Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39

Thread: Satan's Host "By the Hands of the Devil" (Moribund, 2011)

  1. #1
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default Satan's Host "By the Hands of the Devil" (Moribund, 2011)



    H θρυλική εταιρεία όπου ντεμπουτάρησαν οι Judas Iscariot, εν έτει 2011 εξαπολύει ένα πραγματικό βάλσαμο για τους φίλους του ΑΤΣΑΛΙΟΥ. Heavy metal = περιπέτεια, κι αυτό ακριβώς έρχεται να υπηρετήσει ο νέος δίσκος των kult metal ηρώων από το Denver. Με αιχμή του δόρατος τον επανενθρονισθέντα Leviathan Thisiren (aka Harry Conklin), οι Satan's Host προσφέρουν 55 λέπτά πρωτότυπης μουσικής συν μια διασκευή στο "Norwegian Wood" των Beatles. Η μουσική δεν διστάζει να συγχωνεύσει το "λαϊκό" αμερικάνικο black metal και κάποια death περάσματα με το παραδοσιακό heavy, speed, power, epic metal. Το αποτέλεσμα είναι τουλάχιστον πρωτόφαντο. Ο Tyrant εξαπολύει ζοφερές ρίμες, στριγγλίζει, ακροβατεί με ευλυγισία ανάμεσα σε μουσικές κλίμακες, ουρλιάζει και τσαλακώνει τη φωνή του με πώρωση και ΜΕΤΑΛΛΙΚΗ ορμή. Εν τέλει, κατορθώνει ανά πάσα στιγμή να είναι το στοιχείο που ξεχωρίζει. Η ερμηνεία του συγκεντρώνει διδάγματα πείρας μιας μουσικής πορείας σχεδόν τριάντα χρόνων και κρίνεται αδιαπραγμάτευτα αφοπλιστική. Ο δίσκος πρέπει να ακουστεί από όλους τους χεβιμεταλλάδες, βασικά.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  2. #2

    Default

    λοιπόν, ακούω τώρα το before the flame και έχω εντυπωσιαστεί από τη συνθετική δύναμη της μπάντας. Σοβαρά, περίμενα κάτι όλντσκουλ/καλτ και όχι αυτό το πράγμα. Πεντακόσιες φορές καλύτερα από Ghost και σχετικές "occult" χαζομάρες που ναι στη μόδα τελευταία (αχρείαστο σχόλιο αλλά μιας και υπάρχει το κονέξιον...) Ρα παρίαχ μιας και έχεις ασχοληθεί με τη μπάντα το όλο περιτύλιγμα (σατανίλα) σου φαίνεται ίματζ ή κάτι_λίγο_περισσότερο_ουσιαστικό?
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  3. #3
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Το κομμάτι που αναφέρεις είναι στα αγαπημένα μου μαζί με τα "Shades of the Unlight", "Demontia", "Revival" και "Fallen Angel"! Το album έχει όντως πάρα πολλές ιδέες. Δεν έχω μάθει ακόμα με σιγουριά από πότε το ετοιμάζουν. Αν συνεισέφερε και o Conklin, τότε παίζει να έφερε μαζί του ιδέες πολλών ετών. Αν όμως το 'γραψε κυρίως ο "παλαίουρας" Patrick Evil (κιθαρίστας), τότε είναι δύσκολο να το δούλευε πριν από το 2009, καθότι οι Satan's Host δισκογραφούσαν κανονικά πριν από την επάνοδο του Conklin. Πάντως, το αποτέλεσμα παραμένει το ίδιο: ο δίσκος έχει riff που περισσεύουν για δυο ακόμη δουλειές!

    Τώρα, στο θέμα της θεματολογίας: από πολύ παλιά ο Conklin ήταν στη φάση "δερμάτινα, κανάς στίχος να σοκάρει, τσιρίδα και τσαμπουκάς". Όταν έφυγε από Panzer τράβηξε τη "shocking" θεματολογία στα άκρα με κομμάτια όπως το "Metal from Hell" και "King of Terror". Θεωρώ, όμως, ότι αυτοί οι "σατανιστικοί" στίχοι έρχονταν περισσότερο ως πακέτο με το evil εξώφυλλο και τη μόδα που είχαν εισαγάγει κάποια χρόνια πριν οι Mercyful Fate. Δεν πρέπει να ασχολούνται πιο σοβαρά με αυτά τα θέματα.

    Τέλος, επειδή ανέφερες τους Ghost: πολύ σεβαστή εταιρεία η Moribund, παρόλα αυτά μακάρι να έβγαινε ένας τέτοιος δίσκος από ένα ακόμη μεγαλύτερο όνομα. Το άξιζε και με το παραπάνω.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  4. #4
    Senior Member Xstroyer's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    143

    Default

    Στη γνωριμία μου με τη μπάντα στο περσινό Keep It True, δεν κάνουν και για πολύ "σατανίλα" οι τύποι (δηλαδή μόνο ο Patrick), ενώ και live είναι απίστευτα απογοητευτικοί, αφού κατα τη διάρκεια της εμφανισής τους και ενώ απαντες περίμεναν με αγωνία... σιγα σιγα το ρίξαμε στα σνίτσελ. Ο Τύρανος παλεύει μόνος του ουρλιάζοντας δίχως αύριο, αλλά μόνο αυτό.

    Ο νέος δίσκος είναι απρόσμενα καλός και ο Conklin δίνει τον καλύτερο εαυτό του εδώ και πολλά πολλά χρόνια. Δεν ξέρω κατα πόσο έχει προσφέρει στη μουσική, αφού κυρίως στίχους γράφει και φροντίζει τις φωνητικές γραμμές του.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    CROSSBONE ISLAND
    Posts
    5,222

    Default

    παιδιά δεν μου αρέσει. Οκ, ούτε το metal from hell ,μ'εξαίρεση 3 κομμάτια, το βρήσκω κάτι το συγκλονιστικό αλλά εδώ δεν βρήκα ούτε ένα κομμάτι από αυτά που έχω ακούσει να μ'εντυποσιάζει........ωραία, ο Coklin τραγουδάει σταθερά γαμάτα, ο ήχος είναι προβλεπώμενα ισσοροπιμένος (αν και δεν μου αρέσει, όχι από απόψη ποιότητας αλλά από θέμα αντίληψης) ,το παίξιμο είναι γαμώ ΑΛΛΆ από συνθετικής απόψεως δεν μπορώ να πω ότι μου έκανε κάτι.......

    αυτά
    Ευχαριστώ Sabbattack για την προσφορά του στον πολιτισμό ,την κουλτούρα και την ΚΑΛΗ μουσική!

  6. #6
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Ξανάκου το "Before the Flame" και τα ξαναλέμε.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  7. #7

    Default

    καλά οι παραδοσιακοί άνετα χαλιούνται από τα black metal "μοντέρνα" (χαχα) στοιχεία που δεν είναι και λίγα τελικά. Ο δίσκος γαμάει με ελάχιστα "κενά" σημεία και το λέω εγώ που εθισμένος στο χέβι μέταλ δεν είμαι να μου αρέσει η κάθε χαζομάρα και ελάχιστους δίσκους ακούω πλέον στη φάση από την αρχή ως το τέλος. Ο Tyrant είναι απλά τρομερός, αναρωτιέμαι γιατί κάνει αυτή τη king diamond μίμηση μερικές φορές, δεν τη χρειάζεται καθόλου. Να ήτανε και ελάχιστα σοβαροί στο κόνσεπτ τους και να μη γλύφανε το καυλί του νορβηγικού μπλακμέταλ για να τους προσέξει κανένας (βλέπε στίχοι norwegian wood, που πάντως ωραία το παίζουνε)
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  8. #8

    Default

    μετά τον βανδαλισμό των The Meads of Asphodel στο What a Wonderful World, τώρα και στο Norwegian Wood

    πείτε και σεις το δικό σας!

    Hello Satan my old friend
    I've come to worship You again
    Because a vision softly creeping
    Left its seeds while I was bleeping
    The nocturnal vision that was planted in my flesh
    Still remains...
    Within the Sound of Satan

  9. #9

    Default

    Ακούω βέβαια το κομμάτι "Before The Flame" και το riff που μπαίνει στο 02:48 είναι ικανός και αναγκαίος λόγος ύπαρξης αυτού του album. Και όντως η φωνή του τύπου μέσα στο κομμάτι κάνει εκατό πράγματα. Υποψιάζομαι πως το album μαρέσει ήδη και δεν το χω καταλάβει

  10. #10

    Default

    Ίσως να το ακούσεις μερικές φόρες;

  11. #11

    Default

    μόλις το πέρασα στο mp3 player, τα σημάδια παραείναι αρκετά

    δώσε μου τρεις μέρες και θα το χω αγοράσει

    αυτό το "Before the Flame" δεν παίζεται.

    σ'άρεσε εσένα το album;

  12. #12

    Default

    μετά από ποστς pthogghon και xstroyer το κατέβασα επιτελούς, είμαι στην πρώτη ακρόαση οπότε δεν μιλώ. Ο Tyrant φτιάχνει και δίσκους που δεν λατρεύω (πχ Titan Force) οπότε δεν περιμένω να μη μ'αρέσει καάαπως. Περισσότερο η παραγωγή με ενοχλεί.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    CROSSBONE ISLAND
    Posts
    5,222

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    καλά οι παραδοσιακοί άνετα χαλιούνται από τα black metal "μοντέρνα" (χαχα) στοιχεία που δεν είναι και λίγα τελικά.
    ξαναλέω ότι ούτε το metal from hell Μου άρεσε ιδιαίτερα..............

    Μάριε το before the flame δεν μου λέει τίποτα απολύτως....................

    τέσπα, περί ορέξεως
    Ευχαριστώ Sabbattack για την προσφορά του στον πολιτισμό ,την κουλτούρα και την ΚΑΛΗ μουσική!

  14. #14
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Κώστα, δεν μπορώ να σου πω κάτι... Αν δεν σε κάνει μόνο και μόνο η ερμηνεία του Τύραννου να θες να ακους ΜΑΝΙΑΣΜΕΝΑ τον δίσκο ξανά και ξανά, τότε τί να πω; Μάλλον δεν θα είναι του γούστου σου. Η φράση "εκπληκτικές ερμηνείες", πάντως, ωχριά να αποδώσει το πραγματικό μέγεθος της ποιότητας των φωνητικών. Πραγματικά κρίμα που δεν κάθισε πίσω από το τιμόνι της παραγωγής κανάς πραγματικά μεγάλος metal παραγωγός.. Σίγουρα θα μιλούσαμε τώρα για τον καλύτερο metal δίσκο με καθαρά φωνητικά της νέας χιλιετίας, αν όχι και πιο πίσω..

    ΣΤΟ ΡΙΠΗΤ ΛΕΜΕ!
    Last edited by Ra Pariah; 07-06-2011 at 02:39.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  15. #15
    Practice What You Preach GuardianOfIvorytower's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    On my ship, the "Rocinante"
    Posts
    6,653

    Default

    Ακούω τώρα το Before the Flame κ γουστάρω (παρόλο το ξύσιμο κ τα blast beat)
    My Mission will save the World.
    But I'm still chasing time.
    Vanity...definitely my favourite sin.

Similar Threads

  1. "Sklhra" h "skoteina" akousmata?
    By no-celebration in forum General Discussion
    Replies: 15
    Last Post: 28-12-2011, 17:37
  2. Replies: 13
    Last Post: 21-07-2011, 23:12
  3. Replies: 11
    Last Post: 24-05-2011, 04:20
  4. "SATAN UPON NEW LONG" FESTIVAL 2011
    By manster in forum Live & Events Talk
    Replies: 15
    Last Post: 18-02-2011, 03:30
  5. "x -wing" kai "tie-fighters" wanted
    By atom_smasher in forum PC & Games
    Replies: 15
    Last Post: 22-11-2005, 11:54

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •