Page 1 of 13 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 195

Thread: CRISIS PAY THE DEBTOCRACY

  1. #1
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default CRISIS PAY THE DEBTOCRACY

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Τελειώνει κάποια στιγμή μέσα στον Απρίλη. Πρόκειται για εξαιρετική δουλειά.
    Πού το ξέρεις; Γενικά εσείς οι άλλοι πού το ξέρετε; Γενικά τι μπορεί να καταλαβαίνετε όταν οι περισσότεροι από 'σας ξέρω ότι δεν έχετε ιδέα τόσο για τα οικονομικά δεδομένα όσο και για το πως λειτουργούν στοιχειώδη πράγματα στο σύγχρονο κόσμο; Όλα τα δίκια του σύμπαντος να έχει αυτό το ντοκιμαντέρ, η συνεισφορά του σ' εσάς ποιά είναι; Ν' ακούτε λέξεις όπως "σοσιαλιστική", "παρανομία", "ληστές", "χρηματοπιστωτικά" και να ηδονίζεστε; Σαν ένα τύπο που πάει σε μια διάλεξη στο ΜΙΤ χωρίς να ξέρει αριθμητική για να το πει μετά στη γκόμενα κάπως;

    Γενικότερα πώς έχετε το θράσος οι αριστεροί να λέτε κάτι πέρα από το εύλογο "αυτά δε λειτουργούν, να κάνουμε κομμουνισμό" (μαζί σας); Πώς είναι δυνατόν να έχετε οικονομική αποψάρα όσον αφορά στο τι φέρνει περισσότερα φράγκα στους λαούς του καπιταλισμού/νεοφιλελευθερισμού όταν -πάω στοίχημα- ισχύει το ότι αν σας κάνω πέντε (5) βασικές ερωτήσεις για θεμελιώδη πράγματα δεν θα ξέρετε την τύφλα σας τη μαύρη; Γενικά από θετικιστές/άθεους/γκραφιτάδες/φοιτήτριες/γυαλάκηδες δεν είναι λίγο περίεργο το να πηγάζει μια σθεναρή σιγουριά για μια επιστήμη την οποία δεν έχουν αγγίξει καν; Εκτός αν είστε της γραμμής πως η οικονομία δεν είναι επιστήμη (χωρίς να την έχετε μελετήσει πάντα) και εμπιστεύεστε λ.χ. περισσότερο τη χειρομαντεία ρε παιδί μου. Σπυρέττο ψήνεσαι να μιλήσουμε ρε παιδί μου επί ίσοις όροις για το πως δουλεύει το φώτοσοπ και να πάρουμε και το φίλο μας το φάντομ ντακ να του μάθουμε πώς λειτουργεί το ανθρώπινο σώμα; Εξηγήστε μου.

    Να κι η δική μου η αποψάρα λοιπόν κορίτσια. Και πιθανότατα είναι πολύ λάθος. Αν είναι, δεν έχετε καμία ιδέα γιατί. Καταρρίψτε!
    Last edited by Dythor; 02-04-2011 at 14:07.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    999

    Default

    Προσωπικά δηλώνω πλήρη άγνοια στην οικονομική επιστήμη, καθώς επίσης ότι μου φαίνεται παντελώς βαρετή. Αυτό ακριβώς το σκοπό έχει και ο Καζάκης, ο Λαπαβίτσας και το παραπάνω ντοκυμαντέρ, μεταξύ άλλων, να κάνουν λιανά τι σημαίνει κρίση, πώς μας επηρεάζουν οι επιλογές της πολιτικής ηγεσίας και ποιες εναλλακτικές υπάρχουν.

    Δεν έχω σκοπό να μπω στην ΑΣΟΕΕ και δεν έχω σκοπό να διαβάσω το Κεφάλαιο για να επιβεβαιώσω αν έχουν δίκιο ή όχι, προτιμώ να αφιερώσω αυτό τον χρόνο σε άλλα πράγματα. Αυτό δεν με αποτρέπει από το να διαμορφώσω γνώμη για ένα θέμα που με αφορά τόσο άμεσα. Ας μην τα καταλάβω όλα, δεν πειράζει, ας πιάσω μόνο τις αδρές γραμμές του τι συμβαίνει, μου αρκεί.
    See that cockroach? Tomorrow morning we'll be dead and it'll be alive. It will have more contact with my wife and child than I will. I'll be nothing and it'll be alive.

  3. #3
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Πέρα από το ηθικό σκέλος που αφορά στα πολύ βασικά (κομμουνισμός/καπιταλισμός) δε μπορείς να έχεις άποψη για οτιδήποτε άλλο (μωρέ μπορείς αλλά καταλαβαίνεις τι λέω) χωρίς να ξέρεις τα στοιχειώδη. Επίσης αυτή η εκλαϊκευση που λες είναι δύσκολο να γίνει σε θετικές επιστήμες όπου όλοι συμφωνούν με όλους και το μόνο ζητούμενο είναι να εξηγηθεί καλύτερα το αντικείμενο, φαντάσου τι γίνεται σε μια επιστήμη όπου όλοι διαφωνούν με όλους, κυρίως επειδή τα πράγματα είναι τόσο στρατευμένα και τα υποκείμενα είναι οι ανθρώπινες απρόβλεπτες, ανεξέλεγκτες συμπεριφορές. Για να μη σε πιάνουν ΚΟΡΟΙΔΟ λοιπόν φίλε μου σχετικά με το αν θα είχαμε πει το ψωμί ψωμάκι έξω απ' την ΕΕ και χωρίς το ΔΝΤ καλύτερα να ρίξεις μια ματιά μόνος σου.

    Αυτό που γίνεται εδώ και καιρό σ' αυτό το φόρουμ με τον κατώριμο για παράδειγμα είναι τρομερό. Ο τύπος είναι γνώστης της πραγματικότητας, άριστος μέχρι το βαθμό που καταλαβαίνω εγώ, και γράφει εξοργιστικά πράγματα, στα οποία επιτίθεστε σε τελείως λάθος μέρη των ώστε να γίνετε ρεζίλι. Αν ξέρατε ΠΕΝΤΕ ΓΡΑΜΜΑΤΑ αγάπες μου θα καταλαβαίνατε ότι το πρόβλημα μ' αυτά που λέει ο κατώριμος είναι τα αρχικά του αξιώματα, όχι αυτά που χτίζει πάνω σ' αυτά.

    Α, και πίστεψέ με, η οικονομία είναι το αντίστοιχο και το συμπληρωματικό της φυσικής για να εξηγηθεί το πως λειτουργεί ο κόσμος, έχουν και παρόμοιες μεθόδους (το θετικό κομμάτι, όχι το κανονιστικό). Βαρετό είναι να είσαι λογιστής, όχι να ξέρεις οικονομία. Για 'μένα τουλάχιστον είναι από τα πιο ενδιαφέροντα πράγματα με τα οποία έχω ασχοληθεί.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  4. #4
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by Dythor View Post
    Πέρα από το ηθικό σκέλος που αφορά στα πολύ βασικά (κομμουνισμός/καπιταλισμός) δε μπορείς να έχεις άποψη για οτιδήποτε άλλο (μωρέ μπορείς αλλά καταλαβαίνεις τι λέω) χωρίς να ξέρεις τα στοιχειώδη. Επίσης αυτή η εκλαϊκευση που λες είναι δύσκολο να γίνει σε θετικές επιστήμες όπου όλοι συμφωνούν με όλους και το μόνο ζητούμενο είναι να εξηγηθεί καλύτερα το αντικείμενο, φαντάσου τι γίνεται σε μια επιστήμη όπου όλοι διαφωνούν με όλους, κυρίως επειδή τα πράγματα είναι τόσο στρατευμένα και τα υποκείμενα είναι οι ανθρώπινες απρόβλεπτες, ανεξέλεγκτες συμπεριφορές. Για να μη σε πιάνουν ΚΟΡΟΙΔΟ λοιπόν φίλε μου σχετικά με το αν θα είχαμε πει το ψωμί ψωμάκι έξω απ' την ΕΕ και χωρίς το ΔΝΤ καλύτερα να ρίξεις μια ματιά μόνος σου.

    Αυτό που γίνεται εδώ και καιρό σ' αυτό το φόρουμ με τον κατώριμο για παράδειγμα είναι τρομερό. Ο τύπος είναι γνώστης της πραγματικότητας, άριστος μέχρι το βαθμό που καταλαβαίνω εγώ, και γράφει εξοργιστικά πράγματα, στα οποία επιτίθεστε σε τελείως λάθος μέρη των ώστε να γίνετε ρεζίλι. Αν ξέρατε ΠΕΝΤΕ ΓΡΑΜΜΑΤΑ αγάπες μου θα καταλαβαίνατε ότι το πρόβλημα μ' αυτά που λέει ο κατώριμος είναι τα αρχικά του αξιώματα, όχι αυτά που χτίζει πάνω σ' αυτά.

    Α, και πίστεψέ με, η οικονομία είναι το αντίστοιχο και το συμπληρωματικό της φυσικής για να εξηγηθεί το πως λειτουργεί ο κόσμος, έχουν και παρόμοιες μεθόδους (το θετικό κομμάτι, όχι το κανονιστικό). Βαρετό είναι να είσαι λογιστής, όχι να ξέρεις οικονομία. Για 'μένα τουλάχιστον είναι από τα πιο ενδιαφέροντα πράγματα με τα οποία έχω ασχοληθεί.
    Κατσε ρε νταιθορ, δεν επιτιθεμαι στον κατωριμο. Διαφωνουμε σε καποια ζητηματα. Αν εχει δικιο απο την δικια του πλευρα οκ, αλλα να το συζητησουμε. Επισης μικρο και μακρο καναμε, ξανακαναμε και ξανακαναμε. 3-4 πραγματα τα καταλαβαινω. Δεν Χρειαζεται να μας δηλωνεις οτι ειμαστε ανοητοι και δεν κατεχουμε την σοφια. Διαβασα και την αποψη σου, εψαξα να βρω και ποτε πεθανε και ο σταλιν για να ποσταρω το 1ο ποστ με την νεα ταξη πραγματων, γαμω την παναγια των παρισιων και την μικρη γοργονα. Δεν νομιζω πως ακομα και αν επιτιθομαστε σε λαθος μερη, ειναι ουσιαστικο να χουμε καποιον να μας λεει, "μα τι του λετε; επρεπε να του την λετε για κατι αλλο". Θες να εμβαθυνεις την συζητηση ή να παραμεινουμε σε μπαχαλοσυζητηση; Οχι οτι θα βγαλουμε καμια καινουρια θεωρια και θα λυσουμε το προβλημα, αλλωστε οι περισσοτεροι απο εμας εχουμε διαλεξει τι προτιμουμε και που θα θελαμε να παμε. Λιγο, πολυ.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  5. #5
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Μα ρε, ακριβώς αυτό λέω. Πως αυτό που λες εδώ δικαιούσαι να το λες και με το παραπάνω. Μέχρι εκεί όμως. Οι αριστεροί με τρομερό θράσος και ακόμα μεγαλύτερη άγνοια υποστηρίζουν ότι, δεδομένης της νεοφιλελεύθερης πραγματικότητας του σήμερα, η ΧΩΡΑ ετούτη θα είναι καλύτερα χωρίς το ΔΝΤ. Το οποίον είναι και μια βλακεία, το ξέρουν και οι ίδιοι και το πλασάρουν έτσι για κανά ψηφαλάκι παραπάνω. Γιατί ο κόσμος με τη σειρά του είναι βλάκας και τσιμπάει μόνο σε γελοία επιχειρήματα του τύπου.

    Δηλαδή ρε γαμώτο άμα δεν ξέρεις την τύφλα σου τη μαύρη σταμάτα να λες ότι η χώρα θα 'ναι καλύτερα χωρίς το ΔΝΤ και τέτοια. Περιορίσου στο ηθικό σκέλος και στους αξιωματικούς προσανατολισμούς, όπως κάνει π.χ. εδώ τώρα ο Γκου κι όχι τις μαλακίες με το κιλό που μας πασάρει ο ντράγκονλορντ με ύφος καρδηνάλιου χωρίς να γνωρίζει το παραμικρό για τη σχετική επιστήμη. Ασχολήσου με το κανονιστικό μέρος που έχει να κάνει με ιδεολογίες, ιδανικά, στόχους, τονατάλλο, το οποίο είναι προφανώς αξέσιμπλ στο ΚΑΘΕ άτομο. Το θετικό μέρος αφήστε το λίγο ήσυχο σε κανάν άνθρωπο που ξέρει πως λειτουργούν 2-3 πράγματα, μη του γαμάτε τη μάνα. Δε νομίζω να μπαίνετε στο χειρουργείο μέσα να σταματάτε το γιατρό όποτε δε σας χτυπάει κάτι καλά στο μάτι, δεν υπάρχει λόγος να το κάνετε σε άλλες επιστήμες επειδή η κοινωνία σας έχει πει ότι πρέπει να 'χετε οπωσδήποτε γνώμη για τα πολιτικοοικονομικά για να 'στε άντρες σωστοί ή γιατί δεν είναι ακριβώς φυσική λόγω του ότι έχει να κάνει με ανθρώπους και όχι με σωματίδια και ρομπότ.

    Εν κατακλείδι δηλαδή θες κομμουνισμό και καλά κάνεις, βγες στους δρόμους να το φωνάξεις, κι εγώ θέλω, εκεί θα 'μαι. Μη μου λες όμως στην πορεία ότι αν η χώρα αυτή τη στιγμή διώξει το ΔΝΤ θα είναι καλύτερα γιατί αυτό είναι μια ΒΛΑΚΕΙΑ και μισή.
    Last edited by Dythor; 02-04-2011 at 19:53.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  6. #6
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    εξαιρετικη μαναρι μου. η δομηση του ειναι πεντακαθαρη, θα επαιρνε αριστα ως σχολικη εκθεση καποιου που γραφει (καθ)υστεροσχολικες εκθεσεις. ξεκιναει με μια παραπομπη σε ενα ασχολιαστο κειμενο γραμμενο με χιουμοριστικο υφος στην οποια εμμεσως πλην σαφως δηλωνει το βασικο του premise (με premises δεν δουλευετε λεβεντη μου?). Μετα ανασυντασσει για μερικες παραγραφους το λημμα της wikipedia για τον νεοφιλελευθερισμο και μετα δηλωνει εξαιρετικα εκτενως οτι μονη λυση ειναι η παγκοσμια προλεταριακη επανασταση. ευχαριστουμε παιδι μου, δεν το ειχαμε σκεφτει ποτε.

    μια συντομη συνοψη σε τρια κλικ:
    παλαιοί χάρται
    http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%...BC%CF%8C%CF%82
    http://marxists.org/archive/trotsky/...yci-1/ch01.htm

    δειτε το σαν εναν ισομορφο κειμενο.

    στο τελος δε, ο επιδοξος συριζοβουλευτης ("ρε παιδια εγω μαζι σας ειμαι κι εγω αναρχικος με τον συριζα ειμαι, δεν εχουν ωριμασει ομως οι συνθηκες") μας ενημερωνει οτι η φυγη απο το δντ ειναι καταστροφικη. χωρις να σχολιασω το γιατι η παραμονη στο δντ ειναι καταστροφικη, ας του δωκω εγω, σε μερικα μπουλετς (το τελευταιο στο κεφαλι του), οχι αναρχικη, οχι κομμουνιστικη, ουτε καν σοσιαλιστικη τελειως απαντηση αντι να τα πω σε 1500 λεξεις:

    * η ελλαδα δεν προκειται ποτε να εχει βιομηχανικη παραγωγη. ποτε, πως το λενε. ποτε. αυτα ηταν μεγαλα πλανα του μαλακα του καραμανλη πρεσβυτερου ο οποιος κρατικοποιησε τουλαχιστον και μια εμπορικη τραπεζα να' χει και καποιον στοιχειωδη οικονομικο ελεγχο το κρατος. ζηλεια απεναντι στις ευρωπες και στις μεγαλες οικονομιες ειχε, ζηλεια που εμεινε σε ολους τους απογονους του εκτοτε. υπηρχε και στους προκατοχους του απλα ηταν υπερβολικα χαζοι. αυτος τουλαχιστον ηταν μεθοδικο αρχιδι.

    * χαριν λαϊκισμου ο διαδοχος αντρικος (που τα ιδια πλανα ειχε ο μαλακας απλα πατουσε το ποδαρακι του σε ενα σοσιαλιστικο μεριδιο του πληθυσμου για να χτισει πασοκαρα) επειδη ηταν κι αυτος μεθοδικο αρχιδι, αλλα μεθοδικοτερο απ'τον προηγουμενο ηξερε πως η ελλαδα δινει βαση μονο σε αγροτικη παραγωγη, βιοτεχνιες, τουρισμο για να κινηθει η αγορα της. οποτε αρχιζει και επιδοτει προς εκεινη την κατευθυνση.

    * ο καραμανλης σηκωνει υποπτα το ενα του φρυδι. ντοκουμεντα της μεταξυ τους διαμαχης εχει παρουσιασει εξαιρετικα ο μεταπολεμικος ιστορικος Βασιλης Τριανταφυλλιδης. οι επιδοτησεις αυτες και το "κοινωνικο κρατος" του παπανδρεου ειναι αναποφευκτο να οδηγησουν στην διαμορφωση μιας γραφειοκρατικης οργανωσης της κρατικης μηχανης απο την οποια προκυπτει η ολη καραμελα της διαφθορας. ναι, πολιτικοι ειναι, διεφθαρμενοι θα'ναι, καλημερα.

    * γινεται το λογικο αλμα λοιπον κι εκτοτε συμπλεοντας με την επιχειρηματολογια του νεοφιλελευθερισμου, σκαει ο καθε καριολης και σου λεει: "κοινωνικο κρατος + ελλειψη βιομηχανικος παραγωγης ===> μακροπροθεσμη πτωχευση". μαλακιες στο πατερο. θεσεις εργασιας μπορουν να προκυψουν απο την ενισχυση της αγροτικης παραγωγης, των βιοτεχνιων και του τουρισμου και απο νεες δημοσιες υπηρεσιες εξαγωγης αυτων των προϊοντων τα οποια διαχεονται με ευνοϊκους οικονομικους ορους χαρη στην ανισορροπια δραχμης-ευρω στις απελευθερωμενες ευρωπαϊκες αγορες, ενω η κλιμακωτη φορολογια αποδιδει λεφτα στο κρατος για συντηρηση των δημοσιων υπηρεσιων, επιδοτησεις και - αντε βρε - αποπληρωμη του χρεους.

    και μετα ορμαμε σε αυτους που εχουν μεινει για κυβερνηση, τους παιρνουμε τα κεφαλια ανενοχλητοι απ'το δντ και την ευρωπη, κολλεκτιβοποιουμε τα μεσα παραγωγης και chillaxαρουμε. βεβαια, κατα την γνωμη μου, η μοναδική λυση θα ηταν να το κανουμε χωρις πολλα-πολλα αυτο. αλλα μην λεμε και το δντ μονοδρομο καλε, ντροπη.
    this is radio freedom.

  7. #7
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    ο επιδοξος συριζοβουλευτης ("ρε παιδια εγω μαζι σας ειμαι κι εγω αναρχικος με τον συριζα ειμαι, δεν εχουν ωριμασει ομως οι συνθηκες") μας ενημερωνει οτι η φυγη απο το δντ ειναι καταστροφικη. χωρις να σχολιασω το γιατι η παραμονη στο δντ ειναι καταστροφικη, ας του δωκω εγω, σε μερικα μπουλετς (το τελευταιο στο κεφαλι του), οχι αναρχικη, οχι κομμουνιστικη, ουτε καν σοσιαλιστικη τελειως απαντηση αντι να τα πω σε 1500 λεξεις:
    Κάλκι, εγώ το 'χω γράψει.

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    * η ελλαδα δεν προκειται ποτε να εχει βιομηχανικη παραγωγη. ποτε, πως το λενε. ποτε. αυτα ηταν μεγαλα πλανα του μαλακα του καραμανλη πρεσβυτερου ο οποιος κρατικοποιησε τουλαχιστον και μια εμπορικη τραπεζα να' χει και καποιον στοιχειωδη οικονομικο ελεγχο το κρατος. ζηλεια απεναντι στις ευρωπες και στις μεγαλες οικονομιες ειχε, ζηλεια που εμεινε σε ολους τους απογονους του εκτοτε. υπηρχε και στους προκατοχους του απλα ηταν υπερβολικα χαζοι. αυτος τουλαχιστον ηταν μεθοδικο αρχιδι.
    Δεν έχεις μάλλον την ανάγκη να αιτιολογήσεις αυτή τη θέση. Φαντάζομαι γιατί έχεις όλα τα ιστορικά παραδείγματα με το μέρος σου, όλες αυτές τις μικρές χώρες σε άθλια θέση που δεν απέκτησαν ποτέ βιομηχανική παραγωγή αλλά και πολλές άλλου είδους μορφές παραγωγής όταν στράφηκαν στον νεοφιλελευθερισμό.

    Oh.

    Wait.

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    * χαριν λαϊκισμου ο διαδοχος αντρικος (που τα ιδια πλανα ειχε ο μαλακας απλα πατουσε το ποδαρακι του σε ενα σοσιαλιστικο μεριδιο του πληθυσμου για να χτισει πασοκαρα) επειδη ηταν κι αυτος μεθοδικο αρχιδι, αλλα μεθοδικοτερο απ'τον προηγουμενο ηξερε πως η ελλαδα δινει βαση μονο σε αγροτικη παραγωγη, βιοτεχνιες, τουρισμο για να κινηθει η αγορα της. οποτε αρχιζει και επιδοτει προς εκεινη την κατευθυνση.
    Ο διάδοχος αντρίκος (ίσως το μεγαλύτερο αρχίδι της ελληνικής πολιτικής σκηνής - και θέλει προσπάθεια αυτό) εξασφάλισε τα δισέγγονά του για πρωθυπουργούς γιγαντώνοντας το δημόσιο (και κατά συνέπεια τους μισούς και βάλε ψηφοφόρους για την επόμενη χιλιετία) έναντι σε κάθε έννοια αποτελεσματικότητας. Δεν ενίσχυσε ποτέ ουσιαστικά τους τομείς που λες αν συγκρίνουμε το αντιφιλελευθερικό-ψευτοσοσιαλιστικό του δόγμα που συνετέλεσε στο να πηγαίνουν τα δάνεια που πλερώνουμε τώρα στη συντήρηση του δημοσίου, έναντι σε κάθε λογική σωτηρίας της χώρας. Με χειρουργική ακρίβεια έκανε ό,τι είναι ανθρωπίνως δυνατό για να τα γαμήσει όλα και να τσεπώσει ψήφους.

    tl;dr: Λες βλακείες.

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    * ο καραμανλης σηκωνει υποπτα το ενα του φρυδι. ντοκουμεντα της μεταξυ τους διαμαχης εχει παρουσιασει εξαιρετικα ο μεταπολεμικος ιστορικος Βασιλης Τριανταφυλλιδης. οι επιδοτησεις αυτες και το "κοινωνικο κρατος" του παπανδρεου ειναι αναποφευκτο να οδηγησουν στην διαμορφωση μιας γραφειοκρατικης οργανωσης της κρατικης μηχανης απο την οποια προκυπτει η ολη καραμελα της διαφθορας. ναι, πολιτικοι ειναι, διεφθαρμενοι θα'ναι, καλημερα.
    Ξέχασες το Μητσοτάκη που έκανε κάτι ανάμεσα σε σοσιαλισμό και νεοφιλελευθερισμό, καταφέρνοντας με απίστευτο τρόπο να κάνει ακόμα χειρότερα τα πράγματα, κάνοντας τους κατόχους της κοινής λογικής να αναρωτιούνται πόσο βαθειά μπορεί να ριζώνει η ανθρώπινη βλακεία. Τέλος πάντων. Δεν καταλαβαίνω πως αυτό το μπούλετ πάει ενάντια σ' αυτά που έχω γράψει. Η διακυβέρνηση της χώρας πριν (αλλά και μετά) το '81 ήταν όσο πιο άθλια γίνεται, δε θα σε πικράνω πάνω σ' αυτό.

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    * γινεται το λογικο αλμα λοιπον κι εκτοτε συμπλεοντας με την επιχειρηματολογια του νεοφιλελευθερισμου, σκαει ο καθε καριολης και σου λεει: "κοινωνικο κρατος + ελλειψη βιομηχανικος παραγωγης ===> μακροπροθεσμη πτωχευση". μαλακιες στο πατερο. θεσεις εργασιας μπορουν να προκυψουν απο την ενισχυση της αγροτικης παραγωγης, των βιοτεχνιων και του τουρισμου και απο νεες δημοσιες υπηρεσιες εξαγωγης αυτων των προϊοντων τα οποια διαχεονται με ευνοϊκους οικονομικους ορους χαρη στην ανισορροπια δραχμης-ευρω στις απελευθερωμενες ευρωπαϊκες αγορες, ενω η κλιμακωτη φορολογια αποδιδει λεφτα στο κρατος για συντηρηση των δημοσιων υπηρεσιων, επιδοτησεις και - αντε βρε - αποπληρωμη του χρεους.
    Θέσεις εργασίας ηλίθιε προκύπτουν απ' το μέγεθος, την αξία και την υπεραξία που παράγει ο κάθε κλάδος. Κοίτα μία το γαμημένο σου σαλόνι κι όταν σταματήσεις να κοιτάς την οθόνη του πισί σου, το φουτόν, το τραπεζάκι και τη βιβλιοθήκη ΙΚΕΑ, την τηλεόραση, τα αμάξια απ' το παράθυρο, τα φωτιστικά και τη μάνα μου τράβα μια βόλτα στην κουζίνα και κοίτα το λαδάκι ελιάς, τη φέτα λαδορίγανη, τα πορτοκάλια και την κορινθιακή σταφίδα και σκέψου ΠΩΣ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ μπορείς να έχεις τουλάχιστον 51-49 ισοσκελισμό εξαγωγών-εισαγωγών αντίστοιχα για να μπορεί να ισχύσει έστω και ελάχιστα η μαλακία που λες με το νόμισμα βάσει της αγροτικής παραγωγής. Και μετά σταμάτα να γράφεις μαλακίες. Μαλάκα. Όχι, ο τουρισμός δε φτάνει για να τα φέρει ολαυτά τούμπα. Μαλάκα.

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    και μετα ορμαμε σε αυτους που εχουν μεινει για κυβερνηση, τους παιρνουμε τα κεφαλια ανενοχλητοι απ'το δντ και την ευρωπη, κολλεκτιβοποιουμε τα μεσα παραγωγης και chillaxαρουμε. βεβαια, κατα την γνωμη μου, η μοναδική λυση θα ηταν να το κανουμε χωρις πολλα-πολλα αυτο. αλλα μην λεμε και το δντ μονοδρομο καλε, ντροπη.
    Ναι. Με ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΟΛΕΤΑΡΙΑΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ.

    Έρχομαι εγώ ρε παλιοπούστη στο φόρουμ σου να σου μάθω απειροστικό ένα με υφάκι τσεγκεβάρα;
    Last edited by Dythor; 08-06-2011 at 21:42.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  8. #8
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Quote Originally Posted by Dythor View Post
    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    ο επιδοξος συριζοβουλευτης ("ρε παιδια εγω μαζι σας ειμαι κι εγω αναρχικος με τον συριζα ειμαι, δεν εχουν ωριμασει ομως οι συνθηκες") μας ενημερωνει οτι η φυγη απο το δντ ειναι καταστροφικη. χωρις να σχολιασω το γιατι η παραμονη στο δντ ειναι καταστροφικη, ας του δωκω εγω, σε μερικα μπουλετς (το τελευταιο στο κεφαλι του), οχι αναρχικη, οχι κομμουνιστικη, ουτε καν σοσιαλιστικη τελειως απαντηση αντι να τα πω σε 1500 λεξεις:
    Κάλκι, εγώ το 'χω γράψει.
    το ξερω χαζουλη!

    μιας και δεν λες κατι στα υπολοιπα θα σου απαντησω σ'αυτα εδω

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    * γινεται το λογικο αλμα λοιπον κι εκτοτε συμπλεοντας με την επιχειρηματολογια του νεοφιλελευθερισμου, σκαει ο καθε καριολης και σου λεει: "κοινωνικο κρατος + ελλειψη βιομηχανικος παραγωγης ===> μακροπροθεσμη πτωχευση". μαλακιες στο πατερο. θεσεις εργασιας μπορουν να προκυψουν απο την ενισχυση της αγροτικης παραγωγης, των βιοτεχνιων και του τουρισμου και απο νεες δημοσιες υπηρεσιες εξαγωγης αυτων των προϊοντων τα οποια διαχεονται με ευνοϊκους οικονομικους ορους χαρη στην ανισορροπια δραχμης-ευρω στις απελευθερωμενες ευρωπαϊκες αγορες, ενω η κλιμακωτη φορολογια αποδιδει λεφτα στο κρατος για συντηρηση των δημοσιων υπηρεσιων, επιδοτησεις και - αντε βρε - αποπληρωμη του χρεους.
    Θέσης εργασίας ηλίθιε προκύπτουν απ' το μέγεθος, την αξία και την υπεραξία που παράγει ο κάθε κλάδος. Κοίτα μία το γαμημένο σου σαλόνι κι όταν σταματήσεις να κοιτάς την οθόνη του πισί σου, το φουτόν, το τραπεζάκι και τη βιβλιοθήκη ΙΚΕΑ, την τηλεόραση, τα αμάξια απ' το παράθυρο, τα φωτιστικά και τη μάνα μου τράβα μια βόλτα στην κουζίνα και κοίτα το λαδάκι ελιάς, τη φέτα λαδορίγανη, τα πορτοκάλια και την κορινθιακή σταφίδα και σκέψου ΠΩΣ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ μπορείς να έχεις τουλάχιστον 51-49 ισοσκελισμό εξαγωγών-εισαγωγών αντίστοιχα για να μπορεί να ισχύσει έστω και ελάχιστα η μαλακία που λες με το νόμισμα βάσει της αγροτικής παραγωγής. Και μετά σταμάτα να γράφεις μαλακίες. Μαλάκα. Όχι, ο τουρισμός δε φτάνει για να τα φέρει ολαυτά τούμπα. Μαλάκα.

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    και μετα ορμαμε σε αυτους που εχουν μεινει για κυβερνηση, τους παιρνουμε τα κεφαλια ανενοχλητοι απ'το δντ και την ευρωπη, κολλεκτιβοποιουμε τα μεσα παραγωγης και chillaxαρουμε. βεβαια, κατα την γνωμη μου, η μοναδική λυση θα ηταν να το κανουμε χωρις πολλα-πολλα αυτο. αλλα μην λεμε και το δντ μονοδρομο καλε, ντροπη.
    Ναι. Με ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΟΛΕΤΑΡΙΑΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ.

    Έρχομαι εγώ ρε παλιοπούστη στο φόρουμ σου να σου μάθω απειροστικό ένα με υφάκι τσεγκεβάρα;
    δεν εισαι σε θεση να μου μαθεις οτιδηποτε. προσθεσε και την βιοτεχνια που αναφερω στο παραπανω ποστ στον τουρισμο και την αγροτικη παραγωγη, μπες σε κανα νψχ σερτς εντζιν και ψαξε τι ποσο δαπαναται στα ειδη διατροφης, στον τουρισμο στην ελλαδα και σε επιπλα, ρουχα, μαξιλαρoτετοια, ειδη σπιτιου. φαντασου τα ολα αυτα στην εγχωρια παραγωγη και μετα αλλαξε σχολη και τραβα να κανεις καμια αισθητικη μαναρι μου
    this is radio freedom.

  9. #9
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Πλάκα κάνεις ρε μπαρμπακάλκι, μόνος σου δεν απέκλεισες τη βιομηχανική παραγωγή (για λόγους ασχετοσύνης προφανώς); Δηλαδή πιστεύεις ότι ο λόγος λεφτά μπαίνουν:λεφτά βγαίνουν μπορεί να είναι μεγαλύτερος της μονάδας με τη ράφτρα της γωνίας και τον τσομπάνο στις αρχάνες; Σοβαρέψου.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  10. #10
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    επιβάλλεται να μπει ο χρήστης symposium lexotanil στην κουβέντα τωρα.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  11. #11
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    οταν μιλαω για βιοτεχνιες δεν εννοω μονο την ραφτρα της γωνιας. εννοω και συνεταιρισμους.
    this is radio freedom.

  12. #12
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    α 'νταξει!
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  13. #13
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Πάρτε το μπουλο από το θρεντ ρε. Amnesiac, προστάτεψέ μας!

  14. #14
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Ή είμαι Super Moderator ή δεν είμαι. Αν μου έπεσε τίποτα κατά το κουβάλημα, πείτε να το φέρω.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  15. #15
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Dythor View Post
    Γενικότερα πώς έχετε το θράσος οι αριστεροί να λέτε κάτι πέρα από το εύλογο "αυτά δε λειτουργούν, να κάνουμε κομμουνισμό" (μαζί σας); Πώς είναι δυνατόν να έχετε οικονομική αποψάρα όσον αφορά στο τι φέρνει περισσότερα φράγκα στους λαούς του καπιταλισμού/νεοφιλελευθερισμού όταν -πάω στοίχημα- ισχύει το ότι αν σας κάνω πέντε (5) βασικές ερωτήσεις για θεμελιώδη πράγματα δεν θα ξέρετε την τύφλα σας τη μαύρη; Γενικά από θετικιστές/άθεους/γκραφιτάδες/φοιτήτριες/γυαλάκηδες δεν είναι λίγο περίεργο το να πηγάζει μια σθεναρή σιγουριά για μια επιστήμη την οποία δεν έχουν αγγίξει καν; Εκτός αν είστε της γραμμής πως η οικονομία δεν είναι επιστήμη (χωρίς να την έχετε μελετήσει πάντα) και εμπιστεύεστε λ.χ. περισσότερο τη χειρομαντεία ρε παιδί μου. Σπυρέττο ψήνεσαι να μιλήσουμε ρε παιδί μου επί ίσοις όροις για το πως δουλεύει το φώτοσοπ και να πάρουμε και το φίλο μας το φάντομ ντακ να του μάθουμε πώς λειτουργεί το ανθρώπινο σώμα; Εξηγήστε μου.
    Οι περισσότερες αναλύσεις επι των ζητημάτων που αναφέρεις δεν γίνονται απο φοιτήτριες, γίνονται απο οικονομολόγους που με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο ανήκουν στην αριστερά ή απλώς αμφισβητούν την αστική πολιτική οικονομία. Αυτό είναι κάτι που συμβαίνει από την εποχή του ρικαρντο και του μαρξ μέχρι σήμερα. Για τις δε αναλύσεις αυτές δεν έχεις καμμία απολύτως εικόνα ο ίδιος και κάποια στιγμή πρέπει να το βουλώσεις γιατί μας κάνεις να νιώθουμε άσχημα που καμμιά φορά διαβάζουμε τις καραγκιοζιές σου. Δείξε λίγο έλεος.

Similar Threads

  1. [Documentary] Debtocracy (2011)
    By ubu in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 113
    Last Post: 19-02-2012, 01:05
  2. Replies: 25
    Last Post: 26-05-2010, 13:03
  3. Steve Grimmett - Personal Crisis (2007)
    By eleventh guardian in forum Albums
    Replies: 8
    Last Post: 11-09-2008, 14:53
  4. Crisis
    By Harbinger of Death in forum Music Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 08-03-2005, 17:20

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •