Page 1 of 41 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 602

Thread: A Song of Ice and Fire

  1. #1
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default A Song of Ice and Fire

    είχαμε την πρώτη συζήτηση για το game στο τσατ, οποτε είπα να κάνω θρεντ. Ό,τι ποστάρετε να λέτε από ποιο βιβλίο είναι το σποιλερ, μη διαβασουμε κατά λάθος κάτι, κρίμα είναι

    το θέμα έχει ως εξής:
    <wraithgr> εγώ απλά μετά από ένα σημείο άρχισα να σκέφτομαι "καλός βλάκας και αυτός" («-- για τον Eddard λέει)
    <enitharmon> ρε, αυτα που γινονται με eddard ειναι για πολλες σκεψεις
    <enitharmon> πως το αντιμετωπιζει κλπ. αν επραξε σωστα
    <wraithgr> ναι. το θέμα είναι αν αξίζει για την προσωπική του τιμή να πεθάνει τόσος κόσμος, η απάντηση φυσικά είναι όχι
    <enitharmon> δεν ειναι μονο προσωπικη του τιμη
    ειναι νομοι, αξιες, duty γενικοτερα

    <wraithgr> είναι ξεκάθαρο όμως οτι και τους νόμους τους υπακούει μόνο και μόνο για να ικανοποιήσει την εικόνα του εαυτού του που έχει χτίσει στο μυαλό του
    <enitharmon> κι αν εφαρμοζεις του νομους αναλογα με τα προσωπικα σου συμφεροντα, τοτε ποιο το νοημα;
    <wraithgr> δηλαδή ειδικά προς το τέλος


    και η μεγάλη αλήθεια
    <wraithgr> τελικά ο τρόπος να τα διαβάσεις αυτά τα βιβλία είναι να δεχτείς οτι ποτέ τίποτα καλό δε θα συμβεί στους χαρακτήρες
    ή αν συμβει θα ακολουθήσει κάτι χειρότερο σύντομα


    για το θέμα του eddard θα επανέλθω
    Last edited by enitharmon; 15-05-2011 at 03:42.
    Vielen Dank für alles was mal war

  2. #2
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Ναι οκ, τι; Κι εμένα με χάλασε μιας και όσο έχω διαβάσει ήταν ο πιο σοβαρός χαρακτήρας, αλλά εδώ που τα λέμε έπραξε όπως θα έπραζε ο Ned. Κυρίως λόγω του αποτελέσματος αυτού το συζητάμε ακόμα
    Προσωπικά νομίζω ότι ο Μαρτιν το έκανε και λίγο επίτηδες για να δείξει πως όλα αυτα που αντιπροσωπεύει ο Ned, σε αντίθεση με παραμύθια/φαντασυ κτλ δεν κερδίζουν πάντα και να προσγειώσει και λίγο τα πράγματα.

    Επίσης αυτό που κάνεις με τα συνεχόμενα chapters είναι βλακεία Δεν ξέρω, κι εγώ σπάζομαι όταν βλέπω σχετικά μποοορινγκ chapters αλλά οκ τα γεγονότα συμβαίνουν με μια αλληλουχία. Επίσης να πω ότι τα έκανες για Ned chapters ok, τι Daenerys μωρέ
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  3. #3
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    ρε χαζε, αυτα με τη daenarys ηταν παραδειγμα ειπαμε. Και με Eddard και με Jon το ιδιο γίνεται και σπάζομαι με τον εαυτό μου και προσπαθώ να κρατηθώ λέμε. Να είσαι στο Vale, να γίνεται της πόρνης και να σταματάει το κεφάλαιο για να σε πρήξει με την daenarys πάλι, ε πετάγομαι μια στο επόμενο κεφάλαιο tyrion, τι να κάνω. (μαλακία ξέρω, αλλά)

    Όσοι πέθαναν για τις αξίες και τα κολλήματα του Eddard, είχαν ορκιστεί ότι θα πολεμησουν και θα πεθάνουν, δεν το βρίσκω παράλογο. Το δίλημμα είναι αν όντως έπρεπε να κάνει όπως του είπε ο Renly, strike! Γενικά αποδείχθηκε πολύ τίμιος και πιστός σε αξίες. Το θέμα είναι όταν έχεις να κάνεις με τύπους τύπου cersei, μένεις πιστός σε ιδανικά, ή παίζεις το παιχνίδι, για να μην αφήσεις την εξουσία στο συνάφι τους. Κι αν πράτωντας έτσι, τελικά καταλήγεις σαν κι αυτούς
    Vielen Dank für alles was mal war

  4. #4
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Βασικά είσαι ακόμα στο Game Of Thrones, σωστά; Αν κρίνω από το παραπάνω που λες, τότε σου λείπουν 2 βασικά στοιχεία για το σκηνικό με Ned, αλλά σποιλερς. Να περιμένεις


    Και κάπως έτσι η αγωνια σου πήγε 100 φορές πιο πάνω. ΑΣΕ ΤΟ CLASH OF KINGS ΚΑΤΩ, διαβασε τα σωστά.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  5. #5
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    χαχ

    θα τελειώσω αύριο μεθαύριο το game. Το clash of kings έχει τη μικρότερη γραμματοσειρά που έχω δει σε βιβλίο, με τους ρυθμούς που διαβάζω τις σελίδες, δε θα το τελειώσω ποτε
    Vielen Dank für alles was mal war

  6. #6
    Senior Member wraithgr's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ελονδίνο
    Posts
    1,268

    Default

    Απλά να σημειώσω οτι τον λέω βλάκα κυρίως διότι (Game of Thrones spoiler)
    Spoiler
    Στη φάση που του είπε ο Renly "πες μου και θα σου μαζέψω 100 στρατιώτες σε 10 λεπτά", ΕΠΡΕΠΕ να του είχε πει να το κάνει. Απλά σκάλωσε στο πως ίσως να φαινόταν (οτι δηλαδή πάει να πάρει την εξουσία για τον εαυτό του). Αν ήταν τόσο κολλημένος με το καθήκον και το δίκαιο, έπρεπε να είχε αποκηρύξει αμέσως το μπάσταρδο και να κράταγε την πρωτεύουσα μέχρι να έρθει ο Stannis...
    Shall I say I was wrong, if I'm right?

  7. #7
    Carlos the Dwarf Kelldorain's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Gordita Beach
    Posts
    5,419

    Default

    Quote Originally Posted by wraithgr View Post
    Απλά να σημειώσω οτι τον λέω βλάκα κυρίως διότι (Game of Thrones spoiler)
    Spoiler
    Στη φάση που του είπε ο Renly "πες μου και θα σου μαζέψω 100 στρατιώτες σε 10 λεπτά", ΕΠΡΕΠΕ να του είχε πει να το κάνει. Απλά σκάλωσε στο πως ίσως να φαινόταν (οτι δηλαδή πάει να πάρει την εξουσία για τον εαυτό του). Αν ήταν τόσο κολλημένος με το καθήκον και το δίκαιο, έπρεπε να είχε αποκηρύξει αμέσως το μπάσταρδο και να κράταγε την πρωτεύουσα μέχρι να έρθει ο Stannis...
    Spoiler
    Δεν θυμάμαι καλά το σημείο γιατί έχω καιρό να το διαβάσω οπότε παίζει να το αιτιολόγησε αλλιώς, αλλά ο Ρένλυ παρουσιάζεται αρκετά ανώριμος, οπότε ο Ένταρντ παίζει πέρα από το ηθικό του θέματος, να φοβήθηκε και τι μπορεί να έκανε ο Ρένλυ αν έπαιρνε έτσι την εξουσία.

    Γενικά συμφωνώ απόλυτα με spirit εδώ:
    Quote Originally Posted by SpiritCrusher View Post
    Προσωπικά νομίζω ότι ο Μαρτιν το έκανε και λίγο επίτηδες για να δείξει πως όλα αυτα που αντιπροσωπεύει ο Ned, σε αντίθεση με παραμύθια/φαντασυ κτλ δεν κερδίζουν πάντα και να προσγειώσει και λίγο τα πράγματα.
    Γιατί νομίζω η ιστορία του Νεντ δεν είναι σε καμία περίπτωση "ηρωική" ιστορία, περισσότερο ειρωνική μου φαίνεται. Περισσότερο ταιριάζει αυτό που είχε ειπωθεί ότι "ένας καλός άνθρωπος δεν γίνεται αυτόματα και καλός βασιλιάς" και για την περίπτωση του.
    Εν τω μεταξύ πρέπει να 'μαι ο μόνος που του αρέσουν τα κεφάλαια της Daenerys ε;
    Last edited by Kelldorain; 15-05-2011 at 13:18.

  8. #8
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Quote Originally Posted by Kelldorain View Post
    Εν τω μεταξύ πρέπει να 'μαι ο μόνος που του αρέσουν τα κεφάλαια της Daenerys ε;
    Ούτε καν. Ντάνυ, άρυα και Τζον τα αγαπημένα μου.

  9. #9
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    δεν είσαι ο μόνος

    δηλαδή καταλήγουμε ότι για να γίνεις βασιλιάς/αρχηγός οτιδηποτε, πρέπει να παίζεις με τους κανόνες της εξουσίας κι όχι το ανάποδο
    Vielen Dank für alles was mal war

  10. #10
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    δηλαδή καταλήγουμε ότι για να γίνεις βασιλιάς/αρχηγός οτιδηποτε, πρέπει να παίζεις με τους κανόνες της εξουσίας κι όχι το ανάποδο
    Χμφ όχι απαραίτητα. Αν δεν παίζεις με τους κανόνες και το παίξεις όπως ο Ned λογικά μπορείς να κερδίσεις. Γιατί; Δες το προηγούμενο ποστ
    To όλο θέμα με τον Ned έγινε έτσι και για τον ρεαλισμό του θέματος, δεν είναι μόνο ασπρο - μαυρο αλλά υπάρχουν και άλλα περίεργα γεγονότα που επηρρεάζουν την όλη φάση.

    Quote Originally Posted by Kelldorain View Post
    Εν τω μεταξύ πρέπει να 'μαι ο μόνος που του αρέσουν τα κεφάλαια της Daenerys ε;
    E όσο να'ναι όταν από την μια έχεις κεφάλαια με Ned/Tyrion/Cersei/Varys/Baelish κτλ με δολοπλοκίες, πισώπλατες μαχαιριές, ποιος κάνει τι κτλ. είναι απίστευτη ξενέρα να σου πετάει το άρλεκιν της άλλης με τον sun and stars της (αχ!) και τον μικρό εξερευνητη-νίντζα.
    Last edited by SpiritCrusher; 15-05-2011 at 14:23.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  11. #11
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by SpiritCrusher View Post

    Quote Originally Posted by Kelldorain View Post
    Εν τω μεταξύ πρέπει να 'μαι ο μόνος που του αρέσουν τα κεφάλαια της Daenerys ε;
    E όσο να'ναι όταν από την μια έχεις κεφάλαια με Ned/Tyrion/Cersei/Varys/Baelish κτλ με δολοπλοκίες, πισώπλατες μαχαιριές, ποιος κάνει τι κτλ. είναι απίστευτη ξενέρα να σου πετάει το άρλεκιν της άλλης με τον sun and stars της (αχ!) και τον μικρό εξερευνητη-νίντζα.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  12. #12
    Carlos the Dwarf Kelldorain's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Gordita Beach
    Posts
    5,419

    Default

    Quote Originally Posted by SpiritCrusher View Post
    E όσο να'ναι όταν από την μια έχεις κεφάλαια με Ned/Tyrion/Cersei/Varys/Baelish κτλ με δολοπλοκίες, πισώπλατες μαχαιριές, ποιος κάνει τι κτλ. είναι απίστευτη ξενέρα να σου πετάει το άρλεκιν της άλλης με τον sun and stars της (αχ!) και τον μικρό εξερευνητη-νίντζα.
    Χμ ναι συμφωνώ ότι όταν γίνονται καλά τα κεφάλαια με Tyrion/Baelish κλπ δεν φτάνονται, αλλά αυτό που μου αρέσει προσωπικά σε αυτά της Daeneys είναι ότι εξελίσσονται σε έναν τόπο για τον οποίο δεν ξέρουμε σχεδόν τίποτα και βγάζει κάτι το πρωτότυπο. Κάποια κεφάλαια της πχ (και στο 1ο βιβλίο και αργότερα) είναι λες και προέρχονται από άλλο βιβλίο εντελώς. Για Μπραν συμφωνώ , επίσης δεν αντέχω με τίποτα αυτά της Κάτλυν.

  13. #13
    Oljeselger Zoonchild's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    On a Desperate Moon
    Posts
    2,107

    Default

    τα κεφαλαια με την Ντανυ απο ενα σημειο και μετα(ηδη απο το 2ο μισο του πρωτου βιβλιου) μια χαρα γαματα ειναι. Ασε που η Ντανυ εχει και πολυ μεγαλυτερη εξελιξη σαν χαρακτηρας απο αρκετους αλλους του βιβλιου.
    ΑΕΛ τρακτερ και Love is in the air /

  14. #14
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Το 5ο επεισοδιο εχει σημεια εκτος βιβλιου; Δεν τα θυμαμαι ολα αυτα. ωραιο παντως.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default

    το μισό εκτός βιβλίου ήταν, και καλύτερα μάλιστα. για τη σκηνή λόρας/ρένλυ δεν είμαι και πολύ βέβαιος αν ήταν 'σωστή', σου δείχνει ξεκάθαρα δηλαδή ότι εκεί τέθηκε η βάση για να ψηθεί για τον θρόνο ο ρένλυ, αλλά απ'την άλλη στο βιβλίο δε λέει ποτέ πώς του μπήκε η ιδέα.

    σπόιλερ για όσους δεν έχουν διαβάσει το τρίτο (τα ξαναδιαβάζω τώρα) :

    Spoiler
    πω τα κεφάλαια της κατελυν γίνονται όλο και πιο ανυπόφορα, ξεκινώντας απ'το clash of kings, και το χειρότερο είναι ότι με τόση απώλεια δε μπορώ καν να νιώσω κάτι κάθε φορά που της σφάζουν κάποιον αγαπημένο, και είναι και τίγκα στην αυτολύπηση αχ φταίω αχ το ένα αχ το άλλο. δηλαδή καταλαβαίνω πως είναι η οπτική γωνία μιας μέσης γυναίκας στον κόσμο του μάρτιν (έστω ευγενούς) αλλά τα πάω γαμιώντας πλέον. πολύ μάρεσε η μεταμόρφωση στο red wedding και μετά, χάνεται η κλαούνα τουλάχιστον.

Similar Threads

  1. new song
    By Bullet in forum Music Discussion
    Replies: 39
    Last Post: 13-10-2006, 22:39
  2. Looking for a song.
    By Elisabetha in forum General Discussion
    Replies: 4
    Last Post: 13-01-2006, 16:12
  3. NEW SONG ONLINE
    By necropethamenos in forum AnorimoI
    Replies: 34
    Last Post: 21-02-2005, 00:00
  4. Galaxy Song
    By Kingdom Gone in forum General Discussion
    Replies: 5
    Last Post: 14-11-2004, 05:04
  5. Heaviest song ever
    By Amnesiac. in forum Music Discussion
    Replies: 87
    Last Post: 18-08-2003, 06:21

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •