Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 69

Thread: Αssisted death

  1. #1
    Senior Member Milton's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    1964/1974
    Posts
    2,047

    Default Αssisted death

    Με αφορμη αυτο http://www.bbc.co.uk/programmes/b0120dxp.
    Που στεκεστε σχετικα με το θεμα; Υπαρχει και το You don't know Jack, με το Αλ Πατσινο, εξαιρετικο σχετικο ταινιακι.
    Εγω ειμαι υπερ ευκολα οταν προκειται για μενα, δεχομαι αλλα υποπτευομαι πως θα δυσκολευτω αν προκειται ποτε να βρεθω στη θεση να αναγκαστω να το κανω σε αλλον.
    Δεν μιλαμε μονο για περιπτωσεις ηλικιωμενων ανθρωπων, αλλα για ολες τις σοβαρες/ανιατες ασθενειες οποιες ηλικιες και αν προσβαλλουν. Δεν ηξερα αν επρεπε να μπει εδω ή στο τζενεραλ, μουβ ιτ αν ειναι.
    Πειτε.
    No headroom for expansion


  2. #2
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    Εγω μαλλον δε θα το εκανα ποτε.
    Ακομα κι αν στο ζητησει ο αλλος, θελει, χμ, δεν ειναι θεμα αν εχεις αρχιδια να το κανεις, απλα εγω πιστευω στις αναρρωσεις ακομα και χωρις ελπιδα, και οντας ξεροκεφαλο μουλαρι, θα εξαντλουσα καθε δευτερολεπτο ελπιδας που υπαρχει.
    ολα ομως ειναι πολυ σχετικα, φασεις οπως κωμα π.χ. η οτιδηποτε. Αλλα δε θα το εκανα.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  3. #3
    after halloween. sod1013's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    INto the void
    Posts
    861

    Default

    εννοειται υπερ,απλα πρεπει να γινει με τροπο που θα ειναι σιγουρο οτι ο εν λογω τυπος πραγματι επιθυμει την θανατωση του για να μην εχουμε περιπτωσεις απληστων συγγενων η οτιδηποτε.μιλαμε για ενα απο τα πιο λογικα πραματα στον κοσμο.
    δεν παιζω ξυλο.

  4. #4
    Senior Member Milton's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    1964/1974
    Posts
    2,047

    Default

    απ'οσο ξερω, πριν παρθει αποφαση απο τον ασθενη, επιβεβαιωνει γιατρος οτι οντως δεν μπορει να γινει τιποτα και οτι εχει σωας τας φρενας για να παρει μια τετοια αποφαση και μετα υπαρχει μια αλφα διαδικασια πριν γινει οριστικα η ευθανασια. πρεπει ο ιδιος ο ασθενης να περασει απο μια διαδικασια δλδ και δεν ανακατευονται ιδιαιτερα συγγενεις κτλ. κατεβασα μολις το ντοκυμαντερ, το βρισκεις στο piratebay για οσους ενδιαφερονται.
    @Μιτς, ουτε για σενα δεν θα το εκανες;
    No headroom for expansion


  5. #5
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by Mitsmann View Post
    δεν ειναι θεμα αν εχεις αρχιδια να το κανεις, απλα εγω πιστευω στις αναρρωσεις ακομα και χωρις ελπιδα, και οντας ξεροκεφαλο μουλαρι, θα εξαντλουσα καθε δευτερολεπτο ελπιδας που υπαρχει.
    είναι αρκετό ως απάντηση , δεν είναι θέμα ξεροκέφαλου μουλαριού.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  6. #6
    Senior Member Milton's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    1964/1974
    Posts
    2,047

    Default

    ρε παιδια μιλαμε για ασθενειες οπως αλτσχαημερ ομως. δεν υπαρχουν αναρρωσεις. και γενικα μιλαμε για ανιατες και βαριες ασθενειες.
    No headroom for expansion


  7. #7
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    για μενα ακομα περισσοτερο δε θα το κανα. αν ειμαι ξεροκεφαλο μουλαρι στο ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ, προφανως θα εφαρμοσω τη θεωρια αυτη πανω μου πρωτα.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  8. #8
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    Εγώ κάποτε ήμουν κάθετα κατά της αυτοκτονίας με κάθε τρόπο, ακόμα και υπό τέτοιες συνθήκες. Έλεγα ότι πάντα υπάρχει κάτι να κάνεις στη ζωή σου, τόσοι και τόσοι έχουν συνεχίσει να ζουν ενώ είναι κατεστραμμένοι.

    Παρ' όλα αυτά έχω αλλάξει γνώμη, σε περιπτώσεις ασθενειών όπου είναι πρακτικά αμετάκλητο το ότι θα πεθάνεις υποφέροντας φρικτά, ή σε άλλες όπου χάνεις την πνευματική σου διαύγεια, δεν το κατακρίνω πλέον. Και αυτό ανοίγει τους ασκούς του Αιόλου, καταλήγω πια να λέω ότι ανάλογα τον άνθρωπο και τις αντοχές του, σε μερικές περιπτώσεις είναι θεμιτό.

    Δεν ξέρω αν θα είχα πρόβλημα να το προκαλέσω σε άλλον, αλλά εφόσον είναι δεδομένο ότι ο άλλος απλά θα γλιτώσει από απίστευτους πόνους, νομίζω ότι θα το έκανα έχοντας αυτό στο μυαλό μου, χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα. Για μένα, μάλλον θα το ήθελα στις περιπτώσεις που είπα παραπάνω, μάλλον δεν είναι τυχαίο που μου ήρθαν αυτά τα παραδείγματα στο κεφάλι, προφανώς υπάρχουν κι άλλες περιπτώσεις όπου προκύπτει το θέμα.

    Δε βρίσκω λόγο να είναι παράνομο πάντως. Απλώς πιστεύω ότι είναι εξαιρετικά περιορισμένες οι περιπτώσεις που είναι θεμιτό.
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  9. #9
    Senior Member Milton's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    1964/1974
    Posts
    2,047

    Default

    σχετικα με τους ασκους του αιολου παντως, σαν επιχειρημα κατα τις ευθανασιας, δεν το πολυκαταλαβαινω με την εννοια οτι ηδη υπαρχουν καποιες προυποθεσεις σε ισχυ για να γινει κατι τετοιο. δεν μπορεις να το κανεις επειδη εχεις κηλη ας πουμε και ουτε μπορεις να το κανεις στα αρχικα σταδια καρκινου ενω δεν εχεις αρχισει χημειοθεραπειες ακομα. γενικα απο οσο εχω καταλαβει, μιλαμε για ασθενειες (ξαναλεω) ανιατες, που εχουν ηδη κυλησει σε πολυ προχωρημενο σταδιο σωματικης και πνευματικης καταπτωσης για μεγαλο σχετικα χρονικο διαστημα. απο οσο θυμαμαι δλδ στο You don't know Jack, υπηρχαν ανθρωποι που ηταν απλα φυτα σε αναπηρικα καροτσακια με 24ωρους πονους ή/και χειροτερες επιπτωσεις της ασθενειας.
    Το Choosing to Die παντως, μιλαει ΚΑΙ για την Dignitas, ελβετικη οργανωση που νομιμα απο το 2002 αναλαμβανει περιπτωσεις ευθανασιας. Κραταμε και στην συζητηση φυσικα το θεμα της ολης μπιζνας.
    No headroom for expansion


  10. #10
    Senior Member Milton's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    1964/1974
    Posts
    2,047

    Default

    α και σχετικα με το Choosing to die γιατι δεν ξερεις ποτε τι γινεται, ενημερωνω οτι μεσα στο ντοκυμαντερ, υπαρχει ολοκληρη η σκηνη μια πραγματικης ευθανασιας.
    No headroom for expansion


  11. #11
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    Quote Originally Posted by Mitsmann View Post
    για μενα ακομα περισσοτερο δε θα το κανα. αν ειμαι ξεροκεφαλο μουλαρι στο ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ, προφανως θα εφαρμοσω τη θεωρια αυτη πανω μου πρωτα.
    κι αν ησουν φυτό ή με ακρωτηριασμένα μέλη;
    φάση johnny got his gun δλδ
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  12. #12
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    Quote Originally Posted by Milton View Post
    σχετικα με τους ασκους του αιολου παντως, σαν επιχειρημα κατα τις ευθανασιας,
    Εγώ εννοούσα ότι πείστηκα να σκεφτώ ότι μάλλον είναι θεμιτό και σε άλλες περιπτώσεις, όχι ότι ισχύει νομικά κάτι τέτοιο, για την άποψή μου μιλούσα.

    Ενδιαφέρουσες πληροφορίες πάντως
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  13. #13
    Defunct Economist
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Skåne Θρησκεία Ανεξαρτησία
    Posts
    6,135

    Default

    Quote Originally Posted by sod1013 View Post
    εννοειται υπερ,απλα πρεπει να γινει με τροπο που θα ειναι σιγουρο οτι ο εν λογω τυπος πραγματι επιθυμει την θανατωση του για να μην εχουμε περιπτωσεις απληστων συγγενων η οτιδηποτε.μιλαμε για ενα απο τα πιο λογικα πραματα στον κοσμο.
    +1

    Αν κάποιος θέλει να πεθάνει, δεν κερδίζεις κάτι με το να κυνηγάς τον γιατρό...
    Practical men, who believe themselves to be quite exempt from any intellectual influences, are usually the slaves of some defunct economist.
    J. M. Keynes.

  14. #14
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Ο μεγαλυτερος μου φοβος ειναι να μην μπορω να αυτοεξυπηρετηθω και να βασανιζω τους γυρω μου. Σε φαση που θα εχω το χρονο (πχ ασθενεια), ντοθρακι τιγκα, ξερω, νιωθω τι θα κανω. Σε φαση ομως εκτακτη (πχ ατυχημα) το πραγμα περιπλεκεται, και δε βρισκω το λογο οι δικοι μου να εχουν να αντιμετωπισουν και νομικα κωλυματα. Speaking for myself only.

    Παππους μου. 81 χρονων ανθρωπος. Τιγκα στον καρκινο. Ποναει. Ακουω να μουρμουραει στο κρεβατι, ελα, ελα. Νομιζω με φωναζει. Πλησιαζω. Ακουω, ελα, χαρε ελα.
    Ειχε ζητησει και απο τον γιατρο να τον βοηθησει να φυγει ηρεμος. Το ειχε παρει αποφαση πως ειχε παρει το δρομο του, μας χαιρετησε και μας παρηγορουσε αντι να τον παρηγορουμε. Κοαλια φριπτε λοιπον. Για ποιο λογο να υπομεινει αυτη την κατασταση?

    Φλασια. Η εξης ιστορια http://ariosblogmania.blogspot.com/2...d-against.html (μια βολτα σε νοσοκομειο και μπορεις να δεις πως υπαρχουν και χειροτερα)

    Και εννοειται οτι το παλευεις. Οτι διατηρεις την ελπιδα με καθε δυνατο μεσο που εχεις στη διαθεση σου. Οταν εξαντληθουν τα παντα, γιατι να βασανιζουμε ανθρωπους?

    Edit: Αλλη ιστορια http://www.telegraph.co.uk/news/ukne...-daughter.html
    Last edited by HAVOC; 22-07-2011 at 16:05.
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  15. #15
    Senior Member Milton's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    1964/1974
    Posts
    2,047

    Default

    χμ. τι φαση; ο γιατρος που του ζητησε ο παππους, τι εκανε τελικα; τον βοηθησε;
    No headroom for expansion


Similar Threads

  1. [TV] Bored To Death
    By freak brother in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 10
    Last Post: 13-10-2011, 14:59
  2. Traces of Death
    By korrupt3r in forum Self-Promotion
    Replies: 1
    Last Post: 12-04-2009, 03:18
  3. Death to Death to Polls Metal
    By Dragonlord in forum Forums Help/Suggestions
    Replies: 2
    Last Post: 04-11-2008, 16:02
  4. Necro - The Pre-Fix For Death
    By SicknessC in forum Self-Promotion
    Replies: 12
    Last Post: 10-12-2004, 23:04
  5. SOMETIMES DEATH IS BETTER COMPILATSION
    By eyeamflesch in forum Music Discussion
    Replies: 7
    Last Post: 08-11-2004, 16:41

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •