Page 3 of 41 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 602

Thread: A Song of Ice and Fire

  1. #31
    Senior Member wraithgr's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ελονδίνο
    Posts
    1,268

    Default

    Σχεδόν τελείωσα και το τρίτο(Α)... Εντάξει απλά δεν έχω ιδέα πως θα προχωρήσει η κατάσταση, πόσο πιο χάλια να πάνε τα πράγματα δηλαδή...


    Εντιτ: Α, τόσο....
    Last edited by wraithgr; 03-06-2011 at 13:24.
    Shall I say I was wrong, if I'm right?

  2. #32
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Quote Originally Posted by wraithgr View Post
    Εντιτ: Α, τόσο....
    0 όμως ε. Σε φάση το ξεπέταξε από το πουθενα και τσακ μπαμ, λες και το κάνει επιτηδες.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  3. #33
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    εμένα μου είπε ο MrMaiden ότι στο τέλος του 4ου

    Spoiler
    συμβαίνει κάτι κακό στην Arya
    χωρίς να μου πει τί και δεν ήταν κάτι από αυτά που μάντεψα κι έχω λυσσάξει λίγο.

    Και μιας και το πιάσαμε, έχω την αίσθηση ότι στο 2ο δε συμβαίνουν πολλά πράματα. Είμαι στη μέση περίπου και νομίζω ότι περισσότερο χτίζονται οι χαρακτήρες μέσω συζητήσεων παρά μέσω εξελίξεων (όχι ότι με χαλάει ε, τα κεφάλαια Tyrion και ειδικά οι συζητήσεις με Varys είναι σκέτη απόλαυση). Βέβαια σε μισή σελίδα μπορεί να χαθεί το μισό westeros, αλλά καταλάβατε τί λέω.

    α, ναι και οι Red priests είναι πραγματικά συναρπαστικοί και τρομαχτικοί ταυτόχρονα
    Last edited by enitharmon; 09-06-2011 at 23:20.
    Vielen Dank für alles was mal war

  4. #34
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Δεν κάνουν τέτοια σπόιλερς ρε μιστερμειντεν.

    Στο 3ο βιβλίο

    Spoiler
    που τελειώνει ένα κεφάλαιο και σ'αφήνει με την εντύπωση πως ο κλεγκέιν σκότωσε την άρυα


    πέταξα το βιβλίο με δύναμη, αποφάσισα να το παρατήσω, και πήρα τηλέφωνο αυτόν που μου τα πρότεινε/δάνεισε και τον άρχισα στα μπινελίκια.
    Μετά βέβαια κοίταξα παρακάτω τους τίτλους κεφαλαίων να δω τι παίζει και ηρέμησα.

    Το 4ο είναι λίγο ξενερωτικό γιατί σε βγάζει σχεδόν τελείως απ'τα περιβάλλοντα και τους χαρακτήρες που'χεις συνηθίσει.

  5. #35
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    όποτε λέτε ότι κακό συμβαίνει (αντίδραση σαν της Χ παραπάνω όταν GoT spoiler
    Spoiler
    σκότωσαν το Ned
    και The Wire spoiler
    Spoiler
    σκοτώθηκε ο Omar
    ) εγώ καταλαβαίνω ότι κακό συμβαίνει στους Σταρκ, γιατί για τους υπόλοιπους ποιος νοιάζεται, σιγά μη στεναχωρηθούμε κιολας αμα ψοφήσει ο Jaime πχ. Αν και τον Tyrion δεν τον κόβω να ζει πολυ, παραεχει απλωθεί
    Vielen Dank für alles was mal war

  6. #36
    Senior Member wraithgr's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ελονδίνο
    Posts
    1,268

    Default

    Quote Originally Posted by SpiritCrusher View Post
    Quote Originally Posted by wraithgr View Post
    Εντιτ: Α, τόσο....
    0 όμως ε. Σε φάση το ξεπέταξε από το πουθενα και τσακ μπαμ, λες και το κάνει επιτηδες.
    Πως εννοείς μηδέν; Όλο το κεφάλαιο μια προδιάθεση ήταν, το διάβαζα στο δρόμο προς το γραφείο και ήμουν σε φάση όχι ρε γμτ να δεις που θα γίνει αυτό και κείνο... Είχα πολύ καιρό να χαλαστώ τόσο για χαρακτήρες σε βιβλίο/ταινία/whatever...

    Spoiler
    Για το red wedding λέω προφανώς. Ακόμα και τώρα που είμαι στο 25% του 4ου σκέφτομαι οτι δεν έχει νόημα να διαβάζω μόνο και μόνο για να δω τους χαρακτήρες που αντιπαθώ να ψοφάνε...
    Shall I say I was wrong, if I'm right?

  7. #37
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    E αυτό λέω, πήρε ένα τσάπτερ από το πουθενα και απλα το εληξε εκει. Το σκέφτηκα μετά και είναι λες και

    Spoiler
    επίτηδες άρχισε όλο το story από τους Starks ώστε να δημιουργήσει μια συνδεση με τον αναγνωστη ώστε μετα όταν τους σκοτώσει να σοκάρει. Ή όταν πάνε όλα στραβα να κρατα σε αγωνία πως διάολο θα ξεφύγουν. Από την άλλη δεν βλέπεις σε κανέναν άλλον χαρακτήρα να πηγαίνουν όλα τόσο στραβα λες και τους μουτζωσαν. Και μιλάμε ακόμα και σε ραντομνεςς ε. Σκέψου και το πως απλά μας προσπερασε όλα όσα έκανε ο Robb στο Καστερλι και απλά μας τον έφερε πίσω παντρεμένο, σπασμένη υπόσχεση σε Φρει και δεν ξέρω κι εγώ τι, είναι λες και το τραβηξε απ' τα αυτιά για να τον φάει ετσι Γενικά μαζί με τον σχετικό "ευνουχισμό" Tyrion με έχει ξενερώσει λίγο τώρα, μιας και χάθηκαν τα chapters που μου αρεσαν, αυτά δηλαδή με το πως η μια πλευρά αντικρούει την άλλη και όλη αυτή τη διαμάχη.


    Ενι που είσαι; Όταν λες 2ο εννοείς CoK ή το 2o του Storm Of Swords;

    edit: Για το σημείο που λέει η Drumsick

    Spoiler
    όπως έχω πει δεν είμαι φαν Arya αν και τα chapters της έφτιαξαν μετά το CoK (κυρίως γιατί περιέχουν ενδιαφέρον χαρακτήρες και λιγότερο Arya ) και ακόμα κι εμένα με ενόχλησε, γιατί ήταν καπακι απο θανατο των άλλων και οκ την ξεπάστρεψε με chapter 2 σελίδων ξέρω'γω και τελείως αψυχολόγητα. Βέβαια μετά σκέφτηκα πως το λέει περίεργα και μπορεί καλλιστα να την πετυχε με την πλατιά πλευρά του τσεκουριού οπότε και να ζει, και το τσεκαρα βλεπωντας το chapter. Παρόλα αυτά το υπόλοιπο SOS δεν προμυνηεται ενδιαφέρον Όχι τίποτα άλλο θα πήξουμε ΑΚΟΜΑ περισσότερο σε Daenerys.
    Last edited by SpiritCrusher; 10-06-2011 at 02:27.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  8. #38
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    γαμώ τους εφτά θεούς σας, ΔΕΝ ΤΑ ΑΝΟΙΓΩ ΤΑ ΓΑΜΩΣΠΟΙΛΕΡ ΣΑΣ, απλά έχω αποδεχτεί ότι θα πεθάνουν όλοι, οπότε προσπαθώ να μη στεναχωριέμαι.

    clash of Kings ακόμα. Το Storm το έχω σε μία έκδοση, χιλιωνεκατοτοσο σελίδων, οπότε για μένα είναι ένα βιβλίο.

    όταν διαβάζω το θρεντ για τη σειρά, που λένε "πωπω, θα πάνε να πολεμήσουν και δε θα μας δείξει πώς θα εξελιχθεί", σκάει κουρασμένο χαμόγελο που νομίζουν αυτό είναι το συγκλονιστικότερο που μπορεί να συμβεί.
    Vielen Dank für alles was mal war

  9. #39
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by enitharmon View Post

    όταν διαβάζω το θρεντ για τη σειρά, που λένε "πωπω, θα πάνε να πολεμήσουν και δε θα μας δείξει πώς θα εξελιχθεί", σκάει κουρασμένο χαμόγελο που νομίζουν αυτό είναι το συγκλονιστικότερο που μπορεί να συμβεί.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  10. #40
    Senior Member wraithgr's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ελονδίνο
    Posts
    1,268

    Default

    Κρασερ.συμφωνφω απολυτα με το πρωτο σποϊλερ, γενικα.οκ τι.στο.πεος.ποσο.μισος.πια....
    Spoiler
    Ενναλακτικα μπορει απλα να θελει να σπρωξει Daenerys στη συμπαθεια που οκ προτιμω να ερθει να τους καψει ολους παρα να μεινει Lannister η Tyrell η Baelish(καλα δε παιζει θα καψω το βιβλιο) στο θρονο...
    Shall I say I was wrong, if I'm right?

  11. #41
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Δεν ειμαι φαν Daenerys, παρόλο που όπως και με Arya, έχουν γίνει πιο ενδιαφέροντα τα chapters της από

    Spoiler
    Όταν εσκασε μύτη ο Barristan και έγινε το όλο σουσουρο με τους Unsullied και μπήκαν και άλλοι ενδιαφέροντες χαρακτήρες στο κόλπο. Παρόλα αυτά θέλω να ξεράσω λίγο που σε όλα τα τσαπτερς της είναι "αχ έχει μπλε ματια και είναι κούκλος, όμως ο άλλος με αγαπαει". Χεστηκαμε ρε πουτανί, δε θέλουμε να διαβασουμε Twilight.


    Θυμήθηκα τώρα και αυτό που έλεγε ο Zoon ότι έχει τη μεγαλύτερη εξέλιξη σαν χαρακτήρας. Αν το καλοσκεφτείς όμως είναι λογικό μιας και έχει τα περισσότερα chapters από οποιοδήποτε άλλον.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  12. #42
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    4

    Default

    να ρωτισω ο 1ος κυκλος της σειρας τελειωνει εκει που τελειωνει το 1ο βιβλιο? γιατι θα τα ξεκινισω την αλλη βδομαδα να ξερω τι παιζεται.

  13. #43
    Carlos the Dwarf Kelldorain's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Gordita Beach
    Posts
    5,419

    Default

    Λογικά ναι. Αλλά για μένα καλό είναι να αρχίσεις απ'το πρώτο βιβλίο κι ας έχεις δει τη 1η σεζόν, γιατί αλλιώς ίσως δυσκολευτείς με χαρακτήρες που στο βιβλίο έχουν παρουσιαστεί πιο αναλυτικά.

  14. #44
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    4

    Default

    απ το πρωτο θα αρχισω εννοειτε , απλα ηθελα να ξερω ποσο spoiler θα χω,γιατι δεν κρατηθηκα να μην συνεχισω την σειρα για να διαβασω πρωτα τα βιβλια.

  15. #45
    Senior Member wraithgr's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ελονδίνο
    Posts
    1,268

    Default

    ΟΚ πάει και το 4ο.... Πάλι καλά που βγαίνει σε ένα μήνα το 5ο, αν και έτσι που πάει (στο 4ο γράφει ο Μάρτιν οτι το 5ο θα βγει το 2005) θα περιμένουμε πολύ για το 6ο...
    Ακολουθεί χέβι σπόιλερ ε
    Spoiler
    Δεν μου άρεσαν πολυ τα κεφάλαια Cersei, οκ ήταν ολοφάνερο από μακριά οτι 1) ήταν απίστευτη μαλακία να επιτρέψει στον septon να ανασυσταθούν οι orders militant, 2) Ο Valonquar δεν είναι ο Tyrion αλλά ο Jaime και 3) οτι η νεότερη βασίλισσα δεν ήταν η Margarey αλλά η Daenerys και (πιθανόν) η Sansa. Η οποία να ψοφήσει, αν είναι να συνεχίσουν να υπάρχουν οι Stark μέσω αυτής της ηλίθιας προτιμώ καθόλου (καλά ακόμα τσαντίζομαι με τον Μάρτιν όταν σκέφτομαι το red wedding)... Επίσης δεν ανησυχώ καθόλου για κάποιο λόγο που η Arya "τυφλώθηκε", στάνταρ προσωρινό θα είναι αλλιώς πώς σκατά θα αλλάζει ταυτότητες αν είναι πάντα τυφλή; Εκτός αν μιλάμε για καμιά φάση Zatoichi, λωλ...

    εντιτ, τώρα που είπα για το red wedding, επιβεβαιώθηκε και οτι οι westerlings ήταν βαλτοί από Tywin (πόσο πιο τσάτσος αυτός ο άνθρωπος, καλά τον κανόνισε ο Tyrion όμως). Φοβάμαι βέβαια οτι το παράχεσε, αν όλο άσχημα πράγματα συμβαίνουν στους χαρακτήρες που συμπαθούμε στο τέλος δε θα έχει νόημα το βιβλίο.. Δηλαδή αυτή τη στιγμή από συμπαθείς έχουν μείνει μόνο Jon Snow, Tyrion, Blackfish (που δεν είναι καν κεντρικός χαρακτήρας), Bran και Arya (κυρίως γιατί είναι Starks) και με τα χίλια ζόρια Daenerys (κυρίως γιατί θέλω να υπάρχει και μια συμπάθεια που να μην τραβάει τα πάνδεινα)...
    Last edited by wraithgr; 18-06-2011 at 15:31.
    Shall I say I was wrong, if I'm right?

Similar Threads

  1. new song
    By Bullet in forum Music Discussion
    Replies: 39
    Last Post: 13-10-2006, 22:39
  2. Looking for a song.
    By Elisabetha in forum General Discussion
    Replies: 4
    Last Post: 13-01-2006, 16:12
  3. NEW SONG ONLINE
    By necropethamenos in forum AnorimoI
    Replies: 34
    Last Post: 21-02-2005, 00:00
  4. Galaxy Song
    By Kingdom Gone in forum General Discussion
    Replies: 5
    Last Post: 14-11-2004, 05:04
  5. Heaviest song ever
    By Amnesiac. in forum Music Discussion
    Replies: 87
    Last Post: 18-08-2003, 06:21

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •