Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 64

Thread: Μανιφέστο για μια αληθινή δημοκρατία-Ελλάδα

  1. #16

    Default

    Εντάξει κατάλαβα τι λες, χαίρομαι που είσαι και υπομονετικός και όλα, αλλά έχε και εσύ υπόψιν σου στο ψυχικό επίπεδο (το οποίο με απασχολεί, όχι τόσο το πολιτικό) τι κάνει αυτό

    Helm, κάνεις λάθος
    και αυτό
    [semisonic,] κάνεις μεγάλο λάθος
    σε μια συζήτηση, ευρύτερα. Τι έχουμε να χωρίσουμε το οποίο απαιτεί αυτήν την γλώσσα και τι έχουμε κοινό που απαιτεί... κάποια άλλη.

  2. #17
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Καταλαβαίνω τι λες αλλά για να είμαι ειλικρινής εσύ θεωρώ ότι έκανες λάθος ενώ ο σεμισονικ έκανε μεγάλο λάθος! Πρέπει να είμαστε ακριβολόγοι!

  3. #18
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    Συμφωνώ με ικόνοκλαστ εδώ. Το κομμουνιστικό μανιφέστο γαμάει σαν κείμενο και δε χρειάζεται κάθε φορά να ανακλύπτουμε αμερικές. Ας ξοδέψουμε φαιά ουσία να δούμε προς τα πού θα το πάμε τώρα κι όχι να γράφουμε πράγματα που έχουν ήδη ειπωθεί

    Αυτό πάει και ως κριτική σ' αυτούς του άλλου θρεντ που θεωρούν το ριζοσπαστικοποιημένο κομμάτι της κοινωνίας αποτυχημένο αγωνιστικά και ιδεολογικά. Αν δε διαβάσεις Μαρξ πώς μπορείς να ξέρεις ότι λεν βλακείες ανεφάρμοστες και ανεδαφικές; Κι αν η κριτική γίνεται στο επίπεδο "μα όλα αυτά τα ελευθεριακά/σοσιαλιστικά ιδεολογικά ρεύματα στον 20ό αιώνα εγιναν ανέκδοτο" τότε ναι, συμφωνώ κατά κάποιο τρόπο μαζί του, όμως μόνο στο κομμάτι που αυτά προσπάθησαν να δουν το νεοφιλευθερισμό ως ένα τέρας με το οποίο μπορούν να συμμαχήσουν. Αν δεν κατέβει κάποιος στις πορείες να δει τη συμπεριφορά της καταστολής και την εφαρμογή της "δημοκρατίας" στο δρόμο, με τι αρχίδια κάθεται και ασκεί κριτική για αποτυχημένους αγώνες και μαλθακούς καναπεδοαγωνιστές;
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  4. #19

    Default

    Ρατ ποιζον είναι σαν να λες '...μα πως μπορούν να είναι τόσο χαζοί αυτοί οι άλλοι;;;!!! Μα πως μπορούν να κάνουν όλα αυτά τα ανακόλουθα πράγματα, χωρίς λογική και ειρμό, πως μπορούν αν έχουν αποψάρα χωρίς να ξέρουν τι τους γίνεται;'

    Αγανάκτηση του εσωστρεφούς νερντ, οπλισμένου μέχρι τα δόντια με λογική - οι περισσότεροι στο ιντερνετ τέτοιοι είμαστε. Αν στρέψεις το ίδιο αναλυτικό σου κριτήριο - με το οποίο οπλίστηκες πολιτικά άλλοτε - στο να καταλάβεις τι προσπαθούν οι άνθρωποι υποσυνείδητα να καταφέρουν στην συζήτηση και την κοινωνική τους τριβή, θα καταλάβεις το γιατί είναι πολύ πολύ σημαντικό να ξανανακαλύψει ο καθένας την δίκη του Αμερική, γιατί είναι σημαντικό να λέει μαλακίες, να μην είναι διαβασμένος, να σε κατατροπώσει σε ένα ιντερνετ φορουμ κτλ.

  5. #20
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    ...
    Ίδιο είναι να κάνουμε μια καφενειοκουβέντα και ίδιο είναι να μου παρουσιάζεις μια κειμενάρα ως το μανιφέστον της αμέσου δημοκρατίας;
    Τι να πω...
    και τέλος πάντων δεν επιτίθεμαι τόσο στο κείμενο αυτό καθ' αυτό όσο σ' αυτούς που ασκούν κριτική για ιδεολογική χρεωκοπία στα κινήματα όταν οι ίδιοι δεν ξέρουν τι είναι και δεν έχουν περάσει ούτε απ' έξω
    Και μετά μου λες για καινούρια κινήματα με φρέσκους ανθρώπους και ιδέες ενω όλοι πάνω κάτω τα ίδια λέμε, αυτό θέλω να πω.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  6. #21
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Μα γιατί να είναι εσωστρεφές νερντ ο άνθρωπος. Υπάρχει ένα πρόβλημα εδώ που μερικές φορές δημιουργει τρομερά κομπλεξ, το έχω δει πάρα πολλές φορές σε κόσμο απο όλο το πολιτικό φάσμα. Ο περισσότερος κόσμος δεν αντιλαμβάνεται την πολιτική του συνείδηση σαν μια ακόμα μορφή δεξιότητας. Δεν γεννιέσαι πολιτικά καταρτισμένος, είναι κάτι που πρέπει να το μάθεις, όπως την μπάλα, το σεξ, την καλλιγραφία, το ποδήλατο, τις διαφορικές εξισώσεις. Θα ήταν φοβερό αν όλοι που έφταναν σε μια ηλικία μπορούσαν να συγγράφουν μανιφεστάρες για το τι θα κάνουμε και να είναι υπερ-ακριβείς στην κριτική τους σε όλους τους άλλους, τα σάπια κόμματα, τους νεκρούς ιδεολόγους, την αριστερά, τη δεξιά, όλους τους μαλάκες, δεν είναι όμως έτσι. Τις περισσότερες φορές ανεξαρτήτως προθέσεων λέμε και μαλακίες βρε παιδιά. Δεν είναι απαραίτητα τσογλάνι κάποιος αν σου πει, ξέρεις κάτι, είσαι λάθος ρε μάγκα, έχει ξαναγίνει αυτό που λες, διάβασε αυτό κι αυτό.

    εδιτ: Δεν είναι τυχαίο ότι στο κείμενο παραπάνω υπάρχουν τόσες αναφορές στις «αυθεντίες» και στους ιδεολόγους, στην αντιπροσώπευση και όλα αυτά.
    Last edited by ikonoklast; 21-05-2011 at 22:16.

  7. #22

    Default

    τσογλάνι δεν είναι, αλλά δεν βγάζει το αποτέλεσμα που περιμένεις (νομίζω). Δεν πρόκειται να διαβάσει το κομμουνιστικό μανιφέστο ο φίλος.

    και όντως για το σεξ, είμαι πολύ καλός στο σεξ, κάνω εξάσκηση κάθε μέρα μόνος σπίτι μου.

  8. #23
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Ίσως να μη διαβάσει το κομμουνιστικό μανιφέστο επειδή του το είπε σαρκαστικά ένας κύριος που κρύβει το ένα μάτι στο ιντερνετ. Θα διαπιστώσει όμως μοιράζοντας το κείμενο του απο δω κι απο κει, στο τουητερ, στα μπλογκς, σε κάποια συνέλευση ίσως ή ακόμα και στο γραφείο στη δουλειά ότι θα του την πέσουν άπειροι με ερωτήσεις για τις ασάφειες του κειμένου, άλλοι θα αδιαφορήσουν και άλλοι θα γουσταρίσουν. Πάρα πολλοί απο τους «κομματικοποιημένους» θα τσινήσουν και ακόμα και αν γίνει κάποια κίνηση με πολλά άτομα και κατέβουν όλοι μαζί στο Σύνταγμα ένα ή και δύο απογεύματα, το τρίτο απόγευμα κάποιοι θα απογοητευτούν και δεν θα έχει τόσο κόσμο. Γιατί χρειάζεται κι άλλα πράγματα πέρα από αυτά. Πράγματα που τα μαθαίνεις στην πορεία. Το ξέρουμε, το έχουμε ξαναδει, με τρόπους πολύ πιο τρομακτικούς όπως ο Δεκέμβρης του '08. Αυτά δεν τα έχει δει ο νεολαίος της Ισπανίας, όπως και άλλα πολλά.

    Είναι σα να είσαι πολύ καλός στο τρίλεπτο μπες/βγες σεξ λόγω αφου της καθημερινής εξάσκησης στο σπίτι και κάποια στιγμή κάποια γκόμενα γυρίσει και σου πει, ναι, ξέρεις κάτι πρέπει να κάνεις πολύ περισσότερα. Η πολιτική μαθαίνεται κυρίως εκτός youjizz.com και twitter (και) από τις φάπες που σου ρίχνει ο άλλος κόσμος και όχι, δεν εννοώ να ρίχνουμε μόνο φάπες.

  9. #24

    Default

    Η δεσποινίς να τραβήξει να διαβάσει το κομμουνιστικό μανιφέστο αν θέλει περισσότερα, δεν θα κάτσω να της εξηγήσω γιατί τα τριάμισι λεπτά είναι η βέλτιστη διάρκεια συνουσίας που επιτρέπει στον αγωνιστή να διατηρήσει ενεργεία για το κίνημα, προτεινόμενη και από το κόμμα μετά άκρως επιστημονικής μελέτης.

    Καταλαβαίνω τι λες πάντως (νομίζω). Το ζήτημα τα υποβόσκουν με τον παραλληλισμό σου το 'να μάθεις πολίτικη παιδί μου' με το σεξ και άλλες λειτουργίες του ανθρώπου ριζικές είναι ότι ίσως η πολίτικη σαν σύμβολο να είναι εξοφλημένη αυτή την ιστορική περίοδο, όχι η πράξη της πολίτικης, αλλά το τι συμβολίζει, να έχει πάρει μια θέση που κάποτε είχε η θρησκεία ("ελπίδα/τρόμος πωλείται για την τιμή αυτή"), και ότι αν είναι να γίνει κάτι πολιτικά ίσως πρώτα πρέπει να γίνει ανθρωπινά πια. Αυτή η πολίτικη για την οποία μιλάς μοιάζει πιο συχνά με σπορ, όχι σεξ.

    Λιγότερη επίκριση περισσότερη κατανόηση και άλλα τέτοια ομοφυλοφιλικά χρειάζεται ένα μη-σπορ. Το λέω επειδή μα την παναγία όσο παρακολουθώ σε αυτή την ζωή την πολίτικη, ακούω νέους ανθρώπους να τραβάνε γραμμές εμείς από εδώ εσείς από εκεί, και ξέρω τι εξυπηρετεί αυτό, και δεν είναι βελτίωση του όλου, ούτε καν την φάσης τους πρωταρχικά (αν και προκύπτει δευτερογενώς συχνά), είναι πριμοδότηση του ατόμου, των ατομικών του αναγκών και παθολογίας μαζί. Ατομάρες είναι οι περισσότεροι αριστεροί νέοι που ξέρω (και εγώ μαζί), ατομάρες βλέπω και στα φόρουμ συχνά, δεν έχουν κατανοήσει τι είναι και τι τους έκανε ετσι, χρησιμοποιούν την ιδεολογία σαν όπλο όπως και οι εχθροί τους. Αυτό που κανείς δεν θέλει να κοιτάξει κατάματα είναι η ανθρωπινή φύση πίσω από τις ελπίδες και την απελπισία. Αυτοί που μας πουλάνε σκατά την ξέρουν μια χαρά και μας σχημάτισαν αναλόγως και εμείς κάνουμε τώρα τους καμπόσους με το κομμουνιστικό μανιφέστο ανά χείρας λες και είναι προϊόν.
    Last edited by Helm; 21-05-2011 at 23:19.

  10. #25
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Helm View Post
    Η δεσποινίς να τραβήξει να διαβάσει το κομμουνιστικό μανιφέστο αν θέλει περισσότερα, δεν θα κάτσω να της εξηγήσω γιατί τα τριάμισι λεπτά είναι η βέλτιστη διάρκεια συνουσίας που επιτρέπει στον αγωνιστή να διατηρήσει ενεργεία για το κίνημα, προτεινόμενη και από το κόμμα μετά άκρως επιστημονικής μελέτης.
    Το πρόβλημα είναι με τις ΠΟΥΤΑΝΕΣ που είναι πιο διαβασμένες από σένα.... «-Άντε μωρή να διαβάσεις το κομ.. -Α, και να σου πω, πόσο γελοίος είσαι να μου πεις ότι έχεις διαβάσει τα Grundrisse! Πόσο σου πήρε; Τρία λεπτά;;;» ***
    Γι' αυτό παιδιά για παν ενδεχόμενο το σωστό είναι να την πέφτουμε στα γκομενάκια της ΑΛΗΘΙΝΗΣ δημοκρατίας. ΧΑΒΟΚΑΡΑ, μωρό μου, μας λείπεις απ' το θρεντ...


    Στα υπόλοιπα που λες δε διαφωνώ αλλά νομίζω ότι είσαι λίγο υπερβολικός στα περί κατανόησης και σπορ. Επίσης οκ, γίνεται της καριόλας, δεν είπα να γίνουμε ΚΚΕ -ή με μας ή εναντίον μας- αλλά απαιτείς λίγο από τον άλλο ένα κατιτής. Ασε που αυτού του τύπου τα κινήματα είναι που θέτουν πρώτα και κύρια την διαχωριστική γραμμή «όχι στα κόμματα και τις οργανώσεις».


    *** οι διάλογοι και οι καταστάσεις είναι προϊόν φαντασίας

  11. #26

    Default

    η χαβοκ δεν μας έχει ανάγκη.

    υπερβολικός ίσως είμαι, βασικά πάντα είμαι αλλά και το 30% να ισχύει από αυτά που βλέπω στην δυναμική των πολίτικων σχέσεων πάλι είναι τρομακτικό το πόσο ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ με αυτό το οποίο φαίνεται ότι έχει να κάνει η διαδικασία. Τώρα όσο για το τι απαιτείς, και μόνο που σου μιλάει ο άλλος πολύ είναι αρχικά, από μια σκοπιά. Το τι το κάνεις αυτό το αρχικό έναυσμα είναι περίπλοκο. Όπως και το 'αυτοί το ξεκίνησαν πρώτοι' με το οποίο κλίνεις, πφφφφ.

  12. #27
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    πάντως είναι λογικό που είστε οφ τόπικ αφού το κείμενο δεν έχει να πει ΤΙΠΟΤΑ.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  13. #28
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Bασικα πραγματακια ικονοκλαστ.
    Ο θυμωμενος και αγανακτισμενος κοσμος ζηταει στην ουσια regulation του συστηματος (ναι αυτου που δημιουργησε κι εσενα, δεν μας εσκασες εδω απο την στεπα).
    Δεν σε εχρισε μπροσταρη της φρικης του, ουτε σου ζητησε να κανεις πραξη το μανιφεστο σου. Αυτο ειναι δικο σου βιτσιο.
    Ως εκ τουτου, το ερωτικο σου καλεσμα εξοκολουθει να μην βρισκει ανταποκριση. (Στανταρντ ουτε σε μενα).
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    On topic:


  15. #30
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    απορώ γιατί δεν τρώνε κάθε βδομάδα σφαλιάρες τα γίδια. όλοι αυτοί οι κλόουν βέβαια, ανεξάρτητα κομματικής ιδιότητας. μια καλή ιδέα θα ήταν να παίζουν μπουκέτα μεταξύ τους!
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



Similar Threads

  1. μπλουζάκια και δημοκρατία.
    By tamagothi in forum General Discussion
    Replies: 21
    Last Post: 04-01-2011, 00:29
  2. Για ποιά δημοκρατία μιλάμε;
    By Candiru in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 11
    Last Post: 29-09-2005, 07:45
  3. Δημοκρατία / πολιτεύματα
    By Gabriel in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 75
    Last Post: 09-09-2005, 15:59
  4. Δημοκρατία
    By phthoggon in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 8
    Last Post: 11-08-2005, 07:42
  5. ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
    By freak brother in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 19
    Last Post: 28-07-2005, 16:28

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •