Results 1 to 14 of 14

Thread: kalytero melvins album

  1. #1
    valor camarada
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,029

    Default kalytero melvins album

    Dialegoume me sthenos alla kai wrimothta.
    a cry for help, a hint of anaesthesia

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default

    bullhead δαγκωτό. έχει απόλα, και την ασήκωτη γκρίζα σλαντζιά (boris), και τα πανκοπερίεργα (anaconda), και ΔΕΝ έχει τις μαλακίες νοιζοπειραματισμούς που καναν αργότερα.

  3. #3
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Houdini εδώ, σχετικά εύκολα κιόλας.

  4. #4

    Default

    Bullhead επίσης.

  5. #5
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    On/off topic: αγαπημένο μου Big Business είναι με μεγάλη διαφορά το ντεμπούτο. Το θεωρώ υπόδειγμα μουσικού δίσκου.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  6. #6
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Γελάω με την έκφραση «υπόδειγμα μουσικού δίσκου».

    Τώρα που το σκέφτομαι, οι Big Business έχουν βγάλει τον καλύτερο Melvins δίσκο και αυτός είναι με διαφορά το Here Comes the Waterworks.

  7. #7
    Συνεργάτης Β. Τσιβιλίκα Kaserinos's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Περοκέ
    Posts
    3,167

    Default

    Stoner Witch.

    Δεν πρωτοτυπω, αλλα ηταν η πρωτη μου επαφη με αυτους.
    το'χα λιωσει εκεινο το καλοκαιρι, συνδεοντας το με ωραιες αναμνησεις κατω απο την τεντα.

    Επισης η τριλογια The Maggot, The Bootlicker, The Crybaby για μερακληδες.

  8. #8
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Γελάω με την έκφραση «υπόδειγμα μουσικού δίσκου».

    Τώρα που το σκέφτομαι, οι Big Business έχουν βγάλει τον καλύτερο Melvins δίσκο και αυτός είναι με διαφορά το Here Comes the Waterworks.
    Μην τρώω μούτζες γι' αυτό παρακαλώ. Είναι διάφοροι από το φόρο που ήταν εκεί στο Tilburg στην ΣΟΠΕΔΩΣ του 2007 και καταλαβαίνουν πολύ καλά τι εννοώ.

  9. #9

    Default

    χαχ το θρεντ θα μπορούσε να είναι στημένο όσον αφορά την αντιστοιχία του με το καλύτερο μέηντεν άλμπουμ: δηλαδή πόσα λιγότερα έχουν να ειπωθούν και να συγκρουστούν στον λόγο περί melvins απ' ότι στο λόγο περί maiden, παρά το ασύγκριτο μέγεθος και των δύο στην ιστορία (όσον αφορά τους δεύτερους) και την αντι-ιστορία (όσον αφορά τους πρώτους) της σκληρής μουσικής.
    κάποιος είπε στο άλλο θρεντ ότι μια σύγκριση maiden και metallica δεν έχει νόημα. σωστό, αλλά μια σύγκριση maiden και melvins έχει, απ' την άλλη! μιλώντας για τους πρώτους συναντιούνται παιδικά βιώματα, μουσικές αναφορές, αποδομούνται και ανασυντάσσονται εφηβείες και άλλα τέτοια όμορφα αναστοχαστικά και αυτοστοχαστικά που διαδραματίζονται στο "καλύτερο μέηντεν αλμπουμ" thread. σε ένα βαθμό μάλιστα, μουσικολογικά και θεματολογικά η ουσία των maiden συναντίεται με το εφηβικό βίωμα: το εξωτερικευμένο, uncool, χύμα, ανωριμα σεξουαλικό.
    τουναντίον, ένας τέτοιος λόγος, βιωματικός παθιασμένος και μουσικολογικός παράλληλα είναι δύσκολος για τον καλύτερο melvins δίσκο: είτε γιατί αυτόν τον δυνάμει λόγο τον έχει ρουφήξει ένας λακωνικός, υπερ-κουλ, ειρωνικός εκλεκτικισμός (το namesdropping του ψαγμένου τύπου, σα να λέμε), είτε γιατί συνδέεται με ένα βίωμα πιο "ενήλικο" (π.χ. ανάπτυξη του εύρους μουσικών αναφορών, σταθερή ενασχόληση με το underground κλπ) ή περιθωριακό (π.χ. πρέζα).
    βέβαια όλα αυτά κολλάνε περισσότερο στο θρεντ για τους liturgy, όπου βαριόμουν να γράψω.
    επί του πρακτέου, ozma.

  10. #10
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    χεχε, πολύ εύστοχο ποστ. Παρ' όλα αυτά το «ώριμο βίωμα» παραμένει βίωμα, ο κανσερίνος ήδη μίλησε έτσι (έχω κι εγώ ένα λυκειακό καλοκαίρι με stoner witch btw) και εγώ -πάνω κάτω- για εκείνο το roadburn. Αυτό που ίσως θα είχε ενδιαφέρον στο παρόν θρεντ είναι οι εξομολογήσεις μεταλλάδων για την πρώτη τους επαφή με τους μελβινς, πως προέκυψε και τι σήμαινε. Προσωπικά δεν έχω ανιχνεύσει ποιά ακριβώς είναι η σχέση των μελβινς με το μεταλ ακροατήριο και θυμάμαι μου είχε κάνει πολύ εντύπωση ένα παλιότερο τυπικό αφιέρωμα μεταλχαμμερ στις «100 μεγαλύτερες μεταλ μπάντες έβερ» που τους περιλάμβανε με διθυραμβικά σχόλια μαζί με τους kyuss ενώ έλειπαν άλλα κι άλλα πράγματα (νομίζω εκείνο το αφιέρωμα είχε και τον τζιμι χεντριξ βέβαια αλλά ας το προσπεράσουμε αυτό). Οι μελβινς σαν μουσική καταγωγή κανονικά είναι «νιρβάνα» και τζιζ κακό αλλά ταυτόχρονα έχω διαπιστώσει από διάφορες κουβέντες ότι είναι αρκετά αγαπητοί και από ανθρώπους που -ας πούμε- δεν έχουν και την φοβερή οικειότητα με τον ήχο των καταβολών τους όπως φερ' ειπείν οι swans ή οι sonic youth ή γενικά το noise rock και το πανκ μεταλ που λέγαμε και στο μεηντεν θρεντ. Είναι όντως παράδοξο; Μπορεί να λέω και μαλακίες και να μην έχω καταλάβει καλά.
    Last edited by ikonoklast; 12-05-2011 at 02:07.

  11. #11
    Senior Member Snorkmaiden's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    821

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Houdini εδώ, σχετικά εύκολα κιόλας.
    Briar

  12. #12

    Default

    Αρχικά νομίζω ο dreamweapon (τι ωραίο όνομα) νωρίς το άδειασε επειδή θα έπαιζε εικάζω οπαδιστικό τζέρτζελο ανάλογο του iron maiden θρεντ αν κάποιος δεν έκανε την υποψιασμένη αντίθεση. Τώρα που έχει γίνει, πιο δύσκολο επειδή τα ειρωνικά ρεφλεξ ενεργοποιήθηκαν (και ο μόνος λόγος που το λέω αυτό ξεκάθαρα είναι μπας και πεισμώσει κανείς και ανάγει στην δευτέρα την ειρωνεία του και όντως κάνει κάνα οπαδιστικό για το σπάσιμο). Πιστεύω ότι θα γινόταν το τζέρτζελο επειδή αρκετοί πρώην-μεταλλάδες ακούνε οτιδήποτε άλλο σαν μεταλλάδες. Αλλά αυτή είναι άλλη συζήτηση.

    Αυτό που ίσως θα είχε ενδιαφέρον στο παρόν θρεντ είναι οι εξομολογήσεις μεταλλάδων για την πρώτη τους επαφή με τους μελβινς, πως προέκυψε και τι σήμαινε.
    Δυο αναμνήσεις μιας που είμαι ακριβώς αυτής της γενιάς. Όταν πρωτοάκουσα Melvins ήταν συνάμα πιο αθώος αλλά και πιο απεγνωσμένος ο τρόπος που προσέγγιζα την μουσική επειδή ήμουν α) πιτσιρικάς και δίψαγα για καινούριο πράγμα σαν αυτοσκοπό, δεν είχα ακόμα χαρτογραφήσει τον ροκ εντ ρολ χώρο αρκετά και γενικά ως νερντ ήθελα να μάθω και β) ακριβώς επειδή ήμουν νέος είχα μια ανησυχία για την βιταλιτέ της μουσικής σκηνής που παρακολουθούσα: έψαχνα για το καινούριο επειδή είναι ζωντανό. Οι Iron Maiden, Black Sabbath κτλ ανήκαν, ένιωθα, στις γενιές πριν από εμένα ότι και να γίνει ενώ τους Melvins και άλλα τέτοια στον κοινωνικό μου κύκλο δεν τους ήξερε κανείς, λευκός χάρτης. Έτσι παρακολούθησα τότε στο τέρμα των 90's και το προοδευτικό μεταλ, το ατμοσφαιρικό κτλ, ήταν πράγματα που γινόντουσαν in real time.

    Οπότε προσπάθησα να καταλάβω τους Melvins με τον ποζιτρονικό μου εγκέφαλο, σαν μια περίεργη πανκ μπάντα με μεταλλικό ηχόχρωμα (ποτέ δεν τους ένιωσα σαν κανονικό Heavy Metal, όπως ούτε τους Neurosis τότε που αγόρασα το Times of Grace 500 δραχμές από το rock city επειδή μου άρεσε το εξώφυλλο) και να τους νοηματοδοτήσω σαν κάτι δικό μου αλλά με τα χρόνια έγιναν μερικά πράγματα: α) οι Melvins εκ φύσεως αντιστέκονται στο να σημαίνουν οτιδήποτε οπότε σιγά σιγά ξεχαστήκαν τα προσωπικά που είχα βάλει πάνω τους / μεταβιβάστηκαν σε πιο δεκτικές μπάντες και β) πέθανα λίγο και δεν με ένοιαζε πια το καινούριο σαν ταυτότητα, επέστρεψα με φυσική ροπή προς αυτά που μου μίλησαν περισσότερο από το ταξίδι του νερντ στον μουσικοκόσμο και έκτοτε ασχολούμαι με αυτά, επειδή έχει ακομα ζουμί.

    Αν είναι χρήσιμο κάποτε είχα δισκογραφία στο PC και 6 από αυτά ήταν αγορασμένα, τώρα έχω κρατήσει Stoner Witch, Bullhead, Houdini και πολύ μου πέφτει.

  13. #13

    Default

    Quote Originally Posted by Helm View Post
    (και ο μόνος λόγος που το λέω αυτό ξεκάθαρα είναι μπας και πεισμώσει κανείς και ανάγει στην δευτέρα την ειρωνεία του και όντως κάνει κάνα οπαδιστικό για το σπάσιμο)
    απ' την ώρα που έκανα το ποστ ακούω μέλβινς και το πρωί δουλεύω

    how's that for irony²?

  14. #14

    Default

    Και εγώ ακούω λίγο το Gluey Porch Treatments μήπως το έχω αδικήσει. Α ναι είναι 5 το πρωί!

Similar Threads

  1. MELVINS
    By House Of Low Culture in forum Music Discussion
    Replies: 44
    Last Post: 16-06-2020, 21:40
  2. Melvins, Κύτταρο, 29-30 Νοε 2009
    By The Good Son in forum Live Reports
    Replies: 31
    Last Post: 10-12-2009, 20:30
  3. MELVINS 29 Νοεμβρίου Αθήνα
    By Leech in forum Live & Events Talk
    Replies: 100
    Last Post: 30-11-2009, 17:36
  4. Replies: 2
    Last Post: 08-12-2005, 21:32
  5. The Fantomas Melvins Big Band - Millennium Monsterwork
    By Amnesiac. in forum Music Discussion
    Replies: 19
    Last Post: 22-01-2004, 03:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •