Results 1 to 8 of 8

Thread: Y:The Last Man - Welcome to the unmanned world

  1. #1
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default Y:The Last Man - Welcome to the unmanned world

    Το καλοκαίρι του 2002, μία άγνωστης προέλευσης εστία μόλυνσης κατέστρεψε κάθε σπέρμα, κάθε έμβρυο και κάθε πλήρως ανεπτυγμένο θηλαστικό που είχε το Υ χρωμόσωμα. Μόνη εξαίρεση αποτελούν ένας νεαρός άντρας, ο Yorick Brown και η αρσενική του μαϊμού, Ampersand.

    Ύστερα από την μόλυνση η κοινωνία βυθίζεται στο χάος λόγω της κατάρρευσης υποδομών και οι επιζούσες γυναίκες προσπαθούν να αντιμετωπίσουν την απώλεια των ανδρών καθώς και το γεγονός ότι η ανθρωπότητα είναι καταδικασμένη να εξαλειφθεί.

    Πρόκειται για μία προσπάθεια του συγγραφέα να υπονομεύσει την κλασσική φαντασίωση κάθε άντρα να μείνει ο τελευταίος άντρας πάνω στη γη.

    Ο Vaughan σχολαστικά σκιαγραφεί τη νέα κοινωνία που προκύπτει μέσα από το χάος, από τη μετατροπή του μνημείου της Ουάσιγκτον σε ένα μνημείο στα νεκρά άτομα, ως τη γέννηση φανατικών και εξαιρετικά-φεμινιστικών κορών της Αμαζώνας, που πίστευαν πως η μητέρα-φύση τις κράτησε καθαρές από την "ανωμαλία" του Υ χρωμοσώματος.








    Spoiler
    Last edited by Krux; 24-05-2011 at 13:21.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  2. #2
    Senior Member MaX Payne's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,105

    Default

    τοχεις διαβασει; πρεπει ναναι καμια 70 τευχη

    ειχα διαβασει 1ο τομο, αλλη αισθηση το χαρτι ωραιο φαινοτανε αλλα αυτος που τοχα δανειστει δεν ειχε παρει τα υπολοιπα

  3. #3
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    60 τεύχη είναι τα single stories. η Vertigo το τύπωσε επίσης σε TPBs στα 10 τέυχη (5-6 ιστορίες ανά τεύχος). πρόσφατα κυκλοφόρησε και σε 5 hardcover.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Y:_The_Last_Man

    τα 4 hardcovers έχω αγοράσει και έχω διαβάσει, περιμένουμε να έρθει το 5 την επόμενη βδομάδα.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  4. #4
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    δεν τρελαθηκα με το σεναριο λιγα τευχη που διαβασα
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  5. #5
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Έχουν βγει και στα ελληνικά κάποιοι τόμοι απ'ό,τι έχει πάρει το μάτι μου. Κάποια στιγμή πρέπει να ασχοληθώ και μ'αυτό, θα δούμε.

  6. #6

    Default

    Εμένα μου άρεσε, το γράψιμο μου έβγαλε κάτι ολντ σκουλ μάρβελ.
    Neon Dreamers Nevermore Fan Club

  7. #7
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    Quote Originally Posted by Odonian View Post
    Εμένα μου άρεσε, το γράψιμο μου έβγαλε κάτι ολντ σκουλ μάρβελ.
    χεχ ίσως γιατί
    Vaughan was born in Cleveland, Ohio. He graduated from St. Ignatius High School in Cleveland. As an undergraduate film student at New York University, Vaughan took part in Marvel's Stan-hattan Project, a class for fledgling comic book writers. His first credit was Cable #43 (May 1997).
    Vaughan has written for both of the major comic publishers DC and Marvel, including Batman and the X-Men.
    επίσης ξέχασα να πω πως ο Yorick είναι από τους πιο αγαπημένους πρωταγωνιστές έβερ. οι "έξυπνες" ατάκες του, η αδυναμία του να παραμείνει σοβαρός και συγκεντρωμένος ακόμα και σε εξαιρετικά σοβαρά ζητήματα είναι απλά μια απόλαυση.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  8. #8
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    πάει και αυτό. δεν ξεκίνησε καλά ο τελευταίος τόμος, κούραζε πολύ με λεπτομέρειες (σχετικότατες με την πλοκή βέβαια) την στιγμή που τρως νύχια για να μάθεις τι θα γίνει επιτέλους. το τέλος ήταν απλά συγκλονιστικό, απλά πανέμορφο, απλά τέλειο.



    Spoiler
    355
    I'll bury you in your god's fucked garden

Similar Threads

  1. Motörhead - The Wörld is Yours
    By commissar in forum Albums
    Replies: 24
    Last Post: 04-12-2010, 08:08
  2. take over the world
    By BURNIN AMBITION in forum AnorimoI
    Replies: 3
    Last Post: 17-06-2009, 14:23
  3. World of Goo!!
    By Mr Mojo Rising in forum PC & Games
    Replies: 27
    Last Post: 12-06-2009, 00:14
  4. CoD : World At War
    By Abruzzi in forum PC & Games
    Replies: 5
    Last Post: 12-07-2008, 20:45
  5. Another world
    By Marillion in forum PC & Games
    Replies: 7
    Last Post: 22-08-2007, 13:39

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •