Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 76 to 88 of 88

Thread: τι ειναι ο ανθρωπος. [spoilers]

  1. #76
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Quote Originally Posted by Helm View Post
    όλες οι θεωρίες περί του 'τι πραγματικά είναι' ο άνθρωπος είναι για διάφορους λογούς το ίδιο αναληθείς, οπότε αν είναι να διαλέξεις μια, τη διαλέγεις για την επεξηγηματική της δύναμη και την ψυχική της ισχύ (συχνά πάνε μαζί, όχι πάντα)
    ρησπεκτ.

    κατά τα άλλα μόνο εμένα καλύπτει ο ντόκινς όταν μιλάει για μηχανές των γονιδίων τους;
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  2. #77
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Νομίζω αυτό που θέλει να θίξει ο δικός σου είναι η σχέση περιβάλλοντος/υλικού πάνω στο ποιός είσαι και τι κάνεις.

    Και η απάντηση φυσικά είναι 100/1.
    Πέρα απ' τις κουβέντες τύπου Λακάν βέρσους Φρόυντ βέρσους Φουκώ για να περνά η ώρα ευχάριστα, η μοναδική σίγουρη απάντηση σ' αυτό μπορεί να έρθει μόνο μέσω της βιοχημίας/νευρολογίας/ιατρικής.

    ΝΟΜΙΖΩΩΩΩ;

    Έντιτ: Μέχρι τότε βέβαια πρέπει να λειτουργούμε με μια υπόθεση επ' αυτού γιατί σίγουρα είναι πολύ σημαντικό πολιτικά και αλλού.
    Last edited by Dythor; 14-06-2011 at 10:31.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  3. #78
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    γιατι βρε πουλακι μου τα λες αυτα τα πραγματα;
    this is radio freedom.

  4. #79

    Default

    η μοναδική σίγουρη απάντηση σ' αυτό μπορεί να έρθει μόνο μέσω της βιοχημίας/νευρολογίας/ιατρικής.
    άμα ψαχτείς λίγο θα δεις ότι το ζήτημα δεν είναι μονάχα αν μπορεί να δοθεί απάντηση τεχνοκρατικά, αλλά και το αν αυτή η απάντηση θα είναι μια που μπορείς καν να καταλάβεις / εντάξεις σε ένα σκεπτικό.

  5. #80
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    χελμ μου θυμίζεις αυτό που λέει ο Douglas Adams:
    ακόμα κι αν ξέρουμε την Απάντηση (=42), πρέπει να ξέρουμε και ποια είναι ερώτησή της!

    παρόλα αυτά εγώ δε βλέπω το ρόλο της θετικής γνώσης του ανθρώπου ανταγωνιστικά με τη φιλοσοφική εξέτασή του. ίσα ίσα για μένα η θετική γνώση είναι η βάση πάνω στην οποία θα πρέπει να φιλοσοφούμε, να δημιουργούμε απορίες και γενικά να συζητάμε. αλλιώς κάπως καταλήγουμε σε αερολογίες.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  6. #81
    Defunct Economist
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Skåne Θρησκεία Ανεξαρτησία
    Posts
    6,135

    Default

    Quote Originally Posted by Dythor View Post
    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Νομίζω αυτό που θέλει να θίξει ο δικός σου είναι η σχέση περιβάλλοντος/υλικού πάνω στο ποιός είσαι και τι κάνεις.

    Και η απάντηση φυσικά είναι 100/1.
    Πέρα απ' τις κουβέντες τύπου Λακάν βέρσους Φρόυντ βέρσους Φουκώ για να περνά η ώρα ευχάριστα, η μοναδική σίγουρη απάντηση σ' αυτό μπορεί να έρθει μόνο μέσω της βιοχημίας/νευρολογίας/ιατρικής.
    Φίλος, νομίζω οτι το κοντεξτ του τοπικ "τι είναι ο ανθρωπος" δεν είναι το ίδιο με την πρόταση "τι είναι η ζεύρα", οπότε δεν νομίζω οτι μπορείς να βρείς απάντηση στο ερώτημα στην νευρολογία. Α, και τον λακάν δεν τον αναφερουμε ποτε στην ίδια πρόταση με τον Φρόυντ και τον Φουκώ, εκτός αν τον αναφερουμε με τον πλήρη τίτλο του, δηλ "τσαρλατάνος ψευδεπιστήμονας Λακάν". Πηγή.
    Practical men, who believe themselves to be quite exempt from any intellectual influences, are usually the slaves of some defunct economist.
    J. M. Keynes.

  7. #82
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Quote Originally Posted by Helm View Post
    η μοναδική σίγουρη απάντηση σ' αυτό μπορεί να έρθει μόνο μέσω της βιοχημίας/νευρολογίας/ιατρικής.
    άμα ψαχτείς λίγο θα δεις ότι το ζήτημα δεν είναι μονάχα αν μπορεί να δοθεί απάντηση τεχνοκρατικά, αλλά και το αν αυτή η απάντηση θα είναι μια που μπορείς καν να καταλάβεις / εντάξεις σε ένα σκεπτικό.
    Εντάξει, δεν χρειάζεται να ψαχτώ πλέον, μου το είπες εσύ ο ψαγμένος!
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  8. #83

    Default

    λίγο ψαγμένος στο θέμα είμαι, σε άλλα είσαι εσύ πιο πολύ, αν σε ενοχλεί το αποσύρω αυτό και κράτα το υπόλοιπο ποστ.

    ρατ ποιζον: δεν διαφωνώ ριζικά με την θέση σου, εξάλλου και να το έκανα θα ήταν ακαδημαϊκό επειδή οι συλλογισμοί μου είναι προϊών και επιστημονικής πληροφόρησης, απλά παρατηρώ συχνά ότι σε ανθρώπους σχετικούς με τις θετικές επιστήμες, έρχεται και ένα 'άραγμα' όσο άφορα την επιστημολογία και την οντολογία που δεν δικαιολογείται με τα - πενιχρά - πράγματα που ξέρουμε για το τι είναι ο άνθρωπος.
    Last edited by Helm; 14-06-2011 at 15:44.

  9. #84
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default

    ο carl jung μίλησε για το συλλογικό ασυνείδητο, γιατί δε το αναφέρει κάποιος;

  10. #85
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    Quote Originally Posted by Helm View Post
    λίγο ψαγμένος στο θέμα είμαι, σε άλλα είσαι εσύ πιο πολύ, αν σε ενοχλεί το αποσύρω αυτό και κράτα το υπόλοιπο ποστ.

    ρατ ποιζον: δεν διαφωνώ ριζικά με την θέση σου, εξάλλου και να το έκανα θα ήταν ακαδημαϊκό επειδή οι συλλογισμοί μου είναι προϊών και επιστημονικής πληροφόρησης, απλά παρατηρώ συχνά ότι σε ανθρώπους σχετικούς με τις θετικές επιστήμες, έρχεται και ένα 'άραγμα' όσο άφορα την επιστημολογία και την οντολογία που δεν δικαιολογείται με τα - πενιχρά - πράγματα που ξέρουμε για το τι είναι ο άνθρωπος.
    εγώ κάπως κόβομαι απ' το ξυράφι του Occam όταν αρχίζω και αναζητώ τέτοιες ανώτερες δομές. Είναι πολύ αδυσώπητο εργαλείο το μπάσταρδο. Γι' αυτό και γουστάρω τρελά επιστημονική φαντασία. Γιατί εκεί, το πεδίο για τέτοιες υποθέσεις είναι ελεύθερο.
    Αν ψήνεσαι με τέτοιους προβληματισμούς, τσέκαρε το ergo proxy που πόσταρα στο Now Reading.

    edit:
    @Mostos
    όχι άλλος γιουνγκ και φρόυντ, ξεχάστε τους πια, ζόμπι είναι και δεν πεθαίνουν;
    Last edited by rat_poison; 15-06-2011 at 00:24.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  11. #86

    Default

    Δεν μου αρέσει το ergo proxy, προτιμώ Φρόυντ. Αλλά μερσί για την πρόταση.

    Το ξυράφι του Όκαμ είναι ένα σχήμα συχνά που εφαρμόζεται σε πράγματα στα οποία ακόμα ασφαλέστερο είναι το 'δεν ξέρω' ή ίσως 'δεν γίνεται να ξέρω', αλλά τέλος πάντων, ο άνθρωπος (επειδή με απασχολεί το τι ίσως μπορεί να γίνει και όχι το τι είναι απαραίτητα, όπως είπα) θέλει να γίνει λοιπόν ένα ον που να τα ξέρει όλα, οπότε στον βωμό αυτής της φιλοδοξίας προφασίζεται ότι το έχει ήδη καταφέρει. Τάμα το λέμε, επίσης. Εντάξει. Με συγκινεί η ύβρης ακόμα και αν ξέρω τι έπεται της, αλλιώς τι κάνω ακομα με τα χέβι μέταλς.

    Και με αυτό το ποστ θα χαιρετίσω το ER για κάνα δυο χρόνια. Καλή συνέχεια

  12. #87
    ΠOΡNOMETANAΣTHΣ
    Join Date
    May 2011
    Location
    solitude
    Posts
    470

    Default


  13. #88
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by Dythor View Post
    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Νομίζω αυτό που θέλει να θίξει ο δικός σου είναι η σχέση περιβάλλοντος/υλικού πάνω στο ποιός είσαι και τι κάνεις.

    Και η απάντηση φυσικά είναι 100/1.
    Πέρα απ' τις κουβέντες τύπου Λακάν βέρσους Φρόυντ βέρσους Φουκώ για να περνά η ώρα ευχάριστα, η μοναδική σίγουρη απάντηση σ' αυτό μπορεί να έρθει μόνο μέσω της βιοχημίας/νευρολογίας/ιατρικής.

    ΝΟΜΙΖΩΩΩΩ;

    Έντιτ: Μέχρι τότε βέβαια πρέπει να λειτουργούμε με μια υπόθεση επ' αυτού γιατί σίγουρα είναι πολύ σημαντικό πολιτικά και αλλού.
    Νομιζεις!
    1) e4, c5
    2) Νf3

Similar Threads

  1. Ο Μαύρος Άνθρωπος (μπου)
    By Dragonlord in forum General Discussion
    Replies: 300
    Last Post: 02-03-2015, 10:39
  2. Replies: 118
    Last Post: 25-08-2011, 11:14
  3. Ο θεός είναι καλός άνθρωπος
    By fandango in forum Comics/Cartoons
    Replies: 86
    Last Post: 26-09-2007, 01:06
  4. Άνθρωπος - Ρομπότ: 1-0
    By minus6 in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 3
    Last Post: 16-03-2005, 20:48
  5. Υπάρχει άνθρωπος...
    By rincewind2k in forum Music Discussion
    Replies: 30
    Last Post: 16-02-2004, 17:16

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •