Page 3 of 14 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 209

Thread: RACE WARS

  1. #31
    High on Life VirusXI's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    /// on an island.
    Posts
    11,129

    Default

    απ'το άλλο θρεντ.

    Quote Originally Posted by electra View Post
    ... βασει επιστημονικων ευρηματων (ατ deggial τσου δεν ειναι αυτη η μελετη που παρεθεσες. Για την ακριβεια απο οσα θυμαμαι γιατι παει κ καιρος ειχε γινει μελετη μιτοχονδριακου δνα το οποιο εκ των πραγματων μεταβιβαζεται αναλλοιωτο για να διαπιστωθουν οι προσμιξεις με τη λογικη πχ αναλυω το δνα της ηλεκτρας ελληνιδας βρισκω μιτοχονδριακο δνα αλβανιας ξερω εγω αρα αλβανικη προσμιξη. Βρεθηκε λοιπον οτι σε ενα μεγαλο ποσοστο 80% νομιζω εχουμε ιδιο δνα με αυτο των αρχαιων ελληνων.

    ...
    Να διευκολύνω την electra - που προφανώς διάβασε σε κανα blog οτι "υπάρχουν έρευνες" που αναπαρήγαγε άλλο blog που αναπαρήγαγε άλλο που που που... που αναπαρήγαγε άλλο που ανέφερε ένα λινκ σαν αυτό: http://oceangr2.wordpress.com/2007/0...%CE%B1-%CE%A5/ που το πιθανότερο όλοι βαριούνται να διαβάσουν και να επαληθεύσουν τις πηγές κι αν λέει κάτι όντως ή λέει μπούρδες. Και γω βαριέμαι αλλά το παραθέτω γιαυτούς που το ζήτησαν και έχουν όρεξη.




    ■■

  2. #32
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Quote Originally Posted by Deggial View Post
    That being said, σαφώς υπάρχουν σημαντικές διαφορές μεταξύ διαφορετικών λάων, λόγω κοινωνικών παραγόντων, πολιτισμικών συγκυριών, κλπ. και δεν υπάρχει τίποτε ρατσιστικό στην αναγνώρισή τους καθ' αυτή.
    να μην ξεχνάμε και ως τεράστιο παράγοντα τις κλιματικές προϋποθέσεις.
    Ναι, σαφώς. Ο μόνος λόγος που δεν τις ανάφερα είναι επειδή, σε ένα σημαντικό βαθμό, καταλήγουν άμεσα ή έμμεσα σε μεταλλάξεις του DNA, οπότε μπορείς να πεις ότι εμπίπτουν στις γεννετικές διαφορές.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  3. #33
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial View Post
    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    παρεπιπτόντως, πάντοτε με εντυπωσιάζαν οι διαφορές ανάμεσα στις ομάδες των ανθρώπων, υπάρχουν "φυλές", έστω και αυθαίρετα ορίσιμες και φυσικά αυτές οι διαφορές αντικατοπτρίζονται με κάποιον τρόπο στο dna (ε αφού ο ένας είναι μαύρος και ο άλλος άσπρος, δε θα το "γράφει" κάπου?) και ναι, ειλικρινά πιστεύω ότι υπάρχουν ομάδες οι οποίες στατιστικά είναι πιο έξυπνες και άλλες όχι τόσο, άλλες τρέχουνε και πηδάνε πιο γρήγορα, άλλες φαίνεται να είναι πιο δημιουργικές, άλλες τον έχουνε μεγαλύτερο άλλες μικρότερο (είμαι επίτηδες λίγο ισοπεδωτικός για να κάνω το πόιντ μου, πες ρε παιδί μου ότι είναι έτσι απλά και αντικειμενικά τα πράγματα). Υπάρχει λόγος και αιτία, συγκεκριμένη και ιστορική για αυτά τα πράγματα και αυτό αξίζει να το ανακαλύπτεις, όχι να το φοβάσαι επειδή υπάρχει περίπτωση να ερμηνευθεί με ρατσιστικό τρόπο. Θυμάμαι ότι το mere mention συγκρίσεων ομάδων με στατιστικές παρατηρήσεις να φέρνει ικόνοκλαστς ιν φρένζυ (φαντάσου και για τότε που μιλάγαμε για ΧΕΒΙ ΜΕΤΑΛ)

    Η διαφωνία μου με τα παραπάνω είναι πως το όποιο βιολογικό πλεονέκτημα ή μειονέκτημα είναι ένα πολύ μικρό μέρος του όλου ζητήματος. Παραδείγματος χάριν, το όποιο βιολογικό πλεονέκτημα στην σωματική διάπλαση όσον αφορά τον αθλητισμό δε λέει και πολλά αν κάποιος δεν εξασκείται - ή, αντίστοιχα, το όποιο βιολογικό μειονέκτημα καλύπτεται από την εντατική σωματική άσκηση. Ιδιαίτερα στο πεδίο της νόησης, οι όποιες βιολογικές διαφορές καταντούν εντελώς ασήμαντες εφόσον έχουμε την ικανότητα να μοιραζόμαστε γνώση, να αναπτύσσουμε νοητικά εργαλεία, κ.ο.κ.

    That being said, σαφώς υπάρχουν σημαντικές διαφορές μεταξύ διαφορετικών λάων, λόγω κοινωνικών παραγόντων, πολιτισμικών συγκυριών, κλπ. και δεν υπάρχει τίποτε ρατσιστικό στην αναγνώρισή τους καθ' αυτή. Η ουσία του ρατσισμού είναι η απόδοση των (υπαρκτών ή μη) χαρακτηριστικών ενός συνόλου στο άτομο. Αν οι Ινδοί είναι καλύτεροι προγραμματιστές (not true, by the way), αυτό δε λέει και πολλά για τον συγκεκριμένο Ινδό που θα προσλάβω ως προγραμματιστή.
    Οταν ομως ο ταδε τυχαιος Τζαμαικανος χρειαζεται 2 ωρες προπονηση την ημερα, ενω ο ταδε τυχαιος κατι_σε_λευκο χρειαζεται 5 ωρες προπονηση και λιγα βαρβιτουρικα για το ιδιο αποτελεσμα, καταλαβαινεις οτι εκει παιζει πολυ μεγαλο ρολο αυτη η μικρη γενετικη προδιαθεση.

    ΦΥΣΙΚΑ και δε σημαινει πως οποιον Τζαμαικανο παρεις θα γινει πρωταθλητης στα 100μ, ουτε σημαινει πως δε μπορει καποιος λευκος να κερδισει 7 μαυρους σε μια κουρσα (inb4 Κεντερης), αλλα σαφως και παιζει καποια διαφορα.

    Επισης το παραδειγμα με τους Ινδους (και επακολουθως Κινεζους σε ολες τις σχετικες κουβεντες με επιστημες) ειναι αποτυχημενο, καθως ειναι καθαρα θεμα στατιστικης το οποιο αποτελεσμα.

    Αν υποθεσεις οτι δεν υπαρχει καμια γενετικη διαφορα στην "εξυπναδα" των Ινδων και των Γερμανων για παραδειγμα, και πεις οτι το 1% του πληθυσμου τους ειναι πανεξυπνοι, τοτε για καθε 1300 Ινδους εχεις 80 Γερμανους. Λογικο δεν ειναι να παρατηρεις σε κορυφαιες ακαδημαικες και αλλες ερευνητικες θεσεις περισσοτερους Ινδους? Αρα αυτο το παραδειγμα δεν ειναι καθολου χρησιμο για την εξαγωγη συμπερασματων.

    Και παλι, εννοειται πως οποιαδηποτε εφαρμογη ενος χαρακτηριστικου ενος λαου σε συγκεκριμενο ατομο ειναι αστοχη και ακυρη.

