα με την ανακοινωση οτι οι judas priest θα ειναι το μεγαλο ονομα (αρχιδια, μονος μου πηγα). Σιγα-σιγα περασαν οι μερες και μετα απο μια μικρη αλλα σημαντικη λεπτομερεια, πως δεν δουλευω καμια απο τις 2 μερες του φεστιβαλ, αγορασα εισητηριο. 595 δανεζικες κορωνες, μαζι με τα εξοδα 620. Ευρω; 83,89 περιπου. Ετσουξε λιγο αλλα λεω, δεν γαμιεται το πρωτο μου φεστιβαλ στο εξωτερικο...
    Τα ονοματα που θα εμφανιζονταν τελικα ειχαν ως εξης:
    judas priest, korn opeth, kyuss,deicide, baptised in blood, the burning, rolo tomasi την πρωτη μερα.
    Και gwar, bullet for my valentine, mayhem, protest the hero, anvil, mrobid angel, kvelertak, all that remains, dr midnight την δευτερη.
    Απ ολα αυτα μονο οι τζουντας και οι καιους με ενδιαφεραν πραγματικα. Τα υπολοιπα ετσι για την παρεα. Α! ναι. μονος μου πηγα.
    Και φτανει η περίφημη μερα για την συναυλια. ξυπναω κατα το μεσημερακι μιας και γαμηθηκαν οι ΔΙΑΣ και δουλευα ως τις 3:30. Τσεκαρω διαφορα και βλεπω την πρωτη ξενερα. Ακυρωσαν οι καιους γιατι ξεμεινε στο καναδα ο ενας εξ αυτων.ο μαλακας. Ετσι στην θεση τους θα παιζαν οι artillery. Sorry, αλλα στα παπαρια μου. Οποτε λεω να καθυστερησω λιγακι μπας και σταματησει η βροχη...στρωσει ο καιρος κλπ. Οποτε αφου θυσιαζω του rolo tomasi και τους artillery παω στον συναυλιακο χωρο. Εστρωσε και ο καιρος.
    Ο οποιος ηταν αρκετα ομορφα διαρυθμισμένος. μπαίνοντας φοράμε το βραχιολακι μας και κατευθυνομαστε στα ενδοτερα. ΜΕ το που σκας μεσα στον χωρο ο οποιος συνολικα πρεπει να ναι οσο ειναι στην μαλακασα η πανω σκηνη, συν τα μαγαζακια τριγυρω, εντυπωση μου κανει μια ομορφη τεντα τιγκα στα τραπεζια που πινουν τις μπυρες τους οι απογονοι των βικινγκ και ακριβως απεναντι μια αλλη ανοιχτη τεντα για να τρωνε και να πινουν στο μπαρακι οι υπολοιποι απογονοι. Στα αριστερα δε, ταμεια απο την τραπεζα για να σηκωσεις ρευστο, μιας και οι πιστωτικες (που ως επι το πλειστον χρησιμοποιουν εδω πανω) δεν λειτουργουσαν. Προχωραω βλεπω τα μαγαζακια με τα γλυκα, τις μπυρες, τα φαγωσιμα και τις μπυρες και κατευθυνομαι προς την πρωτη σκηνη δεξια. Η δευτερη -μικρη - σκηνη. Παιζουν οι the burning. Ενα αδιαφορο πραγμα. Το καλο ειναι πως ακριβως απεναντι και απο τις 3 σκηνες που βρισκονται χοντρικα η μια διπλα στην αλλη, υπαρχει ενα λοφος που μπορεις να κατσεις να πιεις το τσιγαρακι σου και να βλεπεις με καποιους περιορισμους και τις 3 σκηνες...εξυπνο. Παω για την πρωτη μπυριτσα και καυτεθυνομαι στην μεσαια - μικροσκοπικη σκηνη, σαν του Αν ενα πραμα - παιζαν καποιοι αδιαφοροι οποτε κατευθυνθηκα προς την μεγαλη η οποια ηταν καλλυμενη τελειως απο τις 3 μεριες για να μην υπαρχει προβλημα με την βροχη. Ξεκινανε οι Opeth, τους οποιους, να με συγχωρεσουν οι πολλοι φιλοι τους, αλλα δεν αντεχω. Ομολογω οτι επαιξαν καλα αυτο που παιζουν. Εχω αραξει μπροστα σε ενα βαρελι απο καλωδια που χρησιμευουν για αραγμα και εκει μου πιανει την κουβεντα ενας γερμανος που συνοδευοταν απο την ιταλιδα κοπελα του και ενα ζευγαρι Μαγυάρων. Γαμω τα παιδια (χημικοι και οι 4 τους) και δως του οι μπυρες και δως του τα σφηνακια jagermeister, εχουμε κανει πολυ κεφι και χανουμε τους baptised in blood. Ο γεγονε, γεγονε!
    Τελος παντων μερικες μπυρες μετα, ξεκιναν οι Korn οι οποιοι παιξαν πολυ δυνατα και μαζεψαν αρκετο κοσμο. Εκτος απο τους απογονους των βικινγκ που ηταν μεσα στην τεντα και Anathema αν βγηκαν απο εκει μεσα καθολου παρα μονο αφου τελειωσε το φεστιβαλ ή η μπυρα! Καλα παιξαν τα παιδια και φιλοτιμα αλλα δεν. Ειδικα πριν απο πριτς.
    Ωπ! Deicide στην αλλη πλευρα και λεμε παμε να παρουμε μια τζουρα. Παμε και αραζουμε σε αυτον το φιλοξενο λοφο. Ευτυχως εχει βγαλει και ηλιο και εχει ζεσταθει το κοκαλάκι μας και αραζουμε καται. Δεν ειμαι ιδιαιτερα εξοικειωμένος με τον ηχο τους, αλλα τα τραγουδια ξεχωριζαν απ τους τιτλους και μονο.
    Ε, ηπιαμε αλλη μια μπυρα και καπου στο τσακιρ κεφι παμε για τζουντας. Βγαινουν που λετε οι αρχοντες του μεταλ, μειον ενας συνταξιουχος, και μας δινουν τα παπαρια στο στομα. Ε σετλιστ δεν λεω, αλλα παιξαν απ ολα. Ο χαλφορντ εμφανως γερασμενος και αργος σε κινησεις, αλλα η φωνη σταθερη. Οι υπολοιποι σταθεροι και ο πιτσιρικας ε, οκ υπηρχε. Παιξαν 2 ωρες πανω κατω και ακομα ποναει ο σβερκος μου απο τις σφαλιαρες τους. Φευγοντας εκανα την μεγαλη εξυπναδα να το κοψω ποδαροδρομο ως την σταση οποτε μου πηρε 50 λεπτα μεχρι να ξενερωσω απο τα ξυδια και να καταλαβω οτι εκανα μαλακια...ειδικα οταν περναν τα λεωφορεια το ενα πισω απ το αλλο γεματο με μεταλαδες που γυρναν σπιτια τους...Μπορει να ηταν μεσα στην Κοπενχαγη αλλα ηταν σε απομακρυσμενο σχετικα μερος για να μην ενοχλουνται οι υπολοιποι. Α! Σοσιαλισμος!Τεσπα, 3:30 σπιτι.
    13:00 ξυπναω καθιδρος που εχασα τους Anvil. ΩΠ! παιζουν 14:30. δεν τους εχασα. Κοιταω τον καιρο και γινεται λιγο της καριολας εξω απο βροχη. Αραζω μεχρι να κοψει. Αντιο Anvil. Οπως και Dr midnight και protest the hero. Αλλωστε η δευτερη μερα ηταν αδιαφορη. πηγαινα μονο για την παρεα. Τους χημικους που τα πιναμε το προηγουμενο βραδυ. τρωω και μια μπορα στην εισοδο και γουσταρα. φτανω και τους βρισκω κατω απο την μικρη τεντα. Οι οποιοι επισης ηταν λιγο κομματια, αλλα φτασαν νωριτερα και ειχαν φαει ηδη 1 καλη μπορα. Αραζουμε εκει μεχρι να κοψει και δυστυχως χασαμε τους Kvelertak...Ή ευτυχως! Δεν εχω ιδεα.
    Παμε για Mayhem. Εντυπωσιακος ο Ατιλα και η κομπανια και καφριλικι με ποζα. Φοραγε και μια μπερντα και βαψιμο αλα ντρακούλα! Ωραιος. Ειδαμε καμποσο και μετα παμε για μια μπυριτσα. Σειρα εχουν οι All that remains. Συγνωμη προκαταβολικα ζηταω απο τους οπαδους τους, αλλα αυτη την αηδια ελπιζω να την ακουν μεχρι 15χρονα. Μετα ατσαλι. Μην τα αφηνουμε να μεγαλωνουν ετσι.Κριμα ειναι! Ο βλακας ο τραγουδιστης τους ειχε και πολυ χιουμορ και τσαμπουκα. Πραγματικα με συγκινησε. τεσπα.
    Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα και μετα απο κατι φαγωσιμο και ενα μιλκσεικ παμε για bullet for my valentine. Δεν ειχα καμια απολυτως ιδεα περι τινος προκειται. Βλεποντας τους λεω τα παιδια θρας θα παιξουν, 80ιλα βρωμανε...αντε κανα σπιντ τεσπα. Μια προδιαθεση καλη με μονη επιφυλακτικοτητα οτι παιζουν στην Δανια...αρα δεν παιζει κατι να βρωμαει, να ζεχνει και να εχει αρχιδια εκτος αν ειναι μεθυσμενος Σουηδος ή Νορβηγος που ηρθε να τα πιει επειδη ειναι φτηνα...Ξεκινανε και 0. Απολυτο. Αλλα θα τους δωσω αλλη μια ευκαιρια να ακουσω σπιτι με την ησυχια μου. Αμφιβαλλω ομως.
    Μετα απο αυτη την απογοητευση 1 μπυρα επιβαλεται και εχουν σειρα οι MOrbid Angel. Ρισπεκτ και λεω ας τους δω. Οκ. πολυ καλυτεροι απο deicide και καθε αλλη μπαντα της ημερας και του φεστιβαλ εκτος τζουντας. Αντεξα περιπου 1 ωρα μιας και ηδη ειχα ενημερωθει οτι δουλευα σημερα 9 και η ωρα ηταν 12 και ωρα για μια τζουρα απο τους Gwar. Αντεξα μιση ωραα το κακογουστο και ανοστο χιουμορ τους συνοδεια κακοπαιγμενου ροκ ή οπως θελετε πες τε το. Η ωρα ηταν 00:30 και ηδη Κυριακη που σημαινε 9-6 δουλεια. Οποτε καληνυχτησα τα παιδια που επισης φευγαν και παιρνοντας αυτη την φορα το λεωφορειο γυρισα σπιτι γυρω στη 1:30, κρατωντας τις καινουριες γνωριμιες και την γευση του jagermeister. Αντε και του χρονου.
    Last edited by atom_smasher; 20-06-2011 at 02:15.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  2. #2
    Senior Member GraveMiasma's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    UK
    Posts
    964

    Default

    thanx για την ενημέρωση, καλό είναι να μαθαίνουμε και απόψεις από άλλα φεστιβάλ εκτός από το περιβόητο στη ΜΑλακάσα. Eίχε για όλα τα γούστα καταλαβαίνω και από κάτι.

    Τα άσχημα που λες για Morbid Angel θα τα μετανιώσεις όταν στον Παράδεισο θα είσαι για μία αιωνιότητα σε πράσινα λιβάδια με βαρετή μουσική στο background και χαρούμενες στιγμές.

    Έχεις τίποτα φωτογραφίες από τζουντας/μορβιδ ?

    (εδιτ" εντελως ασχετο αλλα στην πολη σου κατοικοεδρευουν οι undergang, μεσα στις καλυτερες μπαντες απο ηχο dead congregation)
    Last edited by GraveMiasma; 20-06-2011 at 05:01.

  3. #3
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    judas παιζουν αλλα δεν ειναι δικες μου και επισης δεν ανεβαζω φωτο. βαριεμαι.
    ας εχει σεξ και ας παιζει και μιλι βανιλι.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  4. #4
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    έχω εγώ από morbid


Similar Threads

  1. Κοπεγχάγη - Copenhagen - København
    By atom_smasher in forum Reise, Reise
    Replies: 75
    Last Post: 12-12-2013, 14:46

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •