Σήμερα στα γρασίδια του Μετεωροσκοπείου του ΑΠΘ, αράζαμε εγώ κι ένας φίλος ανέμελοι μέχρι που ένας τυπάς αρχικά, και μετέπειτα 4 συνολικά μας την πέσαν, με αφορμή τη μπλούζα του φίλου μου που είχε έναν σπαρτιάτη. Με ατάκες τύπου "είσαι φασίστας;, "είσαι δωδεκαθειστής;", "είσαι χρυσαυγίτης", έκαναν ανάκριση, απειλώντας πως αν δε βγάλει τη μπλούζα θα του την βγάλουν οι ίδιοι ή κάποιος άλλος που μπορεί να έρθει μεθυσμένος και να θιχτεί, καθώς και πως μια φορά ήταν ένας με μπλούζα ειδικών δυνάμεων και έφυγε γυμνός από εκεί.
Στηρίζουμε τη φάση εκεί πέρα, αλλά ξενέρωσα τόσο πολύ με το σκηνικό που αμφιβάλλω αν θα πάω ξανά σύντομα. Έχουμε φτάσει στην απόλυτη ισοπέδωση πιστεύω, καθώς άτομα που δεν ξέρεις και δεν σε ξέρουν, μπορούν απ'το πουθενά να έρθουν με τσαμπουκά και την παρέα τους, να σου το παίξουν ιστορία επειδή τους ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙ η μπλούζα σου και πολλές φορές αν δεν είσαι του διαλόγου, να φας και ξύλο ρε παιδί μου.
Πλέον ισχύει για αυτούς πως: Αρχαία Ελλάδα=Φασισμός=Χρυσή Αυγή. Προφανώς και δεν ισχύει για όλους του σιναφιού, αλλά το να έρχεται κάποιος να σου λέει "εμένα με προσβάλλει η μπλούζα σου-γιατί τι φοράς;, στα αρχίδια μου η αρχαία ελλάδα, μου τη σπάει" και ανάλογες ατάκες το βρίσκω τουλάχιστον τραγικό και αντιφατικό. Αντί να κοτσάρουν τη λέξη "φασίστας" σε οτιδήποτε μη-αναρχικό, δε σκέφτονται ότι το να κάνεις ανάκριση στον άλλον που ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ μαζί σου, που έρχεται και στηρίζει αφήνοντας και χρήματα για μπύρες, ποτά κτλ και στην τελική δεν τον ξέρεις και δε σε ξέρει, τους κάνει εξίσου αν όχι χειρότερους ΦΑΣΙΣΤΕΣ απ'αυτούς που και καλά κατηγορούν;
Είμαι λίγο τσαντισμένος οπότε παίζει να μην τα χω γράψει πολύ καλά, αλλά στα αρχίδια μου προφανώς. Ντισκάς.