  4. #34
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    το τραγικό είναι να έχεις τέτοια άτομα σαν την Ηλέκτρα δίπλα σου ως συν-αγανακτισμένα και να μιλάνε μετά από σένα, που έκανες μια εξ αριστερών αναλυση, για ελληνικό DNA, για τσιπάκια και 666, για εχθρούς Τούρκους, για ελληνικότητα της Μακεδονίας και πούτσες γαλανόλευκες.
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  5. #35
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial View Post
    Η ουσία του ρατσισμού είναι η απόδοση των (υπαρκτών ή μη) χαρακτηριστικών ενός συνόλου στο άτομο.
    Ώπα. Η ουσία του ρατσισμού είναι η απόδοση αξίας στα χαρακτηριστικά των φυλών. Πουχου, το ότι οι τάδε είναι στατιστικά πιο έξυπνοι και πιο πονηροί, δεν τους κάνει πιο αξιόλογους, γιατί σε μια άλλη κουλτούρα μπορεί να έχει μεγαλύτερη αξία η σωματική ρώμη (το οποίο προφανώς δεν είναι αντικειμενικό). Ο ρατσισμός αρχίζει όταν συγκρίνεις αξίες φυλής/έθνους/ομάδας που ονειρεύτηκες να σου κλέβουν το γλειφιτζούρι με άλλες.

    Το να αποδίδεις (υπαρκτά ή μη) χαρακτηριστικά ενός συνόλου στο άτομο είναι απλό λογικό λάθος.
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  6. #36

    Default

    αν η διάθεση προς το αυτό λογικό λάθος είναι η ανάγκη για μια απλή θέαση του κόσμου, οριοθετημένη και λειτουργική τότε σε συνδυασμό με κόμπλεξ, στενοχώρια, οργή, έχεις ρατσισμό.

  7. #37
    compos mentis
    Join Date
    May 2010
    Location
    alive at the witch trials
    Posts
    2,837

    Default

    +1 ποστ harbinger, και όχι μόνο σε μια άλλη κουλτούρα αλλά και στην ιδια πλουραλιστική κοινωνία της οποίας κάθε μέλος που αποτελεί μέρος του συνόλου που αποτελεί την κοινωνία αυτή, αποτελεί ισότιμο μέλος, καλά αυτό με το λογικό λάθος κάποιος το έθιξε επιτέλους
    Last edited by menumission; 31-05-2011 at 02:26.

  8. #38
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default

    πολύ ενδιαφέρον αρχικό ποστ και πολύ αναλυτικό. εγώ απο την πλευρά μου πάντα απέδιδα τον ρατσισμό στα πιο πρωτόγονα ένστικτα του ανθρώπου να νιώθει ασφαλής με τους ομοίους του και να νιώθει εχθρούς τους διαφορετικούς απο αυτόν για διάφορους λόγους επιβίωσης. δεν νομίζω οτι ο ρατσισμός έχει αφετηρία μια λογική διεργασία, μου φαίνεται περισσότερο πως προηγείται ενα αίσθημα, ξεκινάει δηλαδή απο το θυμικό και η λογική διεργασία έπεται ακριβώς για να δικαιολογήσει τα αισθήματα, για να υπάρχει και ένα "λογικό" ( ; ) έρεισμα ωστε να μην αισθάνεται παράλογος όποιος νιώθει όλα αυτα.

    Απο την άλλη υπάρχει και η έννοια του έθνους που εγω την χρησιμοποιώ για να μιλήσω για πολιτισμικά κοινά στοιχεία μεταξύ ομάδων, και νομίζω εκεί υπάρχει το θέμα με τους έλληνες και την υπερηφάνεια . Θεωρούν οτι ειναι όλοι κοινωνοί της αρχαίας παιδείας και συνδέονται απευθείας με τους αρχαίους, και απο εκεί μάλλον προκύπτει όλο το ζήτημα ετούτο.

    Γενικότερα, οι άνθρωποι νομίζω έχουν την τάση να λειτουργούν σε ομάδες και να αναγνωρίζονται απο τα χαρακτηριστικά των ομάδων αυτών, τα οποία προφανώς όπως είπε και κάποιος παραπάνω θεωρούν οτι επεκτείνονται και σε όλα τα άτομα που αποτελούν τις ομάδες.

  9. #39
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    οπως γραφει και στο βιβλιο , η δυστυχια του να εισαι Ελλην . "Ο Ελληνας οταν κοιταζεται στον καθρεφτη παντα βλεπει εναν Μεγα Αλεξανδρο η εναν Ωναση και ποτε εναν Καραγκιοζη"
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  10. #40
    ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΟ SLUDGE GG*'s Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    3,987

    Default

    λογικο να μην βλεπει καραγκιοζη
    http://www.tanea.gr/default.asp?pid=...&artid=4584406
    ΚΟΚΚΑΛΙΚΟ ΚΤΗΝΟΣ

    http://www.youtube.com/watch?v=NxsVERUpM6I

  11. #41
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    To ιδιο δυστυχια ειναι κι οταν βλεπεις μονον το ενα η μονον το αλλο.
    Και απο το λιγο που διαισθανομαι, η μεγαλομανια ερχεται πολυ ευκολοτερα στον ισοπεδωμενο καραγκιοζη.
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  12. #42
    compos mentis
    Join Date
    May 2010
    Location
    alive at the witch trials
    Posts
    2,837

    Default

    Quote Originally Posted by Mostos View Post
    Γενικότερα, οι άνθρωποι νομίζω έχουν την τάση να λειτουργούν σε ομάδες και να αναγνωρίζονται απο τα χαρακτηριστικά των ομάδων αυτών, τα οποία προφανώς όπως είπε και κάποιος παραπάνω θεωρούν οτι επεκτείνονται και σε όλα τα άτομα που αποτελούν τις ομάδες.
    Πιο συγκεκριμένα, γενετικά χαρακτηριστικά, σωστά;

  13. #43
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Μπορουν να ειναι και αυτα.
    Τα στερεοτυπα (υπεραπλουστευμενη ασφαλεια) δεν ειναι μονον σε γεννετικη βαση.
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  14. #44
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    Quote Originally Posted by HAVOC View Post
    To ιδιο δυστυχια ειναι κι οταν βλεπεις μονον το ενα η μονον το αλλο.
    Και απο το λιγο που διαισθανομαι, η μεγαλομανια ερχεται πολυ ευκολοτερα στον ισοπεδωμενο καραγκιοζη.
    ο μεσος Ελληνας ειναι ενας καραγκιοζης απλα δεν το βλεπει... αλλιως δεν θα μασταν εδω που ειμαστε.
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  15. #45
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Αλλο ειπα εγω.
    Την επιστροφη σε καποιο ενδοξο παρελθον / σε καποια αξιολογη στιγμη την βλεπω περισσοτερο σαν ενστικτωδη παρηγορητικη αντιδραση.
    Αυτο οπως καταλαβαινεις προυποθετει μια αλφα κατανοηση της δυσμενους θεσης, ακα καραγκιοζης.

    Οταν η θεαση γινεται μονιμη κατασταση, ειτε στο ενα ακρο (ειμαι κακομοιρης ) ειτε προς το αλλο (τα ξυνω αλλα εχω κ γαμω τους προγονους) στεριωνει το τελμα.
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


Similar Threads

  1. [Cinema] Death Race (2008)
    By BURNIN AMBITION in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 16
    Last Post: 09-01-2009, 14:23
  2. [Cinema] Star Wars: The Clone Wars (2008)
    By Phoebus in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 27
    Last Post: 22-11-2008, 14:45
  3. F1 Race
    By symposium_lexotanil in forum PC & Games
    Replies: 9
    Last Post: 09-11-2007, 17:41
  4. New WOW alliance race
    By wraithmare in forum PC & Games
    Replies: 9
    Last Post: 11-11-2005, 12:13
  5. Star Wars: Clone Wars @ Cartoon Network
    By Phoebus in forum Comics/Cartoons
    Replies: 1
    Last Post: 10-05-2004, 14:45

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •