Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37

Thread: Windows 8.

  1. #1
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default Windows 8.



    Το είδα χωρίς ήχο οπότε δε ξέρω τι λέει ο τύπος, αλλά εμφανισιακά είναι σίγουρα τα πιο όμορφα windows ever.

    Σ'αυτό το τόπικ μιλάμε για τα windows 8 λοιπόν.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  2. #2
    ΠOΡNOMETANAΣTHΣ
    Join Date
    May 2011
    Location
    solitude
    Posts
    470

    Default

    Εχουμε φτασει πια στο "ζενιθ" του οικιακου_pc_για_καθημερινη_απλη_χρηση. Λεγοντας αυτο εννοω πως, με 400 ευρω φτιαχνεις ενα sandy bridge i5 pc που ειναι τρομερο σε ολα και ειναι υπερ_υπερ_υπεραρκετο για οποιονδηποτε τυπο που δεν παιζει απαιτητικα παιχνιδια. Δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να αναβαθμισεις τον υπολογιστη σου αν εχεις ηδη εναν i3/i5/i7 στην επομενη γενια που ερχεται. Ακομα και οι conroe του 2007 παραειναι αρκετοι για οτιδηποτε. Αυτα για το hardware.

    Παρομοιαζω λοιπον τα παραπανω με το λειτουργικο συστημα της μαικροσοφτ. Για μενα τα win7 ειναι υπερπληρεις απ'ολες τις αποψεις, το βιντεακι δε μου λεει απολυτως τιποτα, τα 8 δε νομιζω να προσφερουν κατι γενικα. Touch και πουτσες μπλε, δεν ηρθε ακομα ο αντικαταστατης του mouse/keyboard. Η μονη ουσιαστικη βελτιωση που μπορουν να προσφερουν ειναι να εγκαταλειψουν επιτελους την απαρχαιωμενη αρχιτεκτονικη, να καταργησουν τη registry κλπ.

    Εχοντας φτασει λοιπον σε μια εποχη οπου εχουμε αναπτυξει τη παρουσα τεχνολογια στο μεγιστο βαθμο, το επομενο βημα ειναι η ΡΙΖΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ, κατι που παει να κανει η google με το Chrome OS, συντομα κοντα σας. Το μελλον ειναι cloud computing και GOOGLE γενικοτερα.

  3. #3
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Βασικά αυτό που λέει ο Firestorm ισχύει ήδη από τα WinXP SP4.

  4. #4
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Εμένα πάντως μου τη σπάει η ιδέα του να χρειάζομαι ίντερνετ για οποιαδήποτε λειτουργία του υπολογιστή μου. Και μόνο τη μουσική να σκεφτείς δηλαδή, περισσότερα προβλήματα δημιουργεί αυτό το cloud computing παρά λύνει.

    Τα άλλα για αρχιτεκτονικές και τέτοια δε τα ξέρω, μόνο το εικαστικό μέρος σχολίασα.

    Τώρα για το τατς που λες, μου φαίνεται ΑΠΕΙΡΩΣ βολικότερο από mouse/keyboard, αλλά οκ, γούστα.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  5. #5
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Αυτό με την οθόνη αφής, δεν καταλαβαίνω τη χρησιμότητα έχει αν χρησιμοποιείς πισί και αράζεις ξάπλα στην καρέκλα ξερω γω.
    Κατα τ'άλλα, design και πίπες.

  6. #6
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Εμένα τα 7 μου προσφέρουν επίπεδα αξιοπιστίας Linux, όπως και τα XP SP4 όπως ειπώθηκε παραπάνω, απλά κάποια πράγματα (όπως το να στήσεις δίκτυο, drivers στο format κτλ) είναι πολύ πιο εύκολα και γρήγορα. Δε βρίσκω κανένα λόγο να αλλάξω τα 7 λοιπόνε μέχρι να τρέχουν τα λειτουργικά μας στο ιντερνέ.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    761

    Default

    Άλλη μια αρπαχτή. Το windows touch υπάρχει ήδη από τα 7, αλλά πέρασε και δεν ακούμπησε. Οι αλλαγές στο interface δεν είναι και τόσο μεγάλες και θα φανούν στην πράξη. Εδώ υπάρχουν κάμποσα features μαζεμένα, αλλά δεν δικαιολογούν σε καμία περίπτωση νέο λειτουργικό.

  8. #8
    ΠOΡNOMETANAΣTHΣ
    Join Date
    May 2011
    Location
    solitude
    Posts
    470

    Default

    χαχαχαχχ τρολλαρει ο μουλος
    ποιo SP4 ρε καραγκιοζη ikonoklast, η υποστηριξη των XP σταματησε στο SP3
    και ουτως η αλλως win7>xp για χιλιους λογους.

    αμνηζιακ η apple κανει καλη πλυση εγκεφαλου, τα 700 ευρα στο IPAD2 επιασαν τοπο

    οτι ειπαν dythor και beyond.

  9. #9
    For Science,You Monster. Ethereal's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    afk
    Posts
    1,427

    Default

    περα απο τα service packs ,που οντως το 3 ηταν και το τελευταιο,προσφατα εβαλα τα 7 και τα xp ειχαν ακομα ενημερωσεις τακτικα.

  10. #10
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Δεν τρολλάρω, όπου SP4 βάλε SP3, ούτε που θυμάμαι που είχαν σταματήσει. Η λογική είναι ότι τα XP ήταν το πρώτο αξιοπρεπές λειτουργικό της Microsoft (ό,τι κι αν σημαίνει αυτό) και οι επόμενες εκδόσεις δεν είχαν κανέναν πραγματικό λόγο να βγουν πέρα απο μαρκετινγκ, εμπόριο κλπ. Οι μόνοι λόγοι για τον οποίο παίζω Win7 όπου έχω Windows είναι η υποστήριξη drivers στο λαπτοπ και το γεγονός ότι ήταν bundled στο σταθερό μου πισι και βαριέμαι να τα βγάλω. Τα XP τόσα χρόνια τα μάθαμε, ξέραμε τι μπορούσαν να κάνουν και τι δε μπορούσαν και κάναμε τη δουλειά μας. Τι άλλο να χρειαστείς απο ένα λειτουργικό της Microsoft;

  11. #11
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by Ethereal View Post
    περα απο τα service packs ,που οντως το 3 ηταν και το τελευταιο,προσφατα εβαλα τα 7 και τα xp ειχαν ακομα ενημερωσεις τακτικα.
    8 Απριλίου 2014 σταματάει το support για τα XP
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  12. #12
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Firestorm2 View Post
    Παρομοιαζω λοιπον τα παραπανω με το λειτουργικο συστημα της μαικροσοφτ. Για μενα τα win7 ειναι υπερπληρεις απ'ολες τις αποψεις
    Not. Πολύ απλά, δε καλύπτει τις ανάγκες μου. Καθημερινά χρειάζομαι πολλά παράθυρα ανοικτά και το window management είναι μια δεκαετία πίσω σε σχέση με Mac OS X και Gnome ή Unity (το τελευταίο μόνο με τα keyboard shortcuts παλεύεται, αλλά δε βαριέσαι). Και έχω και 2 οθόνες, έτσι; To Mac OS X δεν προορίζεται καν για επαγγελματικές χρήσεις (σε αντίθεση με τα Windows) και δουλεύω απίστευτα πιο άνετα και γρήγορα, χωρίς να μου σπάνε τα νεύρα χίλιες δυο μαλακίες.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  13. #13
    ΠOΡNOMETANAΣTHΣ
    Join Date
    May 2011
    Location
    solitude
    Posts
    470

    Default

    Εσύ είσαι cyborg

    Με την 2560χ1440 μου ειμαι πληρης.
    Οταν καποια στιγμη παρω και μια u2311 απο διπλα θα ειμαι υπερπληρης!

  14. #14
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Meme search και τσόντες στη μια οθόνη, electricrequiem και games στην άλλη. Μπορείς να τα κάνεις σε 4 tabs όλα αυτά, έχεις δοκιμάσει κάναν browser που να έχει tabs;

  15. #15
    ΠOΡNOMETANAΣTHΣ
    Join Date
    May 2011
    Location
    solitude
    Posts
    470

    Default

    Η αλήθεια είναι πως μόνο ΤΗ ΜΑΝΑ ΣΟΥ έχω δοκιμάσει στα 4, δε ξέρω τι είναι tabs...

Similar Threads

  1. windows 7
    By animae in forum PC & Games
    Replies: 278
    Last Post: 17-05-2011, 16:32
  2. 8elw windows XP k windows 7 sto idio pc.
    By Aarbron in forum PC & Games
    Replies: 3
    Last Post: 12-12-2010, 13:35
  3. Windows ram και ευτράπελα.
    By MoRmEnGiL in forum PC & Games
    Replies: 15
    Last Post: 09-01-2008, 08:41
  4. Windows Help
    By Raven Lord in forum PC & Games
    Replies: 5
    Last Post: 13-07-2007, 18:43
  5. Windows Vista
    By Angrafan in forum PC & Games
    Replies: 97
    Last Post: 29-11-2006, 00:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •