Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 49

Thread: Δημόσιο forevah

  1. #1

    Default Δημόσιο forevah

    asimouli αν εχει κάνει αίτηση ο τύπος και διορίστηκε ως οδηγός στον ΟΣΕ και έχει δουλέψει 30 χρόνια εκεί γιατί να πάει τραυματιοφορέας ας πούμε? ως οδηγός προσλήφθηκε όχι ως τραυματιοφορέας...τι πάει ελλειμματικός? όποιος δε δουλεύει σωστά και είναι κοπανατζής υπάρχει το πειθαρχικό δίκαιο της υπηρεσίας...ας το εφαρμόσουν..η περίπτωση απόλυσης στο δημόσιο προβλέπεται αν δε κάνεις σωστά τη δουλειά σου.


    "Society, have mercy one me
    i hope you're not angry, if i disagree..."

  2. #2
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Quote Originally Posted by nekrobutcher View Post
    asimouli αν εχει κάνει αίτηση ο τύπος και διορίστηκε ως οδηγός στον ΟΣΕ και έχει δουλέψει 30 χρόνια εκεί γιατί να πάει τραυματιοφορέας ας πούμε? ως οδηγός προσλήφθηκε όχι ως τραυματιοφορέας...τι πάει ελλειμματικός? όποιος δε δουλεύει σωστά και είναι κοπανατζής υπάρχει το πειθαρχικό δίκαιο της υπηρεσίας...ας το εφαρμόσουν..η περίπτωση απόλυσης στο δημόσιο προβλέπεται αν δε κάνεις σωστά τη δουλειά σου.
    Όταν ήμουν μικρός είχα πάει σε μια δημόσια υπηρεσία σε μια πολύ μακρινή χώρα που οι υπάλληλοι ήταν τόσοι πολλοί που δεν είχαν καν γραφεία και καρέκλες να κάτσουν και είτε κάθονταν στις καρέκλες αναμονής του κοινού είτε απλά κόβαν βόλτες. Το πρόβλημα που είχε δημιουργηθεί όπως καταλαβαίνεις δεν είχε να κάνει με την τεμπελιά των υπαλλήλων, αλλά με τον υπερπληθυσμό. Θα σου φαινόταν άδικο ας πούμε κάποιοι από αυτούς να πάνε σε κάποια άλλη υπηρεσία που έχει έλλειψη προσωπικού;
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  3. #3
    Senior Member electra's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    231

    Default

    Quote Originally Posted by nekrobutcher View Post
    όποιος δε δουλεύει σωστά και είναι κοπανατζής υπάρχει το πειθαρχικό δίκαιο της υπηρεσίας...ας το εφαρμόσουν..η περίπτωση απόλυσης στο δημόσιο προβλέπεται αν δε κάνεις σωστά τη δουλειά σου.
    θα μου θυμίσει κάποιος σε ποια χώρα ζούμε

  4. #4

    Default

    ανάλογα .. ο διοικητικός ας πούμε οκ ας πάει διοικητικός κάπου άλλου αλλά τον οδηγό ή τον δικαστικό επιμελητή που να τον πας? ο υπερπληθυσμός που λες έχει να κάνει με το εξής, ότι όλοι ήθελαν να μπουν σε "εύκολες" υπηρεσίες, που είναι οι δήμοι για παράδειγμα, και όχι στα δικαστήρια -ένα άλλο παράδειγμα- που είναι σκέτο γαμήσι..όπως και να χει ο εργαζόμενος έχει κάθε δικαίωμα να υπερασπιστεί τη θέση του και την εργασία που έχει ρίξει τόσα χρόνια..η άποψη οτι ο δημόσιος υπάλληλος τα ξίνει και καλά να πάθει είναι μια μαλακία και μισή...δεν είναι όλοι έτσι

    ναι το πρόσεξα κι εγώ ...απάντησα αυτόματα στον ασιμούλι

    δε σου κάνει εντύπωση που υπάρχει το πειθαρχικό δίκαιο και κανένας δεν έχει μπει στον κόπο να το εφαρμόσει? και δε θα σου πω ψέμματα αλλά οι συνδικαλιστές είναι οι πρώτοι που δεν έχουν καμία διάθεση εφαρμογής του...
    Last edited by nekrobutcher; 18-05-2011 at 22:32.


    "Society, have mercy one me
    i hope you're not angry, if i disagree..."

  5. #5
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    νεκρομπούτσα αν έναν οδηγό που περίσσευε σε κάποιο Δήμο τον στέλναν σε ένα νοσοκομείο που έχει έλλειψη θα σου φαινόταν άδικο κοινωνικά; Από τη στιγμή κιόλας που και τους δυο τους πληρώνει ο μισθωτός και ο συνταξιούχος;
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  6. #6
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Quote Originally Posted by freak brother View Post
    τι σχεση εχει το δημοσιο με τους μεταναστες?
    είναι 2 από τα πάμπολλα καυτά ελληνικά πολιτικά ζητήματα* που οι μισοί λένε άσπρο και οι μισοί μαύρο. ονομάζω από δω και πέρα την πολιτική που εφαρμόζεται ως πολιτική της διελκυστίνδας** δηλαδή η χρυσή τομή για να ικανοποιηθούν όλοι κάτι που έχει ως αποτέλεσμα να μην γίνεται καμμιά τομή(sic). για παράδειγμα. ο παπουτσής. αριστερά του ΠΑΣΟΚ τον βρίζουν επειδή δεν είναι πολύ αριστερός δηλαδή δεν διαλύει τα ΜΑΤ και την αστυνομία. δεξιά του ΠΑΣΟΚ τον βρίζουν επειδή είναι ανίκανος και έχει προσκυνήσει το μαρξιστικό παρακράτος( τα ματ δεν δέρνουν όσο θα πρεπε και μια φορά που πήγαν να δείρουν τους έκανε φασαρία). παραλογισμός. η μισή ελλάδα βρίζει το ΠΑΣΟΚ γιατί δεν πουλάει τη ΔΕΗ και η άλλη μισή γιατί την πουλάει. οι μισοί*** λένε στο διάολο με τους μετανάστες και οι άλλοι μισοί "κάτω τα χέρια". αυτά τα πράγματα δεν γίνονται. όταν σπάσει το σκοινί της διελκυστίνδας θα έχουμε νεκρούς****. πρέπει κάποιος υπεύθυνα να παίξει ένα ρόλο και να βρει λύσεις που για μένα υπάρχουν. λύσεις μέσα στο σύστημα με συναίνεση και λογική. και πολύς κόσμος περιμένει από την αριστερά να βοηθήσει την κατάσταση.


    *πολιτικό ζήτημα = το ζήτημα το οποίο δεν μπορεί μια έγκυρη αρχή (π.χ. η επιστήμη) να αποφανθεί με σιγουριά πως λύνεται αλλά επαφίεται στην άποψη του καθένα.

    **

    ***τώρα δεν είναι μισοί αλλά όταν καταλαγιάσουν τα πράματα θα κρίνουμε καλύτερα.

    ****η πολιτική της τυφλής κόντρας σε όλα οδηγεί στην καλύτερη (αν έχεις κάποιον συσχετισμό) στον εμφύλιο. στεγνά. ο λένιν και το κόμμα του μπόρεσαν να το διαχειριστούν και μαγκιά τους. τα όρθια ζωντανά τύπου τσίπρα όχι. στην χειρότερη οδηγεί σε τεράστια αποχή, απομόνωση της αριστεράς και άλλα ζοφερά πράγματα.
    Last edited by asimoulis; 18-05-2011 at 23:45.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  7. #7
    Senior Member electra's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    231

    Default

    Quote Originally Posted by nekrobutcher View Post
    ανάλογα .. ο διοικητικός ας πούμε οκ ας πάει διοικητικός κάπου άλλου αλλά τον οδηγό ή τον δικαστικό επιμελητή που να τον πας? ο υπερπληθυσμός που λες έχει να κάνει με το εξής, ότι όλοι ήθελαν να μπουν σε "εύκολες" υπηρεσίες, που είναι οι δήμοι για παράδειγμα, και όχι στα δικαστήρια -ένα άλλο παράδειγμα- που είναι σκέτο γαμήσι..όπως και να χει ο εργαζόμενος έχει κάθε δικαίωμα να υπερασπιστεί τη θέση του και την εργασία που έχει ρίξει τόσα χρόνια..η άποψη οτι ο δημόσιος υπάλληλος τα ξίνει και καλά να πάθει είναι μια μαλακία και μισή...δεν είναι όλοι έτσι

    ναι το πρόσεξα κι εγώ ...απάντησα αυτόματα στον ασιμούλι

    δε σου κάνει εντύπωση που υπάρχει το πειθαρχικό δίκαιο και κανένας δεν έχει μπει στον κόπο να το εφαρμόσει? και δε θα σου πω ψέμματα αλλά οι συνδικαλιστές είναι οι πρώτοι που δεν έχουν καμία διάθεση εφαρμογής του...
    Χωρίς ίχνος ειρωνείας, πραγματικά αναρωτιέμαι τι εικόνα έχεις περί του δημοσίου και τι πραγματικά βιώματα.
    Σίγουρα υπάρχουν και δημόσιοι υπάλληλοι που εργάζονται. Ενδεικτική κατηγορία αυτοί που εξυπηρετούν κοινό. Ακομα και αυτές οι φωτεινές εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα δεν σημαίνει απαραίτητα ότι κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Ειδικά όταν δεν υπάρχει έλεγχος σοβαρός από κανέναν.

    Οταν ημουν μικρη και 30φυλλενια ακομα και ειχα την ψυχικη αντοχη πιστευα οτι εαν ειχα δικιο σε κατι θα το εβρισκα οποτε και αφιερωνα χρονο και φαια ουσια ωστε να πραγματοποιήσω όλες τις απαιτούμενες ενέργειες που θα μου κατοχύρωναν και καλά το δίκιο μου.
    Τώρα που έχω μια πιο ρεαλιστική εικόνα των πραγμάτων καταλήγω στο συμπέρασμα ότι όταν κάτι λειτουργεί από τις βάσεις του λάθος κυρίως εξαιτίας της ανυπαρξίας δομών και στοιχειώδους οργάνωσης σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αντιμετωπίζεται σοβαρά.
    Και δυστυχώς το ελληνικό δημόσιο ανήκει σε αυτή την ανεπανάληπτη κατηγορία.

    Αλήθεια, έχεις επιχειρήσει ποτέ να κάνεις αναφορά σε υπάλληλο που 'εργάζεται' στο δημόσιο ακριβώς επειδή ταλαιπωρεί τον κόσμο ή αρνείται επιδεικτικά να κάνει τη δουλειά του; Πραγματικά πιστεύεις ότι μπορεί να υπάρξουν κυρώσεις με τέτοιες ενέργειες ειδικά όταν οι θέσεις στο δημόσιο είναι κατά κανόνα βυσματικές;

    Η άποψη που έχω σχηματίσει εγώ είναι ότι η επικρατούσα νοοτροπία στο δημόσιο είναι 'πως να εργαστώ λιγότερο' και συχνά υιοθετείται στην εργασιακή πορεία κάποιου καθώς οι συνάδελφοι του δουλεύουν ελάχιστα και δεν υπάρχει κανένα απολύτως κίνητρο για αυτόν να εξακολουθεί να εργάζεται με ικανοποιητικό ρυθμό. Απλά αισθάνεται μαλάκας να δουλεύει όταν οι άλλοι κάθονται.

    Έπικ σκηνικό σε υποκατάστημα οαεδ : έλειπε η υπάλληλος υπεύθυνη για την καταγραφή κάποιων στοιχείων και επί 5' πολιτης γινοταν μπαλακι απο υπαλληλο σε υπαλληλο γιατι αρνουνταν να φορτωθουν οι υπολοιποι τη δουλεια του αδειουχου. Τη λυση την εδωσε ο διευθυντης τον οποιο και καλεσε υπαλληλος παρακαλω, ο οποιος διευθυντης και 'φορτωσε' τη δουλεια στη συμβασιουχα με αυτα τα λατρεμενα τα στειτζ ή σταζ. ΚΑΙ ΓΑΜΩ!
    Επι των μεταταξεων τώρα, διαπιστώνω ότι υπάρχει η πρόθεση να στρέψουν την μια κοινωνική ομάδα εναντίον της άλλης ώστε να περιοριστεί το πολιτικό κόστος και το επιτυγχάνουν και με το να αναπαραγάγουν μεγάλα ψεύδη περι του δημοσιου τα μμε. Αυτο ομως δε σημαίνει πως δε βλέπουμε το ιδιο το πρόβλημα. Γιατι πραγματι οι δημοσιοι υπαλληλοι ειναι υπεραριθμοι, δεν ειναι παραγωγικοί και συχνά τα προσόντα τους δε συνάδουν με τις θέσεις που καλύπτουν.
    Η εκτίμησή μου είναι πως τώρα που έρχονται μετατάξεις και ενδεχομένως και απολύσεις θα παίξει της πουτάνας το βύσμα.

  8. #8
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Αν το σκεφτεί κανείς, το πρόβλημα με τους δημοσίους υπαλλήλους είναι ολόιδιο με το μεταναστευτικό... έχουν μαζευτεί πολλοί και δεν πάνε πουθενά!!

  9. #9

    Default

    επειδή τυχαίνει να έχω εμπειρία-αλλά αυτό είναι αλλού παπά ευαγγέλιο- να σου πω ότι συχνά γίνονται αναφορές πολιτών κατά υπαλλήλων και σε πληροφορώ ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι τις τρέμουν τις αναφορές γαιτί απαξ και γίνει θα εξεταστεί. επίσης υπάρχει πλαίσιο αξιολόγησης απο τον προϊστάμενο, γίνεται κάθε χρόνο και ο κάθε υπάλληλος έχει προσωπικό φάκελο. εγώ θα ρωτήσω το άλλο γιατί λες ότι θα κάνεις απολύσεις - μετατάξεις και δε προσπαθείς να εξυγχρονίσεις το δημόσιο τομέα? γαιτί εκεί είναι το πρόβλημα.υπάρχουν δημόσιοι υπάλληλοι που κάνουν λάτζα γιατί δεν υπάρχει μηχανοργάνωση! τυχαίνει να υπάρχει υπάλληλος που διαχιερίζεται καθημερινά 21,000 φακέλους! εαν υπήρχε ένας υπολογιστής ούτε τόσοι υπάλληλοι θα χρειάζονταν, ούτε τόση γραφειοκρατία. και ναι συμβαίνει πολλές φορές κάποιος να εργάζεται περισσότερο και κάποιος λιγότερο ανάλογα με το πόστο παίρνοντας τα ίδια λεφτά και ναι για αυτό το λόγο κοιτάει ο ένας πόσο δουλεύει ο άλλος..εξάλλου στο δημόσιο υπάρχει ένας μαλάκας που δουλεύει για άλλους 2.
    αμνησιακ εγώ δεν είμαι εδώ για να κρίνω τι είναι "κοινωνικά" δίκαιο..λες και ζούμε σε καμιά "δίκαιη κοινωνία" εγώ σου λέω αν είναι δίκαιο για τον εργαζόμενο..διότι αυτό είναι φαύλος κύκλος ..μπορώ κι εγώ να σου πώ γιατί να παίρνω 700 ευρώ και να πληρώνω από πάνω τους συνταξιούχους?


    "Society, have mercy one me
    i hope you're not angry, if i disagree..."

  10. #10
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by nekrobutcher View Post
    εγώ θα ρωτήσω το άλλο γιατί λες ότι θα κάνεις απολύσεις - μετατάξεις και δε προσπαθείς να εξυγχρονίσεις το δημόσιο τομέα? γαιτί εκεί είναι το πρόβλημα.υπάρχουν δημόσιοι υπάλληλοι που κάνουν λάτζα γιατί δεν υπάρχει μηχανοργάνωση! τυχαίνει να υπάρχει υπάλληλος που διαχιερίζεται καθημερινά 21,000 φακέλους! εαν υπήρχε ένας υπολογιστής ούτε τόσοι υπάλληλοι θα χρειάζονταν, ούτε τόση γραφειοκρατία. και ναι συμβαίνει πολλές φορές κάποιος να εργάζεται περισσότερο και κάποιος λιγότερο ανάλογα με το πόστο παίρνοντας τα ίδια λεφτά και ναι για αυτό το λόγο κοιτάει ο ένας πόσο δουλεύει ο άλλος..εξάλλου στο δημόσιο υπάρχει ένας μαλάκας που δουλεύει για άλλους
    Μιας και αυτός είναι ο ερευνητικός μου τομέας, μπορώ με σιγουριά να σου πω ότι το πρόβλημα με την μηχανογράφηση κολλάει συνήθως ακριβώς στο γεγονός ότι καθιστά κάποιες θέσεις εργασίας άχρηστες (δηλ. άχρηστες είναι εξ' αρχής εφόσον υπάρχει καλύτερη, αποδοτικότερη μέθοδος) και το πλεονάζον προσωπικό θα έπρεπε να πάρει μετάταξη, οπότε γκρινιάζουν οι συνδικαλιστές.

    Επίσης, η χρήση Πληροφοριακών Συστημάτων εν γένει επιτρέπει πολύ πιο οριζόντιες οργανωτικές δομές, εφόσον τα υψηλόβαθμα στελέχη μπορούν να έχουν πολύ καλύτερη εποπτεία και το παραγωγικό στρώμα μπορεί να έχει μεγαλύτερες ευθύνες αλλά και περισσότερα περιθώρια για πρωτοβουλίες στην εργασία του. Οπότε έχεις και την γκρίνια όλων των μεσαίων διοικητικών στελεχών που θα χάσουν την θέση τους.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  11. #11
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Bαλτε τις γαμημενες αρχαιολογικες/δασαρχεια/πολεοδομιες/κτλ κτλ σε ενα ηλεκτρονικο καζανι να κανΟμε τις δλειες μας.
    Πουλο ολοι.
    Ντεγκιαλ φερε την επανασταση. Καντους erase.
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  12. #12

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial View Post
    Quote Originally Posted by nekrobutcher View Post
    εγώ θα ρωτήσω το άλλο γιατί λες ότι θα κάνεις απολύσεις - μετατάξεις και δε προσπαθείς να εξυγχρονίσεις το δημόσιο τομέα? γαιτί εκεί είναι το πρόβλημα.υπάρχουν δημόσιοι υπάλληλοι που κάνουν λάτζα γιατί δεν υπάρχει μηχανοργάνωση! τυχαίνει να υπάρχει υπάλληλος που διαχιερίζεται καθημερινά 21,000 φακέλους! εαν υπήρχε ένας υπολογιστής ούτε τόσοι υπάλληλοι θα χρειάζονταν, ούτε τόση γραφειοκρατία. και ναι συμβαίνει πολλές φορές κάποιος να εργάζεται περισσότερο και κάποιος λιγότερο ανάλογα με το πόστο παίρνοντας τα ίδια λεφτά και ναι για αυτό το λόγο κοιτάει ο ένας πόσο δουλεύει ο άλλος..εξάλλου στο δημόσιο υπάρχει ένας μαλάκας που δουλεύει για άλλους
    Μιας και αυτός είναι ο ερευνητικός μου τομέας, μπορώ με σιγουριά να σου πω ότι το πρόβλημα με την μηχανογράφηση κολλάει συνήθως ακριβώς στο γεγονός ότι καθιστά κάποιες θέσεις εργασίας άχρηστες (δηλ. άχρηστες είναι εξ' αρχής εφόσον υπάρχει καλύτερη, αποδοτικότερη μέθοδος) και το πλεονάζον προσωπικό θα έπρεπε να πάρει μετάταξη, οπότε γκρινιάζουν οι συνδικαλιστές.

    Επίσης, η χρήση Πληροφοριακών Συστημάτων εν γένει επιτρέπει πολύ πιο οριζόντιες οργανωτικές δομές, εφόσον τα υψηλόβαθμα στελέχη μπορούν να έχουν πολύ καλύτερη εποπτεία και το παραγωγικό στρώμα μπορεί να έχει μεγαλύτερες ευθύνες αλλά και περισσότερα περιθώρια για πρωτοβουλίες στην εργασία του. Οπότε έχεις και την γκρίνια όλων των μεσαίων διοικητικών στελεχών που θα χάσουν την θέση τους.

    άρα με τη μηχανοργάνωση θα λυνόταν το θέμα του πλεονάζοντος προσωπικού....αυτό που λες δε το γνωρίζω διότι στην υπηρεσία που ήμουν το θέμα της μηχανοργάνωσης είχε τεθεί εδώ και καμιά 20αρια χρόνια..τώρα γιατί δεν έγινε ποτέ δε ξέρω..ίσως επειδή πάντα παίζει το παραμυθάκι ότι δεν υπάρχουν κονδύλια?


    "Society, have mercy one me
    i hope you're not angry, if i disagree..."

  13. #13
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Δε νομίζω ότι υπάρχει πιο βαρετή κουβέντα στον κόσμο. Εδώ είναι η ερευνητική του Deggial σου λέει. Κάντε ένα split σε «Δημόσιο και Μηχανοργάνωση» και πηγαίντε το στο Now Playing.

  14. #14
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Eισαι αλληλεγγυος. Σου το χωσα στα ανεκδοτα.
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  15. #15
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by nekrobutcher View Post
    άρα με τη μηχανοργάνωση θα λυνόταν το θέμα του πλεονάζοντος προσωπικού....αυτό που λες δε το γνωρίζω διότι στην υπηρεσία που ήμουν το θέμα της μηχανοργάνωσης είχε τεθεί εδώ και καμιά 20αρια χρόνια..τώρα γιατί δεν έγινε ποτέ δε ξέρω..ίσως επειδή πάντα παίζει το παραμυθάκι ότι δεν υπάρχουν κονδύλια?
    Αυτό που λέω είναι ότι σε κάθε περίπτωση χρειάζονται μετατάξεις και ένας γενικότερος ανασχεδιασμός του Δημοσίου για να εκμεταλλευτεί καλύτερα τόσο το εργατικό δυναμικό του όσο και Τεχνολογίες Πληροφορικής. Κι αυτό δε το δέχονται εύκολα οι δημόσιοι υπάλληλοι που έχουν βολευτεί σε έναν συγκεκριμένο ρυθμό εργασίας και ξαφνικά θα πρέπει να επανεκπαιδευτούν και να αλλάξουν αντικείμενο εργασίας.

    Όσον αφορά την μηχανογράφηση, τα Πληροφοριακά Συστήματα και το κόστος: είναι αλήθεια ότι το αρχικό κόστος είναι σημαντικό, ωστόσο σε μια πετυχημένη εφαρμογή μπορεί να αποσβεστεί πάρα πολύ γρήγορα (ακόμη και εντός ενός έτους) από την μείωση του λειτουργικού κόστους. Το πρόβλημα είναι πως αφ' ενός είναι δύσκολο να προβλέψεις/μετρήσεις το οικονομικό όφελος για τον Δημόσιο Φορέα, αφ' ετέρου είναι σχετικά υψηλή η πιθανότητα αποτυχίας, επειδή

    α) δεν υπάρχουν σοβαροί μηχανισμοί ελέγχου/πιστοποίησης ώστε να ελέγχεται εάν το Πληροφοριακό Σύστημα που αγοράζει η εκάστοτε δημόσια υπηρεσία πληρεί πράγματι τις προδιαγραφές και τηρεί τους κανόνες του Πλαισίου Ηλ. Διακυβέρνησης,

    β) στην πραγματικότητα, η επιτυχία της εισαγωγής ενός ΠΣ δεν είναι θέμα τεχνολογικό ή τεχνικό, αλλά εξαρτάται κυρίως από την αλλαγή της κουλτούρας του οργανισμού και του τρόπου εργασίας. Όσο τέλειο κι αν είναι το ΠΣ, αν δεν εκπαιδευτούν οι εργαζόμενοι, δεν αλλάξουν οι διαδικασίες ή δεν αλλάξουν οι παλιές νοοτροπίες, το αποτέλεσμα θα είναι μηδενικό. Ένα συχνό παράδειγμα στην βιβλιογραφία είναι η περίπτωση μιας συμβουλευτικής στις αρχές του '90, η οποία είχε αγοράσει το IBM Lotus Notes για να δημιουργήσει ένα πρωτόγονο είδος wiki ώστε να μοιράζονται γνώση οι υπάλληλοι της. Τελικά δε το χρησιμοποιήσε ποτέ κανείς, για τον απλούστατο λόγο ότι είχαν καλλιεργήσει τέτοιο κλίμα ανταγωνισμού μεταξύ των συμβούλων της εταιρίας που κανείς δεν ήθελε να βοηθήσει οποιονδήποτε άλλο συνάδελφο.


    Τέσπα, tl;dr: ναι μεν το αρχικό κόστος είναι σημαντικό, αλλά γίνεται γρήγορη απόσβεση και υπάρχει σημαντική μείωση του λειτουργικού κόστους, ωστόσο υπάρχει και ένα σοβαρό ρίσκο αποτυχίας. Οπότε το "δεν υπάρχουν κονδύλια" είναι μεγάλη βλακεία.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Similar Threads

  1. δημόσιο - microsoft.
    By ikonoklast in forum PC & Games
    Replies: 12
    Last Post: 13-03-2008, 11:23
  2. Τέλος το δημόσιο... ξύσιμο
    By Stormrider in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 12
    Last Post: 12-03-2008, 11:01
  3. δημόσιο vs ιδιωτικό πανεπιστήμιο
    By themisomagos in forum General Discussion
    Replies: 63
    Last Post: 01-04-2007, 19:03
  4. Replies: 128
    Last Post: 28-03-2007, 19:30
  5. Συνδικαλισμός στο δημόσιο.
    By The Charon in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 109
    Last Post: 16-10-2006, 10:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •