Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 49 of 49

Thread: Δημόσιο forevah

  1. #46
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    σε πολλούς εμπορικούς κλάδους συμβαίνει αυτό. τεσπα, τώρα δεν προλαβαίνω, θύμησέ μου σε άλλη φάση.
    Rock or Nothing

  2. #47
    Senior Member electra's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    231

    Default

    Quote Originally Posted by nekrobutcher View Post
    επειδή τυχαίνει να έχω εμπειρία-αλλά αυτό είναι αλλού παπά ευαγγέλιο- να σου πω ότι συχνά γίνονται αναφορές πολιτών κατά υπαλλήλων και σε πληροφορώ ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι τις τρέμουν τις αναφορές γαιτί απαξ και γίνει θα εξεταστεί. επίσης υπάρχει πλαίσιο αξιολόγησης απο τον προϊστάμενο, γίνεται κάθε χρόνο και ο κάθε υπάλληλος έχει προσωπικό φάκελο. εγώ θα ρωτήσω το άλλο γιατί λες ότι θα κάνεις απολύσεις - μετατάξεις και δε προσπαθείς να εξυγχρονίσεις το δημόσιο τομέα? γαιτί εκεί είναι το πρόβλημα.υπάρχουν δημόσιοι υπάλληλοι που κάνουν λάτζα γιατί δεν υπάρχει μηχανοργάνωση! τυχαίνει να υπάρχει υπάλληλος που διαχιερίζεται καθημερινά 21,000 φακέλους! εαν υπήρχε ένας υπολογιστής ούτε τόσοι υπάλληλοι θα χρειάζονταν, ούτε τόση γραφειοκρατία. και ναι συμβαίνει πολλές φορές κάποιος να εργάζεται περισσότερο και κάποιος λιγότερο ανάλογα με το πόστο παίρνοντας τα ίδια λεφτά και ναι για αυτό το λόγο κοιτάει ο ένας πόσο δουλεύει ο άλλος..εξάλλου στο δημόσιο υπάρχει ένας μαλάκας που δουλεύει για άλλους 2.
    αμνησιακ εγώ δεν είμαι εδώ για να κρίνω τι είναι "κοινωνικά" δίκαιο..λες και ζούμε σε καμιά "δίκαιη κοινωνία" εγώ σου λέω αν είναι δίκαιο για τον εργαζόμενο..διότι αυτό είναι φαύλος κύκλος ..μπορώ κι εγώ να σου πώ γιατί να παίρνω 700 ευρώ και να πληρώνω από πάνω τους συνταξιούχους?
    Δεν γνωριζω σε ποια υπηρεσια δουλευες αλλα γνωριζω οτι αν γινει αναφορα δεν εξεταζεται απαραιτητα γιατι μπορει ο ιδιος ο προισταμενος υπηρεσιας να μην την στειλει προς εξεταση. Αυτό σίγουρα αν η αναφορά είναι σε στυλ 'ο υπάλληλος είναι ερειστικός, ταλαιπωρει τον κοσμο γιατι δεν δινει σωστες πληροφοριες' κλπ. Ό,τι δλδ ειναι σε πλαισιο he says she says. Φειλ 1 για το δημοσιο. Αν γινει αναφορα οτι εν τελει μενει στο φακελο του υπαλληλου, ναι ισχυει αλλα δεδομενου οτι δεν υπαρχουν κυρωσεις στον υπαλληλο παλι μια τρυπα στο νερο. Συμπερασμα: Το θα σου κανω αναφορα οταν ο υπαλληλος δεν εξυπηρετει ισως αποτελει τροπο ασκησης πιεσης για να εξυπηρετηθει καποιος δεν το γνωριζει ο πολυς λαος ισχυει (ειδικα κατι καημενοι κυριουληδες της τριτης ηλικιας που αποκαλουν την υπογραφη μουτζουρα και αλλα τετοια γραφικα) οποτε spread the word. Γιατι προσωπικα θυμωνω οταν βλεπω τον παππουλακο που εχει περασει παγκοσμιο κατοχη χουντα και δε συμμαζευεται να τον ειρωνευεται και να τον ταλαιπωρει η κυρατσα δημοσια υπαλληλος που βαριεται να κανει τη δουλεια της. Και ναι το παραδεχομαι καταφευγω σε προσεγγισεις τυπου μπαμπουλα για να βγαλω ακρη γιατι οπως προανεφερα η γελοιοτητα δεν γινεται να αντιμετωπιζεται σοβαρα.
    Για τις συνταξεις. Μην γινομαστε γραφικοι σε παρακαλω. Οι συνταξιουχοι που εχουν πληρωσει εισφορες τις οποιες και εχει ηδη κατασπαταλησει το κρατος προφανως και θα παιρνουν κανονικα (ελπιζω) τη συνταξη τους, η οποια και προκυπτει απο τις δικες σου και δικες μου εισφορες. Και λεω εχουν πληρωσει ειφορες γιατι εχω γνωρισει και κατι υπεροχες περιπτωσεις συνταξιουχων απο δεκο παρακαλω που βγηκαν στη συνταξη 38 ετων με αιτιολογια πολυτεκνη μητερα και βγαινοντας στη συνταξη τη θεση τους καλυψε το παιδι τους. Ολα αυτα εγιναν νομοτυπα αρα δε φταιει η κυριουλα αλλα το γελοιο νομοθετικο πλαισιο, πολιτικο συστημα και κρατος.

    Περι μηχανογραφησης:

    Η ελλευψη μηψανογραφησης ειναι το απλο και βασικο πχ που αποδεικνυει τη γελοιοτητα του δημοσιου.
    Ολοι οι διαγωνισμοι να δημοσιευονται στο διαδικτυο κανενας με απευθειας αναθεση και τα πληροφοριακα συστηματα πρεπει να ειναι ονλαιν συνδεδεμενα. Και ολα αυτα γιατι εδω ειναι Ελλαδα και τπτ δε θα λειτουργησει σωστα αν δεν υπαρχουν κυρωσεις. Ειδικα για την ονλαιν συνδεση, ποσες κομπινες εχουν παιξει καθαρα απο αδυναμια ελεγχου του δημοσιου ;
    Θα προτεινα να γινεται τρελο ποθεν εσχες στους υπαλληλους που εργαζονται σε τμηματα προμηθειων και να υπαρχει πολυ αυστηρο νομοθετικο πλαισιο για ολα. Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι η ανομια.
    Βρεθηκες κυριος να καπιλευεσαι τη δημοσια περιουσα. Ποτε ξανα συμμετοχη σε διαγωνισμο. Εκλεψες 10 γυρνα 100 πισω.

    μια χαρά βολεύει να έχουν κάποιον πιο βατό φταίχτη για τα χάλια της οικονομίας, not?
    η προσωπική εμπειρία είναι συζητήσιμη, μιας και όλοι έχουν να σου πουν μια ιστορία με το "γαμημένο δημόσιο" , αλλά για πες μου, είναι η εμπειρία με τον υπάλληλο που την κάνει γαμημένη ή μήπως οι διαδικασίες ?
    Τα χαλια της οικονομιας δεν οφειλονται στους απροσδιοριστου αριθμου δημοσιους υπαλληλους. Οκ προσωπικη ευθυνη φερουν οι πολιτες που τοσα χρονια ψηφιζαν τους ιδιους μλκς αλλα μην τρελαθουμε εντελως. Εχουν φαει εκατομμυρια ευρω και δεν εχει μπει κανενας φυλακη και το προβλημα ειναι ο δημοσιος υπαλληλος και η σπαταλη χρηματων απο τις θεσεις οικογενειαρχων με παιδακια. Το ονειρο του νεοελληνα ηταν καποτε να μπει στο δημοσιο σε λιγο θα γινει εφιαλτης. Το μεγαλυτερο προβλημα κατ εμε ειναι η ανομια και η ατιμωρισια. Ολα παραγραφονται κανεις δε μπαινει φυλακη.
    Και στα πανεπιστήμια πρεπει να πεσουν μαζικες απολύσεις και συγχωνεύσεις κατα τη γνώμη μου, γιατι είναι γελοίο να μην υπάρχουν λεφτά για παθολόγους που κάνουν την πρακτική τους και να υπάρχουν τμήματα με εκατοντάδες | "φοιτητες" κάλτσουραλ ανθροπόλοτζυ ξερωγώ.
    Με μεγαλη μου απογοητευση, το ελληνικο πανεπιστημιο ειναι ισως το μοναδικο πχ που συναγωνιζεται σε μπουρδελοσυνη το ατοφιο δημοσιο κυριως γιατι δεν υπαρχει ελεγχος απο πουθενα. Και εδω η απογοητευση ειναι πολυ μεγαλυτερη γιατι το πανεπιστημιο υποτιθεται οτι μας βοηθαει να γινουμε περα απο σωστοι επιστημονες -που θα γελασω δις με τον ορο σωστος επιστημονας με οσα εχω δει- και ολοκληρωμενοι ανθρωποι. Και εδω εχει αποτυχει παταγωδως.

    Ωραιες αυτες οι συζητησεις αλλα επιστρεφοντας στην πραγματικοτητα της ελλαδας, δεν πιστευω οτι θα αλλαξουν πολλα γιατι η πολιτικη διαφθορα ειναι τετοια που για την οποια επερχομενη αλλαγη παντα προκυπτει ενας τροπος προσαρμογης της στη διαφυλαξη και εξασφαλιση των συμφεροντων των ιδιων πολιτικων και κοινωνικων ομαδων.
    Last edited by electra; 21-05-2011 at 01:19.

  3. #48
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by katwrimos View Post
    Και στα πανεπιστήμια πρεπει να πεσουν μαζικες απολύσεις και συγχωνεύσεις κατα τη γνώμη μου, γιατι είναι γελοίο να μην υπάρχουν λεφτά για παθολόγους που κάνουν την πρακτική τους και να υπάρχουν τμήματα με εκατοντάδες | "φοιτητες" κάλτσουραλ ανθροπόλοτζυ ξερωγώ.
    Ε ραντομ μαλακιες λες. Γιατι τους χιλιαδες παθολογους τους χρειαζεσαι ολους; Α και να κοψουμε τοτε ολες τις κοινωνικες επιστημες γιατι ειναι αντιπαραγωγικες ε; Να κρατησουμε τους παθολογους να μας δωσουν λυσεις και για τα κοινωνικα προβληματα. Ρε μαλακα δεν ειναι δυνατον να βρισκουμε λυση "ποναει κεφαλι, κοβει κεφαλι". Δεν μας οδηγει πουθενα.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  4. #49

    Default

    electra αναλόγως την υπηρεσία διότι εκεί που ήμουν εγώ πρώτα αποφάσιζε ο δικαστής εαν θα πήγαινε στο πειθαρχικό συμβούλιο ο υπάλληλος...
    από την άλλη για τους καημένους τους παπούληδες και για τις βαρεμένες οκ συμφωνώ εν μέρει σκέψου όμως μια υπάλληλο να πρέπει να εξυπηρετήσει 100 άτομα και βάλε την ημέρα, να ακούει και τα βρισίδια γιατί κακά τα ψέμματα ορισμένους τους τρώει ο κώλος τους για καυγά.


    "Society, have mercy one me
    i hope you're not angry, if i disagree..."

Similar Threads

  1. δημόσιο - microsoft.
    By ikonoklast in forum PC & Games
    Replies: 12
    Last Post: 13-03-2008, 11:23
  2. Τέλος το δημόσιο... ξύσιμο
    By Stormrider in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 12
    Last Post: 12-03-2008, 11:01
  3. δημόσιο vs ιδιωτικό πανεπιστήμιο
    By themisomagos in forum General Discussion
    Replies: 63
    Last Post: 01-04-2007, 19:03
  4. Replies: 128
    Last Post: 28-03-2007, 19:30
  5. Συνδικαλισμός στο δημόσιο.
    By The Charon in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 109
    Last Post: 16-10-2006, 10:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •