Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 55

Thread: Live Fest ~ 20 & 21 May @ University of Patras

  1. #1
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default Live Fest ~ 20 & 21 May @ University of Patras

    Γενικά τώρα τελείωσε. Ξημέρωμα Κυριακής.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  2. #2
    Senior Member mourning apocalypse's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    έξω απ'το club 22
    Posts
    1,148

    Default

    Έκατσα μόνο την παρασκευή καθώς σάββατο έπρεπε να ήμουν αθήνα λόγω δουλειάς.
    Είχα πάει από τις 7,πολύ ωραίος ο χώρος και γενικά το όλο κλίμα που επικρατούσε.Από τις μπάντες με άφησαν μαλάκα οι death courier(ra ωραίος για την πρόβα) οι οποίοι μάλλον ήταν και η εμφάνιση της βραδιάς.Πράγματι φωνάρα ο bill αν και από την όψη φαινόταν περισσότερο για τύπος που θα πει το "νοσταλγός του ροκ εν ρολ".
    Dala sun και fields καλοί αν και δεν ήμουν σε φάση να καταλάβω πολλά.
    Επίσης ένα θαμπζαπ στους οργανωτές για τα καλαμάκια τα οποία ήταν τα καλύτερα που έχω φάει σε τέτοια υπαίθρια κατάσταση(συμπεριλαμβανομένων και πανυγηριών) όπως επίσης και για τις stella
    Βtw το πέταγμα κουτακιών αποτελεί κάποιου είδους πατρινό έθιμο?Το είχα προσέξει και στο er fest.

  3. #3
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    κουτάκια = ένδειξη σπόλαυσης της συναυλίας από τον κόσμο. μιναρούπολις πατέντα. μπράβο σου που έσκασες για να στηρίξεις, μαλακία σου όμως που δεν ήρθες να συστηθείς.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  4. #4

    Default

    πανκ πατέντα είναι καλέ μου φίλε, όχι μιναρούπολις.

    δεν πήγα στο φεστιβάλ, καταρχάς λόγω δουλειάς και απόστασης, και κατα δεύτερον επειδή μάλλον θα 'χα προτιμήσει cockney rejects/mob 47 θεσσαλονίκη, αλλά μπράβο στα παιδιά και τις μπάντες για την οργάνωση της φάσης. όταν το diy οργανώνεται λίγο πιο σοβαρά, μπορεί να καταφέρει θαύματα.

    πάντως μιας και αναφέρεται ότι οι death courier ηταν η εμφάνιση της βραδυάς, θα 'θελα να πω δυο λόγια, με κάθε καλή διάθεση. προφανώς και η εμφάνιση μιας τόσο ιστορικής μπάντας είναι γεγονός που δε μπορεί να περάσει απαρατήρητο. πέρα απ' την συνεισφορά τους στην πατρινή underground σκηνή απ' τα μέσα του '80, τα demo και το lp τους είναι απ' τα καλύτερα πράγματα που 'χει βγάλει το death metal στην ελλάδα - για μένα το καλύτερο μαζί με τη γκρουπάρα acid death (μία ελάχιστα γνωστή και δυσεύρετη κυκλοφορία που συμμετείχαν οι death courier και αξίζει να ακουστεί είναι η εφταιντση συλλογή που 'χανε βγάλει το τότε φανζιν decapitated και η wipe out, όπου συμμετείχανε επίσης οι πολύ καλοί septicemia και οι could be worse - τους οποίους κάποιοι μεγαλύτεροι ίσως θυμούνται απ' τις συλλογές του ραδιο ουτοπία).
    παρ' όλα αυτά, η μπάντα που ξαναεμφανίζεται τα τελευταία 1-2 (νομίζω) χρόνια, σίγουρα δεν είναι η ίδια με τότε. από τα τρία αρχικά μέλη, μόνο ο ένας παίζει αυτήν τη στιγμή. δε λέω πως είναι κατακριτέο, ούτε τους έχω ακούσει τώρα για να τους κρίνω μουσικά, και ποιος είμαι εγώ επίσης για να κρίνω, απλά νομίζω ότι τέτοιου είδους λογική "αναβίωσης" είναι εκτός της diy κουλτούρας.
    τελοσπάντων, δε θα 'θελα να καταλήξει κουτσομπολιό που στην τελική δε θα ενδιαφέρει παρά μόνο 2-3 άτομα, αλλά νομίζω ότι πέρα απ' το θεαματικό reunion, δεν θα 'πρεπε να υπάρχει ούτε ένας πατρινός ντεθάς, μεταλλάς, γουατέβερ που να μην δίνει το ρησπέκτ πρώτα και κύρια σε ένα απ' τα πιο σταθερά και τρου άτομα της σκηνής, όπως είναι ο μητσάρας, ο πρώτος ντράμερ των death courier.

  5. #5
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    Παραλίγο να το χάσω, νόμιζα ότι είναι το άλλο σαβκο. Ευτυχώς πήγα Σάββατο, και ήταν γαμάτα.

    Τα διάφορα stoner δεν τα ακούω και δεν κάθισα κι όλας, αλλά Nechayevschina, Brotherhood και κάτι άλλοι που τζαμάρανε νωρίτερα και που δεν έπιασα το όνομά τους γάμησαν.

    Είχα δει Nechayevschina στο An, με το σκατά ήχο, και έλεγα ότι επιτέλους τους ακούω κανονικά. Και μετά από ένα τραγούδι έπεσε το ρεύμα

    Brotherhood θεοί με κεράκια και ξημέρωμα για ατμόσφαιρα. Μπράβο στον κόσμο για την οργάνωση.
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  6. #6
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Παρασκευή

    ΣΟΚ: ένας θεούλης χιπχοπάς άνοιξε το διήμερο. Δεν με χάλασε καθόλου αυτό που άκουσα.

    Terra Incognita: μου άρεσαν κυρίως κάποιες τζιτζικίζουσες κιθάρες. Η μπάντα δεν είχε φωνητικά και γενικώς προσπαθούν να βγάλουν αρκετή ατμόσφαιρα στις συνθέσεις τους.

    Progress of Inhumanity: χίλια μπράβο καταρχάς που ξανάρθαν στην πόλη! Προσωπικά το εκτιμώ πάρα πολύ. Η μουσική τους είναι τσίτα στο blast grindcore και μπορώ να πω ότι μου αρέσανε πολύ.

    Death Courier: Με υπερθεϊκή φωνή από τον Bill και πολύ λιτή σκηνική παρουσία οι Πατρινοί deathmetallers (κι άλλα ) παίξαν δεμένα και με πάθος το καινούργιο τους υλικό!! Αν συγκράτησα καλά, από παλιά κομμάτια το "Necrorgasm" παίξαν από το demo και το "Swamplife" από τον δίσκο. Οι καινούργιες συνθέσεις είναι πολύ δυναμικές, με ταχύτητες και τη φοβερή φωνή trademark της μπάντας.

    Sarabante: παίξαν ωραία, αλλά δεν είναι το στυλ μου.

    Dala Sun: με προσθήκη δεύτερης κιθάρας νομίζω ότι ήταν η καλύτερη εμφάνιση που τους έχω δει. Δώσαν και αρκετά cd!

    Fields of Locust: δεν κατάφερα να μείνω, η κούραση ήταν μεγάλη.


    Σάββατο

    Οι πρώτες τέσσερεις μπάντες είναι τελείως έξω απ' τα νερά μου. Αλλά δεν χαλάστηκα επειδή η ατμόσφαιρά ήταν όμορφη με διάφορους φίλους που είχαμε πιάσει ψιλή κουβαντούλα, καθώς και τα γνωστά μπιράκια, σουβλάκια, μαλαματίνες κ.ο.κ.. Κατάφερε κι ήρθε κι ο RegularPaul ο οποίος είναι ένας μικρός θεός! Πολλά-πολλά !

    Nechayevschina: καταρχάς, είστε χαζοί που δεν φέρατε cd, εμείς πότε θα πάρουμε δλδ; Από 'κεί και πέρα η μπάντα είχε καλό ήχο, αλλά κάποια στιγμή το έντονο ανατολίτικο στοιχείο με κούρασε λιγάκι.

    Stonenrow: ήδη πρέπει να είχε περάσει το φράγμα των τριών. Η μπάντα ανέβηκε χωρίς μπάσο στη σκηνή. Νομίζω έλειπε ένα δεύτερο μελωδικό όργανο. Κατά τ' άλλα πολύ σκισμένο doom/sludge. Κάπου τώρα βγαίναν και τα τελευταία σουβλάκια!

    1000 Mods: όμορφα παίξαν και με ωραίο ήχο. Δεν μπορώ να πω παραπάνω, επειδή δεν γνωρίζω το είδος.

    Brotherhood of Sleep: η μπάντα αφού απέδειξε στο πραγματικό πεδίο της μάχης (εστιατόριο Κουκούτσης για τους γνώστες) ότι έχει κάνει σημαντικά βήματα προόδου , κλήθηκε να κλείσει το χορταστικότατο διήμερο. Ήταν απλώς απίστευτοι με εκπληκτική ατμόσφαιρα και πολύ δεμένοι! Το μπάσο ειναι η αδυναμία μου γενικά στον ήχο της μπάντας και δεν με απογοήτευσε παρόλο που τελείωσαν γύρω στις 06:10!!! Φυσικά κι η κιθάρα και τα τύμπανα ήταν εξαιρετικά.

    Πολύ καλά πήγε και φέτος! Άντε και του χρόνου τα παιδιά να έχουν όρεξη και να μας ξαναχαρίσουν όμορφες στιγμές.
    Last edited by Ra Pariah; 22-05-2011 at 18:49.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  7. #7
    bosch scheducktion Yanqui's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    σταδιαλα
    Posts
    1,885

    Default

    sarabante,dala sun,progress καλύτερες εμφανίσεις πρώτης μέρας , fields καλοί σε κάποια φάση σταμάτησε η μια κιθάρα εντελώς.
    circassian η καλύτερη φορά τους απόσες έχω δει.nechayevschina ομορφιές.

    σουβλακάρες ΔΥΝΑΤΕΣ.χώρος όμορφος.αναμενότανε περισσότερος κόσμος η μπα?
    σὲ ὅ,ποιον ἔχῃ τατουὰζ
    στὴ μάνα του ῥίχνω μπαρὰζ

  8. #8
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default

    Πολύ ωραία ήταν, ο Ra είναι ο πιο ανοικτομυαλος μουσικοφιλος που εχω γνωρισει, ο ανχολυ και η σνορκ κουκλοι απο κοντα, ο γκουλ αγαπημενος, ο enjoy crude και η λοιπη Πατρινη συμμορια αψογοι -απο καθε αποψη- οικοδεσποτες και λαϊβοργανωτες, τα σουβλακια πολυ δυνατα ελπιζω να εχει συνεχεια το φεστ και να το τιμαμε ολο κ περισσοτεροι καθε φορα

    μου αρεσαν αρκετα οι 2 πρωτες μπαντες, οι Mass Culture δηλ. και οι αρκετα πορωτικοι -αν κι εξω απο τα νερα μου- ruined families

    το μονο που δεν μου αρεσε και σχεδον μου χαλασε ολη την εικονα ήταν που ο Xstroyer επεσε μεσα λεγοντας:

    Quote Originally Posted by Xstroyer View Post
    Ελπίζω και τα μέλη από τα συγκροτήματα να παραμείνουν σε όλο το event και να μην την κοπανάνε σιγά σιγά, όπως γίνεται σε αντίστοιχες συναυλίες, μετά την εμφάνισή τους
    θα το προσπερνουσα - θελοντας να γραψω μονο θετικα για την ολη φαση - αλλα εγινε τοσο μαζικα που σε κανει να αναρωτιεσαι

  9. #9
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Γαμώ ήτανε.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  10. #10
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Το παραπάνω είναι ένα θέμα και όταν βλέπω ότι παρεξηγιέται έτσι, μάλλον θέλει λίγες διευκρινήσεις.

    Καταρχήν, μία μπάντα δεν παίζει ποτέ για μία άλλη μπάντα κλπ. Αν είσαι ένα μίνιμουμ χρόνο στο κουρμπέτι, πιστέψτε με σού είναι παντελώς αδιάφορο το να δεις μία άλλη μπάντα να κάθεται μπροστά για να σε ακούσει. Δεν έχει νόημα, είναι σα να παίζεις για το παρεΐνι και δεν προσφέρει απολύτως τίποτα. Η πρόκληση είναι να παίζεις σε όσο περισσότερο "άσχετο" κόσμο μπορείς. Οι μπάντες στην πλειοψηφία τους είμαι σίγουρος ότι δεν προσβάλλονται, τώρα αν υπάρχει καμιά κραχτή περίπτωση σίγουρα είναι άλλη συζήτηση. Χώρια που προχτές έχω την εντύπωση ότι από τις 3 και μετά άρχισε να αδειάζει ο τόπος.

    2ον, μετά από ένα λάιβ η κούραση δεν περιγράφεται, οπότε είτε κάτσεις είτε δεν κάτσεις δεν έχει σημασία.

  11. #11
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default

    σταμ, διαφωνώ σε τόσα επίπεδα με όσα πολύ βιαστικά έγραψες που αναγκαστικά το κόβω εδώ
    έκανα την αμερόληπτη επισήμανσή μου για το πόσο με χάλασε η εικόνα του τέλους του φεστ
    κι όποιος θέλει το λαμβάνει υπόψην του, όποιος θέλει το προσπερνάει

  12. #12
    Senior Member Enjoy_CruD's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    198

    Default

    Ηταν ολα σουπερ ρε, μας εμεινε πολυ ωραιο feeling απο το ολο σεναριο και σας ευχαριστουμε ολους μας τιμησατε, γαμω και παλι γαμω....
    Παρασκευη ειχε περισσοτερο κοσμο αλλα το Σαββατο επεσε λιγο η φαση, ηταν και 10 ωρες μουσικη κυριολεκτικα, αλλα νταξ ολα προς γνωση κ μεθαυριανη συμορφωση, μικροι ειμαστε ακομα....
    Δε ξερω τι λετε ,αλλα ο πρωινος ηλιος που εσκαγε πανω στα κερακια των bos συνδιασμενος με το χεζο-σαλακι που ετρεχε απο τα στοματα των εναπομειναντων πτωματων-ηρωων που καθησαν μεχρι τις 6.30, μας αποζημειωσε ολους.....
    Αντε μωρε παντα τετοια!

  13. #13
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    Γενικά δε βλέπω τι νόημα έχει να κάτσεις να ακούσεις κάτι "για να στηρίξεις τη φάση", αν δε θες.
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  14. #14
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    Quote Originally Posted by regularpaul View Post
    σταμ, διαφωνώ σε τόσα επίπεδα με όσα πολύ βιαστικά έγραψες που αναγκαστικά το κόβω εδώ
    έκανα την αμερόληπτη επισήμανσή μου για το πόσο με χάλασε η εικόνα του τέλους του φεστ
    κι όποιος θέλει το λαμβάνει υπόψην του, όποιος θέλει το προσπερνάει
    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Παύλο. Με τρώει ο κώλος μου να γράψω μπόλικα, αλλά δε θα τον κάνω γιατί φοβάμαι ότι θα παρεκτραπώ.

    Γενικά το φεστιβάλ τα πήγε πολύ καλά. Μεγάλη μαλακία όμως η διάρκεια του Σαββάτου. Σόρρυ, αλλά ήταν αναμενόμενο ότι θα πάει ξημερώματα. Γω την έκανα νωρίς, γιατί απλά ήθελα να δω μόνο BOS, αφού γενικά οι μπάντες δεν είναι του στυλ που γουστάρω, και δε θα τη πάλευα να μείνω μέχρι το ξημέρωμα. Τσίμπησα cdάκια όμως ε.

    Σόρρυ ρε Γιώργο...
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  15. #15
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Edit: ^^

    Θα ήθελα να ακούσω το σκεπτικό σας τότε, γιατί νοιώθω ότι πάλι λέμε κάτι αλλά δεν κατονομάζουμε. Εγώ το σκεπτικό μου το εξήγησα, για τις μπάντες θεωρώ ότι σημαίνει ελάχιστα πράγματα το να κάτσει κάποιος με την ιδιότητα του μουσικού και όχι του οπαδού να τους δει λάιβ.

    Πχ εγώ που έφυγα μετά τους Stonenrow, έχω δει mods και bos περίπου 10 φορές έκαστους, δεν ξέρω αλήθεια πόση επιβεβαίωση θα τους έδινα αν στεκόμουν εκεί παρά την κούραση και τα σχετικά. Είμαι σίγουρος ότι το στοίχημα των παιδιών θα ταν να κερδίσουν το πατρινό κοινό και όχι εμένα που πίνουμε καφέ κάθε μέρα ξερωγω. Διορθώστε με αν κάνω λάθος, εγώ έχω ακριβώς την ίδια άποψη για όσους έρχονται να μας δουν πάντως.

Similar Threads

  1. Prokat 35 - Live Fest ~ 20 & 21 May @ University of Patras
    By Enjoy_CruD in forum Live & Events Talk
    Replies: 46
    Last Post: 26-05-2011, 22:43
  2. Open University
    By Veinsaw in forum General Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 08-03-2006, 07:54
  3. Replies: 74
    Last Post: 23-12-2004, 21:17
  4. Replies: 22
    Last Post: 16-12-2004, 18:16
  5. ER LIVE FEST 2:THE RETURN
    By Dragonlord in forum Live Reports
    Replies: 180
    Last Post: 09-12-2004, 20:57

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •