Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 74 of 74

Thread: crust (& d-beat)

  1. #61
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Καλά, ο πρόλογος είναι γιατί έχουμε τουλάχιστον έναν συγκεκριμένο μαλάκα εδώ μέσα που κάθε κουβέντα θα την κάνει προσωπική επίθεση αν διαφωνείς μαζί του σε θέματα γούστου. Συμπάθα με, ήταν αντανακλαστικό

    Σε καταλαβαίνω από την πλευρά σου, μόνο σε δυο points θέλω να σχολιάσω.
    Quote Originally Posted by Leper Jesus View Post
    Ωστόσο, δίσκο στο δίσκο, οι μελωδίες τους (όπως και ο ήχος τους γενικότερα) περισσότερο στο σουηδικό metal φέρνουν, παρά στο crust.
    Και γιατί είναι κάτι κακό αυτό; ΟΚ προφανώς αυτός είναι ένας επιπλέον λόγος που μου αρέσει, αλλά για ποιο λόγο ο πιουρισμός; Ίσα-ίσα από μπάντες με τόσο μεγάλη ιστορία στο χώρο περιμένουμε να επαναπροσδιορίζουν τον ήχο όσο προχωρούν.
    Quote Originally Posted by Leper Jesus View Post
    λες κι αυτό δίνει συγχωροχάρτι. Δεν μπορεί, δηλαδή, συνειδητά η μπάντα να θέλει να πουλήσει λίγο περισσότερο σε διαφορετικά κοινά;
    Να ρε παιδί μου, αυτό εννοώ όταν μιλάω για ελιτισμούς. Συγχωροχάρτι από ποιον και γιατί; Γιατί πηγαίνουμε καν την κουβέντα σε τέτοια πλαίσια; Και γιατί να μη θέλει η μπάντα να ευρύνει το κοινό της στο φινάλε μετά από 20 χρόνια; Ρητορικές ερωτήσεις, απλά η άποψή μου.

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    111

    Default

    Καλά, ναι, αν ο δίσκος γάμαγε δε θα με ενοχλούσε και pop να ήταν -δεν απαιτώ από τις μπάντες να μένουν συνεπείς σ' ένα συγκεκριμένο στυλ. Το αρχικό μου σχόλιο έγινε για τους χαρακτηρισμούς του ως "ο crust δίσκος της χρονιάς", τόσο για την ταμπέλα που μπαίνει, όσο και για την ποιότητα. Συν τοις άλλοις, θεώρησα πολύ ύποπτη τη σύμπτωση μίας τέτοιας (πιο έντονης, τέλος πάντων) στροφής με όλους τους άλλους παράγοντες που ανέφερα. Μπορεί για κάποιους να είναι εντελώς αδιάφορα τα σκεπτικά με τα οποία κάποιος επιλέγει να κάνει μουσική, εγώ θεωρώ ότι αυτά έχουν αρκετό ενδιαφέρον και πολλές φορές μπορείς να βγάλεις και κάποια συμπεράσματα όσον αφορά ζητήματα όπως η έκφραση, η δημιουργία, η έμπνευση κλπ. -ζητήματα που πρώτοι απ' όλους οι ίδιοι οι μουσικοί τα βάζουν συνήθως στις συνεντεύξεις τους, χωρίς κανείς μέχρι τώρα (ή, τέλος πάντων, ελάχιστοι να έχει υποστηρίξει ότι γράφει μουσική για "ευτελείς σκοπούς" όπως τα φράγκα, κάποιο συμβόλαιο, η διεύρυνση του ακροατηρίου του κλπ.

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    111

    Default

    Σε άλλα νέα, βγάλανε δίσκο οι Victims στη Relapse -ο οποίος μου φάνηκε πολύ καλός. Το ενδιαφέρον είναι ότι απέχει αρκετά από τον ήχο τους, απ' όσο τους θυμάμαι, δηλαδή, από τα "Killer", "Α dissident" και το split με From Ashes Rise. Ο ήχος είναι εντελώς μεταλικός και βαρύς, έχουν αρκετές μελωδίες στο στυλ των Tragedy, πιο μεγάλες διάρκειες, ακόμα και αργό κομμάτι με sample στο στυλ των Fall of Efrafa! Δεν ξέρω αν όλα αυτά ήρθαν ξαφνικά με τη Relapse ή είχαν εμφανιστεί και πιο πριν, πάντως αν ισχύει το το πρώτο τότε (κι αν συνυπολογίσει κανείς και την κουβέντα που έγινε παραπάνω για τους Martyrdod) μιλάμε για ένα ενδιαφέρον (και μάλλον όχι τυχαίο) γεγονός.

    Πάντως ο δίσκος γάμησε, ιδίως το "Fires below" είναι από άλλον πλανήτη, κορυφαία Tragedy-ίλα.

  4. #64
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default



    Συμπολίτες των Iskra, και αυτό φαίνεται από την πρώτη νότα, aka τόσο μαύρο που είναι σχεδόν blackmetal, αν και παραμένει η crust βάση.

    Όλο τζάμπα στο https://stormofsedition.bandcamp.com...wl-of-dynamite

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    111

    Default

    Πάρα-πάρα πολύ καλό το από πάνω και το λέω από την πρώτη ακρόαση! Περισσότερο black metal, ωστόσο. Τρομερά ανατολίτικα riff που είναι η αδυναμία μου. Θα πέσουν πολλές ακροάσεις. Εν το μεταξύ ξενέρωσα που Θεσσαλονίκη παίζουν την ίδια μέρα με Apocalyptica που ήθελα να τους δω, αν και κατά πάσα πιθανότητα να προλαβαίνει κανείς και τα δύο live.

  6. #66
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Οι αγαπημένοι συντοπίτες Μορμώ κυκλοφόρησαν μόλις το φοβερό ντεμπούτο άλμπουμ το οποίο σκορπίζει οποιαδήποτε μέτρια σχόλια και αντιδράσεις που μπορεί να είχε πάρει το demo τους πέρσι. Υπέροχη σκοτεινή ατμόσφαιρα, αλλά το εξώφυλλο θα μπορούσε ίσως να ήταν καλύτερο



    https://mormocrust.bandcamp.com/

  7. #67

    Default

    Θα τσεκαριστεί

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    111

    Default

    Bump, γιατί το από πάνω δεν πρέπει να χαθεί.

    Το demo ούτε εμένα με είχε ενθουσιάσει ιδιαίτερα (πέρα από τη μελωδιάρα του intro που μετονομάστηκε σε "Χαραυγή" στο album), ίσως επειδή είχα και υψηλές προσδοκίες λόγω Dyspnea. Ωστόσο live μου φάνηκαν πολύ-πολύ καλοί και τις δύο φορές που τους είδα.

    Το album δε μου έκανε εντύπωση ούτε αυτό στην πρώτη ακρόαση (ξανά: εκτός από το "Χαραυγή" και το outro). Ωστόσο ένιωσα να μου ξεδιπλώνεται ακρόαση στην ακρόαση και πλέον είμαι πεπεισμένος ότι είναι δισκάρα. Νομίζω ότι αυτό που τους κάνει να ξεχωρίζει είναι η κιθαριστική δουλειά: το ότι χώνουν solo, και κυρίως ότι έχουν πολύ ιδιαίτερα riff με 100% προσωπικό ήχο, χρησιμοποιώντας έξυπνα αυτές τις "φάλτσες"/δυσαρμονικές μελωδίες με τις κάτω χορδές τις κιθάρας. Επίσης ενώ γενικά τα φωνητικά (που δε με τρελαίνουν) και η παραγωγή βγάζουν μία τραχύτητα και βρωμιά, σε στιγμές αναδεικνύονται πολύ δυνατές μελωδίες.

    Πραγματικά δυνατός δίσκος.
    Last edited by Leper Jesus; 20-04-2020 at 12:36.

  9. #69
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Οι Concrete Bastards έχουν πια όλα τα κομμάτια του νέου άλμπουμ διαθέσιμα στο bandcamp. Τσεκάρετε και στηρίξτε Θεσσαλονικιώτικο τίμιο και καθαρό d-beat!



    https://concretebastards.bandcamp.co...ser-to-the-end

  10. #70
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Μόλις έσκασε και δεν υπάρχουν λόγια.



    https://paroksysmos.bandcamp.com/album/s-t-lp

  11. #71
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Πρώτη κυκλοφορία από Αποφορά σε black/crust μονοπάτια...



    bandcamp
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  12. #72

  13. #73
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Quote Originally Posted by necrosaturate View Post
    Ώπα το έχασα τελείως αυτό, ωραίος
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  14. #74
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Εξαιρετική πρώτη κυκλοφορία από Νεκρή Πτέρυγα.

    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

Similar Threads

  1. Λατίνο crust/punk
    By ikonoklast in forum Music Discussion
    Replies: 20
    Last Post: 07-06-2014, 13:43
  2. [TV] Memphis Beat
    By Phantom Duck in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 0
    Last Post: 11-04-2011, 14:50
  3. CRUD - Grindcore/Crust
    By Enjoy_CruD in forum Self-Promotion
    Replies: 28
    Last Post: 25-09-2010, 17:44
  4. KVAZAR (Death/Core/Crust/Grind)Thessaloniki
    By Tts in forum Self-Promotion
    Replies: 82
    Last Post: 22-09-2009, 18:44
  5. Beat Κίνημα
    By Acid Baby in forum Literature
    Replies: 10
    Last Post: 10-04-2005, 23:22

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •