Page 2 of 14 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 209

Thread: RACE WARS

  1. #16
    farfetch'd Ace's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Republic of Genoa
    Posts
    3,184

    Default

    Όμαιμον, ομόγλωσσον, ομόθρησκον (κοινά ιερά θεών) και ΟΜΟΤΡΟΠΟΝ. Τι απο αυτά έχεις κοινά με τους Αθηναίους του χρυσού αιώνα ή με τους Λακεδαίμονες ή με το κοινό των Ιώνων;
    "Δεν συζητάμε, γιατί είμαι ΟΞΥΘΥΜΟΣ."
    نحن نحب فصل الربيع الجميل.

  2. #17
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Α, ναι, εγώ το είπα. Νόμιζα πως το είπε κάποιος άλλος, κατάλαβες.

    Kοίτα αυτό το βίντεο firestorm, δες το όλο ή προχώρησε το στο 7:18



    Διάβασε το δεύτερο κομμεντ. Σκέψου λίγο τι μέσα στο μυαλό της κοπέλας είναι αυτό που φτιάχνει το τι είναι και πως μοιάζει μια ράτσα και μια φυλή; Θα σου έλεγα τι γίνεται στους εμφυλίους πολέμους στις αφρικανικές χώρες, μεταξύ Τούτσι και Χούτσι ή στην Νότια Αφρική, μεταξύ ανθρώπων μαύρων, ολόμαυρων, αλλά βαριέμαι. Τι ρόλο παίζει η «γενετική» σε όλα αυτά νομίζεις;

  3. #18
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    Και γιατί δεν είναι καθαρά επιστημονικό το θέμα, ικονοκλάστη; Ε;

    Εν τω μεταξύ, αυτά που λέει ο ποντικοφάρμακος για τα ποσοστά, μου φαίνονται καθαρά παραπλανητικά. Ακριβώς το ότι μια διαφορά 1% στο DNA παρήγαγε δύο τόσο διαφορετικά είδη όπως ο άνθρωπος και κάποια πιθήκια, και ο τεράστιος όγκος πληροφορίας που υπάρχει στο DNA του ανθρώπου, θα έπρεπε μάλλον να σου λέει ότι σε αυτό το 1% υπάρχουν πολύ μεγάλα περιθώρια διαφοροποίησης, και παρ' ότι είμαστε όλοι πάνω κάτω ούνα ράτσα, διαφοροποιήσεις σίγουρα υπάρχουν.

    Γνώμη μου είναι ότι οι "φυλές" είναι απλά χαρακτηριστικά που εμφανίζονται συχνότερα στον εκάστοτε πληθυσμό λόγω τύχης, συνθηκών και inbreeding. Επίσης όλο αυτό μπλέκεται με τα κοινωνιογενή χαρακτηριστικά του πληθυσμού, πλέκοντας ένα χαμό που δεν ξεμπλέκει, και είναι μάλλον άσκοπο να προσπαθήσει κανείς να διαπιστώσει τα χαρακτηριστικά μιας "φυλής" - η κλίμακά τους και οι αιτίες τους είναι τόσο μεγάλη και τόσο πολύπλοκες (αντίστοιχα), που δε γίνεται.

    Οντόπικ:
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  4. #19

    Default

    Και να υπάρχουν διαφορές στις ράτσες σε επίπεδο dna, τι σημαίνει; Τι πορίσματα βγάζετε; Οι γραμμές που τραβιούνται και οι κατηγορίες που γεννιούνται σας κάνουνε να νιώθετε ασφαλέστεροι επειδή κάτι καταλάβατε, αλλά τι; Ποιος είναι καλλίτερος και ποιος πιο έξυπνος και ποιος πιο πολιτισμένος; Είναι απλές αυτές οι έννοιες, αντικειμενικές; Άμα κάποιος σκέφτεται απλά στο ένα (Καθαρό Αίμα) πρέπει να σκέφτεται απλά και στα άλλα (Αρετή = Μεγάλη πούτσα ξέρω 'γω) αλλιώς δεν κατάφερε τίποτα. Η πολλή απλότητα είναι γνωστή και σαν βλακεία, δεν καταδικάζεται επειδή μας χαλάει την αισθητική αλλά επειδή είναι κακό εργαλείο για να περιγράψει περίπλοκα πράγματα.

    Άμα δεν έχει καταλάβει κανείς τον εαυτό του και έστω τους 5-10 ανθρώπους που καθημερινά συναναστρέφεται, τα πορίσματα του (περί γένους ή ό,τι άλλου) είναι άβαρα και άχρονα. Άμα όμως κάτσει κάνεις να ξεκινήσει αυτό το έργο που δεν τελειώνει, μυριστεί ελάχιστα το βάθος που έχει ούτε καν ο εαυτός του αλλά η κάθε θείτσα, βρίσκει συχνά ότι μετά οι γενικεύσεις του προκαλούν αποτροπή. Μερικά προβλήματα λύνονται αλλάζοντας σελίδα.

  5. #20
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  6. #21
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Δεν είπα πουθενά ότι «δεν είναι καθαρά επιστημονικό». Εκτός αν «καθαρά επιστημονικό» σημαίνει να προσεγγίσεις το ζήτημα φυλή/έθνος (γι' αυτό δε μιλάμε; ) με οποιοδήποτε τρόπο δεν λαμβάνει υπόψη τον ιστορικό/κοινωνικό παράγοντα σαν κύριο.

  7. #22
    ΠOΡNOMETANAΣTHΣ
    Join Date
    May 2011
    Location
    solitude
    Posts
    470

    Default

    Αυτό ikonoklast είναι το πως υποκινούνται τα αδύναμα μυαλά απο φτηνές προπαγάνδες. Η γενετική, όπως είπα, θα μπορέσει να μας διαφωτίσει, να ρίξει φως στην αλήθεια, και απέχουμε πολύ απ'αυτήν, προφανώς δε θα τη προλάβουμε στο lifespan μας. Τα φαινόμενα αυτά θα υπάρχουν για ΠΑΝΤΑ μέχρι να αποδειχθούν πολλές αλήθειες ώστε να καταρρεύσει όλη αυτή η φασιστική ιδεολογία, γιατί ως τώρα όλα είναι απλά αερολογίες και ο καθένας πιστεύει ότι νομίζει. Είναι κάτι μακράν ανώτερο από τα διάφορα κοινωνικά φαινόμενα, είναι το πως ξεκίνησαν όλα, το dna pattern καθαυτού, όπου μέσα απ'αυτό μπορούν να προβλεφθούν όλα. Γιατί, τα κοινωνικά φαινόμενα είναι αποτέλεσμα αυτής της σύγχυσης του ανθρώπου. Όπως λέει ο περίφανος ρώσος νεοναζί στο βίντεο, δεν θέλει να είναι ρεμάλι και θέλει να υπηρετεί τη πατρίδα! Πως όμως; Κάπου έχασε το δρόμο του, παρασύρθηκε μέσα στη σύγχυση του, βρήκε κάτι να ΠΙΣΤΕΥΕΙ. Ξεφεύγω λίγο, τείνω προς επιστημονική φαντασία αλλά έτσι πιστεύω πως είναι. Έτσι λοιπόν συμπεραίνουμε πως οποιαδήποτε συζήτηση περι αυτού είναι ανώφελη, τη λύση στη ρίζα του προβλήματος θα τη δώσει η γενετική, και έτσι είναι καθαρά επιστημονικό το ζήτημα. Καπις;

  8. #23
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    Quote Originally Posted by Firestorm2 View Post
    φάσκεις και αντιφάσκεις
    πού;
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  9. #24
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Harbinger of Death View Post
    Εν τω μεταξύ, αυτά που λέει ο ποντικοφάρμακος για τα ποσοστά, μου φαίνονται καθαρά παραπλανητικά. Ακριβώς το ότι μια διαφορά 1% στο DNA παρήγαγε δύο τόσο διαφορετικά είδη όπως ο άνθρωπος και κάποια πιθήκια, και ο τεράστιος όγκος πληροφορίας που υπάρχει στο DNA του ανθρώπου, θα έπρεπε μάλλον να σου λέει ότι σε αυτό το 1% υπάρχουν πολύ μεγάλα περιθώρια διαφοροποίησης, και παρ' ότι είμαστε όλοι πάνω κάτω ούνα ράτσα, διαφοροποιήσεις σίγουρα υπάρχουν.
    Εξαρτάται πως το βλέπεις, γιατί αν πας με το ίδιο σκεπτικό λίγο πιο μακριά, στο σύνολο της τεράστιας ποικιλίας ζωής στον πλανήτη είναι πιο σημαντικά τα κοινά στοιχεία που μας κατατάσσουν στο ίδιο είδος που διαφοροποιείται τόσο πολύ π.χ. από τα αιλουροειδή ή πάσης φύσεως φυτού. Από την άλλη, η ποικιλία που δημιουργείται από αυτές τις διαφορές είναι βεβαίως σημαντική, γιατί χρειάζεται μία ποικιλία για να επιβιώσει ένα είδος, ώστε να μην διαιωνίζονται π.χ. κληρονομικές ασθένειες λόγω της επικράτησης των ίδιων ακριβώς γονιδίων, όπως είπε ο rat_poison. Σε κάθε περίπτωση, ο τρόπος που διαχωριζόμαστε σε φυλές, λαούς ή έθνη δεν έχει και πολύ μεγάλη σχέση με το DNA, είναι σχεδόν αποκλειστικά ζήτημα ιστορικών συγκυριών.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  10. #25

    Default

    παρεπιπτόντως, πάντοτε με εντυπωσιάζαν οι διαφορές ανάμεσα στις ομάδες των ανθρώπων, υπάρχουν "φυλές", έστω και αυθαίρετα ορίσιμες και φυσικά αυτές οι διαφορές αντικατοπτρίζονται με κάποιον τρόπο στο dna (ε αφού ο ένας είναι μαύρος και ο άλλος άσπρος, δε θα το "γράφει" κάπου?) και ναι, ειλικρινά πιστεύω ότι υπάρχουν ομάδες οι οποίες στατιστικά είναι πιο έξυπνες και άλλες όχι τόσο, άλλες τρέχουνε και πηδάνε πιο γρήγορα, άλλες φαίνεται να είναι πιο δημιουργικές, άλλες τον έχουνε μεγαλύτερο άλλες μικρότερο (είμαι επίτηδες λίγο ισοπεδωτικός για να κάνω το πόιντ μου, πες ρε παιδί μου ότι είναι έτσι απλά και αντικειμενικά τα πράγματα). Υπάρχει λόγος και αιτία, συγκεκριμένη και ιστορική για αυτά τα πράγματα και αυτό αξίζει να το ανακαλύπτεις, όχι να το φοβάσαι επειδή υπάρχει περίπτωση να ερμηνευθεί με ρατσιστικό τρόπο. Θυμάμαι ότι το mere mention συγκρίσεων ομάδων με στατιστικές παρατηρήσεις να φέρνει ικόνοκλαστς ιν φρένζυ (φαντάσου και για τότε που μιλάγαμε για ΧΕΒΙ ΜΕΤΑΛ)

    Ε ναι, από κει και πέρα λοιπόν τι? Εάν πιστεύεις ότι υπάρχει περίπτωση 42% ένας γερμανός να σου κάνει τη δουλειά που θέλεις στο matlab ξέρω γω και 40.5% ένας έλληνας, μήπως είσαι λίγο μαλάκας εάν επιλέξεις τον πρώτο? Και όχι γιατί είσαι ρατσίσταρος, αλλά γιατί πιο χρήσιμο θα είναι να ψάξεις λίγο το άτομο και τις σπουδές του το οποίο θα έχει λίγο καλύτερες πιθανότητες επιτυχίας. Και προφανώς, το σημαντικό επιχείρημα όσον αφορά τη σημασία των ανθρωπίνων διαφορών μεταξύ "φυλών" είναι ότι το φάσμα της διαφορετικότητας μεταξύ τους είναι απειροελάχιστο μεταξύ του φάσματος στο εσωτερικό τους. Δηλαδή, καλύπτουμε όλοι τα ίδια ακραία σημεία και τα ενδιάμεσα, απλά σε διαφορετική σχέση μεταξύ τους.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  11. #26
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Φθογγε, σε ευχαριστω απο τα βαθη της καρδιας μου.

    Παντα απολαμβανω οταν καποιος μπορει να διαβαζει τις σκεψεις μου, και αντι να κανει ενα σεντονι 3 σελιδων να μπορει να τις χωσει σε δυο παραγραφους που μπορω να πινκαρω απλα και να εχω τελειωσει με το ζητημα.

  12. #27
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Eαν καποιος στοχευει σε αποκλεισμους δεν χρειαζεται καν να παει σε "ρατσες".
    Απλη σκεψη. Υπαρχουν ανθρωποι που ερευνουν την κληρονομικοτητα σε μορφες καρκινου για προληψη και θεραπεια , και ανθρωποι που τους ενδιαφερει αν παιρνουν ατομο με μεγαλυτερες πιθανοτητες εμφανισης καρκινου στη δουλεια τους.
    Θα σταματησει η ερευνα γιατι παντα θα υπαρχουν ατομα με στοχο την ερμηνεια της προς ιδιον οφελος η θα ζητησεις οσο το δυνατον περισσοτερες πηγες για την επιβεβαιωση των πορισματων της?


    p.s. η πρωτη παραγραφος phthoggon +1
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  13. #28
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    παρεπιπτόντως, πάντοτε με εντυπωσιάζαν οι διαφορές ανάμεσα στις ομάδες των ανθρώπων, υπάρχουν "φυλές", έστω και αυθαίρετα ορίσιμες και φυσικά αυτές οι διαφορές αντικατοπτρίζονται με κάποιον τρόπο στο dna (ε αφού ο ένας είναι μαύρος και ο άλλος άσπρος, δε θα το "γράφει" κάπου?) και ναι, ειλικρινά πιστεύω ότι υπάρχουν ομάδες οι οποίες στατιστικά είναι πιο έξυπνες και άλλες όχι τόσο, άλλες τρέχουνε και πηδάνε πιο γρήγορα, άλλες φαίνεται να είναι πιο δημιουργικές, άλλες τον έχουνε μεγαλύτερο άλλες μικρότερο (είμαι επίτηδες λίγο ισοπεδωτικός για να κάνω το πόιντ μου, πες ρε παιδί μου ότι είναι έτσι απλά και αντικειμενικά τα πράγματα). Υπάρχει λόγος και αιτία, συγκεκριμένη και ιστορική για αυτά τα πράγματα και αυτό αξίζει να το ανακαλύπτεις, όχι να το φοβάσαι επειδή υπάρχει περίπτωση να ερμηνευθεί με ρατσιστικό τρόπο. Θυμάμαι ότι το mere mention συγκρίσεων ομάδων με στατιστικές παρατηρήσεις να φέρνει ικόνοκλαστς ιν φρένζυ (φαντάσου και για τότε που μιλάγαμε για ΧΕΒΙ ΜΕΤΑΛ)

    Η διαφωνία μου με τα παραπάνω είναι πως το όποιο βιολογικό πλεονέκτημα ή μειονέκτημα είναι ένα πολύ μικρό μέρος του όλου ζητήματος. Παραδείγματος χάριν, το όποιο βιολογικό πλεονέκτημα στην σωματική διάπλαση όσον αφορά τον αθλητισμό δε λέει και πολλά αν κάποιος δεν εξασκείται - ή, αντίστοιχα, το όποιο βιολογικό μειονέκτημα καλύπτεται από την εντατική σωματική άσκηση. Ιδιαίτερα στο πεδίο της νόησης, οι όποιες βιολογικές διαφορές καταντούν εντελώς ασήμαντες εφόσον έχουμε την ικανότητα να μοιραζόμαστε γνώση, να αναπτύσσουμε νοητικά εργαλεία, κ.ο.κ.

    That being said, σαφώς υπάρχουν σημαντικές διαφορές μεταξύ διαφορετικών λάων, λόγω κοινωνικών παραγόντων, πολιτισμικών συγκυριών, κλπ. και δεν υπάρχει τίποτε ρατσιστικό στην αναγνώρισή τους καθ' αυτή. Η ουσία του ρατσισμού είναι η απόδοση των (υπαρκτών ή μη) χαρακτηριστικών ενός συνόλου στο άτομο. Αν οι Ινδοί είναι καλύτεροι προγραμματιστές (not true, by the way), αυτό δε λέει και πολλά για τον συγκεκριμένο Ινδό που θα προσλάβω ως προγραμματιστή.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  14. #29
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by Harbinger of Death View Post
    Ακριβώς το ότι μια διαφορά 1% στο DNA παρήγαγε δύο τόσο διαφορετικά είδη όπως ο άνθρωπος και κάποια πιθήκια
    δε θα'βαζα το χέρι μου στη φωτιά γι'αυτό...
    Rock or Nothing

  15. #30
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial View Post
    That being said, σαφώς υπάρχουν σημαντικές διαφορές μεταξύ διαφορετικών λάων, λόγω κοινωνικών παραγόντων, πολιτισμικών συγκυριών, κλπ. και δεν υπάρχει τίποτε ρατσιστικό στην αναγνώρισή τους καθ' αυτή.
    να μην ξεχνάμε και ως τεράστιο παράγοντα τις κλιματικές προϋποθέσεις.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

Similar Threads

  1. [Cinema] Death Race (2008)
    By BURNIN AMBITION in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 16
    Last Post: 09-01-2009, 13:23
  2. [Cinema] Star Wars: The Clone Wars (2008)
    By Phoebus in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 27
    Last Post: 22-11-2008, 13:45
  3. F1 Race
    By symposium_lexotanil in forum PC & Games
    Replies: 9
    Last Post: 09-11-2007, 16:41
  4. New WOW alliance race
    By wraithmare in forum PC & Games
    Replies: 9
    Last Post: 11-11-2005, 11:13
  5. Star Wars: Clone Wars @ Cartoon Network
    By Phoebus in forum Comics/Cartoons
    Replies: 1
    Last Post: 10-05-2004, 13:45

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •