Results 1 to 12 of 12

Thread: Diapsiquir - A.N.T.I.

  1. #1

    Default Diapsiquir - A.N.T.I.

    Diapsiquir - A.N.T.I.
    (2011 - End All Life)



    1. Ωlow
    2. Peste
    3. Fuel
    4. A.N.T.I.
    5. Ennui
    6. Avant
    7. Fais-le
    8. Seul
    9. Jet
    10. Kmkz
    11. Абcoлютний
    12. A.M.A.C.C.
    13. Outro

    Ωραίο Ρηβιού:

    θέλω να γράψω πράγματα, αλλά ακούστε το και θα καταλάβετε πως δεν γίνεται να γράψει κανείς κάτι. Ξεχάστε εντελώς το VIRUS STN, ξεχάστε πως πρόκειται για συγκρότημα, σκεφτείτε τον ψηλό, πως το φτιαξε ολομόναχος, σκεφτείτε κολλάζ ήχων, μην σας ξεγελάνε τα νορμάλ πράγματα που είχαν διαρρεύσει. Σκεφτείτε το "Recipe Ferrum" των Tormentor, το "Neonisn" των Solefald, το τρίτο Peste Noire, φανταστείτε τα ενωμένα, βάλτε χιπ χοπ, ελληνικά λαϊκά, κάποιου είδους πανκ, ένα πελώριο WTF και νιώστε πανηγυρικά. Εδώ και μισή ώρα χορεύω ενθουσιασμένος.

  2. #2
    post modern vegetarian h2he's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    here
    Posts
    433

    Default

    Θα με κάνεις να το ξανακούσω, αν και τα τραγουδια που χα ακουσει από δαύτους ήταν αρκούντως αδιάφορα και άνευ ιδιαίτερου σκοπού. Δεν προτρέχουμε όμως, κατεβάζω και επανέρχομαι
    Can't get it down without crying

  3. #3
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    ουφάδικα. είναι και λιγάκι παράφωνος ο φίλος και συμπληρώνεται η συνταγή. αν σας αρέσει πάντως, πάω πάσο...
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  4. #4
    *aquarius sabotage* shora's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,355

    Default

    ειναι μεγαλος δισκος τελικα. στην αρχη δεν το ειχα παρει με καλο ματι καθως ειχε βγει πριν λιγο καιρο το νεο peste noire και δυο τρελους, προσωπικα, δε μπορω να τους χωνεψω.
    ειναι διαφορετικη φαση απ' τα δυο προηγουμενα, οπως συμβαινει και με το peste noire(πανε τα εσκεμμενα λαθη στις μιξεις=/), αλλα εδω ο ψηλος περα απ' τα 30 πρωτα δευτερα του δισκου τα οποια ειναι απροσιτα σε λαητ τυπους, το υπολοιπο ειναι ενα εμπνευσμενο προσβασιμο παραληρημα.

    α και Μαριε, μια ελαφρια παραφωνια την εχουν πολλοι μεγαλοι βοκαλιστς που στηριζεις.

    Expect poison from the standing water

  5. #5

    Default

    και μένα μου είχε φανεί ανούσιος ο πρώτος δίσκος αλλά ωραίο είναι αυτό πολύ, κάτι παίζει με αυτούς. Μπλακ μέταλ καμπαρέ. Κρίμα που δε ξέρω καλά γαλλικά. Γιατί είναι πια τόσο ανωμαλάρες οι γάλλοι?
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  6. #6

    Default

    ANTI
    peste noire
    και
    burzum
    \m/

    αν και ο Σατανσς εκανε οργια με το doom φετος.

  7. #7

    Default

    Τι να σας πω ρε παιδες?Ποτε δε μου αρεκε αυτη η μπαντα ιδιαιτερα.
    Παρ'ολο που σεβομαι τη Γαλλια στον χωρο,θεωρω οτι τουτοι δω τα εχουν μπουρδουκλωσει ασχημως.
    Δε λεω,καλοι οι πειραματισμοι αλλα με μετρο κυριοι!
    Εγω (προσωπικη αποψη) τους βρισκω σε μια φαση "ο,τι μας κατσει εκεινη την ωρα",χωρις ιδιαιτερη συνοχη και ολο αυτο προσπαθουν να το πλασαρουν ως
    experimental ή avantgarde και δε ξερω 'γω τι αλλο!
    In The Kingdom Of The Blind The One-Eyed Are Kings...

  8. #8
    φτερησλέξ Tispanagias tamatia's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Ψυγείο προς ταβάνι
    Posts
    1,754

    Default

    Στο "experimental ή avantgarde και δε ξερω 'γω τι αλλο" πρέπει να υπάρχει μέτρο στους πειραματισμούς και ιδιαίτερη συνοχή? Επίσης, τι προσπαθούν να πλασάρουν και σε ποιον.

    Προσωπικά, την έλλειψη συνοχής τη βρήκα υπεργαμάτη. Οι ακραίες μουσικές εναλλαγές μου σκάνε σαν πόλεμο αντιφατικών εικόνων. συναισθημάτων. κόσμων. Δημιουργεί ατμόσφαιρες για να τις ισοπεδώσει. Όσο περισσότερο το ακούω τόσο πιο πολύ κολλάω.
    It is known.

  9. #9

    Default

    Απλα ειναι τοσο πειραματικο που δεν το λες μπλακ. Αν και οι κιθαρες μια χαρα μαυρες ειναι σε μεγαλο μερος του δισκου. Προσωπικα θεωρω δυσκολο να κανεις ολα αυτα τα στοιχεια να ακουγονται αρμονικα και το αποτελεσμα να σε πορωνει.

    Θα κανουμε καμια λιστα για φετος? Το peste noire και αυτο ειναι στη κορυφη για μενα.

    http://www.youtube.com/watch?v=DSexSiGDOZo
    Last edited by high pilot; 19-10-2011 at 15:43.

  10. #10

    Default

    Oχι αμεσα αλλα πρεπε τροπον τινα!
    Το να μπλεξω 50 ειδη σε ενα κομματι εγω δε το λεω avantgarde αλλα μπ...λο (μετα συγχωρησεως)
    Για μενα ο ορος "πειραματικο" ειναι αρκετα παρεξηγημενος και ποσο μαλλον οταν προσκολλειται σε,ηδη,ενα "περιορισμενο" ακουσμα.
    Π.χ "πειραματικο black".Λεγοντας αυτο,αυτοματως περιοριζεις τον ορο "πειραματικο" θελωντας και μη λογω του οτι το black εχει εναν συγκεκριμενο ηχο.
    Συνδυαζοντας,λοιπον,διαφορα "ξεκουδουνα" απο "χ" διαφορετικους χωρους,απλα το μονο που καταφερνεις ειναι να χασεις τη ταυτοτητα σου.
    Οταν ελεγα "πλασαρουν" εννοουσα αυτο που εξηγω παραπανω,οτι δεν βαφτιζουμε "πειραματικο" ενα ματσο διαφορετικες ιδεες μεταξυ τους.
    Εινα καθαρα δικη μου αποψη.
    In The Kingdom Of The Blind The One-Eyed Are Kings...

  11. #11
    φτερησλέξ Tispanagias tamatia's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Ψυγείο προς ταβάνι
    Posts
    1,754

    Default

    Γενικότερα μου τη σπάνε οι ταμπέλες γιατί τίνουν να ευνουχίζουν μπάντες, αλλά τις χρησιμοποιώ αναγκαστικά για να υπάρχει μια βάση σε κάθε συζήτηση. Το πειραματικό εμένα μου σκάει πως ο μόνος κανόνας είναι να μην υπάρχει κανόνας.

    Πάραυτα, νιώθω πως εσύ περιορίζεις τον όρο πειραματικό. Με το "πειραματικό βλακ" πάντως, οι τυπάδες σου δηλώνουν ποιες είναι οι βάσεις τους.

    Επίσης, η "ταυτότητα" δε χάνεται αν έχεις ξεκούδουνα από χι ψι διαφορετικούς χώρους. Ίσα ίσα θα έλεγα πως σκιαγραφείται ακόμα καλύτερα η νοοτροπία.αίσθηση.άποψη.whatever που έχει ο μουσικός μιας και προσεγγίζει τη μουσική πιο σφαιρικά και ίσως χωρίς το φόβο "μήπως δεν φανώ τρου" ξεπερνώντας όρια.ταμπέλες.είδη.
    It is known.

  12. #12

    Default

    Μα κι εγω δε συμφωνω με τη νοοτροπια του "true" και οπως ανεφερα σε παραπανω post,ειμαι υπερ των πειραματιισμων σε μια μπαντα.
    Οντως,οπως προειπες,δειχνει τη σφαιρικη προσεγγιση ενος καλλιτεχνη μουσικα παρα την κλειστομυαλια του.
    Ισως με παρερμηνευσες...
    π.χ οι DHG θα μπορουσαν να χαρακτηρισθουν ανετα πειραματικο black.
    Οι DHG ομως ειχαν τη μαγκια οχι να παιξουν κατι διαφορετικο αλλα αυτο το διαφορετικο να το προσαρμοσουν στον ηχο τους.
    Αυτο εγω το θεωρω μαεστρια κι εδω ειναι που διαφωνω με τη χρηση διαφορετικων στοιχειων στους Diapsiquir και οχι οτι ειμαι εναντια στους πειραματισμους γενικοτερα
    In The Kingdom Of The Blind The One-Eyed Are Kings...

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •