Page 40 of 44 FirstFirst ... 303839404142 ... LastLast
Results 586 to 600 of 647

Thread: The official METALLICA topic

  1. #586
    Senior Member Zarou City Rider's Avatar
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Εκεί που γίνονται όλα!
    Posts
    173

    Default

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Η απόλυτη ονείρωξη του θρεντστάρτερ.
    6 λεπτα που ισοπεδωσαν οτι ακους, οτι εχεις ακουσει ποτε, οτι θα ακουσεις ποτε, και καθε κυτταρο απο τα παρα πολλα κυτταρα της μιζερης υπαρξης σου.
    Είναι απόλυτα κατανοητό να σου αρέσει μια μπάντα και (εξίσου κατανοητό, αλλά όχι πάντα λογικό) να εκθειάζεις το κάθε τι που κάνει αλλά η συγκεκριμένη εμφάνιση ήταν πέρα για πέρα τραγική. Κακοστημένα και (κακο)χορογραφημένα mosh pits γιατί και καλά "αυτοί είναι ΡΟΚ" και έτσι κάνουν στις συναυλίες τους, ψεύτικο stage diving σε εκλεκτούς "fans" που κάθονται μπροστά και προφανώς την επαναφέρουν στη σκηνή πάνω στην ώρα για να τραγουδίσει, υπερβολικός χορός πάνω στη σκηνή λες και παίζουν κάποιο pop κομμάτι, όλα αυτά όχι μόνο κάνουν τους Metallica να φαίνονται αστείους (χρόνια τώρα κάνουν οτιδήποτε μπορούν γι' αυτό), αλλά δίνουν εντελώς λανθασμένη εικόνα για τη metal κουλτούρα γενικότερα, είναι σαν να περιπαίζουν και να γελοιοποιούν την όλη φάση "metal" και καλά, τη στιγμή που οι ίδιοι οι Metallica προσπαθούν με το ζόρι να αποδείξουν ότι μπορούν να παίξουν thrash metal ενώ δεν το έχουν πια μέσα τους. Δεν είναι κάπως ειρωνικό όλο αυτό;

    Δεν είμαι κανένας defender of faith, αντιθέτως τους απεχθάνομαι και τους κράζω και όσο μπορώ. Αναγνωρίζω μάλιστα ότι η εν λόγω καλλιτέχνις είναι μια από τις πιο ταλαντούχες σε αυτό που κάνει, αλλά εντάξει ας μην χάφτουμε ό,τι μας σερβίρουν χωρίς έστω ΜΙΑ ΚΑΠΟΙΑ κριτική προσέγγιση του πράγματος. Αν αυτό που βλέπεις καλύπτει το αισθητικό σου κριτήριο προφανώς και δεν μου πέφτει λόγος, αλλά σίγουρα το παραπάνω video δεν ισοπεδώνει τίποτε άλλο από την υπόσταση των ίδιων των Metallica. Μπορεί η συνεργασία όπως "διατυμπανίζει" ο (κάκιστος) Lars να μην ήταν βεβιασμένη κ.λπ. αλλά σίγουρα θα μπορούσαν να το παρουσιάσουν με περισσότερη καλαισθησία και όχι σαν έναν θίασο.

    Η απάντηση σου θυμίζει κάτι υπεροπτικούς τύπους στο rocking.gr που δεν αντέχουν να παραδεχτούν ότι oι Metallica κάνουν και ΛΑΘΟΣ επιλογές, βγάζουν και ΚΑΚΗ μουσική και αρχίζουν την γραμμή υπεράσπισης με αστείο και σχεδόν παροξυσμικό τρόπο, λες και η ζωή τους εξαρτάται από αυτό.

    Να θυμίσουμε επίσης ότι κάααααποτε αυτή η μπάντα έπαιζε "So What!/Last Caress" και έγραφε "Orion" και "Call of Ktulu". No offense whatsoever, just my two cents.


    ΥΓ. Κωλάρα πάντως.
    Last edited by Zarou City Rider; 16-02-2017 at 02:03.

  2. #587
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Η απόλυτη ονείρωξη του θρεντστάρτερ.
    6 λεπτα που ισοπεδωσαν οτι ακους, οτι εχεις ακουσει ποτε, οτι θα ακουσεις ποτε, και καθε κυτταρο απο τα παρα πολλα κυτταρα της μιζερης υπαρξης σου.
    Να ρωτήσω κάτι; Χωρίς να το κάνω προσωπικό για κανέναν, άλλωστε νομίζω πως σε αυτό το φόρουμ ο μόνος με τον οποίο έχω τσακωθεί είναι ο Η., και αυτό γιατί αφενός δε μου πάει η καρδιά να βρίζω κόσμο, αφετέρου επειδή δε θέλω να χω έχθρες γιατί είμαι καλός άνθρωπος, κι ας με πείτε αφελή.

    Υπάρχει κάποιο φόρουμ στο οποίο ο συγγραφέας ενός ποστ σαν του παραπάνω δε θα είχε φάει μπαν; Δεν ξέρω αν αυτό το θέτω ως τροφή για συζήτηση παρά όσο ως "αντμίν, τι φάση ας πούμε srsly", αλλά είναι με κάποιο τρόπο φυσιολογικό αυτό να συμβαίνει; Δεν έχω συγκλονιστικές απαιτήσεις από ένα φόρουμ στο οποίο μπαίνω 5 λεπτά τη μέρα τα τελευταία χρόνια, λίγο για να δω κανά δίσκο στις τζαζιές, να διαβάσω κανά ανέκδοτο και να χαζέψω λίγο sexion, όπως και οι υπόλοιποι χρήστες στο περίπου, πιστεύω, όμως δε μπορώ και να μαρκάρω με κόκκινο χρώμα τις γειτονιές που απαγορεύεται να περνάω για να μη βλέπω το σύμπαν να εκτροχιάζεται. Ειλικρινά το θέτω όσο πιο ψύχραιμα και λογικά μπορώ, είμαι σχεδόν 30 χρονών γαϊδούρι πλέον και σίγουρα δεν νοιώθω την οργή και την αδικία που ένοιωθα κάποτε ώστε να δείξω κατανόηση σε ένα τέτοιο πράγμα. Αυτά.

  3. #588
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Εγώ πάντως, χωρίς καμία διάθεση να δυναμιτίσω το κλίμα, ήθελα να πω ότι ακόμα και το μικρόφωνο του "James" αρνείται πεισματικά να συμμετάσχει σε αυτή την 6λεπτη ισοπεδωτική παρωδία.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  4. #589
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Η μπάντα έπαιζε το Μάστερ, αφού.

    Πέρα από την πλάκα, κάτι έγινε με την τηλεοπτική/ιντερνετική μετάδοση. Υπάρχουν αποσπάσματα που ακούγεται κανονικά ο Hetfield.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  5. #590
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    "ήρθα να αφήσω την ράντομ εξυπνάδα μου για τους μετάλικα αλλά δεν είχα έμπνευση πρωι πρωι". Δεσμεύω τον χώρο για μελλοντικές εξυπνάδες.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  6. #591
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Quote Originally Posted by Zarou City Rider View Post
    Δεν είμαι κανένας defender of faith, αντιθέτως τους απεχθάνομαι και τους κράζω και όσο μπορώ. Αναγνωρίζω μάλιστα ότι η εν λόγω καλλιτέχνις είναι μια από τις πιο ταλαντούχες σε αυτό που κάνει, αλλά εντάξει ας μην χάφτουμε ό,τι μας σερβίρουν χωρίς έστω ΜΙΑ ΚΑΠΟΙΑ κριτική προσέγγιση του πράγματος. Αν αυτό που βλέπεις καλύπτει το αισθητικό σου κριτήριο προφανώς και δεν μου πέφτει λόγος, αλλά σίγουρα το παραπάνω video δεν ισοπεδώνει τίποτε άλλο από την υπόσταση των ίδιων των Metallica. Μπορεί η συνεργασία όπως "διατυμπανίζει" ο (κάκιστος) Lars να μην ήταν βεβιασμένη κ.λπ. αλλά σίγουρα θα μπορούσαν να το παρουσιάσουν με περισσότερη καλαισθησία και όχι σαν έναν θίασο.

    Να θυμίσουμε επίσης ότι κάααααποτε αυτή η μπάντα έπαιζε "So What!/Last Caress" και έγραφε "Orion" και "Call of Ktulu". No offense whatsoever, just my two cents.
    Χωρίς να θέλω να υποστηρίξω το καραγκιοζιλίκι που λέγεται γκάγκα, η οποία κάνει μόνο για γκρούπι, θέλω απλά να πω ότι στ'αρχίδια τους οι MetallicA για το πώς θα το πάρει ο τυχαίος φαν ή μη, ο Lars ΗΤΑΝ και ΕΙΝΑΙ οι MetallicA και πιθανότατα ο όλος "θίασος" ήταν δουλειά των διοργανωτών και όχι της μπάντας.

    Επίσης, έτσι για την ιστορία, ακόμα παίζουν So What και Puppets και Ride και Kill'em All και τα πάντα, αντίθετα με το 99% των μπαντών, που "τιμούν" τους τελευταίους 3 δίσκους τους με το ζόρι.

    Κατά τ'άλλα μου αρέσει η όλη guest/mashup φάση σε τέτοιες διοργανώσεις. Προτιμώ να ακούω κάτι φρέσκο, διαφορετικό, παρά ακόμα ένα τραγούδι του άλμπουμ.
    Life begins at 45°.

  7. #592
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by stam and the witches View Post
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Η απόλυτη ονείρωξη του θρεντστάρτερ.
    6 λεπτα που ισοπεδωσαν οτι ακους, οτι εχεις ακουσει ποτε, οτι θα ακουσεις ποτε, και καθε κυτταρο απο τα παρα πολλα κυτταρα της μιζερης υπαρξης σου.
    Να ρωτήσω κάτι; Χωρίς να το κάνω προσωπικό για κανέναν, άλλωστε νομίζω πως σε αυτό το φόρουμ ο μόνος με τον οποίο έχω τσακωθεί είναι ο Η., και αυτό γιατί αφενός δε μου πάει η καρδιά να βρίζω κόσμο, αφετέρου επειδή δε θέλω να χω έχθρες γιατί είμαι καλός άνθρωπος, κι ας με πείτε αφελή.

    Υπάρχει κάποιο φόρουμ στο οποίο ο συγγραφέας ενός ποστ σαν του παραπάνω δε θα είχε φάει μπαν; Δεν ξέρω αν αυτό το θέτω ως τροφή για συζήτηση παρά όσο ως "αντμίν, τι φάση ας πούμε srsly", αλλά είναι με κάποιο τρόπο φυσιολογικό αυτό να συμβαίνει; Δεν έχω συγκλονιστικές απαιτήσεις από ένα φόρουμ στο οποίο μπαίνω 5 λεπτά τη μέρα τα τελευταία χρόνια, λίγο για να δω κανά δίσκο στις τζαζιές, να διαβάσω κανά ανέκδοτο και να χαζέψω λίγο sexion, όπως και οι υπόλοιποι χρήστες στο περίπου, πιστεύω, όμως δε μπορώ και να μαρκάρω με κόκκινο χρώμα τις γειτονιές που απαγορεύεται να περνάω για να μη βλέπω το σύμπαν να εκτροχιάζεται. Ειλικρινά το θέτω όσο πιο ψύχραιμα και λογικά μπορώ, είμαι σχεδόν 30 χρονών γαϊδούρι πλέον και σίγουρα δεν νοιώθω την οργή και την αδικία που ένοιωθα κάποτε ώστε να δείξω κατανόηση σε ένα τέτοιο πράγμα. Αυτά.
    Δε γινεται, κατι εχεις παθει εσυ τον τελευταιο χρονο και εχεις χασει καθε ιχνος λογικης. Στο συμπαν στο οποιο η Χιλλαρι Κλιντον ειναι μεγαλυτερο κακο για τον κοσμο απο οτι ο Ντοναλντ Τραμπ, μπορει να εχει καποιο νοημα αυτο που λες. Στο συμπαν ομως που υπαρχει ενεργος (ο πιο ενεργος συγκεκριμενα) χρηστης που εχει ριξει επανειλημμενα καταρες, καρκινους και ψοφους σε οτι κινειται στο φορουμ, εχει αποκαλεσει παιδεραστη και εχει γραψει στο φορουμ δημοσια το τηλεφωνο ενος συγκεκριμενου χρηστη που υποτιθεται ηταν φιλος του μαλιστα, και το αποτελεσμα ολων αυτων ηταν σταδιακα μεσα σε 3 χρονια το φορουμ να ερημωσει ακομα χειροτερα κι απο οτι ειχε ερημωσει παλιοτερα, τοτε οχι φιλε μου, σε αυτο το συμπαν δεν πεφτει μπαν σε μενα που αποκαλω καποιον που εχει κανει ολα τα παραπανω "μιζερη υπαρξη". Οσο κι αν σου χαλαει την αισθητικη σε ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΔΕ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ. Υπηρχε μια εποχη που το ER δεν ηταν ψυχιατρειο παντως, να μαζευει τον οποιονδηποτε εχει σοβαρα θεματα και αρχιζει και γινεται επιθετικος προς ΟΛΟΥΣ τους χρηστες ξερεις. Μεχρι να τους διωξει ολους φυσικα. Και να το χαιρεται κι απο πανω.


    ΥΓ. Ζαρου Σιτυ Ραηντερ, δεν ειδα τιποτα απο οσα λες. Γενικα το μεταλ ειναι γελοιο απο μονο του, οποτε λογικο να σου φαινεται πως το κοροιδευουν και πως το παρουσιαζουν ως παρωδια. Κατα τα αλλα η εμφανιση ηταν φοβερη και μου αρεσε παρα πολυ. Δε νομιζω οτι θα δηλωσω το αντιθετο για να ικανοποιησω τη δικη σου αποψη. Ουτε δεχομαι πως αμα διαφωνω μαζι σου τοτε "δεν το σκεφτομαι οσο καλα οσο εσυ" το θεμα. Μαλλον το αντιθετο συμβαινει.
    Last edited by FIXXXER; 16-02-2017 at 12:54.

  8. #593
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Εγω μονο εναν βριζω και γινομαι επιθετικος απεναντι του. Οχι ολο το φορουμ. Ποιο φορουμ δηλαδη. Εχει διωξει μετρημενους 10 χρηστες που ξερω προσωπικα, και ο αριθμος ανεβαινει.

  9. #594
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Αν θεωρεις οτι εσενα και τον σταμ σας βριζω, τοτε μαλλον εχουμε διαφορετικη αποψη για το τι αποτελει "βρισιμο". Θα ηθελα να δω που ακριβως σας εβρισα. Θα στο θεσω πολυ ευθεως για να καταλαβεις. Εσενα και τον σταμ σας θεωρω καλα παιδια, με μυαλο. Αν διαφωνω με κατι μαζι σας, θα διαφωνησω, δε θα κατσω να πω "αχ μωρε οχι εχετε δικιο οκ συγγνωμη παμε να μαζεψουμε λουλουδια τωρα". Αντιθετα για τον καρκινο δεν εχω την ιδια αποψη.


    ΥΓ. Το θρεντ USA 2016 ειναι ειδικη περιπτωση, και δεν υπαρχει κανενα ελαφρυντικο. Ονομαστικα δεν εβρισα κανεναν. Τωρα αν καποιος μπορει να βρει τον εαυτο του σε αυτους που βριζω δικαιωματικα, δηλαδη τους υποστηρικτες Τραμπ, τοτε αυτο ειναι δικο του θεμα.

  10. #595
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    O γερο-Χέτφιλντ έζησε λέει τα περισσότερα χρόνια της ζωής του ως... κωλοπαιδαράς. Αυταρχικός, υπερόπτης και αγενής τραμπούκος. Από τότε που έκοψε τα ξύδια και την άχνη και έκανε και τα τρία παιδία, τα τελευταία 10-15 χρόνια ξερωγώ, έχει αλλάξει πολύ. Έχει γίνει κανονικότατος πατερ-φαμίλιας, σοφότερος, πράος, ευγνώμων και γενικά ...ευγενικός...


    ...μέχρι που τον πηδήξανε με τη εμφάνιση στα Grammys...
    Άμα δείτε τα επίμαχα βιντεάκια μέχρι τέλους, δίνει κλώτσο στο μικρόφωνο και πετάει την κιθάρα χάμω - συγκεκριμένα, πάνω στον τεχνικό του...
    Goodtimes!

    Ο Μπαμπαστρούμφ, ε... ο Λαρς, εδώ το σχολιάζει λέξη προς λέξη:...





    ...και κάτι νοσταλγικό, από το λάηβ στην Ελβετία, για να πωρωθούμε και να πάψετε να τσακωνόστε...


    Deafening, painstaking, BB King

  11. #596
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by atom_smasher View Post
    "ήρθα να αφήσω την ράντομ εξυπνάδα μου για τους μετάλικα αλλά δεν είχα έμπνευση πρωι πρωι". Δεσμεύω τον χώρο για μελλοντικές εξυπνάδες.
    Το άκουσα σήμερα. Η γνώμη μου είναι πως έχει 5-6 κομμάτια που ξανα-ακούγονται αλλά και 1 που αξίζει και είναι το ftise to kokkalo. Κατα τ άλλα αν θελήσω να ακούσω μετάλικα - δηλαδή 1 φορά στα 10 χρόνια - υπάρχουν 5 δίσκοι καλύτεροι γι αυτή την δουλειά να διαλέξω.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  12. #597
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476
    Last edited by paddy honey; 01-04-2017 at 23:24.

  13. #598
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  14. #599
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Ωραίο το νέο logo. <3
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  15. #600
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    8 μηνες μετα, ας πουμε πως το Hardwired To Self-Destruct ειναι ο πρωτος γαματος και πραγματικα τιμιος δισκος των Metallica εδω και 20 χρονια, και η φυσικη συνεχεια για τη μπαντα μετα τα Load/Reload. Εστω και μετα απο τοσα χρονια βρηκαν τον δρομο τους μουσικα, και μας χαρισαν 3 τραγουδια (Moth Into Flame, Halo On Fire, Spit Out The Bone) που ειναι ηδη classics και μπαινουν πολυ σοβαρα σε μια κουβεντα για θεση στα τοπ 25-30 τραγουδια των Metallica, λιγες μπαντες μπορουν να το κανουν αυτο μετα απο 35 χρονια υπαρξης νομιζω και τοσους μνημειωδεις δισκους στο παρελθον.

    Αν δεν ειχαν παθει ψυχολογικη καθιζηση κατα την περιοδο 2000-2003, αυτος ειναι ο δισκος που θα ειχε βγει καπου το 2002 απο τα Presidio sessions, και οχι η απιστευτη μαλακιαρα με τον τιτλο St. Anger, που παρα τις καποιες καλες στιγμες, θα μπορουσε να λειπει εντελως απο τη δισκογραφια τους. Και αν ελειπε, δε θα ενιωθαν την αναγκη να αποδειξουν οτι μπορουν να παιξουν και παλι οπως παλια, και δε θα ειχαν βγαλει το αξιοπρεπεστατο πλην ομως επιτηδευμενο Death Magnetic, να ναι καλα βεβαια και ο Rick Rubin ο ηλιθιος, που τους πιεσε να κανουν ολα τα τραγουδια μιαμιση φορα πιο γρηγορα απο οτι ηταν στα demos.

Similar Threads

  1. THE OMG-ENTELWS-OFFICIAL OFF TOPIC THREAD.
    By tamagothi in forum General Discussion
    Replies: 14993
    Last Post: 26-04-2011, 05:14
  2. THE UBER-OFFICIAL OFF TOPIC THREAD.
    By tamagothi in forum General Discussion
    Replies: 6789
    Last Post: 31-01-2009, 02:27
  3. THE OFFICIAL OFF TOPIC THREAD.
    By Mitsmann in forum General Discussion
    Replies: 31511
    Last Post: 31-03-2008, 18:53
  4. It's Official: Finland Loves METALLICA
    By Dragonlord in forum Music Discussion
    Replies: 6
    Last Post: 17-06-2004, 03:39
  5. Official Metallica Book To Surface Next Summer
    By Dragonlord in forum Music Discussion
    Replies: 0
    Last Post: 12-12-2003, 10:46

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •